cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.2013 р. Справа № 914/3485/13
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Білані О.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовною заявою: Городоцької міської ради Львівської області, м.Городок Львівської області
до відповідача: Городоцької райспоживспілки, м.Городок Львівської області
про стягнення 52385,75 грн.
За участю представників:
від позивача: Струк Н.Я. - завідувач сектором юридичної та кадрової роботи
від відповідача: Білич Т.С. - представник
Представникам сторін роз'яснено права, передбачені ст. 22 ГПК України.
Суть спору:
На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Городоцької міської ради Львівської області, м.Городок Львівської області до відповідача: Городоцької райспоживспілки, м.Городок Львівської області про стягнення 52985,14 грн.
Ухвалою суду від 10.09.2013р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 26.09.2013р.
Попередній розгляд справи викладено в ухвалі суду від 26.09.2013р.
Позивачем явку представника в засідання суду забезпечено, зменшені позовні вимоги підтримано та виражено прохання про стягнення з відповідача: 51244,61 грн. основного боргу, 1123,05 грн. пені, 18,09 грн. індексу інфляції.
Відповідачем явку представника в судове засідання забезпечено, подано клопотання від 17.10.2013р. в якому виражено прохання про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Споживчого товариства Городоцької райспоживспілки, оскільки рішення по справі може вплинути на права та обов'язки Споживчого товариства Городоцької райспоживспілки у зв'язку з тим, що між Городоцькою райспоживспілкою та Споживчим товариством Городоцької райспоживспілки, яке є власником приміщення, що знаходиться за адресою: Львівська область, м.Городок, майдан Гайдамаків, 16, існує діючий договір оренди №12 від 29.12.2010р.
Дане клопотання судом відхиляється з наступних підстав.
Городоцькою районною спілкою споживчих товариств було подано позов до Городоцької міської ради про визнання недійсним договору оренди. Ухвалою суду від 08.10.2012р. було порушено провадження у справі №5015/4179/12. Після закінчення розгляду справи і вирішення господарського спору по суті було прийнято рішенням від 17.04.2013р., яким в задоволенні позовних вимог відмовлено.
В матеріалах справи №5015/4179/12 міститься реєстраційне посвідчення від 28.01.1975 року №101, яким підтверджено реєстрацію права власності за Радою спірного приміщення, виданого на підставі рішення виконавчого комітету Городоцької міської ради від 11.12.1974 року №258 "Про впорядкування реєстрації комунальних будинків Городоцької міської ради депутатів трудящих".
Зазначене реєстраційне посвідчення було предметом оскарження в судовому порядку, однак судами було відмовлено позивачу у визнанні за ним права власності, в частині вимог про скасування реєстраційного посвідчення - припинено провадження у справі.
При ухваленні рішення господарським судом Львівської області від 17.04.2013р. враховано ту обставину, що попри визнання недійсним господарським судом рішення виконавчого комітету Городоцької міської ради від 22.02.2011 року №156 та визнання недійсним свідоцтва серії САЕ №284023 від 18.03.2011 року про право власності на спірне майно чинним залишається реєстраційне посвідчення №101 від 28.01.1975 року, за яким на підставі рішення Городоцького міськвиконкому №258 від 11.12.1974 року державою зареєстровано право власності на спірне майно в цілому за територіальною громадою міста Городка. Попри намагання Городоцької районної спілки споживчих товариств скасувати зазначені рішення та посвідчення, рішеннями судів у задоволенні таких позовних вимог відмовлено.
Крім того, як вбачається із матеріалів справи №5015/4179/12 Городоцька районна спілка споживчих товариств за договором оренди орендує нежитлові приміщення за названою адресою, загальною площею 193,0 м 2 . Протее, відповідачу згідно з рішенням виконкому Городоцької міської Ради від 11.12.1974 р. №258 "Про впорядкування реєстрації комунальних будинків Городоцької міської ради депутатів трудящих" належить нежитловий будинок №16 на майдані Гайдамаків у місті Городку, загальною площею 633,6 м 2 (реєстраційне посвідчення №101 видане 28.01.1975 р. Самбірським МБТІ). І судом у справі 5015/4179/12 зроблено висновок, що відсутні правові підстави для набуття права власності на всю нежитлову будівлю за Городоцькою районною спілкою споживчих товариств, оскільки Городоцька районна спілка споживчих товариств є лише користувачем частини спірного майна.
А оскільки, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони (частина друга статті 35 Господарського процесуального кодексу України), то факти, зазначені у справі №5015/4179/12, вважаються встановленими і заява про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Споживчого товариства Городоцької райспоживспілки підлягає відхиленню.
Судом з'ясовано:
01 вересня 2011 року між Городоцькою міською радою та Городоцькою райспоживспілкою було укладено договір оренди нежитлових приміщень комунальної власності, які знаходяться за адресою: м. Городок, м-н Гайдамаків, 16 (другий поверх нежитлової будівлі), зареєстрований під №13.
Відповідно до п. 3.3. договору, орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно, не пізніше 15 числа наступного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції, який визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
Проте, станом на день подання позову Городоцькою райспоживспілкою не сплачено орендної плати за договором за користування приміщенням.
Відповідно до п.5.1.5. договору «за несвоєчасну сплату орендних платежів орендар сплачує на користь орендодавця пеню в розмірі 5% від розміру не сплачених орендних платежів за кожний день прострочення».
Відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, передбачених у ст. 1166 ЦК України, а саме: а) наявності шкоди; б) протиправної поведінки заподіювача шкоди; в) причинного зв'язку між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; г) вини.
Позивач вважає, що Городоцька райспоживспілка винна у заподіяні шкоди, оскільки не виконує зобов'язання за договором, який на даний час є чинним. Адже, відповідно до п.7.5 договору одностороння відмова від виконання договору і внесення змін не допускається.
Крім того, п. 7.7. договору передбачено, що договір може бути розірвано достроково за рішенням господарського суду, за наполяганням однієї із сторін, у випадках передбачених законодавством. Таке рішення суду - відсутнє.
Городоцька районна споживча спілка оскаржувала договір оренди від 2011 р. №13 як підставу оплати орендної плати. Постановою Вищого господарського суду України від 31.07.2013 р. договір №13 визнано дійсним. А тому у районної споживчої спілки відсутні будь-які законні підстави ухилення від сплати орендної плати за договором. В свою чергу, постановою Вищого господарського суду України від 31 липня 2013 року касаційну скаргу Городоцької районної спілки споживчих товариств залишено без задоволення, а рішення господарського суду Львівської області від 17 квітня 2013 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 19 червня 2013 року - без змін, чим визнано договір оренди нежитлових приміщень комунальної власності, які знаходяться за адресою: м. Городок, м-н Гайдамаків, 16 №13 чинним.
В процесі розгляду справи позивачем подано заяву про зменшення позовних вимог в якій виражено прохання про стягнення з відповідача: 51244,61 грн. основного боргу, 1123,05 грн. пені, 18,09 грн. індексу інфляції.
При прийнятті рішення суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Згідно ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до п.3.ст.285 Господарського Кодексу України «Орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату».
Статтею 286 Господарського Кодексу України встановлено, що «Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності».
Нормою ч.2 ст.218 Господарського Кодексу України перебдачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності. Ч.4 ст.361 Цивільного кодексу України та ч. 7 ст. 180 Господарського кодексу України визначають, що закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
У п.1 ст.193 Господарського кодексу України зазначається, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів та договору. Статтею 526 Цивільного кодексу України також вказується, що "зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться."
Згідно із ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Щодо вимог про стягнення з відповідача 1123,05 грн. пені, то судом зазначається наступне.
У відповідності до ст.1 ЗУ «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Оскільки, сторонами у договорі оренди №13 від 01.09.2011 року не передбачено нарахування пені за прострочення виконання зобов'язання, то суд приходить до висновку, що в задоволенні вимоги щодо стягнення з відповідача 1123,05 грн. пені слід відмовити.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи, що позивачем представлено достатньо об'єктивних та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, то суд прийшов до висновку, що зменшені позовні вимоги підставі і підлягають задоволенню частково і до стягнення з відповідача підлягагають: 51244,61 грн. боргу, 18,09 грн. індексу інфляції.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, слід покласти на відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.33, 34, 49, 82, 84, 85, 87, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Стягнути з Городоцької райспоживспілки (81500, Львівська область, м.Городок, майд.Гайдамаків, 16, код ЄДРПОУ 01759193) на користь Городоцької міської ради Львівської області (81500, Львівська область, м.Городок майд.Гайдамаків, 6, код ЄДРПОУ 26269892) 51244,61 грн. боргу, 18,09 грн. індексу інфляції, 1683,62 грн. судового збору.
3. В задовленні позову в частині стягнення 1123,05 грн. пені - відмовити.
4. Наказ видати відповідно до ст.116 ГПК України.
5. Дане рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду. Строк і порядок набрання рішенням законної сили та оскарження визначені ст.ст.85,91,93 ГПК України.
Повний текст рішення оформлено і підписано - 22.10.2013р.
Суддя Станько Л.Л.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2013 |
Оприлюднено | 24.10.2013 |
Номер документу | 34273465 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Станько Л.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні