cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.10.2013 Справа № 901/2991/13
За позовом Заступника прокурора м. Сімферополя в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Орлан»
про розірвання договору оренди, повернення земельної ділянки та стягнення 47178,44 грн.
Суддя Медведчук О.Л.
Представники:
прокурор - Провотар Т.В., старший прокурор відділу, посвідчення 013906 від 11.12.2012.
від позивача - не з'явився.
від відповідача - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Заступник прокурора м. Сімферополя в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Орлан» про стягнення 42792,96 грн орендної плати за період з травня 2012 по червень 2013 та 4385,48 грн - 3% річних; розірвання договору оренди земельної ділянки площею 0,2703 га, кадастровий номер №0110100000:02:004:0071 за адресою м. Сімферополь, пр. Перемоги, 176, що укладений 23.06.2009 між Сімферопольською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Орлан» за №541-Г, про що Кримською регіональною філією ДП «Центр ДЗК» у книзі записів реєстрації договорів оренди землі Київського району зроблено запис від 23.02.2010 за № 041002700012; зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку, площею 0,2703 га, вартістю 2048819,94 грн, кадастровий номер №0110100000:02:004:0071, що знаходиться у м. Сімферополь, пр. Перемоги, 176 за актом прийому-передачі Сімферопольській міській раді.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у порушення вимог договору оренди земельної ділянки від 23.06.2009 №541-Г, укладеного між сторонами, обов'язки по сплаті орендної плати відповідачем не виконувались, внаслідок чого утворилась заборгованість за період з вересня 2011 по червень 2013.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, до суду від представника позивача 26.09.2013 надійшло клопотання, в якому він підтримує позовні вимоги прокурора у повному обсязі, просить суд задовольнити позов та розглянути справу за відсутністю представника позивача.
Відповідач явку повноважного представника, також, жодного разу не забезпечив, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином - рекомендованою кореспонденцією, проте ухвали, які спрямовувалися за адресою відповідача, зазначеною прокурором у позовній заяві, а саме: вул. Краснодарська, 108, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95022.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ №621755 (а.с. 57-60), станом на 11.10.2013 відповідач знаходиться за адресою, зазначеною у позові: вул. Краснодарська, 108, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 «Про деякі питання практики застосування Господарським процесуальним кодексом України судами першої інстанції» особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. В разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
17.10.2013 відповідач явку повноважного представника знову не забезпечив, відзиву на позовну заяву не надав, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією, причини нез'явлення до суду не відомі.
Оскільки явка в судове засідання, згідно зі статтею 22 Господарського процесуального кодексу України - це право, а не обов'язок сторін, справа може розглядатися без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Таким чином суд вважає можливим розглядати справу за відсутністю представника відповідача за наявними документами, які містяться у матеріалах справи у порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення прокурора, суд
ВСТАНОВИВ:
23.06.2009 між Сімферопольською міською радою (Орендодавець за договором, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Орлан» Орендар за договором, відповідач) укладено договір оренди земельної ділянки №541-Г (а.с. 11-16), згідно умов якого орендодавець надає, а орендодавець приймає у строкове, платне користування земельну ділянку для реконструкції об'єкту незавершеного будівництва - прибудови до шуоли №6 під спортивно-оздоровчий центр, який знаходиться за адресою: пр.. Перемоги, 176, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, план (схема) якого є невід'ємною частиною договору, кадастровий номер 01 101 000 00: 02:004:0071.
Згідно пункту 2.1. договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,2703 га, з метою несільськогосподарського використання згідно ст. 19 п. «б» Земельного кодексу України, а саме: для реконструкції об'єкту незавершеного будівництва - прибудови до школи №6 під спортивно-оздоровчий центр.
Відповідно до пункту 2.2. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 733670, 42 грн.
Пунктом 3.1. передбачений строк дії договору оренди, а саме 5 років до 19.03.2014.
Згідно пунктам 4.1., 4.2. договору орендна плата встановлена у розмірі 36679, 71 грн. на рік та вноситься орендарем у грошовій формі наступним чином: щомісячно до 30 числа, наступного за розрахунковим місяцем - 3056, 64 грн. Індексація орендної плати проводиться, пеня нараховується у відповідності з діючим законодавством.
Відповідно до пункту 4.4. договору орендар несе відповідальність за несвоєчасне та не в повному обсязі внесення орендної плати у відповідності із діючим законодавством.
Пунктом 7.5.2. договір припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду за вимогою однієї з сторін внаслідок невиконання іншою стороною обов'язків, передбачених договором.
Позивач неодноразово звертався до відповідача із вимогами про погашення заборгованості (а.с. 26, 27, 28), проте наданий час відповідачем заборгованість не сплачена, у зв'язку з чим прокурор звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача 42792, 96 грн. орендної плати за період з травня 2012 по червень 2013 та 4385, 48 грн. - 3% річних, а також розірвати договір оренди та зобов'язати відповідача повернути земельну ділянку за актом приймання-передачі позивачу.
Суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно вимог статті 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Стаття 32 Закону України «Про оренду землі» передбачає, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України. У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань.
Відповідно до ст.ст. 287, 288 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, а також орендна плата, визначені у податковій декларації на поточний рік, сплачуються рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю,щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом «в» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України встановлено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
За змістом положень ч. 1 та ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до частини першої статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Статтею 141 Земельного кодексу України визначені підстави припинення права користування земельною ділянкою, зокрема: систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Частиною другою статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно з пунктом 2.23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17 травня 2011 року № 6, розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Згідно статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до вимог частин другої та третьої статті 653 Цивільного кодексу України, яка визначає правові наслідки зміни або розірвання договору, зобов'язання сторін припиняються у разі розірвання договору.
У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Проте, як вбачається з матеріалів справи та пояснень прокурора, договір оренди землі №541-Г від 23.06.2009 в установленому законом порядку розірваний не був, і відповідно, обов'язки зі сплати оренди за користування земельною ділянкою у відповідача також не були припинені.
Однак, відповідач систематично не сплачував орендної плати за земельну ділянку площею 0,2703 га, що знаходиться: пр. Перемоги, 176, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим.
Факт наявності заборгованості відповідача за договором оренди землі №541-Г від 23.06.2009 підтверджується листом Державної податкової інспекції у місті Сімферополі №1693/9/15.3-40 від 29.08.2013 (а.с. 25).
Позивач неодноразово звертався до відповідача із вимогами про погашення заборгованості (а.с.26,27,28).
На час розгляду справи відповідачем не представлено належних доказів оплати сформованої заборгованості, не надано спростувань розрахунку 3% річних.
Перевіривши розрахунок прокурора 3% річних, оскільки відповідачем не виконувались обов'язки із своєчасного внесення орендної плати та наявна на даний час заборгованість за період з травня 2012 по червень 2013, то стягненню підлягають 3% річних у розмірі 4385, 48 грн.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним задовольнити вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати у розмірі 42792, 96 грн. та 3% річних у розмірі 4385, 48 грн.
Виконання цивільних обов'язків згідно ст.14 Цивільного кодексу України здійснюється у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
З огляду на викладене, враховуючи ті обставини, що відповідачем не виконано належним чином умови та взяті на себе зобов'язання за договором оренди в частині своєчасної оплати за оренду землі, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 42792, 96 грн., у тому числі 3% річних в розмірі 4385, 48 грн. підлягають задоволенню.
Отже, матеріалами справи підтверджується істотне порушення умов договору оренди землі №541-Г від 23.06.2009 з боку Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Орлан», а саме систематична несплата орендної плати.
Пунктом 1 статті 34 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Договором, а саме пунктами 7.1. та 7.5.2.1. передбачено що орендар повертає орендодавцю земельну ділянку після закінчення строку дії договору оренди чи у випадку його дострокового припинення за актом приймання-передачі, який складається у простій письмовій формі. Договір припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду за вимогою однієї з сторін у випадку невиконання іншою стороною зобов'язань, передбачених договором.
Таким чином позовні вимоги про розірвання договору оренди землі від 23.06.2009, укладеного між Сімферопольською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Орлан» та повернення земельної ділянки підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Повний текст рішення складено 18.10.2013.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Орлан» на користь Сімферопольської міської ради 42792,96 грн. орендної плати за період з травня 2012 по червень 2013 та 4385,48 грн. - 3% річних.
3. Розірвати договір оренди земельної ділянки площею 0,2703 га, кадастровий номер №01 101 000 00:02:004:0071 за адресою м. Сімферополь, пр. Перемоги, 176, що укладений 23.06.2009 між Сімферопольською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Орлан» за №541-Г, про що Кримською регіональною філією ДП «Центр ДЗК» у книзі записів реєстрації договорів оренди землі Київського району зроблено запис від 23.02.2010 за №041002700012.
4. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Орлан» повернути земельну ділянку площею 0,2703 га вартістю 2048819, 94 грн., кадастровий номер №01 101 000 00:02:004:0071, що знаходиться у м. Сімферополі по пр. Перемоги, 176 за актом прийому-передачі Сімферопольській міській раді.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Орлан» в дохід Державного бюджету України 4014,50 грн. судового збору.
6. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя О.Л. Медведчук
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2013 |
Оприлюднено | 21.10.2013 |
Номер документу | 34211676 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
О.Л. Медведчук
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні