Рішення
від 22.10.2013 по справі 924/1267/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" жовтня 2013 р.Справа № 924/1267/13

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали справи

за позовом міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго", м. Хмельницький

до Хмельницької спілки молодих інвалідів "Данко", м. Хмельницький

про стягнення 5 396, 36 грн. заборгованості

за участю представників сторін:

від позивача - Прокопова Т.В. за довіреністю

від відповідача - не з'явився

встановив:

Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача заборгованість, що виникла в результаті неналежного виконання договору № 3234 / 1330 від 18 липня 2012 року в розмірі 5 396, 36 грн., з яких: 4 992, 30 грн. основного боргу, 79, 43 грн. 3% річних та 324, 63 грн. пені.

Обгрунтовуючи позов, позивач вказує на порушення відповідачем умов договору щодо строків здійснення розрахунків, а нарахування пені обумовлено наявністю відповідної умови договору щодо її стягнення.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні. Також ним подано на виконання вимог суду витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо реєстраційних даних відповідача.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав, причин невиконання вимог суду не повідомив. Повідомляючи відповідача про розгляд справи в суді йому направлено ухвали про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи за адресою, яка відповідно до витягу є Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є його реєстраційною адресою. Зазначена кореспонденція повернута суду з відміткою пошти - „За закінченням терміну зберігання". Проте, суд виходить з того, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду справи, оскільки повідомлений за реєстраційною адресою.

Про належність повідомлення в такий спосіб свідчить також правова позиція, викладена у п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18, де вказано, що в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною , а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою зазначеною в ЄДРПОУ ) і не повернуто підприємством зв'язку, або повернуто з посиланням на відсутність адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи.

За таких обставин, суд, в порядку ст. 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.

З доданих матеріалів вбачається.

18 липня 2012 року між сторонами укладено договір № 3234 / 1330 в силу якого виконавець (позивач) зобов'язується своєчасно надавати споживачеві (відповідачу) відповідної якості послуги з централізованого опалення та підігріву води, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.

Тариф на послуги з централізованого опалення за одну використану Гкал., відповідно до п. 5.2. договору становить 846, 91 грн.

Пунктом 7 договору встановлено, що розрахунок за спожиту теплову енергію проводиться в грошовій формі, відповідно до встановлених тарифів. Розрахунковим періодом є календарний місяць (п. 7.1.). Оплата використаної теплової енергії здійснюється споживачем наступним чином: - попередня оплата в розмірі 50% розрахункової місячної норми споживання теплової енергії до 15 числа поточного (розрахункового) місяця; - остаточні розрахунки проводяться до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (п. 7.2.).

За несвоєчасне внесення плати із споживача стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п. 11)

Згідно п. 14.1. споживач зобов'язаний оплачувати послуги у встановлений договором строк.

Договір набирає чинності з 18 липня 2012 року та діє до 18 липня 2013 року. Припинення дії договору не звільняє відповідача від обов'язку повної оплати за спожиту теплову енергію (п. 28., 29.).

Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.

У період з жовтня 2012 року по квітень 2013 року позивач виставив відповідачу рахунки № 1330 від 26.10.12р., 23.11.12р., 24.12.12р., 23.01.13р., 22.02.13р., 23.03.13р., 16.04.13р. на загальну суму 5 092, 30 грн.

Згідно довідки про оплату відповідач здійснив часткову оплату 29 січня 2013 року у розмірі 100 грн.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується наступне.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.

Відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач уклали договір про надання послуг теплопостачання, визначивши умови, права та обов'язки сторін, які є обов'язковими для них.

Згідно ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму їх використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковий для виконання сторонами.

З позовних матеріалів вбачається, що позивач на виконання умов договору надав відповідачу послуги з теплопостачання на суму 5 092, 30 грн., що підтверджується рахунками № 1330.

Відповідно до п.1 ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Обов'язок оплати (остаточний розрахунок) за надані послуги, відповідно до договору, виникає у відповідача до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим. Тобто, враховуючи що розрахунковим періодом є календарний місяцю, кожного 11 числа місяця, наступного за місяцем в якому надавались послуги: за жовтень 2012 року - 11 листопада 2012 року, за листопад 2012 року - 11 грудня 2012 року і далі, в такому порядку, до останнього місяця заявленого періоду - 11 травня 2013 року за квітень 2013 року. Проте, як вбачається з матеріалів справи оплата проведена частково на суму 100 грн. Докази оплати в повному обсязі, в зазначені у договорі строки у справі відсутні.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Враховуючи, що строк оплати пропущено (докази оплати відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується документально та становить (5 092, 30 грн. - загальна вартість послуг мінус 100 грн. часткової оплати) 4 992, 30 грн. За таких обставин, позов, в частині стягнення основного боргу підлягає задоволенню.

Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином, вимоги в частині стягнення річних відповідають чинному законодавству, та підлягають задоволенню в заявленому розмірі, який підтверджується розрахунком.

Згідно ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін; розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно ч. 2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Враховуючи вказані законодавчі положення, пеня є договірними способом забезпечення зобов'язання, а тому наявність у договорі п. 11., що передбачає застосування пені є підставою для задоволення позову, в частині стягнення останньої. Розмір пені підтверджується поданим розрахунком.

Таким чином, позов обґрунтований, підтверджений належними доказами та підлягає задоволенню. Судові витрати покладаються на відповідача. При цьому, судом відмічається, що подана позивачем заява про відшкодування витрат на отримання довідки з ЄДРПОУ щодо реєстраційних даних відповідача підлягає задоволенню, оскільки вказана дія (отримання довідки) здійснена позивачем на вимогу суду. Здійснення ж вказаної дії у зв'язку з розглядом справи, згідно ст. 44 ГПК України, відносить понесені у зв'язку з цим витрати до судових. Розмір цих витрат підтверджується доданими квитанціями про оплату за наданий витяг з реєстру та банківських послуг.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Хмельницької спілки молодих інвалідів „Данко" (м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 203, кв. 148, код 38045912) на користь міського комунального підприємства „Хмельницьктеплокомуненерго" (м. Хмельницький, вул. Пересипкіна, 5 р/р 26003301021233, МФО 315784 в Хмельницькому обласному управлінні ПАТ „Ощадбанк", код 03356571) 4 992, 30 грн. основного боргу, 79, 43 грн. 3% річних, 324, 63 грн. пені та 1 779, 90 судових витрат.

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу

3 - відповідачу (м. Хмельницький, вул. Прокурівського підпілля, 203, кв. 148).

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення22.10.2013
Оприлюднено24.10.2013
Номер документу34307055
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1267/13

Ухвала від 14.10.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Рішення від 22.10.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 01.10.2013

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні