Справа № 170/627/13-ц Головуючий у 1 інстанції:Сушик Н.В. Провадження № 22-ц/773/1361/13 Категорія:57 Доповідач: Стрільчук В. А.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2013 року місто Луцьк
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого - судді Стрільчука В. А.,
суддів - Здрилюк О.І., Бовчалюк З.А.,
при секретарі - Шереметі Т.Г.,
з участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представників відповідача Корпача В.К., Голошви В.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до приватного акціонерного товариства «Шацьке ремонтно-транспортне підприємство» (далі - ПАТ «Шацьке РТП») про стягнення заборгованості по відсоткових платежах за апеляційною скаргою відповідача ПАТ «Шацьке РТП» на рішення Шацького районного суду від 30 липня 2013 року,
в с т а н о в и л а :
11 липня 2013 року представник позивача ОСОБА_6 від імені ОСОБА_5 звернувся в суд із зазначеним позовом, посилаючись на те, що 17 квітня 2009 року на засіданні спостережної ради відкритого акціонерного товариства (далі - ВАТ) «Шацьке РТП», правонаступником якого є ПАТ «Шацьке РТП», було прийнято рішення про закрите (приватне) розміщення облігацій цього товариства. На підставі поданих відповідачем документів 17 липня 2009 року Волинським Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку була здійснена реєстрація випуску відсоткових облігацій серії «А» ВАТ «Шацьке РТП».
У власності позивача знаходяться іменні цінні відсоткові облігації ВАТ «Шацьке РТП» серії «А», міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів UA 4000059992, номінальною вартістю 1000,00 грн. в кількості 1400 шт., загальною номінальною вартістю 1400000,00 грн.
Пунктом 3.8 вищезгаданого рішення спостережної ради товариства встановлено порядок виплати відсоткового доходу за облігаціями, у відповідності з яким виплата відсоткового доходу здійснюється емітентом у національній валюті через уповноваженого платіжного агента - ВАТ «Перший Інвестиційний Банк». Вказаним пунктом встановлено дати початку та закінчення відсоткових періодів за облігаціями, а також строки виплати відсотків. Згідно з цим же пунктом відсоткова ставка за облігаціями при виплаті доходу за першим - двадцять п'ятим відсотковими періодами встановлена у розмірі 20 % річних.
Відповідач належним чином не виконав свої зобов'язання стосовно сплати відсоткового доходу за 16 відсотковий період (з 01 квітня 2013 року по 30 червня 2013 року), внаслідок чого утворилася заборгованість у сумі 69804 грн.
Враховуючи викладене, просив стягнути з ПАТ «Шацьке РТП» на користь позивача заборгованість по виплаті відсоткового доходу у вказаній сумі та витрати по сплаті судового збору.
Рішенням Шацького районного суду від 30 липня 2013 року позов задоволено.
Постановлено стягнути з ПАТ «Шацьке РТП» на користь ОСОБА_5 заборгованість зі сплати відсоткового доходу за облігаціями в сумі 69804 грн.
Стягнути з ПАТ «Шацьке РТП» на користь ОСОБА_5 витрати по сплаті судового збору в розмірі 698 грн. 04 коп.
В апеляційній скарзі відповідач ПАТ «Шацьке РТП» просить скасувати це рішення і ухвалити нове рішення про відмову в позові, покликаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального права.
В запереченні представник позивача просить відхилити апеляційну скаргу, зазначаючи про її безпідставність та необґрунтованість.
Апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких мотивів.
Судом першої інстанції на підставі досліджених доказів встановлено, що 17 квітня 2009 року на засіданні спостережної ради ВАТ «Шацьке РТП», правонаступником якого є ПАТ «Шацьке РТП», було прийнято рішення про закрите (приватне) розміщення облігацій ВАТ «Шацьке РТП», що підтверджується протоколом № 2 засідання спостережної ради від 17 квітня 2009 року (а. с. 6-11).
Згідно із свідоцтвом про реєстрацію випуску облігацій підприємств від 17 липня 2009 року ВАТ «Шацьке РТП» було випущено іменні відсоткові облігації серії А номінальною вартістю 1000 грн. в кількості 5600 штук (а. с. 12).
Відповідно до ч. 1 ст. 194 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає взаємовідносини між особою, яка його розмістила (видала), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам.
Частиною 2 ст. 195 ЦК України визначено, що види цінних паперів та порядок їх обігу встановлюються законом.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок».
Відповідно до ч. 1 ст. 3 цього Закону цінні папери - документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника, та передбачають виконання зобов'язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають із цих документів, іншим особам.
Пунктом 2 ч. 5 ст. 3 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачено, що облігації підприємств віднесені до групи боргових цінних паперів, а саме: цінні папери, що посвідчують відносини позики і передбачають зобов'язання емітента сплатити у визначений строк кошти відповідно до зобов'язання.
Згідно зі ст. ст. 7, 8 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» облігація - цінний папір, що посвідчує внесення його власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов'язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений умовами розміщення облігацій строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено умовами розміщення. Відсотковими облігаціями є облігації, за якими передбачається виплата відсоткових доходів. Облігації підприємств розміщуються юридичними особами тільки після повної сплати свого статутного капіталу. Облігації підприємств підтверджують зобов'язання емітента за ними та не дають право на участь в управлінні емітентом. Юридична особа має право розміщувати відсоткові та/або дисконтні облігації на суму, яка не перевищує трикратного розміру власного капіталу або розміру забезпечення, що надається їй з цією метою третіми особами. Рішення про розміщення облігацій підприємств приймається відповідним органом управління емітента згідно з нормами законів, що регулюють порядок створення, діяльності та припинення юридичних осіб відповідної організаційно-правової форми. Реєстрацію випуску облігацій підприємств здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в установленому нею порядку.
У відповідності з п. 5 ч. 2 ст. 52 Закону України «Про акціонерні товариства» до виключної компетенції наглядової ради належить прийняття рішення про розміщення товариством інших цінних паперів, крім акцій.
Згідно зі ст. 28 Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» розміщення цінних паперів може бути публічне (відкрите) та приватне (закрите). Приватне (закрите) розміщення цінних паперів - розміщення цінних паперів шляхом безпосередньої пропозиції цінних паперів заздалегідь визначеному колу осіб.
Протоколом № 2 засідання спостережної ради ВАТ «Шацьке РТП» від 17 квітня 2009 року передбачено, що емітент здійснює закрите (приватне) розміщення облігацій. В переліку осіб, серед яких емітент має намір розмістити облігації, зазначено ОСОБА_5 (а. с. 6-11).
Пунктом 3.1 вказаного протоколу встановлено, що форма існування облігацій - бездокументарна.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» підтвердженням права власності на цінні папери є сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі - виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобов'язаний надавати власнику цінних паперів.
Право власності ОСОБА_5 на 1400 штук іменних відсоткових облігацій ПАТ «Шацьке РТП» підтверджується випискою про стан рахунку у цінних паперах № 906603 станом на 13 березня 2013 року (а. с. 13).
Також у протоколі № 2 засідання спостережної ради ВАТ «Шацьке РТП» від 17 квітня 2009 року передбачено, що початок погашення облігацій відбуватиметься з 01 жовтня 2015 року по 30 листопада 2015 року.
Згідно з п. 3.8 цього протоколу виплати відсоткового доходу за облігаціями здійснюються емітентом у національній валюті України через уповноваженого емітентом платіжного агента - ВАТ «Перший Інвестиційний Банк» на підставі зведеного облікового реєстру рахунків власників облігацій.
Відсотки за облігаціями нараховуються відповідно до відсоткових періодів, з яких шістнадцятий відсотковий період починається 01 квітня 2013 року і закінчується 30 червня 2013 року (91 день).
Відсотки за облігаціями виплачуються (шістнадцята виплата) з 01 липня 2013 року по 10 липня 2013 року.
Пунктом 3.8 протоколу засідання спостережної ради ВАТ «Шацьке РТП» № 2 від 17 квітня 2009 року також передбачено, що відсоткова ставка за облігаціями при виплаті доходу за першим - двадцять п'ятим відсотковими періодами встановлена у розмірі 20% річних.
У зв'язку з несвоєчасною виплатою ПАТ «Шацьке РТП» ОСОБА_5 відсотків за 16 відсотковий період відповідач заборгував йому 69804 грн. (200 грн. (20 % від 1000) : 365 днів х 91 день відсоткового періоду х 1400 облігацій).
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 цього Кодексу, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Виходячи з викладеного, давши вірну правову оцінку обставинам справи, суд обґрунтовано задовольнив позов.
Відповідно до ч. 1 ст. 303 Цивільного процесуального кодексу (далі - ЦПК) України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Частиною 3 ст. 5 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» передбачено, що право власності на цінні папери, випущені в бездокументарній формі, переходить до нового власника з моменту зарахування цінних паперів на рахунок власника у зберігача.
Підтвердженням факту зарахування облігацій в загальній кількості 1400 штук, включаючи придбані позивачем 900 облігацій, на його рахунок є виписка про операції з цінними паперами зберігача ПАТ «Перший інвестиційний банк» від 20 лютого 2013 року (а. с. 78).
Вказаний факт підтверджується також зведеним обліковим реєстром власників цінних паперів станом на 30 червня 2013 року, виданим депозитарієм -публічним акціонерним товариством «Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках (а. с. 54).
Питання про законність переходу до ОСОБА_5 права власності на 900 облігацій підприємства виходить за межі даного спору, оскільки ПАТ «Шацьке РТП» не заявляло позов про визнання недійсним правочину, за яким він набув вказане право, а згідно із законом документом, що підтверджує право власності на цінні папери є виписка із рахунку у цінних паперах (ч. 4 ст. 5 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні»). Таку виписку позивач суду надав (а. с. 13).
З огляду на викладене той факт, що згідно з даними бухгалтерського обліку ПАТ «Шацьке РТП» за ОСОБА_5 рахується 500 облігацій, правового значення для вирішення спору не має. Тому суд вірно не прийняв до уваги відповідну бухгалтерську довідку відповідача № 289 від 30 липня 2013 року (а. с. 23).
Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» перехід права власності на облігації емітента до іншої особи не є підставою для звільнення емітента від виконання зобов'язань, що підтверджуються облігацією.
В суді апеляційної інстанції представник відповідача Корпач В.К. пояснив, що загальна кількість емітованих підприємством облігацій - 5600 штук - у зв'язку з переходом до ОСОБА_5 права власності на 900 облігацій не змінилася, претензій щодо виплати відсоткового доходу на облігації, кількість яких перевищує 5600 штук, до підприємства ніхто не пред'являв, однак він припускає, що таке може мати місце в майбутньому.
Отже права та законні інтереси ПАТ «Шацьке РТП» при переході права власності на облігації до ОСОБА_5 від іншого власника облігацій ніяким чином не порушені, а припущення представника товариства про можливість їх порушення в майбутньому не ґрунтується на вимогах закону та наявних у справі доказах.
Відповідно до ч. 4 ст. 60 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Також безпідставними є доводи апелянта про нікчемність правочину, на підставі якого ОСОБА_5 набув право власності на 900 облігацій товариства. Частина 9 ст. 17 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» дійсно встановлює, що правочини щодо цінних паперів, вчинені без участі (посередництва) торговця цінними паперами, крім випадків, передбачених частиною восьмою цієї статті, є нікчемними. Однак, по-перше, відповідач не надав суду доказів про придбання позивачем 900 облігацій підприємства без участі торговця цінними паперами, а по-друге, він також не надав доказів, що позивач набув право власності на облігації не на підставі одного з видів правочинів, передбачених частиною восьмою ст. 17 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок». Оскільки на факт нікчемності правочину посилається відповідач, то за змістом ст. ст. 10, 60 Цивільного процесуального кодексу (далі - ЦПК) України саме він повинен довести цю обставину належними і допустимими доказами. Однак ПАТ «Шацьке РТП» цього не зробило. В той же час позивач повинен довести факт наявності у нього права власності на облігації на час нарахування і виплати йому відсоткового доходу, що він і зробив, надавши суду вищезгадану виписку із рахунку у цінних паперах (а. с. 13).
Крім того, згідно з випискою ПАТ «Перший Інвестиційний Банк» від 20 лютого 2013 року про операції з цінними паперами 900 облігацій були зараховані зберігачем на рахунок ОСОБА_5 у травні 2011 року (а. с. 78), коли діяла інша редакція ч. 9 ст. 17 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», яка не передбачала нікчемність правочину щодо цінних паперів, вчиненого без участі торговця цінними паперами.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Що стосується оподаткування коштів, які ОСОБА_5 одержить при виплаті йому відсоткового доходу за облігаціями, то, як зазначалося вище, згідно з п. 3.8 протоколу засідання спостережної ради ВАТ «Шацьке РТП» від 17 квітня 2009 року № 2 виплата відсоткового доходу за облігаціями здійснюється емітентом через уповноваженого платіжного агента - ВАТ «Перший Інвестиційний Банк», з яким емітент уклав договір про обслуговування випуску цінних паперів № О-02/09 від 10 червня 2009 року з наступними змінами (а. с. 79-82).
Відповідно до пункту 168.1.1 ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену цим Кодексом.
Оскільки у зв'язку з порушенням ПАТ «Шацьке РТП» своїх зобов'язань вказаний дохід стягнутий з товариства на користь ОСОБА_5 за рішенням суду, то саме це товариство як податковий агент повинно нараховувати і утримувати податок з такого виду доходів у відповідності з вищенаведеною нормою податкового законодавства при виконанні судового рішення. В оскарженому рішенні сума коштів, яка підлягає стягненню на користь ОСОБА_5, вказана без врахування розміру податків, які мають з неї утримуватися. Тому доводи апелянта про завищення судом розміру виплати позивачу є безпідставними.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не містять встановлених законом підстав для зміни чи скасування оскарженого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу відповідача ПАТ «Шацьке РТП» відхилити, а рішення Шацького районного суду від 30 липня 2013 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2013 |
Оприлюднено | 01.10.2013 |
Номер документу | 33789561 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Волинської області
Стрільчук В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні