Справа № 478/996/13-ц
пров.№ 2/478/220/2013 Р і ш е н н я
І м е н е м У к р а ї н и
16.07.2013 року. Казанківський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Біцюка А.В.,
секретар Ломага Н.О.,
за участю
представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника 3-ї особи ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Казанка цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма ім.Шевченка» про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння, скасування державної реєстрації договору оренди, -
В С Т А Н О В И В:
07.06.2013 року ОСОБА_5 звернулась до суду з позовом до приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма ім.Шевченка», в якому посилаючись на відсутність досягнення згоди щодо усіх істотних умов, передбачених законом України «Про оренду землі» при укладені між нею та відповідачем договору оренди землі, зареєстрованого в державному реєстрі земель 24.12.2010 року під №041049101641 (далі - Договір оренди), просила визнати вказаний договір недійсним.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві, вказував, що спірний договір не містить істотних умов щодо індексації орендної плати, передачі ділянки у заставу, внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю, обов'язковість зазначення яких у договорі передбачено положеннями ст.15 Закону України "Про оренду землі" . Посилаючись на зазначені обставини представник позивача просив визнати зазначений договір оренди земельної ділянки недійсним, витребувати її з незаконного володіння відповідача та скасувати державну реєстрацію цього договору.
Представник відповідача позов не визнав, вказавши, що всі істотні умови Договором оренди, які були передбачені постановою №2073 від 25.12.1998 року, яка була чинна на момент державної реєстрації Договору оренди, були досягнуті з позивачем, договір зареєстрований, позивач отримав орендну плату, а тому відсутні підстави для задоволення позову.
Представник третьої особи зазначив, що підстави для визнання Договору оренди недійсним та скасування його державної реєстрації відсутні.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
На підставі державного акту на право приватної власності на землю серії МК №089737 від 01 червня 2004 року позивач є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 9,78 га, розташованої на території Червонознам'янскої сільської ради Казанківського району Миколаївської області.
24 грудня 2010 року під №041049101641 зареєстровано Договір оренди вищезазначеної земельної ділянки між позивачем та відповідачем, який укладено строком на 20 років зі сплатою орендної плати в розмірі 20000 гривень.
Передача об'єкта оренди від позивача відповідачу підтверджується актом прийому - передачі об'єкта оренди від 02 вересня 2010 року (а.с.30).
За актом відповідач прийняв від позивача під охорону та зберігання межові знаки. (а.с.31).
Згідно з ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
За змістом ч.2 ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин - реєстрації Договору оренди), істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Частиною другою ст.15 Закону України "Про оренду землі" установлено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, є підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Згідно із ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені чч.1-3, 5 та 6 ст.203 цього Кодексу .
У ч.1 ст.203 ЦК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Отже, відсутність у договорах оренди землі хоча б однієї з істотних умов, передбачених у ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі" , зокрема умови передачі у заставу, внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки, умови і строки передачі земельної ділянки орендарю, є підставою для визнання недійсними таких договорів оренди відповідно до ч.2 ст.15 Закону України "Про оренду землі" .
Відповідно до статей 321 , 387 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Посилання представників відповідача на відповідність змісту Договору оренди вимогам Постанови КМУ №2073 від 25.12.1998 року, в редакції на день реєстрації договору, судом не приймається до уваги виходячи з пріоритету законів над підзаконними актами.
Обов'язки щодо державної реєстрації договору оренди здійснював ДП «Центр державного земельного кадастру», який не є відповідачем у справі. Відповідач - приватне сільськогосподарське підприємство «Агрофірма ім.Шевченко» є неналежним відповідачем за такими вимогами. Тому позов ОСОБА_5 в частині скасовування державної реєстрації договору оренди не підлягає задоволенню.
У відповідності до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 1600 грн. сплаченого позивачем судового збору. Керуючись ст. ст. 10, 88, 209, 212, 213 - 215, ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_5 до приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма ім.Шевченка» про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння, скасування державної реєстрації договору оренди, задовольнити частково.
Визнати недійсним договір, укладений 24 грудня 2010 року, між орендодавцем ОСОБА_5 та орендарем приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма ім.Шевченка» на оренду земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 9,78 га, яка знаходиться в межах Червонознам'янскої сільської ради Казанківського району Миколаївської області, зареєстрований у Державному реєстрі земель 24 грудня 2010 року за №041049101641.
Витребувати земельну ділянку, яка належить ОСОБА_5, загальною площею 9,78 га, кадастровий номер 4823686500:02:000:0071, знаходиться в межах Червонознам'янскої сільської ради Казанківського району Миколаївської області, з незаконного володіння приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма ім.Шевченка» Казанківського району Миколаївської області.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма ім.Шевченко» Казанківського району Миколаївської області на користь ОСОБА_5 судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до судової палати у цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області через Казанківський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя :
Суд | Казанківський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2013 |
Оприлюднено | 20.01.2014 |
Номер документу | 33967143 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Казанківський районний суд Миколаївської області
Біцюк А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні