МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08000, Київська область, смт. Макарів, вул. Фрунзе, 35
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.08.2013 року Справа № 370/997/13-ц
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Тандира О.В., при секретарі Приходько О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Макарів Київської області справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Енергобанк» до ОСОБА_1 про звернення стягнення на предмет іпотеки, -
в с т а н о в и в:
Публічне акціонерне товариство «Енергобанк», (далі - позивач, банк), звернулося до суду із вказаним позовом, в якому просило в рахунок погашення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «Єврогольф» за договором про відкриття кредитної лінії № 911-17 від 30.12.2009 року в розмірі 6073326,14 коп. (шість мільйонів сімдесят три тисячі триста двадцять шість гривень 14 коп.), перед Публічним акціонерним товариством «Енергобанк» звернути стягнення на предмет іпотеки за договором іпотеки від 20.01.2010 року реєстраційний №24, укладеного між ОСОБА_1 та ПАТ «Енергобанк», а саме: - земельну ділянку (кадастровий № 3222783200:05:007:0048) площею 1,9999 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2. Реалізацію предмета іпотеки здійснити шляхом продажу предмета іпотеки на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України «Про виконавче провадження» з дотриманням вимог закону України «Про іпотеку» з початковою ціною предмета іпотеки, визначеною на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності (незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30.12.2009 року між Акціонерним банком «Енергобанк» правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Енергобанк», скорочена назва - ПАТ «Енергобанк» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Єврогольф» - був укладений Договір про відкриття кредитної лінії № 911-17 із змінами та доповненнями (далі - Кредитний договір), відповідно до умов якого банк відкриває позичальнику не відновлювальну кредитну лінію з лімітом кредитування 3320000 грн., терміном дії з 30 грудня 2009 року по 25 грудня 2010 р. на ведення господарської діяльності.
Виконуючи взяті на себе зобов'язання банк надав позичальнику грошові кошти. Позичальник умови договору порушив, внаслідок чого наявна заборгованість у розмірі 6 073 326,14 грн.
В забезпечення своєчасного виконання зобов'язань ТОВ «Єврогольф» за Кредитним договором, між банком та ОСОБА_1, було укладено договір іпотеки від 20 січня 2010 року, посвідчений приватним нотаріусом Київського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованим в реєстрі за № 24 (надалі - договір Іпотеки).
У відповідності до п. 1.1. договору іпотеки, цей договір забезпечує вимоги іпотекодержателя, що випливають з договору про відкриття кредитної лінії № 911-17 від 30.12.2009 р., зі всіма змінами та доповненнями до нього - основне зобов'язання. Цей договір забезпечує вимоги іпотекодержателя, що випливають з основного зобов'язання в повному обсязі, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь - якого збільшення цієї суми, що передбачене основним зобов'язанням.
Посилаючись на порушення позивальником та іпотекодавцем умов договорів банк відповідно і звернувся до суду з позовом про звернення стягнення на предмет іпотеки.
Згідно письмової заяви представника позивача, останній позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив розглядати справу без його участі. Проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися, представника не направив, причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у зв'язку із чим суд ухвалив заочно розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Єврогольф» у судове засідання представника не направила, причини неявки суду не повідомила, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, згоди на участь у справі не дала, а тому відповідно до ст. 36 ЦПК України справа розглядається без її участі.
Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.
30 грудня 2009 року між Акціонерним банком «Енергобанк» правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Енергобанк», та Товариством з обмеженою відповідальністю «Єврогольф» був укладений договір про відкриття кредитної лінії №911-17 із змінами та доповненнями (далі - Кредитний договір).
Пунктом 1.1 Кредитного договору передбачено, що банк відкриває позичальнику не відновлювальну кредитну лінію, з лімітом кредитування 3320000 гривень терміном дії з 30 грудня 2009 року по 25 грудня 2010 р. на ведення господарської діяльності.
У відповідності до п. 1.2 Кредитного договору надання кредитних коштів здійснюється шляхом оплати платіжних доручень позичальника з позичкового рахунку та/або шляхом перерахування кредитних коштів на поточний рахунок позичальника №2600733007401 в АБ «Енергобанк».
Пунктом 3.1 Кредитного договору передбачено, що позичальник сплачує банку за користування кредитною лінією 25 % відсотків річних.
У відповідності до п. 3.3 Кредитного договору банк нараховує відсотки виходячи із розрахунку встановленої у договорі відсоткової ставки і фактичної суми кредиту наданого Позичальнику в межах кредитної лінії в останній робочий день місяця за календарний місяць, а позичальник сплачує відсотки щомісячно до 5-го числа наступного за звітним місяця шляхом перерахування їх на рахунок № 37397911 в банку, при цьому датою сплати відсотків вважається дата зарахування сплаченої суми на рахунок банку.
У разі непогашення заборгованості за кредитною лінією у встановлений термін, Позичальник зобов'язаний сплатити відсотки за користування кредитом в розмірі 35% річних за період до повного його погашення.
Приписами п.3.4 Кредитного договору передбачено, що позичальник здійснює погашення заборгованості за кредитною лінією починаючи з серпня 2010 року в сумі не менше ніж 620000 грн. в строк до 05 числа кожного місяця. Повне погашення заборгованості за кредитною лінією позичальник здійснює не пізніше 25 грудня 2010 року.
У відповідності до п. 3.5 Кредитного договору заборгованість за кредитом погашається, позичальником шляхом перерахування грошових коштів на рахунок №37397911, відкритий в установі банку, при цьому датою погашення заборгованості за кредитом вважається дата фактичного зарахування коштів на вказаний рахунок банку.
Приписами п. 3.6 Кредитного договору передбачено, що розрахунок пені при затримці платежів за користування кредитною лінією та відсотками проводиться із розрахунку подвійної облікової ставки НБУ і сплачується позичальником на рахунок №37397911 відкритий в установі банку.
На підставі п. 5.2 Кредитного договору позичальник зобов'язувався забезпечити своєчасне повернення заборгованості за кредитом згідно з п.п. 1.1., 3.4. договору і сплату відсотків за користування кредитом згідно п.п. 3.1, 3.3 Кредитного договору.
Пунктом 5.10 Кредитного договору передбачено, що позичальник несе перед банком відповідальність за невиконання або неналежне виконання свої зобов'язань по цьому договору незалежно від наявності своєї вини або провини третіх осіб перед позичальником, а також виконання третіми особами своїх зобов'язань перед позичальником.
На підставі додаткової угоди від 29 листопада 2010 р., до договору про відкриття кредитної лінії сторони домовились про термін дії кредитної лінії з 30 грудня 2009 року по 23 грудня 2011 року.
Банк виконав взяті на себе зобов'язання в повному обсязі, надав позичальнику кредитні кошти в розмірі та на умовах встановлених Кредитним договором, що підтверджується випискою по особовому рахунку ТОВ «Єврогольф».
У порушення умов Кредитного договору станом на 10.04.2013 р., у позичальника перед банком обліковується заборгованість у розмірі 6 073 326,14 коп., що складається з:
Заборгованості за тілом кредиту - 3134050,00 грн., заборгованості за відсотками - 2575840,80 грн., пені за прострочення сплати кредиту 209716,72 грн., пені за прострочення сплати відсотків 153718,62 грн.
В забезпечення своєчасного виконання зобов'язань ТОВ «Єврогольф» за Кредитним договором, між банком та ОСОБА_1 як майновим поручителем було укладено договір іпотеки від 20 січня 2010 року, посвідчений приватним нотаріусом Київського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованим в реєстрі за № 24 (надалі - Договір іпотеки).
У відповідності до п. 1.1 Договору іпотеки, цей Договір забезпечує вимоги іпотекодержателя, що випливають з договору про відкриття кредитної лінії № 911-17 від 30.12.2009 р. зі всіма змінами та доповненнями до нього - основне зобов'язання.
Цей договір забезпечує вимоги іпотекодержателя, що випливають з основного зобов'язання в повному обсязі, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь - якого збільшення цієї суми, що передбачене основним зобов'язанням.
Іпотекодавець дає свою згоду на будь - яку можливу зміну умов основного зобов'язання в тому числі строку дії основного зобов'язання.
У відповідності до цього договору іпотекодержатель має право у випадку невиконання основного зобов'язання ( в тому числі, коли відсотки, пеня, штрафні санкції, інші платежі, що забезпечені іпотекою, не будуть повернуті/сплачені у строки, встановлені основним зобов'язанням або достроково, у випадку порушення основного зобов'язання) отримати задоволення за рахунок майна на умовах визначених цим договором.
У відповідності до п.1.2. Договору іпотеки для забезпечення своєчасного виконання основного зобов'язання в тому числі по сплаті всіх сум по основному зобов'язанню, відшкодуванню збитків, завданих про строчкою виконання, сплаті пені, будь яких інших платежів, на умовах передбачених цим договором, банку передано в іпотеку нерухоме майно, а саме земельна ділянка (кадастровий № 3222783200:05:007:0048) площею 1,9999 га, що розташована за адресою: Київська обл., Макарівський р-н. с. Копилів, Копилівська сільська рада.
В зв'язку з невиконанням позичальником своїх зобов'язань за кредитним договором, щодо своєчасного повернення кредитних коштів та сплати відсотків за його використання банк 14.11.2012 року направив на адресу позичальника та майнового поручителя повідомлення - вимоги, щодо повернення всієї суми кредиту та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки, яке залишено позичальником та майновим поручителем без уваги та задоволення.
Вирішуючи вимоги за позовом суд керується наступним.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно із ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини, позикодавець має право вимагати повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 589 ЦК України у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави.
За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 590 ЦК України звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом.
Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов'язання не буде виконано у встановлений строк(термін), якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 591 ЦК України реалізація предмета застави, на який звернене стягнення, провадиться шляхом його продажу з публічних торгів, якщо інше не встановлено договором або законом. Порядок реалізації предмета застави з публічних торгів встановлюється законом. Якщо сума, одержана від реалізації предмета застави, не покриває вимоги заставодержателя, він має право отримати суму, якої не вистачає, з іншого майна боржника в порядку черговості відповідно до статті 112 ЦК України, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Відповідно до ч. 6. ст. 3 Закону України «Про іпотеку» від 5 червня 2003 року № 898 (з наступними змінами і доповненнями) у разі порушення боржником основного зобов'язання відповідно до іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити забезпечені нею вимоги за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими особами, права чи вимоги яких на передане в іпотеку нерухоме майно не зареєстровані у встановленому законом порядку або зареєстровані після державної реєстрації іпотеки.
Частина 1 ст. 7 Закону України «Про іпотеку» передбачає, що за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свою вимогу за основним зобов'язанням у повному обсязі або в частині, встановленій іпотечним договором, що визначена на час виконання цієї вимоги, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь-якого збільшення цієї суми, яке було прямо передбачене умовами договору, що обумовлює основне зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про іпотеку» у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов'язання іпотеко держатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.
Відповідно до ч. 3 ст. 33 цього ж Закону звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотеко держателя.
Статтею 41 Закону України «Про іпотеку» визначено, що реалізація предмета іпотеки, на який звертається стягнення за рішенням суду або за виконавчим написом нотаріуса, проводиться, якщо інше не передбачено рішенням суду, шляхом продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України «Про виконавче провадження», з дотриманням вимог цього Закону.
У відповідності до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього кодексу. Одностороння відмова від зобов'язань або одностороння зміна його умов не допускається.
Враховуючи те, що ТОВ «Єврогольф» було порушено умови кредитного договору № 911-17 від 30.12.2009 року із змінами та доповненнями, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 6 073 326,14 грн., в забезпечення виконання зобов'язань за цим договором було передано вищевказану земельну ділянку, що знаходяться у власності ОСОБА_1, як майнового поручителя, позовні вимоги про звернення стягнення на предмет іпотеки підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 15, 60, 79, 88, 207, 212-215, 223-226 ЦПК України , суд -
в и р і ш и в:
Позов Публічного акціонерного товариства «Енергобанк» до ОСОБА_1 про звернення стягнення на предмет іпотеки - задовольнити.
В рахунок погашення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «Єврогольф» (код ЄДРПОУ 34616578) за договором про відкриття кредитної лінії № 911-17 від 30 грудня 2009 року в розмірі 6073326,14 грн., (шість мільйонів сімдесят три тисячі триста двадцять шість гривень 14 коп.), звернути стягнення на користь Публічного акціонерного товариства «Енергобанк» (ЄДРПОУ 19357762) на предмет іпотеки за договором іпотеки від 20 січня 2010 року реєстраційний №24, укладеного між ОСОБА_1 та ПАТ «Енергобанк», а саме: - земельну ділянку (кадастровий № 3222783200:05:007:0048) площею 1,9999 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2.
Реалізацію предмета іпотеки здійснити шляхом продажу предмета іпотеки на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України «Про виконавче провадження» з дотриманням вимог закону України «Про Іпотеку» з початковою ціною предмета іпотеки, визначеною на підставі оцінки, проведеної суб'єктом оціночної діяльності (незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій).
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт НОМЕР_2, виданий Сакським МРВ ГУ МВС України від 02.09.1999 року, АДРЕСА_1) на користь Публічного акціонерного товариства «Енергобанк» (04071, м. Київ, вул. Воздвиженська 56 Рах. № 37397911 в ПАТ «Енергобанк», МФО 300272 ЄДРПОУ 19357762) 3441 грн., витрат по сплаті судового збору.
Заочне рішення суду може бути переглянуте за заявою відповідачів судом, що його ухвалив, протягом десяти днів з моменту отримання його копії.
Заочне рішення суду може бути оскаржено позивачем у загальному порядку.
Заочне рішення суду набирає законної сили відповідно до загальних вимог, встановлених ст. 223 ЦПК України.
Головуючий О.В.Тандир
Суд | Макарівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2013 |
Оприлюднено | 02.10.2013 |
Номер документу | 33800711 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Макарівський районний суд Київської області
Тандир О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні