Постанова
від 11.10.2013 по справі 815/6236/13-а
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 815/6236/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2013 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду - Потоцька Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області до приватного підприємства «Орвіл Трейдінг» про визнання недійсним запису про державну реєстрацію установчих документів та припинення юридичної особи,-

ВСТАНОВИВ:

02 вересня 2013 року позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до приватного підприємства «Орвіл Трейдінг» про визнання недійсним запису про державну реєстрацію установчих документів та припинення юридичної особи .

Ухвалою від 03 вересня 2013 року відкрито скорочене провадження у зазначеній адміністративній справі, відповідачеві запропоновано подати письмові заперечення проти позову з посиланням на докази, якими вони обґрунтовуються, або заяву про визнання позову.

Ухвала направлена на адресу відповідача, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення № 03421047, яке повернулось на адресу суду з відміткою «адресат не проживає».

Згідно ч.11 ст.35 КАС України у разі невручення листа адресату з незалежних від суду причин, вважається, що такий лист вручений належним чином. Тому суддя прийшов до висновку про належне повідомлення відповідача та вручення йому ухвали про відкриття скороченого провадження по справі.

Відтак, суддя прийшов до висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних у матеріалах справи доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин.

Розглянувши подані позивачем документи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суддя вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідач зареєстрований 12.02.2010 р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради за № 1 556 102 0000 038203, за адресою: 65000, м. Одеса, вул. Сергія Варламова, буд. 5/в, кв. 503, взятий на облік у ДПІ у Приморському районі м. Одеси з 17.02.2010 року за №96361.

Суддею встановлено, що ПП «Орвіл-Трейдінг» на законних підставах було зареєстровано у якості юридичної особи, на підставі рішення засновника ПП «Орвіл-Трейдінг» від 12.02.2010 року, директором ПП «Орвіл-Трейдінг» призначено ОСОБА_1.

Згідно вироку Приморсього районного суду м. Одеси від 10.09.2012 року ОСОБА_1 визнано винним у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ст. 27 ч. 5, ст. 205 ч. 2 КК України.

Крім іншого, вироком встановлено, що в лютому 2010 року, перебуваючи в м.Одесі, ОСОБА_1, не маючи наміру займатися підприємницькою діяльністю, переслідуючи корисливі цілі, дав зґоду за грошову винагороду в розмірі 800 доларів США на місяць, зареєструвати на своє ім'я підприємство. Бажаючи отримати винагороду, 11.02.2010 року ОСОБА_1, перебуваючи у приміщенні приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_2 за адресою: м. Одеса, Адміральський проспект 40, підписав заздалегідь підготовлені ОСОБА_3 рішення засновника ПП «Орвіл-Трейдінг» від 11.02.2010 року, а також статут ПП «Орвіл-Трейдінг», згідно з якими він вирішив створити ПП «Орвіл-Трейдінг» затвердити його статут, створити статутний фонд і призначив себе на посаду директора зазначеного підприємства. 12.02.2010 року, на підставі підписаних ОСОБА_1 статутних документів, виконавчим комітетом Одеської міської ради за №15561020000038203 зареєстровано статут ПП «Орвіл-Трейдінг» (ЄДРПОУ 36921440).

25.02.2010 року ПП «Орвіл-Трейдінг» видано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №100271725 (анульовано 03.11.2010).

Після реєстрації в державних органах ПП «Орвіл-Трейдінг» та відкриття рахунку в банківській установі, ОСОБА_1, розуміючи те, щоб здійснювати заявлену в статуті фінансово-господарську діяльність і працювати на посаді директора не буде, передав статутні та реєстраційні документи ПП «Орвіл-Трейдінг» та печатку підприємства ОСОБА_4., тобто своїми умисними діями сприяв невстановленим слідством особам у створенні фіктивного підприємництва.

Таким чином, в лютому 2010 року ОСОБА_1 став фактичним засновником і директором ПП «Орвіл-Трейдінг».

Отже, ОСОБА_1 не мав наміру па зайняття підприємницькою діяльністю, здійснення фінансово-господарської діяльності у ПП «Орвіл-Трейдінг». А за таких умов був позбавлений можливості керувати товариством, вести бухгалтерський облік, здавати податкову звітність.

Згідно приписів ст. 45 Господарського кодексу України, підприємництво в Україні здійснюється в будь-яких організаційних формах, передбачених законом, на вибір підприємця.

Згідно зі ст. 62 ГК України, однією із організаційних форм підприємництва є підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншим об'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до ч. 1 ст. 65 ГК України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу.

Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів (ч.2 ст.65 ГК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 87 Цивільного кодексу України, для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.

Як встановлено вироком Приморського районного суду м. Одеси від 10.09.2012 року, в порушення ч. 1 ст. 87 ЦК України статут ПП «Орвіл-Трейдінг» розроблений та складений не засновником підприємства ОСОБА_1, а іншими особами.

Наявність підприємства, діяльність якого здійснюється з порушенням норм діючого законодавства та засновницьких документів, місцезнаходження якого невідомо, утворює реальну загрозу нанесення прямих збитків економічним інтересам держави та може привести до значних негативних наслідків у вигляді ухилення від сплати встановлених законами податків та інше.

Згідно п. 3 ст.3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору і свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом. Введення юридичної чи фізичної особи в оману впливає на її вільне волевиявлення в цивільних правовідносинах.

Відповідно до ст. 230 ЦК України, якщо одна із сторін правочину навмисно ввела в оману другу сторону щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин є недійсним. Вказана обставина знаходиться в причинно-наслідковому зв'язку з подальшою державною реєстрацією суб'єкта підприємницької діяльності, тому запис про державну реєстрацію такого суб'єкта слід визнати недійсним, а юридичну особу припинити.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», підставою для постанов судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Статтею 55 Господарського кодексу України визначено, ознаки фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними:

- зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи;

- незареєстровані у державних органах, якщо обов'язок реєстрації передбачено законодавством;

- зареєстровано (перереєстровано) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження;

- зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.

Згідно підпункту 20.1.37 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Отже, з урахуванням приписів чинного законодавства України та встановлених обставин, суддя приходить до висноаку, що установчі документи ПП «Орвіл-Трейдінг» є такими, що суперечать діючому законодавству України та підлягають визнанню недійсними, а їх державна реєстрація скасуванню.

Щодо позовної вимоги про припинення підприємницької діяльності, то з матеріалів справи вбачається наступне.

Згідно довідки серії АВ № 829953 з ЄДР юридичних та фізичних осіб, 30.05.2013 р. внесений запис за № 15561170006038203 про припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом (20.05.2013 р. справа № 5017/3657/2012, Господарський суд Одеської області).

Отже, підстави для припинення ПП «Орвіл-Трейдінг» відсутні.

Керуючись ст.ст. 6-8, ч. 6 ст. 71, 86, 183-2, 158-163, 167, 186, КАС України, ст.ст. 16, 20, 49 Податкового кодексу України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати недійсним запис про державну реєстрацію установчих документів юридичної особи приватного підприємства «Орвіл-Трейдінг» з 11 лютого 2010 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Потоцька Н.В.

Визнати недійсним запис про державну реєстрацію установчих документів юридичної особи приватного підприємства «Орвіл-Трейдінг» з 11 лютого 2010 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення11.10.2013
Оприлюднено18.10.2013
Номер документу34141583
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —815/6236/13-а

Постанова від 11.10.2013

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Потоцька Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні