ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2013 року справа № 823/2926/13-а
м. Черкаси
16 год. 35 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чубар Т.М.,
при секретарі - Дуженко С.А., Нестеренко В.О.,
за участю представника позивача управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Черкаській області Гнізділова І.О. - за довіреністю № 1209/01-13 від 20.12.2012р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Черкаській області до приватного сільськогосподарського підприємства «Чапаєвське» про стягнення заборгованості зі сплати капіталізованих платежів,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Черкаській області, в якому просить стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства «Чапаєвське» заборгованість зі сплати капіталізованих платежів в розмірі 44 956 грн. 23 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що відповідачем передано до Фонду особову справу по одному потерпілому від нещасного випадку на виробництві для продовження страхових виплат по відшкодуванню втраченого заробітку. Відповідне звернення зумовлене прийняттям рішення про припинення юридичної особи - приватного сільськогосподарського підприємства «Чапаєвське». Згідно розрахунку потреби в капіталізації коштів по приватному сільськогосподарському підприємству «Чапаєвське» для розрахунку з потерпілим на виробництві станом на 01.07.2013р. загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілою ОСОБА_2 становить 44 956 грн. 23 коп., яка станом на час розгляду справи відповідачем у добровільному порядку не погашена.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив заперечення проти адміністративного позову, мотивоване тим, що підприємство не може здійснити виплату капіталізованих платежів у зв'язку з відсутністю коштів та знаходженням земель, майнових паїв в оренді. Окрім того, представник відповідача зазначає, що 03.08.2012р. відділенням виконавчої дирекції ФССНВ у Монастирищенському районі проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду, за результатами якої фактів порушення сплати страхових внесків не виявлено, заборгованість перед Фондом відсутня.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25.06.2012р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про рішення засновників щодо припинення юридичної особи - приватного сільськогосподарського підприємства «Чапаєвське», ідентифікаційний код 05278237.
26 червня 2012 року у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації опубліковано повідомлення про припинення юридичної особи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом. Згідно з ч. 3 статті 110 цього Кодексу якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Частиною 2 статті 1205 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до Преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105-XIV від 23.09.1999р. (далі по тексту - Закон № 1105-XIV) цей Закон відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.
Відповідно до положень статей 15, 46 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування від нещасних випадків - це некомерційна самоврядна організація, що здійснює страхування від нещасного випадку, провадить збір та акумулювання страхових внесків.
Згідно з абз. 3 ч. 2 статті 46 Закону № 1105-XIV фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється, зокрема за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 06.05.2000р. затверджено Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю (далі по тексту - Порядок), згідно якого здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, також здійснюється на підставі Порядку. Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема в своїй постанові від 26.06.2012р. у справі № 21-156а12.
Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
За змістом п. 3 Порядку в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
На обліку в відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Монастирищенському районі Черкаської області з 26 червня 2001 року знаходиться справа потерпілої ОСОБА_2, яка має зареєстрований страховий випадок профзахворювання, що отримане 19.04.1989р. За висновками МСЕК від 04.06.1990р. № 85-т потерпілій встановлена стійка втрата професійної працездатності 60%, безстроково, що підтверджується постановою про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати № 2321/10/10/30 від 29.03.2013р.
Позивачем згідно Розділу ХІ Закону № 1105-XIV передано до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України особову справу по потерпілій від нещасного випадку на виробництві ОСОБА_2 для продовження страхових виплат по відшкодуванню втраченого заробітку.
Згідно розрахунку потреби в капіталізації коштів по приватному сільськогосподарському підприємству «Чапаєвське» для розрахунку з потерпілою на виробництві ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ступінь втрати працездатності становить 60%, розмір щомісячної виплати по відшкодуванню шкоди становить 412 грн. 14 коп., вік потерпілої - 76 років, середня очікувана тривалість життя - 9,09, загальна потреба в капіталізації коштів для виплати втраченого заробітку становить 44 956 грн. 23 коп. Для визначення необхідних капіталізованих платежів позивач використовував дані середньої очікуваної тривалості життя чоловіків та жінок в Україні, надані Держстатом України листом від 01.11.2012р. за № 10/2-15/635.
Беручи до уваги, що відповідач не сплатив позивачу капіталізовані платежі добровільно, позовні вимоги щодо їх стягнення підлягають задоволенню в судовому порядку.
Посилання відповідача на відсутність майна та грошових коштів для погашення відповідної заборгованості спростовується ч. 1 статті 1195 Цивільного кодексу України, згідно якої обов'язок відшкодувати потерпілому заробіток (доход), втрачений внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, покладено на фізичну чи юридичну особу, яка завдала такої шкоди. Своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком є одним з основних принципів страхування від нещасного випадку (стаття 5 Закону № 1105-XIV). При цьому відшкодування потерпілому заробітку, втраченого внаслідок каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я не ставиться в залежність від фінансового стану страховика.
Твердження відповідача щодо відсутності заборгованості перед Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що підтверджено актом перевірки від 03.08.2012р. суд до уваги не приймає, оскільки згідно означеного акту у відповідача відсутня заборгованість саме зі сплати страхових внесків. Наявність заборгованості зі сплати капіталізованих платежів предметом перевірки не була.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача 44 956 грн. 23 коп. заборгованості зі сплати капіталізованих платежів.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства «Чапаєвське», ідентифікаційний код 05278237, на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Черкаській області заборгованість зі сплати капіталізованих платежів в розмірі 44 956 (сорок чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят шість) грн. 23 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 04 жовтня 2013 року.
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2013 |
Оприлюднено | 18.10.2013 |
Номер документу | 34173975 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
Т.М. Чубар
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні