cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" вересня 2013 р.Справа № 924/1114/13
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Виноградова В.В., розглянувши матеріали справи
за позовом публічного акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" в особі Хмельницького міського району електромереж м. Хмельницький
до товариства з обмеженою відповідальністю "Меркурій ЛТД" м. Хмельницький
про стягнення 7363,52 грн. заборгованості
за участю представників сторін:
позивача: Докієн В.В. - за довіреністю №3466 від 21.12.2012р.
відповідача: не з'явився
В судовому засіданні, відповідно до ст. 85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
встановив: позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 7363,52 грн. заборгованості за спожиту електроенергію за період з 25.12.2012 р. по 19.03.2013 р., посилаючись на умови договору від 27.09.2007р. №3670, ст.ст. 525, 526 ЦК України.
Повноважний представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов з документальним обґрунтуванням своїх доводів не подав, про причини неявки та неподання доказів не повідомив, своїм процесуальним правом не скористався. При цьому, адреса відповідача та його правовий статус підтверджені витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно на цю адресу та адресу, зазначену у позовній заяві, направлялися ухвали суду. Відповідач повідомлений належним чином про розгляд справи, оскільки ухвали суду надіслані відповідачу, що підтверджується штампом господарського суду та Реєстром відправленої кореспонденції.
Судом враховано положення ст. 64 ГПК України, відповідно до якої вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена стороні належним чином, якщо вона надіслана за адресою місцезнаходження сторони, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
З огляду на викладене, відповідно до ст. 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:
Між позивачем (Постачальник) та ТОВ "Меркурій ЛТД" (Споживач) 28.09.2007р. укладено договір на постачання електричною енергією №3670, згідно умов якого Постачальник зобов'язується продавати електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 5,0 кВт, а Споживач оплачувати вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частинами. Точкою продажу електричної енергії визначено кабельні зажими н/в щита РП-3 (р. 1 договору).
Відповідно до п.2.3. договору, споживач зобов'язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків 10, 3 "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників постачальника за пред'явленням службового посвідчення до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії.
У п. 2.5 договору сторони передбачили, що у разі звільнення споживачем займаного приміщення, реорганізації, ліквідації ( у тому числі, шляхом банкрутства), відчуження в будь-який спосіб займаного приміщення споживач зобов'язаний повідомити Постачальника за 20 діб до дня зміни власника приміщення і в цей самий термін здійснити сплату усіх видів платежів, передбачених цим Договором до дня зміни власника приміщення включно, а постачальник зобов'язаний припинити постачання електричної енергії з дня звільнення споживачем приміщення.
Постачальник має право, як встановлено п.3.1. Договору, отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з Умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та інші платежі, обумовлені цим Договором; доступу до належних споживачу засобів (систем) обліку електричної енергії, вимірювання потужності, контролю показників якості електричної енергії для контролю дотримання встановлених режимів споживання енергії.
Облік електроенергії, згідно р. 7 Договору, спожитої споживачем, приєднаними до електричних мереж, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ відповідно до додатку "Перелік місць установки розрахункових електролічильників".
Згідно р.9. Договору, додатками до цього Договору є додатки №№ 1, 2, 3, 5, 7, 10,11 та повідомлення про встановлення договірних величин споживання електричної потужності. Цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.07 р. з можливістю пролонгації, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Сторони зобов'язуються письмово повідомляти про зміну реквізитів (місцезнаходження, найменування, організаційно-правової форми, банківських реквізитів тощо) не пізніше, ніж через 10 днів після настання таких змін.
Договір підписано та скріплено печатками сторін. Доказів про розірвання договору не подано.
У додатку №10 до договору сторони узгодили порядок розрахунків, а саме зазначено, що розрахунковий період споживання та оплати за електроенергію визначається календарним місяцем. Споживач самостійно здійснює повну поточну оплату вартості обсягу електричної енергії, згідно додатку №1 з врахуванням очікуваного споживання електроенергії за розрахунковий період відповідно до 2 числа розрахункового періоду 100% від договірної величини споживання електроенергії розрахункового періоду. У додатку №3 сторони погодили графік зняття та передачі показів лічильника та передбачили, що у разі, коли Постачальник зняв покази електролічильників, які відрізняються від тих, що підтверджені Споживачем, обсяги спожитої електроенергії визначаються за показами знятими Постачальником.
Відповідачем подавались позивачу рапорти про відпуск електроенергії по лічильнику № 0612916 від 23.11.2012р. в якому зазначено показники лічильника попередні - 17000 кВт, останні-19400 кВт, від 24.12.2012 р. з показами лічильника попередні - 19400 кВт, останні - 21600 кВт. Відповідно до зазначених рапортів про відпуск електроенергії від 23.11.2012 р., від 24.12.2012 р., які надавались відповідачем ( по лічильнику № 0612916 ), було виставлено рахунки-фактури на оплату спожитої електроенергії №3670 від 23.11.2012р. на суму 2756,03 грн. за листопад 2012р., від 24.12.2012р. на суму 2524,29 грн. за грудень 2012р.
Як зазначає позивач, з січня 2013р. відповідач рапортів про відпуск електроенергії до ХМРЕМ не подавав.
19.03.2013р. під час контрольного зняття інженером - інспектором енергонагляду виробничої дільниці ПМіЗ показників з засобів обліку у відповідача, покази на лічильнику №0612916 мали значення 026927 кВт, що відображено в щоденному звіті про виконання робіт інженера - інспектора енергонагляду виробничої дільниці від 19.03.2013р, затверджений заступником ХМРЕМ
Позивачем виставлено рахунок - фактуру №360 від 27.08.2013р. про оплату спожитої електроенергії на суму 6496, 25 грн. та направлено претензією від 20.08.2013р. з вимогою сплатити заборгованість за електропостачання.
Оскільки відповідач в добровільному порядку заборгованість за спожиту електроенергію не сплатив, позивач звернувся до суду із позов про стягнення з відповідача в сумі 7363,52 грн. грн. боргу.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності судом враховується:
Відповідно до ч.2 п.1 ст. 175 Господарського кодексу України, майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
З положень ст. 509 ЦК України, ст.173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт ( управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України та ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Нормами ст. 627 ЦК України встановлено свободу договору, тобто, відповідно до ст.6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами укладено договір на постачання електричної енергії № 3670 від 28.09.2007р., за умовами якого позивач зобов'язувався продавати електричну енергію, а відповідач - своєчасно оплачувати вартість використаної (купленої) електричної енергії.
Відповідно ст. 714 ЦК України, ст. 275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до п.п. 5.1., 5.2 правил користування електричною енергією договір про постачання електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ 31.07.96р. N28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005р. N 910, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 02.08.1996р. за N417/1442 - надалі правила) договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.
Згідно ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов'язання.
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач спожиту електроенергію за грудень 2012 року - березень 2013 року на загальну суму 7 363,52 грн. не оплатив. Доказів про погашення заборгованості та спростування позовних вимог суду не подано.
Судом звертається увага на відсутність в матеріалах справи доказів про повідомлення позивачем відповідача про звільнення приміщення та враховуються при цьому положення п.п. п. п. 6.11, 6.18 Правил, згідно яких споживач, який не повідомив або несвоєчасно повідомив постачальника електричної енергії про звільнення приміщення зобов'язаний здійснювати оплату спожитої на таких об'єктах електричної енергії та інших платежів, виходячи з умов відповідних договорів.
Враховуючи вищенаведене та приписи ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх заперечень, позовні вимоги заявлені обґрунтовано, підтверджені доказами та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 32-34, 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов публічного акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" в особі Хмельницького міського району електромереж м. Хмельницький до товариства з обмеженою відповідальністю "Меркурій ЛТД" м. Хмельницький про стягнення 7363,52 грн. задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Меркурій ЛТД" м. Хмельницький, вул. Трудова, 7/3 (код 32739540) на користь публічного акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" в особі Хмельницького міського району електромереж м. Хмельницький, вул. Свободи, 57/2, ( код 22764703) 7363,52грн. (сім тисяч триста шістдесят три гривні 52 коп.) заборгованості, 1720,50грн. (одну тисячу сімсот двадцять гривень 50 коп.) судового збору.
Видати наказ.
Повне рішення складено 25.09.2013 року
Суддя В.В. Виноградова
Віддрук.: 3 прим. : 1 - до справи; 2 - позивачу; 3 - відповідачу (м. Хмельницький, вул. Трудова 7/3)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2013 |
Оприлюднено | 01.10.2013 |
Номер документу | 33805207 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Виноградова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні