Рішення
від 15.10.2013 по справі 243/5833/13-ц
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

243/5833/13-ц №2/243/2279/2013

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

15 жовтня 2013 року м. Слов’янськ

Слов’янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого - судді Лаптєва М.В.

при секретарі - Хміль О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Слов’янську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «А.Н.Р. - Проект» про стягнення заборгованості з заробітної плати та середнього заробітку , -

ВСТАНОВИВ:

19.06.2013 року до Слов'янського міськрайонного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ТОВ «А.Н.Р. - Проект» про стягнення заробітної плати та середнього заробітку, обґрунтувавши свої вимоги тим, що наказом № 16-К від 28.12.2012 року він був прийнятий відповідачем на роботу, а 22.03.2013 року у відповідності з наказом № 4-К, він був звільнений у відповідності до ст.. 38 КЗпП України. При звільнені з підприємства відповідач не провів з ним повного розрахунку, у результаті чого заборгованість підприємства перед позивачем складає 7517 грн. 99 коп., у зв’язку з чим ставить питання про стягнення з відповідача зазначеної суми заборгованості по заробітній платі та суми середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні, а саме з 25.03.2013 року по день постановлення рішення по справі.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явився, про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву про розгляд справи за своєї відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, не заперечував проти заочного розгляду справи.

Представник відповідача ТОВ «А.Н.Р. - Проект» в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 наказом № 16-К від 28.12.2012 року він був прийнятий відповідачем на роботу, а 22.03.2013 року у відповідності з наказом № 4-К, він був звільнений у відповідності до ст.. 38 КЗпП України. При звільнені з підприємства відповідач не провів з ним повного розрахунку, у результаті чого заборгованість підприємства перед позивачем складає 7517 грн. 99 коп.

Задовольняючи позовні вимоги в частині стягнення заборгованості по заробітній платі, суд виходить з того, що відповідно до ч.1 ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належить йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Відповідно до ст. 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в ст.116 цього Кодексу.

На підставі викладеного, суд вважає, що своїми діями відповідач порушивши вимоги законодавства про працю, що, в свою чергу, потягло порушення законних прав позивача при звільненні.

За таких підстав, суд вважає, що доводи позивача в частині стягнення з відповідача заборгованості по заробітній платі слід задовольнити у повному обсязі.

Частина перша ст.47 КЗпП України зазначає, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені у ст.116 КЗпП України .

Відповідно до ч.1 ст.116 КЗпП України , при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Згідно з ч.1 ст.117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст.116 КЗпП , при відсутності спору про їх розмір, підприємство, установа організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Судом встановлено розрахунок при звільненні з позивачем в той день зроблений не був, по теперішній час заборгованість з заробітної плати відповідачем позивачу не сплачено.

Вирішуючи питання стосовно виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день винесення рішення суду суд виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що між сторонами виник спір із приводу порушення ТОВ «А.Н.Р. - Проект» законодавства про оплату праці з передбачених ст.ст. 116 , 117 КЗпП України підстав.

Норми трудового права ч.1 ст. 116 , ст. 117 КЗпП України структурно віднесені до розділу У11 «Оплата праці» зазначеного Кодексу .

За своєю суттю середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні не відноситься до неустойки та не є санкцією за невиконання грошового зобов'язання. Це компенсаційна виплата за порушення права на оплату праці, яка нараховується у розмірі середнього заробітку.

Разом з тим, суд вважає що спір про стягнення середнього заробітку за весь час затримки є спором про стягнення заробітної плати.

Оскільки передбачене ст.117 КЗпП України стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку не є санкцією в розумінні Закону, то спір про стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку є спором про стягнення заробітної плати, та ці виплати входять до переліку зобов'язань, на які не поширюється дія мораторію відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» .

У відповідності до ст.117 КЗпП України передбачена відповідальність за затримку розрахунку при звільненні в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст.116 КЗпП України. При відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Відповідно до п.2 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати»від 08.02.1995р., середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до довідки про доходи, середній заробіток ОСОБА_1 за два останніх місяці роботи складає 139,89 грн.

Як роз'яснено у п.25 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці»№13 від 24.12.1999р ., не проведення розрахунку з працівником у день звільнення або, якщо в цей день він не був на роботі, наступного дня після його звернення з вимогою про розрахунок є підставою для застосування відповідальності, передбаченої ст.117 КЗпП України . У цьому разі перебіг тримісячного строку звернення до суду починається з наступного дня після проведення зазначених виплат незалежно від тривалості затримки розрахунку.

Крім того, згідно Рішення Конституційного Суду України від 22 лютого 2012 року в аспекті конституційного звернення положення частини 1 статті 233 КЗпП у взаємозв'язку з положеннями ст.237-1 цього Кодексу слід розуміти так, що для звернення працівника до суду з заявою про вирішення трудового спору щодо стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку по день фактичного розрахунку при звільненні та про відшкодування завданої при цьому моральної шкоди встановлено тримісячний строк, перебіг якого починається з дня, коли звільнений працівник дізнався або повинен був дізнатися про те, що власник або уповноважений ним орган, з вини якого сталася затримка виплати всіх належних при звільненні сум, фактично з ним розрахувався.

Виходячи з встановлених по справі обставин, наведених законодавчих норм права та роз'яснень Пленуму Верховного Суду України суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення середнього заробітку підлягають задоволенню.

Загальний розмір середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку складає (139 грн. 89 коп.* 55 робочі дні) = 7693 грн. 95 коп. Суд вважає за необхідне стягнути з відповідача дану суму середньомісячного заробітку.

Згідно ч.3 ст.6 ЗУ «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Пунктом 1 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» передбачено, що від сплати судового збору звільняються позивачі - за подання позовів про стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин.

Виходячи з цього, на підставі ст. 88 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судові витрати, а саме судовий збір в сумі 229 грн. 40 коп.

Керуючись викладеним та ст.ст. 43 Конституції України, ст. ст. 115, 116, 223 , 237-1 КЗпП України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», 3, 10, 15, 16, 88, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ТОВ «А.Н.Р. - Проект» про стягнення заборгованості з заробітної плати та середнього заробітку - задовольнити.

Стягнути з ТОВ «А.Н.Р. - Проект», що розташоване за адресою: м. Краматорськ, вул. Двірцева, 42/241 код ЄДРПОУ 36863468, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 заборгованість по заробітній платі в розмірі 7517 грн. 99 коп.

Стягнути з ТОВ «А.Н.Р. - Проект», що розташоване за адресою: м. Краматорськ, вул. Двірцева, 42/241 код ЄДРПОУ 36863468, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в розмірі 7693 грн. 95 коп.

Стягнути з ТОВ «А.Н.Р. - Проект», що розташоване за адресою: м. Краматорськ, вул. Двірцева, 42/241 код ЄДРПОУ 36863468 судовий збір на користь держави у розмірі 229 гривен 40 коп. на на р/р № 31210206700075, отримувач коштів - Слов"янське УК /Слов"янськ/ 22030001, код отримувача - 37803368, банк отримувача - ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код класифікації бюджету - 22030001.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Слов’янський міськрайонний суд, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання його копії.

Рішення складено у нарадчій кімнаті у єдиному екземплярі.

Суддя М.В. Лаптєв

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення15.10.2013
Оприлюднено20.01.2014
Номер документу34222237
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —243/5833/13-ц

Рішення від 15.10.2013

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Лаптєв М. В.

Ухвала від 15.10.2013

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Лаптєв М. В.

Рішення від 15.10.2013

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Лаптєв М. В.

Ухвала від 20.06.2013

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Лаптєв М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні