09.10.2013
252/4344/13-к
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
9 жовтня 2013 року Микитівський районний суд м. Горлівки Донецької області у складі: головуючого: судді Полтавець Н.З. при секретарі Федорченко О.О., за участю прокурора Баздарєва С.М., Ходуса Д.В., потерпілого ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Горлівка кримінальне провадження за обвинуваченням:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Зав*язанці Мостиського району Львівської області, громадянина України, працюючого приватним підприємцем, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимого,-
у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172 КК України,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2, працюючи на посаді головного інженера комунального підприємства «Микитівьский» (ЕДРПОУ 31190651) юридична адреса: м. Горлівка, вул. Дарвіна, 5, фактичні адреси: м. Горлівка, вул. Фадєєва, 79 і вул. Дарвіна, 5, згідно наказу № 34 від 07.07.2012 року директора КП «Микитівський» ОСОБА_4 на час її чергової відпустки виконуючи обов*язки директора комунального підприємства «Микитівський» з 9 липня 2012 року по 25 липня 2012 року, будучи особою, яка зобов*язана додержувати вимоги чинного трудового законодавства і яка наділена правом прийняття та звільнення найманих працівників, зобов*язана вживати заходи щодо забезпечення підприємства кваліфікованими кадрами, найкращого використання безпечних і сприятливих умов праці, діючи умисно, в порушення положень ст. ст. 43, 46 Конституції України, ст. ст. 2, 21, 24, 48, 253 КЗпП України, ст. ст. 12, 21, 22, 30 ЗУ «Про оплату праці», не уклав трудовий договір з неповнолітнім ОСОБА_1, 1995 року народження, у письмовій формі на вакантну посаду двірника з виконанням певного об*єму робіт, а саме покосу трави бензиновою газонокосаркою, з неповним робочим днем. Крім того, ОСОБА_2, в порушення ст. 21 КЗпП України у тижневий термін з моменту фактичного доступу неповнолітнього найманого працівника ОСОБА_1, 1995 року народження, до виконання обов*язків двірника (покіс бензиновою газонокосаркою), не уклав у письмовій формі трудовий договір із зазначеним найманим працівником, не зареєстрував його в державній службі зайнятості населення, не оформив трудову книжку і не вніс до неї відповідних записів, тим самим скоїв грубе порушення трудового законодавства.
Фактично трудовий договір ОСОБА_2 підмінив цивільно-правовим, який має всі ознаки трудового договору.
Так, згідно наказу № 18/1 від 12.07.2012 року прийнятий на тимчасову працю згідно цивільно-правового договору № 19 від 12.07.2012 року ОСОБА_1 двірником (покіс трави бензиновою газонокосаркою) з неповним робочим днем.
Надання наказу про прийом на працю вказує на ознаку трудового договору відповідно до ч.3 ст. 24 КЗпП України.
Вказаний договір є угодою між роботодавцем та працівником, що є головною ознакою трудового договору відповідно до ст. 21 КЗпП України.
Пунктом 1 договорів передбачено, що ОСОБА_1 запрошується для роботи двірником (покіс трави).
Прийом на працю здійснений для виконання певної роботи (певних функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, що є ознакою трудового договору.
Пунктом 4 передбачено, що ОСОБА_1 підпорядковується вказівкам директора підприємства, що свідчить про ознаки трудового договору відповідно до ст. 21 КЗпП України.
Пунктом 5 договору № 19 передбачено, що у вигляді винагороди за роботу працівник отримує 5,99 грн. за кожну відпрацьовану годину, що є ознакою трудового договору, тому що до сплати належить процес праці, оплата погодинно.
Пунктом 6 передбачено, що працівник несе матеріальну відповідальність за наданні йому цінності згідно з КЗпП України.
Посилання на вимоги КЗпП України є ознакою трудового договору.
Пунктом 7 передбачено, що ОСОБА_1 зобов*язаний виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, пожежної безпеки, поводження з механізмами, обладнанням та іншими засобами індивідуального захисту, що свідчить про ознаку трудового договору, тому що виконання робіт за цивільно-правовим договором виконується на власний страх та ризик.
За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його рамками, метою договору є отримання певного матеріального результату. Особа, що прийнята на роботу на підставі такого договору, на відміну від працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, вона сама організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.
Однак, неповнолітній ОСОБА_1, щоденно, крім суботи та неділі, приходив на підприємство на 7.00 годин, отримував наряд на роботу, тобто адресу де необхідно провести покіс трави.
Вказане є ознакою трудового договору, ОСОБА_1 підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку підприємства, організація роботи проводилася вказівками адміністрації.
Вищевказане свідчить про те, що за змістом цього договору, режимом роботи неповнолітнього з ним фактично був укладений трудовий договір, однак роботодавець не вніс запис до трудової книжки неповнолітнього, відрахування до фондів державного соціального страхування не проводилося, не надано право використання днів відпустки, що свідчить про порушення відносно неповнолітнього ст. ст. 21, 24 КЗпП України.
Відносно неповнолітнього ОСОБА_1 порушено рівність трудових прав громадянина.
У порушення ст. 187 КЗпП України, згідно штатного розкладу підприємства чисельність одиниць двірників складає 7 осіб. На час укладання цивільно-правового договору на підприємстві працювало 5 двірників, з якими укладені трудові договори, 2 одиниці були вакантні, про що свідчить звіт про наявність вакансій станом на 01.07, 24.07, 03.08.2012 року. Однак, при наявності вакансій трудовий договір відповідно до законодавства про працю не був укладений, що свідчить про порушення рівності прав неповнолітнього з іншими працівниками підприємства.
У порушення ст. 190 КЗпП України, застосування праці неповнолітніх на роботах з шкідливими та небезпечними умовами праці.
Однак у порушення вищевказаної норми, неповнолітній ОСОБА_1 виконував роботи за професією двірника, косив траву бензиновою газонокосаркою. Відповідно до ст. 37 Наказу Міністерства охорони здоров*я України «Про затвердження Переліку важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх» № 46 від 31.03.1994 року забороняється праця неповнолітніх робітників, зайнятих у виробництвах і на роботах, пов*язаних з застосуванням вибухонебезпечних речовин.
Застосування праці неповнолітнього з використанням бензинової газонокосарки свідчить про порушення ст. 190 КЗпП України, а саме застосувався труд неповнолітнього із шкідливими і небезпечними умовами праці.
У порушення ст. 191 КЗпП України ОСОБА_1 було прийнято на роботу без проведення попереднього медичного огляду.
У порушення ст. 188 КЗпП України потерпілого прийнято на роботу без згоди одного із батьків.
Неукладення трудового договору у відповідність з чинним законодавством України про працю, призвело до того, що стосовно неповнолітнього найманого працівника ОСОБА_1 відсутні підстави для проведення відповідних відрахувань по фондам загальнообов*язкового державного соціального страхування, що є істотним обмеженням його прав, як найманого працівника, на соціальний захист і грубим, триваючим порушенням вимог ст. 253 КЗпП України, ст. 23 ЗУ «Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов*язаними з народженням та похованням» від 18.01.2001 року № 2240, ст. 17 Закону України «Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533, ст. 47 Закону України «Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» в частині проведення відповідних відрахувань по фондах соціальної спрямованості.
В результаті цього, використовуючи працю неповнолітнього найманого працівника ОСОБА_1, який виконував роботу згідно вищевказаного договору в період часу з 12.07.2012 року по 31.07.2012 року, ОСОБА_2 скоїв грубе порушення трудового законодавства, що призвело до суттєвого обмеження прав і свобод вищевказаного найманого працівника, оскільки особа, що працює за трудовим договором на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності, види діяльності та господарювання, або у фізичної особи-підприємця, підлягає загальнообов*язковому державному соціальному страхуванню.
Обвинувачений ОСОБА_2 у судовому засіданні не визнав себе винним та пояснив, що з 12 липня 2012 року він виконував обов*язки директора КП «Микитівський». 12 липня 2012 року на підприємство прийшов ОСОБА_1 та пояснив, що він вміє косити траву за допомогою бензинової газонокосарки та хоче займатися саме цією роботою. Він подзвонив директору ОСОБА_4 та запитав у неї про можливість влаштування ОСОБА_1 у якості двірника. Вона дала згоду, але за умови укладання цивільно-правового договору. Того ж дня з ОСОБА_1 був укладений цивільно-правовий договір. Йому було відомо, що ОСОБА_1 був неповнолітнім. Цивільно-правовий договір ніде не реєструється та трудова книжка по цьому договору не заводиться, ОСОБА_1 він прийняв на роботу згідного чинного законодавства, яким чином провадиться розрахунок державного підприємства з працівником, прийнятим на роботу по цивільно-правовому договору, йому невідомо, бо цим повинна займатися бухгалтерія. Договір був укладений у двох примірниках, один з яких був вручений ОСОБА_1, а другий залишився на підприємстві. 31.07.2012 р. він звільнився з підприємства, більше йому нічого невідомо.
Потерпілий ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що влітку 2012 року він влаштувався на роботу до КП «Микитівський» у якості двірника, проте займався лише покосом трави. На той час він був неповнолітнім. Його приймав на роботу безпосередньо ОСОБА_2, який запитував вік, чи є у нього навики роботи з газонокосаркою. При цьому він підписав якийсь договір, після чого, ОСОБА_2 йому повідомив, що він буде працювати з 7 до 15 години, вихідні дні - субота та неділя, копію зазначеного договору йому не надав, трудову книжку не запитував, про необхідність проходження медичного огляду не казав. Після підписання договору ОСОБА_2 пояснив йому як необхідно працювати з газонокосаркою, та де необхідно виконувати покіс. Під час виконання роботи, у зв*язку зі спекотною погодою, йому стало зле. У нього з собою було дві пляшки: одна з напоєм, інша - з бензином. Оскільки суміші були однакового кольору, він помилково випив бензин та потрапив у лікарню. Всього у КП «Микитівський він пропрацював з 12 липня 2012 року по початок серпня 2012 року. Заробітну платню він одержував.
Законний представник потерпілого ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснив, що потерпілий ОСОБА_1 є його син. Влітку 2012 року його син влаштувався до КП «Микитівський», з сином був укладений договір, перед прийомом на роботу його син лікарню не проходив та трудову книжку до підприємства не надавав. Робочі години сина були з 7 до 15 годин. Під час виконання роботи з його сином стався нещасний випадок - він отруївся бензином.
Свідок ОСОБА_4, допитана у судовому засіданні пояснила, що працюючи на посаді директора КП «Микитівський» у період часу з 09 по 29.07.2012 року вона знаходилась у черговій відпустці. На цей час, відповідно до наказу, її заміщав головний інженер ОСОБА_2, який прийняв на роботу неповнолітнього ОСОБА_5 на підставі цивільно-правового договору. Після того, як вона вийшла з відпустки, ОСОБА_5 ще продовжував працювати на підприємстві.
Свідок ОСОБА_6, допитана у судовому засіданні пояснила, що вона працює головним державним інспектором праці Територіальної державної інспекції праці в Донецькій області та проводила перевірку в КП «Микитівський» відносно праці, оплати праці та оформлення трудових відносин стосовно неповнолітніх працівників. Під час перевірки нею було встановлено, що 12.07.2012 року між роботодавцем ОСОБА_4 та неповнолітнім ОСОБА_5 була укладена трудова угода. Ця угода мала ознаки трудового договору. Для перевірки їй були надані трудова угода та наказ про прийом на роботу неповнолітнього ОСОБА_5 Під час перевірки були встановлені наступні порушення: не проводився медичний огляд неповнолітнього ОСОБА_5, не проводився облік неповнолітніх працівників, не вівся табель обліку роботи неповнолітнього, порушена рівність між неповнолітнім працівником та іншими працівниками. Відповідно до закону, при прийомі на роботу з неповнолітнім має укладатись письмовий трудовий договір, який є основним документом, а вже після укладання трудового договору оформлюється наказ про прийом на роботу, який необхідний для внесення записів до трудової книжки. Трудовий договір з неповнолітнім ОСОБА_5 не укладався, проте наказ про його прийом на роботу був оформлений.
Свідок ОСОБА_7, допитана у судовому засіданні пояснила, що з 10.04.2012 року по 29.12.2012 року вона працювала у КП «Микитівський» та їй відомо, що при прийомі на роботу неповнолітнього ОСОБА_5 з ним укладався цивільно-правовий договір, копія якого ОСОБА_5 не надавалась.
Свідок ОСОБА_8, допитаний у судовому засіданні пояснив, що він працював у КП «Микитівський», та йому відомо, що після звільнення ОСОБА_2 з підприємства на його робочому столі залишились лише папери щодо проведення інструктажу, ніяких інших документів там не було.
Крім того, провина обвинуваченого підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами, а саме: наказом від 7.07.2012 р. про покладання обов»язків директора КП «Микитівський» на ОСОБА_2 з 09.07.2012 р. по 25.07.2012 р., наказом від 12.07.2012 р. про прийом на тимчасову працю згідно цивільно-правового договору ОСОБА_5, цивільно-правовим договором-дорученням від 12.07.2012 р. між ОСОБА_4 та ОСОБА_1, висновком експерта, згідно якому підпис біля прізвища ОСОБА_9 в цивільно-правовому договорі-дорученні від 12.06.2012 р. виконана ОСОБА_2, протоколом про порушення санітарних норм, оскільки праця неповнолітніх пов»язана зі шкідливими умовами праці заборонена, актом перевірки додержання суб»єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов»язкове державне соціальне страхування згідно якому з неповнолітнім ОСОБА_1 укладений цивільно-правовий договір , який має усі ознаки трудового договору, без попереднього медичного огляду неповнолітнього в порушення ст. 191 КЗпП України, неповнолітній ОСОБА_1 виконував роботу двірника, косив траву бензиновою газонокосаркою, відповідно до ст.. 37 наказу Міністерства охорони здоров»я України «Про затвердження Переліку важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється праця неповнолітніх робітників, зайнятих у виробництвах і на роботах, пов»язаних з застосуванням вибухонебезпечних речовин, чим порушена ст.. 190 КЗпП України.
Судом встановлено, що обвинувачений ОСОБА_2 грубо порушив чинне законодавство про працю стосовно неповнолітнього ОСОБА_1, чим вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ст. 172 ч. 2 КК України, у вчиненні якого суд визнає винним ОСОБА_2. Суд не приймає до уваги доводи ОСОБА_2 стосовно того, що він виконав усі умови чинного законодавства щодо прийому на роботу неповнолітнього ОСОБА_1, оскільки останній прийняв на роботу із шкідливими умовами праці неповнолітнього ОСОБА_1, без згоди одного з батьків, без проходження медичної комісії та укладання з ним та одним з батьків трудового договору, без заведення трудової книжки, що в сукупності є грубим порушенням законодавства про працю, та підтверджується цивільно-правовим договором-дорученням, протоколом про порушення санітарних норм та актом перевірки додержання суб»єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
При обранні міри покарання обвинуваченому суд враховує особу обвинуваченого, який вперше притягується до кримінальної відповідальності, позитивно характеризується, та вважає, що обвинуваченому ОСОБА_2 слід обрати покарання у виді штрафу.
Цивільний позов не заявлений.
Речові докази по справі відсутні.
Керуючись ст. 368, 370 КПК України, суд,-
З А С У Д И В :
ОСОБА_2 визнати винним за ст. 172 ч. 2 КК України та призначити йому покарання у вигляді штрафу у розмірі 1700 /тисяча сімсот/ грн..
Запобіжний захід обвинуваченому ОСОБА_2 не обирався.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржений до Апеляційного суду Донецької області через Микитівський районний суд м. Горлівки протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Суддя:
Суд | Микитівський районний суд м.Горлівки |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2013 |
Оприлюднено | 15.10.2013 |
Номер документу | 33977971 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Микитівський районний суд м.Горлівки
Полтавець Н. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні