Справа № 317 /932/ 13-ц
№/п 2/317/655/2013
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2013 року
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Яркіної С.В.,
при секретарі: Пономарчук О.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю « Мотор - Січ Агро», третя особа, без самостійних вимог: Реєстраційна служба Запорізького районного управління юстиції про розірвання договору оренди земельної ділянки.
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор - Січ Агро», третя особа, без самостійних вимог: Реєстраційна служба Запорізького районного управління юстиції про розірвання договору оренди земельної ділянки.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯК № 856864 позивач ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 7,0634 га, кадастровий номер: 2322187900:01:001:2046, що знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Після отримання державного акту на землю, 23 березня 2010 року позивач ОСОБА_2 підписала договір оренди землі з ТОВ «Мотор-Січ Агро» - відповідачем по справі, який було зареєстровано 06.09.2010 року у Запорізькій регіональній філії ДП « Центр ДЗК».
Отже, договір оренди землі, за змістом ст.210 ЦК України, є укладеним та таким, що спричинив правові наслідки для сторін договору, та зумовив виникнення взаємних зобов'язань для цих сторін.
Позивач зазначає, що відповідач на протязі строку дії договору грубо порушує свої обов'язки щодо внесення орендної плати в повному обсязі на протязі 2010,2011,2012 років.
Позивач в позові також зазначає, що на всі його усні звернення до відповідача з вимогою сплатити заборгованість з орендної плати залишились марними через категоричну незгоду відповідача вести конструктивний діалог та залишені останнім без будь якої відповіді та реагування.
За фактом противоправних дій відповідача, позивач ОСОБА_2 та інші мешканці с. Новоолександрівки звернулися до прокуратури Запорізького району Запорізької області. При проведенні перевірки за зверненнями прокуратурою було встановлено, що службовими особами ТОВ «Мотор- Січ Агро» всупереч умов укладених договорів цивільного та земельного законодавства, не здійснено виплату орендної плати за орендну земельних ділянок, строк по розрахунку за використання яких настав у 2012 році. Також вищевказаним листом, позивачу було рекомендовано звернутися за захистом прав до суду.
Крім того, позивач в позові зазначає, що за його зверненням була проведена позапланова перевірка підприємства Державною податковою інспекцією Запорізького району. Відповідно до листа № 352/10/17-111 від 21.02.2013 року податковими органами, за результати перевірки, було встановлено порушення ТОВ «Мотор Січ Агро» по нарахованій орендній платі за паї та наявність заборгованості перед пайщиками.
Відповідно до вимог ч.ч.1,2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
За змістом ст. 30 Закону України «Про оренду землі », зміна умов договору оренди земельної ділянки можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди що до зміни умов договору оренди спір вирішується у судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України « Про оренду землі», який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами в застосуванні щодо даних правовідносин, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Статтею 24 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Якщо інше не передбачено договором оренди.
Разом з тим, розмір та умови орендної плати, вказані в договорі, не можуть суперечити діючому на час укладення договору законодавству України.
Приписами Указу Президента від 02.02.2002 року № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок…» закріплено встановлення орендної плати не нижче 3% від грошової вартості земельної ділянки.
Позивач в позові вказує на те, що не внесення відповідачем орендної плати у повному обсязі грубо порушує її права та законі інтереси як власника землі, що змушує його звернутися до суду з метою захисту своїх прав шляхом розірвання укладеного договору оренди землі.
Посилаючись на вищевикладене, позивач просить суд розірвати договір оренди землі, укладений 23 березня 2010 року між ОСОБА_2 ( як орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Мотор - Січ Агро».
Позивач та представник позивача у судове засідання не з'явились, однак представником позивача надана суду заява, яка міститься в матеріалах справи, в якій він просить розглядати справу за його відсутністю.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та пояснив, що у зв'язку з тим, що договір оренди вважається укладеним з моменту державної реєстрації, а договір зареєстрований в Центрі ДЗК 06.09.2000 р., тому відповідний рік необхідно вважати з 06.09.2010 р. по 06.09.2011 р. і так далі.
За період з 2010 р. по 2011 р., 2012 р. орендна плата виплачена в повному обсязі, про що свідчать документи додані до матеріалів справи. Окрім того з ОСОБА_2 укладено додаткову угоду, відповідно до якої орендна плата вноситься у такий термін: у грошовій або іншій формі до 31 грудня 2013 року.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача, суд вважає, що заявлений позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку Серія ЯК № 856864 ОСОБА_2, є власником земельної ділянки площею 7,0634 га. Земельна ділянка розташована за адресою: Запорізька область, Запорізький район, Новоолександрівська сільська рада, за межами населеного пункту. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Кадастровий номер земельної ділянки 2322187900:01:001:2046.
Згідно з договором оренди землі від 23 березня 2010 року ОСОБА_2 з одного боку, та орендар ТОВ «Мотор Січ Агро» в особі директора Алексєєвої Людмили Олексіївни з другого боку, уклали договір про строкове платне користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, за межами населеного пункту. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,0634 га у тому числі рілля 7,06 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 91245,25 грн.
Договір зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 06 вересня 2010 року про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 041026000372.
Відповідно до ст. 18 Закону "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Отже, виходячи з вимог Закону та змісту договору оренди землі, останній набрав чинності з 06 вересня 2010 року, тому орендні відносини між сторонами виникли тільки з вказаної дати.
Згідно з п.8 даного договору, строк дії договору 5 років.
Згідно з п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі - 3,4 % від нормативної грошової оцінки в рік 3102,33 грн. в грошовій формі, або в натуральній формі за середніми цінами реалізації, але не вище державних закупівельних цін рослинницької продукцією, яка вирощується орендарем. Пропонується для видачі в якості натуральної оплати : 2500 кг очищеного зерна пшениці або ячменю, 100 кг. муки, 30 л. масла та послуги за необхідністю : послуги по обробці городів до 0,50 га за паливо замовника, сівба, ритуальні послуги (домовина, витрати на транспортні послуги і 400 грн. грошима). Номенклатура, кількість, вартість продукції, якісні показники продукції, місце. Умови, порядок, строки поставки, яка поставляється орендарем орендавцю в рахунок орендної плати, а також види, обсяги, строки і місце надання послуг або виконання робіт зазначається в окремій угоді, що щорічно до початку чергового року оренди, за ініціативою орендаря укладається між орендодавцем і орендарем і є додатком до цього договору.
Згідно з п.11 Орендна плата вноситься у такий термін : у грошовій формі - один раз на рік до 20 січня відповідного року, натуральна - до 20 жовтня відповідного року.
Згідно відповіді від 08.02.2012 року № 77-329-12 наданою Прокурором Запорізького району Запорізької області О. Хлистовим на звернення громадян, проведено перевірку та встановлено, що службовими особами ТОВ «Мотор Січ Агро» всупереч умов укладених договорів, цивільного та земельного законодавства не здійснено виплату орендної плати особам за оренду земельних ділянок, строк по розрахунку за використання яких настав в січні - жовтні 2012 року.
Згідно відповіді від 21.02.2013 р. № 352/10/17-11 Державна податкова інспекція у Запорізькому районі Запорізької області провела документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ « Мотор Січ Агро». За результатами перевірки встановлено наявність порушення по нарахованій орендній платі за паї та наявність заборгованості перед пайщиками по нарахованій, але не виплаченій орендній платі, а саме:
За даними перевірки встановлено заниження нарахованої орендної плати за пай( рілля) на суму 1888,66 грн., що складається з різниці: 5903, 45 грн. ( нарахована орендна плата за 1 пай за даними перевірки); 4014,79 грн.( нарахована орендна плата за 1 пай за даними підприємства).
Підприємство зобов'язано було провести донарахування та виплату орендної плати відповідно до висновків, зазначених в акті перевірки.
Сума, яка не виплачена за 2012 рік ОСОБА_2 не визначалася.
Відповідно до ст.32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.24, 25 цього Закону та умовами договору.
Згідно з Договором оренди, підставами для його дострокового розірвання являється, зокрема, взаємна згода сторін; рішення суду про розірвання договору за вимогою однієї із сторін у випадку невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.
За змістом п."д" ч.1 ст.141 Земельного кодексу України, підставою припинення права користування земельною ділянкою являється систематична несплата орендної плати.
Таким чином, чинне законодавство передбачає як необхідну умову для розірвання договору оренди землі це - систематичне невиконання умов договору, в тому числі і несплата орендної плати.
Встановлені обставини - отримання позивачем орендної плати за 2010 р., 2011р., та частково за 2012 роки не вказують на наявність систематичних порушень. До того ж, заборгованість по сплаті за 2012 рік у орендаря складає декілька місяців.
Окрім цього, орендна плата передбачена в розмірі 3,4 % від нормативної грошової оцінки в рік 3102,33 грн. в грошовій формі, або в натуральній формі за середніми цінами реалізації, але не вище державних закупівельних цін рослинницької продукцією, яка вирощується орендарем.
Відповідно до пункту 1 Указу Президента України від 2 лютого 2002 року "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" (у редакції Указу від 19 серпня 2008 року № 725"Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)") визнано одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема, шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.
Виходячи з аналізу змісту статті 13 Закону України "Про оренду землі" та пункту 1 вищенаведеного Указу Президента України від 2 лютого 2002 року № 92 (у редакції Указу від 19 серпня 2008 року № 725) останній має рекомендаційний характер і може бути підставою для зміни умов договору оренди, за яким сторони досягли домовленості під час його укладення, чи для його розірвання за згодою сторін (частина перша статті 651 ЦК України) або за правилами, передбаченими статтею 652 ЦК України.
На підставі вищевикладеного, суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача , приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем ТОВ «Мотор Січ Агро» були проведені виплати за 2010 р. у розмірі 3515,96 грн., за 2011 р. у розмірі 3934,45 грн., за 2012 р. у розмірі 3000 грн., що підтверджується наданими в судовому засідання розрахунковими документами.
Окрім того ТОВ «Мотор-Січ Агро» 02 січня 2013 року укладено додаткову угоду до договору оренди землі за згодою ОСОБА_2, відповідно до якого змінено термін виплати орендної плати та збільшено виплати на 1% від нормативної грошової оцінки на рік.
Вказана угода хоча і не зареєстровано в Запорізькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», однак представником позивача не заперечується той факт, що угода підписана особисто ОСОБА_2 за її згодою.
Щодо незастосування орендарем індексації нормативної оцінки землі, то за вимогами ст. 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Також ст.ст. 23, 24 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку за станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України та застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
У всіх інших випадках грошова оцінка земельних ділянок може проводитися за згодою сторін та у випадках, визначених цим та іншими законами України.
Грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення в Україні проведена станом на 1 липня 1995 року відповідно до Методики грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (тимчасова), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 р. №213 (зі змінами).
Так, власники земельних часток (паїв), земельних ділянок у зв'язку із прийняттям Указу Президента України від 19.08.2008 р. № 725/2008 можуть ініціювати внесення змін до договорів оренди земельних часток (паїв), земельних ділянок в частині розміру плати за користування земельною часткою (паєм), земельною ділянкою, проте розмір орендної оплати визначається за правилами ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі» тільки за узгодженням сторін.
Отже, посилання представника позивача в позовній заяві на те, що відповідачем не проводиться також виплата орендної плати з урахуванням індексів інфляції не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, оскільки не надано підтвердження проведення будь-яких інфляційних перерахунків та на підставі чого вони відбувалися.
Відповідно до ст. 60 ЦК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Однак позивачем не доведено ті обставини які він зазначає в позовній заяві щодо розірвання договору оренди.
Ураховуючи викладене, на підставі норм Цивільного процесуального кодексу України, статей 626, 651 ЦК України, статей 21, 24, 25, 32 Закону України "Про оренду землі", Указів Президента України від 3 грудня 1999 року № 1529 "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки", від 2 лютого 2002 року № 92 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" .
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю « Мотор - Січ Агро», третя особа, без самостійних вимог: Реєстраційна служба Запорізького районного управління юстиції про розірвання договору оренди земельної ділянки - відмовити
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний строк з дня проголошення рішення.
Суддя: С.В.Яркіна
Суд | Запорізький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2013 |
Оприлюднено | 21.10.2013 |
Номер документу | 34154034 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Запорізький районний суд Запорізької області
Яркіна С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні