Господарський суд Чернігівської області
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166 , факс 77-44-62
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"02" жовтня 2013 року Справа № 927/1199/13
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Цимбал-Нарожної М.П., розглянувши матеріали справи
за позовом: публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго"
14000,вул. Комсомольська,55-Б,м.Чернігів;
до відповідача: комунального закладу "Чернігівська обласна бібліотека
для дітей ім. М. Островського" Чернігівської обласної ради
14032, вул. Рокоссовського, 22а, м.Чернігів;
предмет спору: стягнення 4361,22 грн.;
за участю представників сторін:
позивача: Рябчук С.В.( дов. №10 від 02.01.2013р.) - провідний юрисконсульт;
відповідача: Прокопець С.В. (дов. б/н від 02.10.2013р.) - представник;
в с т а н о в и в :
публічне акціонерне товариство "Облтеплокомуненерго" звернулось до господарського суду Чернігівської області з позовом до комунального закладу "Чернігівської обласної бібліотеки для дітей ім.Островського" Чернігівської обласної ради про стягнення з відповідача заборгованості за договором на постачання теплової енергії №1-0332 від 16.03.2011р. в сумі 3811,91грн., 399,25грн. пені, 113,30грн. 3% річних та 36,76грн. інфляційних.
Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 19.09.2013р. розгляд справи призначено на 02.10.2013р..
Представник відповідача надав усні пояснення по справі та повідомив, що позов визнає у повному обсязі.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідача, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне:
Відповідно до ч. 1 статті 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частина 1 статті 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтями 19 Закону України „Про теплопостачання" та Закону України „Про житлово-комунальні послуги" передбачено обов'язковість укладення в письмовій формі договору на постачання теплової енергії на опалення та гарячої води.
16.03.2011р. між ВАТ «Облтеплокомуненерго» та комунальним закладом "Чернігівської обласною бібліотекою для дітей ім. Островського" Чернігівської обласної ради (Споживач) укладено договір на постачання теплової енергії № 1-0332 (далі -Договір).
Відповідно до статуту, затвердженого протоколом загальних зборів №18 від 11.03.2011р., ВАТ «Облтеплокомуненерго» було перейменовано у ПАТ «Облтеплокомуненерго».
Додатковою угодою від 01.02.2012р. ( далі - Додаткова угода від 01.02.2012р.) Договір було доповнено п.2.4., п.3.2.25., п.3.2.26, п.4.1.8., п.4.1.9, п.5.7., п.6.11, п.6.12., а також внесено зміни до Договору, а саме до пункту п. 5.4..
Додатковою угодою від 01.08.2012р. ( далі - Додаткова угода від 01.08.2012р.) було внесено зміни до п.1.2., п.1.3., п.5.1., п.5.3., п.5.4., п.5.6., п.6.2.п. 6.4., п.6.5. та виключено п. 6.2.2., п.6.2.3., п.6.3. з Договору.
Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За юридичною природою вказаний Договір є договором енергопостачання.
У відповідності до положень ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостача-льник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відповідно до п.1.1. Договору, Виробник (позивач) взяв на себе зобов'язання виробляти, транспортувати та постачати Споживачу теплову енергію для підігріву води, опалення, а Споживач зобов'язується сплачувати Виробникові (позивачу) за надані послуги за встановленими тарифами в терміни та на умовах, передбачених цим Договором.
Відповідно п.2.1 Договору, теплова енергія постачається Споживачам для об'єктів перерахованих у Додатку №1, який є невід'ємною частиною договору на опалення, вентиляцію, гаряче водопостачання та технологічні потреби.
Так, додатком № 1 визначено опалювальний об'єкт: м. Чернігів, вул. Рокоссовського, 22А (бібліотека), площа 1108,8м.кв.
Відповідно до вимог статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідні положення також визначаються у ч.1 статті 193 ГК України.
Позивач, на виконання умов Договору, поставив відповідачу в період за листопад 2012р. теплову енергію на загальну суму 3811,91грн..
Відповідач проти факту отримання ним послуг не заперечував.
У відповідності до п.6.2.1 Договору, розрахунки за теплову енергію здійснюються за такими розрахунковим одиницями -
за опалення:
- за 1 Гкал- при наявності приладів обліку теплової енергії, згідно з їх показниками;
- за 1 кв.м. опалювальної площі при відсутності приладів обліку та при нарахуванні абонентської плати.
за підігрів води:
- за 1 Гкал -при наявності приладів обліку теплової енергії ,згідно з їх показаннями;
- за 1 куб .метр -при наявності водолічильника згідно з його показаннями ;
- в інших випадках, згідно затверджених норм;
Сторони визначили, що відповідно до п. 1.2. Додаткової угоди від 01.08.2012р. до Договору, тарифи/двоставкові тарифи на комунальні послуги змінюються за поданням Теплопостачальника до органів влади (місцевого самоврядування) за умови їх затвердження (погодження) в установленому законодавством порядку. Нові тарифи/двоставкові тарифи є обов'язковими до застосування та набувають чинності для сторін укладення додаткових угод.
Відповідно п.5.1. Додаткової угоди від 01.08.2012р. до Договору, облік споживання теплової енергії проводиться за показниками приладами обліку або розрахунковим методом згідно з "Нормами та вказівками по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні" та даними вказаними у Додатку №1 до Договору, а також з врахуванням вимог діючих нормативно-правових актів України в сфері теплопостачання.
Згідно п.5.6. Додаткової угоди від 01.08.2012р. до Договору, обсяг наданих послуг визначається за показаннями приладів обліку або, при їх відсутності, несправності або пропуску споживачем строків проведення державної метрологічної повірки або на період відсутності засобу приладу обліку пов'язаної з проведенням держаної метрологічної повірки - розрахунковим методом згідно з "Нормами та вказівками по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні" та даними, вказаними у додатку №1 до Договору, а також з врахуванням вимог діючих нормативно-правових актів України в сфері теплопостачання. Вразі, якщо засіб обліку теплової енергії визначає кількість спожитої теплової енергії в будь-яких інших розрахункових одиницях ніж гігакалоріях, то для визначення обсягу спожитої теплової енергії в гігакалоріях застосовуються показання такого засобу та розрахунковий метод згідно з "Нормами та вказівками по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні" та даними, вказаними у додатку №1 до Договору, а також з врахуванням вимог діючих нормативно-правових актів України в сфері теплопостачання.
Відповідно до п.6.1 Договору, розрахунки за теплову енергію, що споживається споживачем здійснюються у грошовій формі шляхом перерахування на розрахунковий рахунок виробника по затвердженим тарифам. За письмовою згодою сторін можливі інші форми розрахунків, які не заборонені чинним законодавством.
Відповідно постанови №167 Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України від 30.09.2011р. тариф на теплову енергію для бюджетних установ по м.Чернігів встановлений за 1Гкал - 788,00грн.(без ПДВ).
Рахунок на оплату за постачання теплової енергії за № 1-0332 від 21.11.2012року на суму 14728,40грн. направся на адресу відповідача.
Вартість наданих послуг з постачання теплової енергії за листопад 2012р. визначена з врахуванням встановлених тарифів за показниками приладів обліку з розрахунку: 788,00грн./1Гкал х Гкал х 20%ПДВ.
Згідно зі статтею 525 ЦК України та ч.7 статті 193 ГК України одностороння відмова від зобов'язання не допускається, крім випадку, коли право такої відмови встановлено договором або законом.
Згідно п. п. 6.4, 6.5. додаткової угоди від 01.08.2012р. до Договору, розрахунки Споживача з Теплопостачальником за надані послуги здійснюються щомісячно згідно з показаннями приладів обліку або, при відсутності приладів обліку, розрахунковим методом у відповідності та з врахуванням всіх платежів/ставок та порядку оплати, що передбачені затвердженим тарифом та згідно з умовами цього договору. Розрахунковим періодом є період часу, що розпочинається 20 числа попереднього місяця і триває до 19 числа звітного місяця. При цьому сторони домовилися про таке: у місяці, в якому розпочинається опалювальний період, для розрахунків за теплову енергію, що постачається для опалення, розрахунковий період починає свій перебіг з дати початку опалювального періоду (визначається рішенням виконавчих органів відповідних органів місцевого самоврядування) та закінчується 19 числа звітного місяця. У місяці, в якому закінчується опалювальний період, для розрахунків за теплову енергію, що поставляється для опалення розрахунковий період закінчується датою закінчення опалювального періоду (визначається рішенням виконавчих орачів відповідних органів місцевого самоврядування). Розрахунки за надані послуги споживач здійснює згідно умов цього Договору щомісячно до 1-го числа місяця, наступного за розрахунковим, не залежно від того на який день тижня випадає 1число місяця. Якщо 1 число місяця припадає на вихідний день, то розрахунок за надані послуги здійснюється в останній робочий день звітного місяця.
Відповідно до наданих позивачем банківських виписок, відповідачем, в рахунок оплати наданих послуг, перераховано позивачу 28.12.2012р. - 1925,33,грн. та 8991,16грн., а всього 10916,49грн..
Таким чином, основна заборгованість відповідача перед позивачем за листопад 2012р. становить 3811,91грн.
Відповідно до ст.22 ГПК України, відповідач має право визнати позов повністю або частково, а також має право до початку розгляду господарським судом справи по суті подати зустрічний позов.
Відповідач в усних поясненнях визнав позов в повному об'ємі.
Враховуючи вищенаведені факти, судом встановлена наявність основної заборгованості у відповідача перед позивачем в сумі 3811,91грн. за надані послуги, що належним чином доведена, документально підтверджена, а отже господарський суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в цій частині.
Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частина 1 статті 612 ЦК України передбачає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 статті 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно п.3 статті 549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Також, частиною 6 ст. 232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно з положенням Закону України "Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій" N 686-XIV від 20.05.1999р., за несвоєчасні розрахунки за спожиті комунальні послуги суб'єкти підприємницької діяльності сплачують пеню в розмірі одного відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, якщо інший розмір пені не встановлено угодою сторін, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу.
Пунктом 6.6. Договору передбачено, що у випадку несплати Споживачем отриманої теплової енергії до 1 числа місяця наступного за звітним нараховується пеня згідно п. 7.3.3. цього договору.
Відповідно до п. 7.3.3 Договору, за порушення порядку розрахунків за теплову енергію, передбаченого 6.5. Договору, боржник сплачує пеню у розмірі 1% від сум простроченого платежу за кожний день прострочення, а також борг з урахуванням індексу інфляції за весь період прострочення і 3% річних від простроченої суми.
Позивач просить стягнути на його користь пеню за період з 02.12.2012р. по 31.05.2013р. в сумі 399,25грн.
Нарахування пені за період з 02.12.2012р. по 31.05.2013р. в сумі 399,25грн. відповідає вимогам норм матеріального права та умов Договору та підлягає задоволенню і стягненню на користь позивача.
Частина 2 статті 625 ЦК України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем заявлено до стягнення 3% річних за період з 02.12.2012р. по 15.09.2013р. в сумі 113,30грн. та інфляційних за грудень2012р., січень2013р., травень 2013р. в сумі 36,76 грн..
Нарахування 3% річних за період з 02.12.2012р. по 15.09.2013р. в сумі 113,30грн. та інфляційних за грудень 2012р., січень 2013р., травень 2013р. в сумі 36,76 грн. відповідає вимогам норм матеріального права та умовам Договору та підлягають стягненню на користь позивача.
Частиною 6 ст. 84 ГПК України передбачено, що в резолютивній частині рішення вказується про розподіл господарських витрат між сторонами, про повернення судового збору з бюджету.
Згідно статті 49 ГПК України та Закону України „Про судовий збір" від 08.07.2011року № 3674-VI, господарський суд вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь позивача 1720,50грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 49, ст.82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з комунального закладу «Чернігівська обласна бібліотека для дітей ім. М. Островського» Чернігівської обласної ради (14032, вул.Рокоссовського, б.22а, м.Чернігів, р/р 35414003001559 в ГУДК Чернігівській обл., МФО 853592, код ЄДРПОУ 02221165) на користь публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" (14000, вул. Комсомольська, 55-Б, р/р 26004300000976 в ПАТ "Банк "Демарк" м.Чернігів, МФО 353575, код ЄДРПОУ 03357671) 3811,91грн. основної заборгованості, 399,25грн. пені, 113,30грн. 3% річних, 36,76 грн. інфляційних, а всього 4361,22грн., а також 1720,50грн. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя М.П. Цимбал-Нарожна
Повний текст рішення підписано 07 жовтня 2013року.
17.0п Суддя М.П. Цимбал-Нарожна
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2013 |
Оприлюднено | 08.10.2013 |
Номер документу | 33947968 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Цимбал-Нарожна М.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні