Постанова
від 03.10.2013 по справі 816/5450/13-а
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/5450/13

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

при секретарі судового засідання - Опошнян І.О.,

за участю:

представників позивача - Павленко С.І., Скубія Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Новосанжарської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_3 про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

10 вересня 2013 року Управління праці та соціального захисту населення Новосанжарської районної державної адміністрації Полтавської області (надалі - позивач, Управління) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 (надалі - відповідач, ОСОБА_3.) про стягнення коштів в розмірі 3639 грн. 36 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_3 у порушення вимог Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" не повідомила Управління про факт отримання пенсії по втраті годувальника, в результаті чого за період 01.11.2011 по 01.05.2013 виникла переплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в загальному розмірі 3639 грн. 36 коп.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явилася, хоча в матеріалах справи наявні докази, що вона належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи; заперечень проти позову до суду не надала.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 18.11.2011 року, 15.05.2012 року, 13.11.2012 року ОСОБА_3 зверталася до Управління із заявами про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку /а.с. 45-48, 53-55, 60-62/.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року №2811-ХІІ право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Згідно з частиною першою статті 14 цього Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Управління від 28.11.2011 року ОСОБА_3 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.11.2011 по 30.11.2011 в сумі 239 грн. 37 коп., з 01.12.2011 по 30.04.2012 в сумі 258 грн. 37 коп. /а.с. 12/. Із пояснень позивача у позовній заяві встановлено, що з урахуванням підвищення згідно Закону України "Про Державний бюджету України на 2012 рік" з 01.01.2012 по 31.03.2012 розмір допомоги становив 327 грн. 37 коп. Рішенням Управління від 18.05.2012 року ОСОБА_3 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.05.2012 по 30.06.2012 в сумі 240 грн. 43 коп., з 01.07.2012 по 30.09.2012 в сумі 248 грн. 43 коп., з 01.10.2012 по 31.10.2012 в сумі 264 грн. 43 коп. /а.с. 15/. Рішенням Управління від 15.11.2012 року ОСОБА_3 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.11.2012 по 30.11.2012 в сумі 255 грн. 81 коп., з 01.12.2012 по 30.04.2013 в сумі 271 грн. 81 коп. /а.с. 17/.

Розмір допомоги розраховано Управлінням із врахуванням декларацій про доходи та майновий стан, які були подані відповідачем до Управління разом із заявами /а.с.49-52, 56-59, 63-64/.

27.05.2013 року ОСОБА_3 звернулася до Управління з заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку /а.с. 35-36/.

Однак, при перевірці документів, наданих заявницею, та електронної бази даних (АСОПД/КОМТЕХ) встановлено, що за попередні періоди, у яких відповідачу призначено та виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_3 отримувала в Управлінні Пенсійного фонду України в Новосанжарському районі за період з червня 2011 року по квітень 2013 року пенсію в разі втрати годувальника, померлого внаслідок загального захворювання (батько дитини), що підтверджується довідкою від 01.06.2013, копія якої наявна у матеріалах справи /а.с. 42/.

Управлінням після надходження відомостей про отримані ОСОБА_3 доходи, проведено розрахунок суми надмірно виплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та встановлено переплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.11.2011 по 01.05.2013 в загальному розмірі 3639 грн. 36 коп. Правильність розрахунку відповідачем не заперечується.

Відповідно до статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Згідно з пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Із пояснень представників позивача у судовому засіданні встановлено, що відповідач не повідомила Управління про отримання пенсії в разі втрати годувальника, в результаті чого надмірно отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в загальному розмірі 3639 грн. 36 коп., яка станом на момент розгляду справи відповідачем не повернута.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Новосанжарської районної державної адміністрації Полтавської області до ОСОБА_3 про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Новосанжарської районної державної адміністрації Полтавської області (код ЄДРПОУ 21048301) надміру виплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 3639 (три тисячі шістсот тридцять дев'ять) гривень 36 (тридцять шість) копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 08 жовтня 2013 року.

Суддя С.С. Сич

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.10.2013
Оприлюднено09.10.2013
Номер документу33969306
СудочинствоАдміністративне