ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" жовтня 2013 р. м. Київ К/9991/84053/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді суддів:Тракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 9 червня 2010 року та ухвалу апеляційного суду Луганської області від 6 жовтня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а :
У березні 2010 року ОСОБА_4 звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом до відповідача. Посилався на те, що з 28 серпня 1980 року по 29 жовтня 2004 року працював в Луганському підприємстві «Енергоремонт» на посаді котельника, виконував роботи з металообробки, тобто на посаді з важкими умовами праці. 25 січня на підприємстві було проведено атестацію робочих місць. 29 жовтня 2004 року позивача переведено до ТОВ «Луганський завод Енергоремонт» і з 1 листопада 2004 року він прийнятий на посаду котельника 5-го розряду. 21 вересня 2006 року на цьому підприємстві також проведено атестацію робочих місць за умовами праці , якою підтверджено право позивача на пільгову пенсію за Списком №2. Всі ці записи є у трудовій книжці. Проте відповідач відмовляється призначити йому пенсію за Списком №2 ,посилаючись на відсутність в уточнюючій довідці кутового штампу підприємства. Тому ОСОБА_4 просив задовольнити позов.
Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 9 червня 2010 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Луганської області від 6 жовтня 2011 року, позов задоволено. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо відмови в призначенні ОСОБА_4 пенсії за віком на пільгових умовах. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська призначити ОСОБА_4 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до вимог пенсійного законодавства, прийнявши до уваги інформацію, наявну у виданих ліквідатором Григор’євою Т.О. довідках, про наявність у ОСОБА_4 24 роки 2 місяці 1 день стажу за професією котельника, передбаченої Списком № 2, за період з 22 серпня 1980 року по 29 жовтня 2004 року у Відкритому акціонерному товаристві «Луганське підприємство Енергоремонт».
У касаційній скарзі ставиться питання про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що з трудової книжки ОСОБА_4 вбачається, що з 28 серпня 1980 року позивач працював в Луганському підприємстві «Енергоремонт» на посаді котельника, виконував роботи з металообробки. 2 серпня 1995 року йому присвоєно 5 розряд котельника цеху № 1. 25 січня 2001 року проведено атестацію робочих місць згідно умов праці, що підтверджують право на пільгову пенсію за Списком № 2. 1 серпня 2002 року цех № 1 переобладнано у цех по виготовленню та ремонту теплотехнічного обладнання. 1 жовтня 2003 року цех перейменовано в дільницю виїзних робіт цеху металообробки та металоконструкцій. 29 жовтня 2004 року позивача переведено до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганський завод «Енергоремонт», а 1 листопада 2004 року прийнято на роботу котельником 5 розряду. 21 вересня 2006 року робоче місце атестовано і за умовами праці підтверджено право на пенсію за Списком № 2. Проте відповідач відмовив у призначенні позивачу пільгової пенсії з тих підстав, що ним надані уточнюючі довідки не встановленого зразка.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що в матеріалах справи є три довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів.
Як вбачається з першої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів, позивач працював повний робочий день у Відкритому акціонерному товаристві «Луганське підприємство «Енергоремонт» з 28 серпня 1980 року по 29 квітня 2004 року, виконував металообробку за професією котельника, що передбачена Списком № 2 розділу XIV підрозділу 3 ап. 14.3а на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 262 від 11 березня 1994 року та постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року, стаж роботи за вказаний період складає 24 роки 2 місяці 1 день. Довідка підписана ліквідатором ГригорВ»євою Т.О., на довідці є печатка Відкритого акціонерного товариства «Луганське підприємство «Енергоремонт» код 00178703 № 2 і кутовий верхній штамп цього підприємства.
З другої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів вбачається, що позивач працював повний робочий день у Відкритому акціонерному товаристві «Луганське підприємство «Енергоремонт» з 28 серпня 1980 року по 29 квітня 2004 року, виконував металообробку за професією котельника, що передбачена Списком № 2 розділу XIV підрозділу п. 14.3а на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року, стаж роботи за вказаний період складає 24 роки 2 місяці 1 день. Довідка підписана ліквідатором ГригорВ»євою Т.О., на довідці є печатка Відкритого акціонерного товариства «Луганське підприємство «Енергоремонт» код 00178703 № 2.
З третьої довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки вбачається, що позивач працював у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Луганський завод «Енергоремонт» і за період з 1 листопада 2004 року по 31 липня 2009 року виконував металообробку за професією котельника, що передбачена Списком № 2 розділу XIV підрозділу 14.3а, стаж роботи за вказаний період складає 4 роки 8 місяців 30 днів. Довідка підписана директором Бассовим Б.М., начальником відділу кадрів та головним бухгалтером Лісовою В.С. на довідці є печатка Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганський завод «Енергоремонт».
Згідно статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону (чоловіки після досягнення 60 років), на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам.
Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону тобто до 1 січня 1992 року на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії у розмірах, передбачених цим Законом призначаються у відповідності з вимогами за віком і стажем, що встановлені раніше діючим законодавством.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, наявність трудового стажу підтверджується у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
За таких обставин, суди дійшли обгрунтованого висновку, що вказані довідки видані уповноваженою особою - ліквідатором, позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, а відповідач неправомірно відмовляє у її призначенні.
Відповідно до вимог частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 цього Кодексу, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Доводи касаційної скарги про порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права безпідставні, не ґрунтуються на доказах та спростовуються висновками судів, викладеними у судових рішеннях.
Тому колегія суддів, перевіривши у межах доводів касаційної скарги правильність застосування судами норм матеріального та процесуального, приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська залишити без задоволення, а постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 9 червня 2010 року та ухвалу апеляційного суду Луганської області від 6 жовтня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.
Головуючий: Судді:В.В. Тракало Я.Л. Іваненко М.І. Мойсюк
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2013 |
Оприлюднено | 25.10.2013 |
Номер документу | 34332479 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Тракало В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні