Справа № 170/485/13-ц Головуючий у 1 інстанції:Матвійчук С.П. Провадження № 22-ц/773/1225/13 Категорія:57 Доповідач: Бовчалюк З. А.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2013 року місто Луцьк
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого - судді Бовчалюк З. А.
суддів - Стрільчука В.А., Карпук А.К.,
при секретарі Шереметі Т.Г.
з участю представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до приватного акціонерного товариства « Шацьке ремонтно-транспортне підприємство» (далі ПАТ «Шацьке РТП») про стягнення заборгованості та штрафних санкцій по відсоткових платежах за апеляційною скаргою відповідача приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство" на рішення Шацького районного суду Волинської області від 03 липня 2013 року,
в с т а н о в и л а :
Рішенням Шацького районного суду від 03 липня 2013 року позов ОСОБА_3 задоволено.
Стягнуто з ПАТ "Шацьке РТП" на користь ОСОБА_3 заборгованість зі сплати відсоткового доходу за облігаціями в сумі 69048 грн.51 коп., 306 грн.46 коп. - 3% річних, всього на загальну суму - 69354 грн. 46 коп. Вирішено питання судових витрат.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач ПАТ "Шацьке РТП" подало апеляційну скаргу, в якій, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, просить скасувати дане рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволені позову у повному обсязі.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду першої інстанції - залишенню буз змін з таких підстав.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, взявши на себе зобов'язання перед позивачем про виплату доходів за іменними облігаціями, належним чином їх не виконав, внаслідок чого утворилась заборгованість за 15 відсотковий період в розмірі 69 048 грн. та 306 грн. 46 коп. - 3% річних за неналежне виконання грошового зобов'язання.
Такі висновку суду відповідають встановленим судом обставинам справи, підтверджені належними доказами та відповідають нормам матеріального права.
Судом першої інстанції встановлено, що 17 квітня 2009 року на засіданні спостережної ради ВАТ "Шацьке РТП", правонаступником якого є ПАТ "Шацьке РТП", було прийнято рішення про закрите (приватне) розміщення облігацій ВАТ "Шацьке РТП", що підтверджується протоколом № 2 засідання спостережної ради від 17 квітня 2009 року (а. с. 6-17).
Згідно зі свідоцтвом про реєстрацію випуску облігацій підприємств від 17 липня 2009 року ВАТ "Шацьке РТП" було випущено іменні відсоткові облігації серії А номінальною вартістю 1000 грн. в кількості 5600 штук.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 ЦК України цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає взаємовідносини між особою, яка його розмістила (видала), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам.
Частиною 2 ст. 195 ЦК України визначено, що види цінних паперів та порядок їх обігу встановлюються законом.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок ".
Цінні папери - документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника, та передбачають виконання зобов'язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають із цих документів, іншим особам (ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про цінні папери та фондовий ринок").
Пунктом 2 ч. 5 ст. 3 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" передбачено, що облігації підприємств віднесені до групи боргових цінних паперів, а саме: цінні папери, що посвідчують відносини позики і передбачають зобов'язання емітента сплатити у визначений строк кошти відповідно до зобов'язання.
Облігація - цінний папір, що посвідчує внесення його власником грошей, визначає відносини позики між власником облігації та емітентом, підтверджує зобов'язання емітента повернути власникові облігації її номінальну вартість у передбачений умовами розміщення облігацій строк та виплатити доход за облігацією, якщо інше не передбачено умовами розміщення. Відсотковими облігаціями є облігації, за якими передбачається виплата відсоткових доходів. Облігації підприємств розміщуються юридичними особами тільки після повної сплати свого статутного капіталу. Облігації підприємств підтверджують зобов'язання емітента за ними та не дають право на участь в управлінні емітентом. Юридична особа має право розміщувати відсоткові та/або дисконтні облігації на суму, яка не перевищує трикратного розміру власного капіталу або розміру забезпечення, що надається їй з цією метою третіми особами. Рішення про розміщення облігацій підприємств приймається відповідним органом управління емітента згідно з нормами законів, що регулюють порядок створення, діяльності та припинення юридичних осіб відповідної організаційно-правової форми. Реєстрацію випуску облігацій підприємств здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в установленому нею порядку(ст.ст. 7, 8 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок").
У відповідності з п. 5 ч. 2 ст. 52 Закону України "Про акціонерні товариства" до виключної компетенції наглядової ради належить прийняття рішення про розміщення товариством інших цінних паперів, крім акцій.
Згідно зі ст. 28 Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" розміщення цінних паперів може бути публічне (відкрите) та приватне (закрите). Приватне (закрите) розміщення цінних паперів - розміщення цінних паперів шляхом безпосередньої пропозиції цінних паперів заздалегідь визначеному колу осіб.
Протоколом № 2 засідання спостережної ради ВАТ "Шацьке РТП" від 17 квітня 2009 року передбачено, що емітент здійснює закрите (приватне) розміщення облігацій. В переліку осіб, серед яких емітент має намір розмістити облігації, зазначено ОСОБА_3.
Пунктом 3.1 вказаного протоколу встановлено, що форма існування облігацій - бездокументарна.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" підтвердженням права власності на цінні папери є сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі - виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобов'язаний надавати власнику цінних паперів.
Право власності ОСОБА_3 на 1400 штук іменних відсоткових облігацій ПАТ "Шацьке РТП" підтверджується виписками про стан рахунку у цінних паперах № 906603 станом на 14 березня 2013 року (а. с. 19) та № 906604 від 10.09.2013 року.
Також у протоколі № 2 засідання спостережної ради ВАТ "Шацьке РТП" від 17 квітня 2009 року передбачено, що початок погашення облігацій відбуватиметься з 01 жовтня 2015 року по 30 листопада 2015 року.
Згідно з п. 3.8 цього протоколу виплати відсоткового доходу за облігаціями здійснюються емітентом у національній валюті України через уповноваженого емітентом платіжного агента - ВАТ "Перший Інвестиційний Банк" на підставі зведеного облікового реєстру рахунків власників облігацій.
Відсотки за облігаціями нараховуються відповідно до відсоткових періодів, з яких п'ятнадцятий відсотковий період починається 01 січня 2013 року і закінчується 31 березня 2013 року (90 день).
Пунктом 3.8 протоколу засідання спостережної ради ВАТ "Шацьке РТП" № 2 від 17 квітня 2009 року також передбачено, що відсоткова ставка за облігаціями при виплаті доходу за першим - двадцять п'ятим відсотковими періодами встановлена у розмірі 20% річних.
Твердження апелянта щодо здійснення виплат не через платіжного агента, а безпосередньо ПАТ "Шацьке РТП" є такими, що порушують умови розміщення облігацій, затверджених Спостережною радою емітента, оскільки виплата коштів здійснюється лише через платіжного агента. Жодних змін у зведеному обліковому реєстрі даних власників облігацій, що стосуються платіжних реквізитів позивача не відбувалося. Відповідно до ч.9 п.12 Глави 1 розділу Ш Рішення Державної комісії з цінних паперів фондового ринку № 322 емітент не має права вносити зміни до проспекту емісії після початку розміщення облігацій.
У зв'язку з несвоєчасною виплатою ПАТ "Шацьке РТП" ОСОБА_3 відсотків за 15 відсотковий період відповідач заборгував йому 69048 грн. (200 грн. (20 % від 1000) : 365 днів х 90 днів відсоткового періоду х 1400 облігацій).
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 цього Кодексу, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Виходячи з викладеного, давши вірну правову оцінку обставинам справи, суд обґрунтовано задовольнив позов у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Частиною 3 ст. 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" передбачено, що право власності на цінні папери, випущені в бездокументарній формі, переходить до нового власника з моменту зарахування цінних паперів на рахунок власника у зберігача.
Підтвердженням факту зарахування облігацій в загальній кількості 1400 штук, включаючи придбані позивачем 900 облігацій, на його рахунок є виписка про операції з цінними паперами депонента № 906604 зберігача ПАТ "Перший інвестиційний банк" від 20 лютого 2013 року.
Вказаний факт підтверджується також зведеним обліковим реєстром власників цінних паперів станом на 31 березня 2013 року, виданим депозитарієм -публічним акціонерним товариством "Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках».
Питання про законність переходу до ОСОБА_3 права власності на 900 облігацій підприємства виходить за межі даного спору, оскільки ПАТ "Шацьке РТП" не заявляло позов про визнання недійсним правочину, за яким він набув вказане право, а згідно із законом документом, що підтверджує право власності на цінні папери є виписка із рахунку у цінних паперах (ч. 4 ст. 5 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні"), яку позивач долучив до позовної заяви.
В силу ч. 2 ст. 7 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" перехід права власності на облігації емітента до іншої особи не є підставою для звільнення емітента від виконання зобов'язань, що підтверджуються облігацією.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що загальна кількість емітованих підприємством облігацій ( 5600 штук) у зв'язку з переходом до ОСОБА_3 права власності на 900 облігацій не змінилася, претензій щодо виплати відсоткового доходу на облігації, кількість яких перевищує 5600 штук, до підприємства ніхто не пред'являв.
За таких обставин слід дійти висновку, що права та законні інтереси ПАТ "Шацьке РТП" при переході права власності на облігації до ОСОБА_3 від іншого власника облігацій ніяким чином не порушені, а відтак відповідач зобов'язаний виконати взяті на себе зобов'язання щодо сплати відсотків за належними позивачу облігаціями.
Відповідно до ч. 4 ст. 60 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Доказів про розірвання Договору обслуговування випуску цінних паперів, укладеного з ПАТ "Перший інвестиційний Банк" відповідачем надано не було.
Суд, правильно встановивши фактичні обставини справи, дав належну оцінку представленим доказам, дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги про безпідставність позовних вимог є власним тлумаченням ПАТ "Шацьке РТП" встановлених обставин справи, були предметом дослідження суду першої інстанції і їм суд в сукупності з іншими доказами по справі дав правильну юридичну оцінку.
Отже рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його зміни чи скасування колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу відповідача приватного акціонерного товариства "Шацьке ремонтно-транспортне підприємство" відхилити, а рішення Шацького районного суду Волинської області від 03 липня 2013 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий
Судді
Суд | Апеляційний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2013 |
Оприлюднено | 02.10.2013 |
Номер документу | 33837833 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Волинської області
Бовчалюк З. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні