ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2013 р. Справа № 820/4469/13-а Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Калитки О. М. , Калиновського В.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2013р. по справі № 820/4469/13-а
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова
до Товариства з обмеженою відповідальністю Лабораторія "Стома-технологія"
про стягнення суми,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Лабораторія «Стома - технологія» заборгованість з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної та виплаченої на підставі Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» у розмірі 82,78 грн..
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2013 року в задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова відмовлено.
Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2013 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на неправомірне винесення оскаржуваної постанови, яку вважає необґрунтованою та незаконною, прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідач не скористався правом подання письмових заперечень на апеляційну скаргу.
Колегія суддів на підставі п.2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю Лабораторія "Стома-технологія", зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Харківської міської ради 17.06.1997 року, має свідоцтво №499906 серії А00 (а.с. 22).
Як платник внесків відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного Фонду України у Червонозаводському районі м. Харкова за реєстраційним номером 14829.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції вважав документально недоведеним наявність підстав для стягнення з ТОВ Лабораторія "Стома-технологія" заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної та виплаченої на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" у розмірі 82,78 грн.
Судове рішення мотивовано тим, що ТОВ Лабораторія "Стома - технологія" не є державною бюджетною науковою установою, організацією, державним підприємством, а є товариством, заснованим на приватній формі власності фізичних осіб, що підтверджується статутом, змінами до статуту, статутом товариства у новій редакції, свідоцтвом про державну реєстрацію. ОСОБА_1 працювала на Спеціальній дослідній - технологічній лабораторії стоматологічних матеріалів "Стома - технологія" в період з січня 1989 року по листопад 1996 року, тоді як ТОВ Лабораторія "Стома - технологія" створене 17.06.1997 року і відповідно до правовстановлюючих документів не є правонаступником Спеціальної дослідно - технологічної лабораторії стоматологічних матеріалів "Стома - технологія".
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ГУ рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ і організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Згідно з пунктом 4 Порядку, у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу ІІІ-ІV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Відповідно до п. 5 зазначеного Порядку, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Згідно з п. 9 Порядку № 372, різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3-8 цього Порядку.
Правонаступництво Товариством з обмеженою відповідальністю Лабораторія "Стома-технологія" Спеціальної дослідно-технологічної лабораторії стоматологічних матеріалів "Стома-технологія" встановлено судовим рішенням, що набрало законної сили, а саме: постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2012р. по справі № 2а-11127/12/2070, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2013р.
Відповідно до положень ч.5 ст.254 КАС України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно ч. 1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Колегія суддів вважає належним чином підтвердженим той факт, що ОСОБА_1 у період з 04.01.1989 року по 01.11.1996 року працювала в СДТЛ "Стома-технологія" на посадах наукового співробітника, завідуючої науково-дослідним сектором допоміжних та зліпочних матеріалів, що підтверджується довідкою ТОВ Лабораторія "Стома-технологія" та копією трудової книжки ОСОБА_1
Згідно довідок, наданих підприємством для нарахування пенсій за Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" року та постанов № 1570 від 22.11.2001 року, № 1571 від 02.11.2001 року "Про затвердження переліку посад наукових працівників" громадянці ОСОБА_1 призначено пенсію наукового працівника.
Колегія суддів вважає помилковим висновок суду щодо відсутності у відповідача обов'язку сплачувати різницю між сумою пенсії, призначеної за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник.
Відповідач є правонаступником державної установи, та має за обов'язок самостійно визначати суму, яка підлягає до сплати в розрахунку за місяць, і щомісячно до 25 числа перераховувати органу ПФУ за своїм місцезнаходженням відповідні грошові кошти для фінансування різниці в розмірі пенсії, призначеної в минулих і поточних роках.
Як свідчать письмові докази, відповідачем отримані повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, що направлялися Управлінням Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова (а.с. 5- 9).
Таким чином, суму заборгованості відповідача перед Управлінням Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова з виплати різниці в розмірі пенсій, призначених за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, на які мають право наукові працівники, у розмірі 82, 78 грн., колегія суддів вважає підтвердженою.
Доказів сплати зазначеної заборгованості відповідачем не надано.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням встановлених обставин у справі, колегія суддів вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2013 р. не відповідає вимогам ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підлягає скасуванню.
Оскільки суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, неповно з'ясував обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, колегія суддів вважає за необхідне, відповідно до ч.2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, скасувавши постанову суду першої інстанції, ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п.1. п.3, п. 4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. ст. 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2013р. по справі № 820/4469/13-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Спеціальна дослідно-технологічна лабораторія "Стома-технологія" заборгованість з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної та виплаченої на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" в розмірі 82 (вісімдесят дві) грн. 78 коп. на р/р 256063012095 в ВАТ ХОУ "Державний ощадний банк України" МФО 351823 код 22682342.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П. Судді (підпис) (підпис) Калитка О.М. Калиновський В.А.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бенедик А.П.
Суд | Харківський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2013 |
Оприлюднено | 25.10.2013 |
Номер документу | 34295610 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський апеляційний адміністративний суд
Бенедик А.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні