1326/2161/2012
2/465/264/13
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
18.09.2013 Франківський районний суд міста Львова у складі:
головуючого-судді Ванівського Ю.М.
при секретарі Рифяк Р.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глорія Транс», Публічного Акціонерного товариства «ХДІ СТРАХУВАННЯ» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -
в с т а н о в и в :
позивач звернулася до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, покликаючись не те, що 22.02.2006 року на трасі Львів-Кіровоград-Знам'янка біля села Івангород Христинівського району водій автомобіля «Рено», реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_2, під час виконання маневру «обгін» виїхав на зустрічну смугу дорожнього руху, де зіткнувся з зустрічним транспортним засобом ВАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_2. Власником автомобіля «Рено» є ТзОВ «Глорія Транс». В результаті ДТП чоловік позивача, ОСОБА_3 від отриманих тілесних травм помер. У зв'язку зі смертю чоловіка позивач змушена була понести матеріальні витрати на його поховання, а також купівлю надгробного пам'ятника. Матеріальну шкоду оцінює у розмірі 17 000 грн. Втрата чоловіка призвела до погіршення здоров'я позивача, вона змушена приймати заспокійливі ліки, після смерті чоловіка на утриманні позивача залишились син - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та престаріла мати - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 Спричинену моральну шкоду вона оцінює у 200 тис. грн.
У подальшому позивач уточнила позовні вимоги та просить стягнути з ПАТ «ХДІ СТРАХУВАННЯ» 17000 грн. матеріальної шкоди та 2550 грн. моральної шкоди, Стягнути з ТзОВ «Глорія Транс» 197450 грн моральної шкоди. Судові витрати покласти на відповідачів. Просить позов задовольнити.
В судове засідання позивач не з'явилася, однак подала клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить позов задовольнити.
Представник відповідача - ТзОВ «Глорія Транс» у судове засідання не з'явився хоча належним чином повідомлявся про час та місце слухання справи, подав заперечення проти позову, суд вважає за можливе розглянути справу в його відсутності.
Представник відповідача - ПАТ «ХДІ СТРАХУВАННЯ» у судове засідання не з'явився хоча належним чином повідомлявся про час та місце слухання справи, подав заперечення проти позову, суд вважає за можливе розглянути справу в його відсутності.
Дослідивши інші матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.
Судом встановлено, що 22.02.2006 року гр. ОСОБА_2, керуючи автомобілем марки «Рено», д.н.з. НОМЕР_1, з напівпричепом, д.н.з. НОМЕР_3, який належить ТзОВ «Глорія-Транс ЛТД», та рухаючись по автодорозі сполученням Львів-Кіровоград-Знамянка в напрямку м. Вінниця на 494 км. вказаної автодороги біля с. Івангород Христинівського району Черкаської області, проявив неуважність, грубо порушив правила безпеки руху, не виконав вимоги п.п. 10.1, 11.3, 12.1, 12.2, 14.2 Правил дорожнього руху України та розпочав маневр «обгін» не впевнившись в його безпеці для інших учасників руху. В результаті зіткнення пасажир автомобілю ВАЗ 2103 НОМЕР_2 гр. ОСОБА_3 отримав тяжкі тілесні ушкодження, які небезпечні для життя, від яких на місці події помер.
Постановою Христинівського районного суду Черкаської області від 04.07.2007 року ОСОБА_2 визнаний винним в скоєнні злочину, передбаченого ст. 286 ч. 2 КК України, але звільнений від кримінальної відповідальності на підставі Закону України «Про амністію».
02.11.2005 року між ТзОВ «Глорія-Транс ЛТД» та ВАТ «Страхова компанія Алькона», правонаступником якої є ПАТ «ХДІ СТРАХУВАННЯ», було укладено поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №ВА/1651107, яким був забезпечений транспортний засіб: типу С2, марки RENAULT MAGNUM, номер кузова (шасі) НОМЕР_4, державний номерний знак НОМЕР_1, рік випуску 1996, місце реєстрації м. Київ.
02.11.2005 року між ТзОВ «Глорія-Транс ЛТД» та ВАТ «Страхова компанія Алькона», правонаступником якої є ПАТ «ХДІ СТРАХУВАННЯ», було укладено поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №ВА/1651114, яким був забезпечений транспортний засіб: типу Е, марки SOMMER ZP 180 Т, номер кузова (шасі) НОМЕР_5, номерний знак НОМЕР_3, рік випуску 1996, місце реєстрації м. Київ.
Відповідно до п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, ману третьої особи.
Згідно з ст. 6 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю,здоров'ю та/або майну потерпілого.
Відповідно до п. 1,3 ч. 1 ст. 1188 ЦК шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою; за наявності вини всіх осіб, діяльністю яких було завдано шкоди, розмір відшкодування визначається у відповідній частці залежно від обставин, що мають істотне значення.
Відповідно до ст. 1172 ЦК України юридична особа відшкодовує шкоду, завдану її працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Таким чином, підставами виникнення цивільно-правової відповідальності за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки є наявність шкоди, протиправна дія заподіювача шкоди, наявність причинного зв'язку між протиправною дією та шкодою.
Відповідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.
п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судом цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» від 27.03.1992 №6, розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.
Дані обставини справи стверджуються також іншими матеріалами справи, які не викликають сумніву у їх об'єктивності.
Таким чином, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє повне ствердження в судовому засіданні, а тому підлягають до задоволення.
Судові витрати у справі підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 10 , 11 , 60 , 88 , 208 , 209 , 212-216 , 218, 224-226 ЦПК України , Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», ст.ст. 1168, 1172, 1187, 1194 ЦК України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «ХДІ СТРАХУВАННЯ» (м. Київ, вул. Червоноармійська, 102, ЄДРПОУ 22868348) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) 17000 грн. - матеріальної шкоди., 2550 грн. - моральної шкоди.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Глорія Транс ЛТД» (м. Київ, вул. Канальна, 2, ЄДРПОУ 31117849) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) 197 450 грн. - моральної шкоди.
Стягнути солідарно з Публічного акціонерного товариства «ХДІ СТРАХУВАННЯ» (м. Київ, вул. Червоноармійська, 102, ЄДРПОУ 22868348), Товариства з обмеженою відповідальністю «Глорія Транс ЛТД» (м. Київ, вул. Канальна, 2, ЄДРПОУ 31117849) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) 2170 грн. - судового збору.
На заочне рішення суду може бути подано відповідачем заяву про його перегляд судом, що його ухвалив, протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Львівської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: Ванівський Юрій Михайлович
Суд | Франківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2013 |
Оприлюднено | 10.10.2013 |
Номер документу | 34009691 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Франківський районний суд м.Львова
Ванівський Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні