справа № 278/3702/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2013 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О., секретаря Максименко М.С., розглянув цивільну справу за заявою ОСОБА_1, і яка діє в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 до Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області. Реєстраційної служби Житомирського РУЮ про визнання права власності,--
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася із зазначеною заявою і просила суд винести рішення, яким визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом, на 1\2 частину земельної ділянки загальною площею 2,2178 га, що розташована на території Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області, після смерті чоловіка, як за спадкоємцем за законом.
В судове засідання позивач та представник реєстраційної служби не з'явилися, а направили листи, якими просили слухання справи проводити у їх відсутність. Позивач позов підтримує в повному обсязі. Представник реєстраційної служби, при винесенні судового рішення, покладався на розсуд суду. Представник сільської ради не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та завчасно. Причини неявки суду не повідомив. Судом постановлено ухвалу про проведення розгляду справи у відсутність сторін.
Судом були встановлені наступні факти і відповідно ним правовідносини. Після смерті спадкодавця ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, відкрилась спадщина на майно померлого, а саме: 1\2 частину земельної ділянки, загальною площею 2,2178 га, що розташована на території Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області. Позивач є дружиною та спадкоємцем померлого, але не може отримати в спадщину зазначене майно, оскільки нотаріусом їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, в зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа.
Викладені факти підтверджуються наданими позивачем доказами, зокрема, свідоцтвом про смерть спадкодавця (а.с.8), свідоцтвом про право на спадщину за законом про те, що померлий за життя отримав у спадок вищевказану частину земельної ділянки та витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі (а.с.4,5), свідоцтвом про одруження, яке свідчить про реєстрацію шлюбу між спадкодавцем та спадкоємцем (а.с.11), свідоцтвом про народження дитини (а.с.12), постановою нотаріуса №1957/02-31 від 14 жовтня 2013 року, про відмову заявнику у вчиненні нотаріальних дій, в зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку.
Також, на запит суду, надійшла відповідь з реєстраційної служби про відсутність обтяжень на спірну земельну ділянку.
Дані правовідносини врегульовані наступними положеннями норм матеріального права.
Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців)( ст. 1216 ЦК України). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України). Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 1 ч. 2 ст. 1220 ЦК України). У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. (ст. 1261 ЦК України). Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. (ч. 1, ч. 5 ст. 1268 ЦК України). Малолітня, неповнолітня, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу (ч. 4 ст. 1268 ЦК України).
Проаналізувавши фактичні обставини справи та норми матеріального права, що регулюють дані правовідносини, суд, приходить до висновку, про часткове задоволення позову, виходячи з наступного. Позивач має намір отримати у власність 1\2 частину земельної ділянки, в порядку спадкування, від спадкодавця. Зазначена частина земельної ділянки, за життя, належала спадкодавцеві. Після смерті останнього, за наданими позивачем матеріалами, спадкоємців залишилось двоє - позивач та її неповнолітня дочка, яка є і дочкою померлого. За таких обставин, позивач має право на отримання у власність лише 1\4 частини земельної ділянки адже іншу 1\4 частину ділянки може отримати у спадщину неповнолітня дочка спадкодавця. Вимог щодо визнання за дочкою власності в зазначеному обсязі не заявлялось і суд позбавлений можливості виходити за межі позовних вимог, що вимагає позов задовольнити частково, лише в частині прав на власність позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, ч. 4 ст. 174, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, ст. ст. 1216, 1217, ч. 1 ч. 2 ст. 1220, 1261, ч. 1 ч. 5 ст. 1268 ЦК України,--
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/4 частину земельної ділянки загальною площею 2,2178 га, кадастровий номер 1822082000:03:000:0202 що розташована на території Глибочицької сільської ради Житомирського району Житомирської області, як за спадкоємцем за законом, після смерті чоловіка ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
В решті вимог відмовити.
Рішення суду вступає в законну силу після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Житомирської області через Житомирський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Є.О. Грубіян
Суд | Житомирський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2013 |
Оприлюднено | 04.12.2013 |
Номер документу | 34195749 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Житомирський районний суд Житомирської області
Грубіян Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні