ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
03.10.2013 Справа № 905/6077/13
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., при секретарі Павленко М.С., розглянув справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шлях» про стягнення 4659 грн. 80 коп.-
за участю представників сторін:
від позивача: Багрицевич Є.А. за довір.
від відповідача: не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2013 року Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шлях» про стягнення 4659 грн. 80 коп. (далі - Відповідач).
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги статтями 193, ГК України, 1,3,11,16,509,525,526,530,625 ЦК України, с.26, 27 Закону України «Про електроенергетику» позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Шлях» на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго»:
- суму боргу за активну електроенергію спожитої у період квітень, травень, червень, липень 2013 р., у розмірі 3498,54 грн.;
- суму боргу за реактивну електроенергію спожитої у період квітень, травень 2013 р., у розмірі 22,31 грн.;
- суму боргу за перевищення договірних величин споживання електричної енергії за квітень 2013 року в розмірі 1032,22 грн.;
- суму пені, нарахованої у період з 23.04.2013. по 23.07.2013 р., від простроченої суми боргу за активну, реактивну електроенергію спожитої у період квітень, травень, червень 2013 р. в сумі 87,24 грн.
- суму 3% річних, нарахованої у період з 23.04.2013. по 23.07.2013 р., від простроченої суми боргу за активну, реактивну електроенергію спожитої у період квітень, травень, червень 2013 р. в сумі 18,20 грн.
- суму інфляційних нарахувань, нарахованої у період з 01.05.2013. по 30.06.2013 р., від простроченої суми боргу за активну, реактивну електроенергію спожитої у період квітень 2013 р. в сумі 1,29 грн.
Представник позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Враховуючи, що ухвали суду направлені відповідачу за адресою, зазначеною в позові та свідоцтві про державну реєстрацію, господарський суд вважає, що відповідач був повідомлений про розгляд справи належним чином, проте правом бути присутнім в судовому засіданні не скористався, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.
Згідно ст. 26 Закону України „Про електроенергетику" та п.1.3 Правил користування електричною енергією (далі по тексту ПКЕЕ), споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Правила користування електричною енергією регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Пунктом 2 ст.275 Господарського кодексу України передбачено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Відповідно до ст.67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів; підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Судом встановлено, що 27.05.2005 року між ВАТ «Донецькобленерго» (далі - Позивач) та Відповідачем укладено договір про постачання електричної енергії (далі - Договір) за № 3971 відповідно до умов якого Позивач зобов'язався постачати електричну енергію на об'єкти Відповідача, а Споживач зобов'язався своєчасно оплачувати вартість використаної електричної енергії за обумовленими тарифами (цінами) у терміни, передбачені цим договором (п. 2 Договору та Дадаток 5 до Договору) та законодавством України, а також виконувати приписи ЗУ „Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), Правил улаштування електроустановок та інших нормативно-правових актів і технічних документів, які регулюють відносини у сфері постачання та використання (споживання) електричної енергії.
Пунктом 5.1. Договору встановлено, що для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік Споживач не пізніше 30 листопада поточного року надає Постачальнику електричної енергії відомість про обсяги очікуваного споживання електричної енергії.
На підставі п. 2.2.3. Договору, Споживач зобов'язується оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 6 «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», та №5 «Порядок розрахунків» до цього Договору та № 10 «Порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії».
Відповідно до п. 5.2. Договору договірні величини споживання електроенергії, визначені згідно з п. 5.1. договору, доводяться Постачальником електричної енергії Споживачу письмовим повідомленням, що є невід'ємною частиною цього Договору, не пізніше ніж за 10 днів до початку наступного розрахункового періоду.
Відповідно до п. 9.5 Договору цей договір вступає в силу з дня його підписання і укладається на строк до 27.05.2010 року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору за згодою сторін буде укладена відповідна додаткова угода.
30.03.2012р держаним регістратором Виконавчого комітету Горлівської міської ради Донецької області був зареєстрований у новій редакції статут ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго». У відповідності до умов Статуту відбулась зміна найменування Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго" на Публічне акціонерне товариство „Донецькобленерго". У подальшому Публічне акціонерне товариство „Донецькобленерго" перейменовано у Публічне акціонерне товариство „ДТЕК Донецькобленерго". Інші реквізити підприємства не змінилися
Відповідно до Додаткової угоди до Договору від 15.02.2007р. оплата електричної енергії здійснюється споживачем у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий період в термін до 10 числа попереднього розрахункового періоду.
Відповідно умов Договору та ст.26 ЗУ „Про електроенергетику" Відповідач зобов'язаний додержуватись приписів (вимог) нормативно-технічної документації, умов договору та ПКЕЕ щодо режимів споживання електричної енергії, зокрема дотримуватись (не перевищувати) договірні величини споживання електроенергії та потужності.
Додатком до Договору «Договірні величини споживання електричної енергії на 2013 рік» Відповідачу було погоджено договірні величини постачання електричної енергії та потужності на 2013 рік, зокрема у квітні 2013 р. - 1.000 кВт.
Правовідносини, що склалися між Позивачем та Відповідачем з постачання та споживання електричної енергії регламентуються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 р. № 575/97-ВР, Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.96 р. № 28 (далі - ПКЕЕ).
Відповідно до діючого законодавства тарифи на електричну енергію для споживачів встановлюються Постановами Національної комісії з регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ).
Згідно до ст.ст.26,27 Закону України «Про електроенергетику» Споживач зобов'язаний виконувати умови договору, Правил користування електричною енергією, інших нормативно-правових актів та технічних документів, а у разі їх порушення несе відповідальність згідно з законодавством України.
За січень-лютий 2013р. Відповідач фактично спожив енергії у більшому обсязі, а саме у квітні 2013р. 2068 кВт/год. Тобто, різниця між обсягами договірної та спожитої електроенергії склала у січні 2013 р. склала 1068 кВт/год., на загальну суму 1 032,22грн.
Наведені дані свідчать, що відповідачем були порушені умови договору.
Відповідно до п. 4.2.2. Договору, ч.5 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» у разі перевищення договірних величин електроспоживання Споживач (Відповідач) зобов'язаний сплатити Постачальнику (Позивачу) двократну вартість електричної енергії різниці фактично спожитої та встановленою договірною величиною електроспоживання.
Позивач належним чином оформив та вручив Відповідачу рахунок №11/3971.134426 від 15.04.2013р. за перевищення договірної величини споживання електричної енергії за квітень 2013 року на суму 1 032,22 грн., який був отриманий Відповідачем (представником ), про що свідчить його підпис на рахунку.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» про стягнення заборгованості за перевищення договірної величини споживання електроенергії у квітні 2013 року у сумі 1032,22 грн. є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно із ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
У судовому засіданні встановлено, що Позивач належним чином виконував свої зобов'язання з постачання Відповідачу електричної енергії та поставив за період квітень,травень,червень,липень 2013 року активної електричної енергії в обсязі 3920 кВт*год і поставив за період квітень,травень 2013 року реактивної електричної енергії в обсязі 385 кВт*год , що підтверджується актами прийняття-передавання товарної продукції.
Позивач оформив і вручив відповідачу рахунок за період квітень,травень, червень, липень 2013 року за спожиту активну електроенергію на загальну суму 4625,10 грн. і рахунок за період квітень, травень 2013 року за спожиту реактивну електроенергію на загальну суму 22,31 грн., а останній отримав рахунки за спожиту електроенергію, що підтверджується відміткою на другому екземплярі рахунка.
Відповідач, в свою чергу, не в повному обсязі сплачував використану (спожиту) активну та реактивну електричну енергію, в зв'язку з чим утворилась заборгованість в розмірі 3498,54 грн. по активній електричній енергії, що підтверджується доданими до позову розрахунками заборгованості та борг за реактивну електричну енергію у розмірі 22,31 грн. за період квітень, травень 2013 року.
Відповідно до п.3 Додатку до Договору № 5 «Порядок розрахунків за електроенергію» оплата отриманого Споживачем рахунку повинна виконуватися протягом не більше 5 операційних днів.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» про стягнення заборгованості за активну електроенергію у розмірі 3498,54 грн. (зокрема за квітень 2013 - 1272,01 грн., травень 2013р. - 1256,03 грн., червень 2013р. - 907,86 грн., липень 2013 р. - 62,64 грн.) та реактивну електроенергію у розмірі 22,31 грн. (зокрема за квітень 2013 - 18,25 грн., травень 2013р. - 4,06 грн.) підлягають задоволенню.
Крім стягнення суми основного боргу, позивач просить стягнути з відповідача пеню за прострочення платежів, за період з 23.04.2013 по 23.07.2013 року за активну, реактивну електричну енергію, спожиту у період квітень, травень, червень 2013 року, сума якої складає 87,24 грн., 3% річних, нарахованих у період з 23.04.2013 р. по 23.07.2013 р., від простроченої суми боргу за активну, реактивну електроенергію, спожитої за період квітень, травень, червень 2013року, яка складає 18,20 грн. та інфляційних нарахувань за прострочення платежів, за період з 01.05.2013 по 30.06.2013 року за активну, реактивну електричну енергію, спожиту у період квітень 2013 року, сума якої складає 1,29 грн.
Відповідно до ст.ст. 216- 218 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Згідно п.п.1, 3 ст.549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
У відповідності до приписів ст.ст.6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтями 1,3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996р. №543-96-ВР встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Пунктом 4.2.1. Договору за внесення платежів, передбачених п.п. 2.2.3-2.2.4 Договору, з порушенням термінів, визначених додатком №5 «Порядок розрахунків» до цього Договору, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З огляду на вищевикладене суд, перевіривши розрахунок щодо нарахованих сум пені, 3% річних та інфляційних нарахувань суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» в цій частині є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін. За змістом статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Усупереч вказаним нормам, відповідач не надав господарському суду доказів, які спростовують позовні вимоги. Матеріали справи не містять доказів своєчасної повної оплати отриманої відповідачем електроенергії.
Згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи викладене господарський суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, тому підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача повністю згідно до ст.49 ГПК України і підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись статтями 4-2, 4-3, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шлях» про стягнення 4659 грн. 80 коп. - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Шлях» (84601, м.Горлівка, пров. Дитячий, 5а, ЄДРПОУ 31042035) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (84601 м. Горлівка Донецької області, пр. Леніна.11, ЄДРПОУ 00131268) заборгованість у сумі 4659 (чотири тисячі шістсот п'ятдесят дев'ять) 80 коп., яка складається із:
- суми боргу за активну електроенергію спожитої у період квітень, травень, червень, липень 2013 р., у розмірі 3498,54 грн.;
- суми боргу за реактивну електроенергію спожитої у період квітень, травень 2013 р., у розмірі 22,31 грн.;
- суми боргу за перевищення договірних величин споживання електричної енергії за квітень 2013 року в розмірі 1032,22 грн.;
- суми пені, нарахованої у період з 23.04.2013. по 23.07.2013 р., від простроченої суми боргу за активну, реактивну електроенергію спожитої у період квітень, травень, червень 2013 р. в сумі 87,24 грн.
- суми 3% річних, нарахованої у період з 23.04.2013. по 23.07.2013 р., від простроченої суми боргу за активну, реактивну електроенергію спожитої у період квітень, травень, червень 2013 р. в сумі 18,20 грн.
- суми інфляційних нарахувань, нарахованої у період з 01.05.2013. по 30.06.2013 р., від простроченої суми боргу за активну, реактивну електроенергію спожитої у період квітень 2013 р. в сумі 1,29 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Шлях» (84601, м.Горлівка, пров. Дитячий, 5а, ЄДРПОУ 31042035) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (84601 м. Горлівка Донецької області, пр. Леніна.11, ЄДРПОУ 00131268) судовий збір у розмірі 1720 грн. 50 коп.
Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 3 жовтня 2013 року.
Повний текст рішення складено та підписано 7 жовтня 2013 року.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.
Рішення господарського суду Донецької області набирає законної сили за правилами, встановленими частиною 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Е.В. Зекунов
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2013 |
Оприлюднено | 07.10.2013 |
Номер документу | 33934302 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Е.В. Зекунов
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні