АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження 22-ц/744/9565/2013 Головуючий у 1-й інстанції - Трофимова Н.А.
Справа № 406/1602/12 Доповідач - Петренко І.О.
Категорія - 45
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2013 року
Колегія суддів судової палати по цивільним справам апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Петренко І.О.
суддів - Романюк М.М., Козлова С.П.
при секретарі - Філіпповій К.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на заочне рішення Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 24 липня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Фарт», третя особа управління Держземагенства у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області про витребування земельної ділянки з незаконного володіння та скасування запису державної реєстрації,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся з позовом до суду та просив ухвалити рішення, яким витребувати земельну ділянку, площею 22.000 га з незаконного володіння відповідача та повернути її у володіння позивача; скасувати запис про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами вчинений Верхньодніпровським районним відділом Дніпропетровської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 18 листопада 2009 року за № 04091190092 в розділах Книги записів договорів оренди землі у паперовому та електронному вигляді; та стягнути з відповідача судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що йому на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 22.000 га., яка розташована на території Дніпровської селищної ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області. У 2009 році між ним та відповідачем підписано договір оренди земельної ділянки, який 18 листопада 2009 року зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди земельної ділянки у Верхньодніпровському районному відділі Дніпропетровської регіональної філії Центру державного земельного кадастру № 04091190092. З 18 листопада 2009 року відповідач використовує земельну ділянку для вирощування рослинницької сільськогосподарської продукції. Позивач вважає, що відповідач без достатніх правових підстав користується приналежною позивачу земельною ділянкою, а текст спірного договору є таким, що не створює юридичних наслідків у вигляді зобов'язальних правовідносин і , зокрема, такого юридичного наслідку, як право відповідача на володіння та використання приналежної позивачу земельної ділянки для власних потреб.
Заочним рішенням Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 24 липня 2013 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити , рішення суду - скасувати та ухвалити нове рішення по суті позовних вимог з наступних підстав .
Відповідно до ст.. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення , яким суд , виконавши всі вимоги цивільного судочинства , вирішив справу згідно із законом.
Обґрунтованим є рішення , ухвалене на основі повно і всебічно з"ясованих обставин , на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень , підтверджених тими доказами , які були досліджені в судовому засіданні.
Як встановлено судом, позивач є власником земельної ділянки, площею 22,00га на території Дніпровської селищної ради, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ДП №47131 (а.с. 12-13). Між позивачем та відповідачем укладений договір оренди вказаної земельної ділянки, зареєстрований 18 листопада 2009 року в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі у Верхньодніпровському районному відділі Дніпропетровської регіональної філії Центру державного земельного кадастру (а.с. 8-11).
Як вбачається із матеріалів справи спірний договір, підписаний сторонами та зареєстрований 18 листопада 2009 року в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі у Верхньодніпровському районному відділі Дніпропетровської регіональної філії Центру державного земельного кадастру за №04091 1900923 (а.с. 7-9).
Також сторонами підписаний Акт прийому-передачі земельної ділянки в оренду між ТОВ «Агро-Фарт» та землевласником ОСОБА_1 (а.с. 26).
Суд , ухвалюючи оскаржуване рішення прийшов до висновку про те , що між сторонами існують певні правові відносини , які є наслідком договору оренди , а відсутність в ньому таких умов , як дата укладення його , відсутність пункту про відповідальність сторін за порушення умов договору та умов передачі в заставу і внесення до статутного фонду не являються істотними , оскільки не впливають на юридичні наслідки укладання даного договору.
Однак , з такими висновками погодитись не можна.
Так , відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним Кодексом України, Цивільним Кодексом України, Законом України «Про оренду землі», договором.
Відповідно до положень ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання наслідків, що обумовлені ним.
Згідно до положень ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами дана стаття визначає предмет договору , умови , що визнані законом як істотні або є необхідні для договорів даного виду , а також усі ті умови , щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Істотними умовами договору оренди землі у відповідності до вимог ч. 1 ст. 15 закону України « Про оренду землі» є:
об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
(абзац другий частини першої статті 15 у редакції Закону України від 07.07.2011 р. N 3613-VI)
строк дії договору оренди;
орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
умови збереження стану об'єкта оренди;
умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;
відповідальність сторін;
умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
(частину першу статті 15 доповнено абзацом дванадцятим
згідно із Законом України від 16.09.2008 р. N 509-VI)
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Статтею 93 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ст.ст.13-15 Закону України «Про оренду землі» договором оренди землі є договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 статті 14 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди укладається у письмовій формі.
Договір оренди землі набуває чинності після його державної реєстрації, що передбачено ст. 18 Закону України «Про оренду землі».
Згідно з Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року N 2073, і відповідно до Указу Президента України від 17 лютого 2003 року "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру", який в силу ст. 106 Конституції України є обов'язковим до виконання на території України, обов'язок щодо здійснення у складі державного земельного кадастру реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, договорів оренди земельних ділянок покладено на Державний комітет України по земельних ресурсах.
Виходячи з вище наведеного суд першої інстанції помилково прийшов до висновку про те , що оскільки спірний договір, який був підписаний сторонами та зареєстрований 18 листопада 2009 року в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі у Верхньодніпровському районному відділі Дніпропетровської регіональної філії Центру державного земельного кадастру за №04091 1900923 (а.с. 7-9) є таким , що укладений з 18 листопада 2009 року (день реєстрації договору) , оскільки сторони фактично прийняли його до виконання , а тому підстав для задоволення позовних вимог не має.
Колегія суддів вважає , що при вирішенні справи судом першої інстанції не правильно застосовано норми матеріального права , які призвели до неправильного вирішення справи , що є підставою для задоволення апеляційної скарги , скасування рішення та ухвалення нового рішення по суті позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 303, 307, ч.1 ст. 309, 313,314,316 ЦПК України, колегія суддів,-
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Заочне рішення Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 24 липня 2013 року - скксувати.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Фарт», третя особа управління Держземагенства у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області - задовольнити.
Витребувати земельну ділянку, площею 22.000 га ( кадастровий № 1221055400-01-026-0001) , що належить ОСОБА_1 на підставі Державного акту на праві приватної власності на землю серії 11-ДП № 047131 з незаконного володіння Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Фарт» та повернути її у володіння ОСОБА_1.
Скасувати запис про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро-Фарт» , вчинений Верхньодніпровським районним відділом Дніпропетровської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 18 листопада 2009 року за № 04091190092 в розділах Книги записів договорів оренди землі у паперовому та електронному вигляді
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Фарт» на користь ОСОБА_1 164 грн. 65 коп. судових витрат.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення , але може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Судді
Суд | Апеляційний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2013 |
Оприлюднено | 03.10.2013 |
Номер документу | 33878902 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Дніпропетровської області
Петренко І. О.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Трофимова Н. А.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Дігтярь Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні