Справа № 2/257/ 900/2013
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2013 року. Київський районний суд м. Донецька в складі:
головуючого судді - Бурлаченко О.О.,
при секретарі Шалесній Е.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 . до Державного Коллективного спеціалізованого управління Укрєнергочормет, треті особи, що не заявляють вимог на предмет спору: ЗАТ "АзовЕлектроСталь" та ОСОБА_2, про стягнення заборгованості за договорами про переведення боргу, та договором про надання поворотної фінансової допомоги,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач просив стягнути з відповідача заборгованості по договорам про переведення боргу, та договору про надання поворотної фінансової допомоги в загальній сумі 3 035 387, 51 грн., мотивуючи невиконанням відповідачем своїх договірних зобов'язань.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився. Згідно ч. 4 ст. 169 ЦПК України, де вказані наслідки неявки у судове засідання відповідача та зі згоди позивача суд ухвалює заочне рішення, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Представник третьої особи ЗАТ "АзовЕлектроСталь" в судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги.
Третя особа що не заявляла вимог на предмет спору ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, суду надана заява с проханням слухати справу за її відсутності, позивні вимоги підтримує в повному обсязі.
Суд, заслухавши позивача, представника третьої особи, дослідивши обставини по даній справі, вважає можливим дану суперечку сторін розглянути у відсутності сторін по наявним у даній справі документам і доказам.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав:
В судовому засіданні встановлено, що 12 травня 2011 року між ДКСУ „Укренергочормет", ОСОБА_2, ОСОБА_1 та ЗАТ „АзовЕлектроСталь" були укладені Договори про переведення боргу № 1, та № 2
Відповідно до умов цих Договорів відповідач ДКСУ „Укрєнергочормет" перевів на ОСОБА_2 свій борг (грошове зобов'язання) у розмірі 710 000,00 грн., а на ОСОБА_1 свій борг (грошове зобов'язання) у розмірі 298 266,04 грн., що виник перед ЗАТ „АзовЕлектроСталь", в зв'язку з чим ОСОБА_2 та ОСОБА_1 прийняли на себе зобов'язання сплатити зазначені суми ЗАТ „АзовЕлектроСталь" шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок. Договорами передбачено, що після виконання ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зобов'язань за договорами про переведення боргу до них переходять всі права Кредитора, тобто виникає право регресу.
12 травня 2011 року ОСОБА_2 Та ОСОБА_1 виконали свої зобов'язання за Договорами переведення боргу, а саме сплатили на поточний рахунок ЗАТ «АзовЕлектроСталь» грошові кошти у розмірі 710 000,00 грн., та 298 266,04 грн. що підтверджується відповідним платіжним дорученнями.
Відповідно до умов Договорів про переведення боргу відповідач ДКСУ „Укренергочормет" зобов'язалось протягом 90 (дев'яносто) календарних днів із дня виконання ОСОБА_2 та ОСОБА_1 грошових зобов'язань перед ЗАТ „АзовЕлектроСталь" сплатити ОСОБА_2, та ОСОБА_1 грошові суми сплачені ЗАТ „АзовЕлектроСталь".
Враховуючи, що 12.05.2011 р. ОСОБА_2 та ОСОБА_1 виконали грошові зобов'язання відповідача перед ЗАТ „АзовЕлектроСталь", то відповідач зобов'язаний був в строк до 12.08.2011 р. сплатити ОСОБА_2 710 000,00 грн., а ОСОБА_1 298 266,04 грн.
До цього часу відповідач свої зобов'язання за Договорами про переведення боргу № 1 і № 2 від 12.05.2011 р. не виконав.
24 жовтня 2011 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 була підписана Угода про відступлення права вимоги, відповідно до якої ОСОБА_2 передала ОСОБА_1 право вимоги за Договором про переведення боргу № 1 від 12.05.2011 р., в результаті чого позивач ОСОБА_1 став кредитором відповідача та має право від свого ім'я пред'являти вимоги до відповідача за Договором про переведення боргу № 1 № 2 від 12.05.2011 р.
Статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися - належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Згідно зі 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 625 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Ст. 627 ЦК України передбачено, що відповідно дост.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства, що унормовано ч.1 ст.628 ЦК України.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, як то визначено ч.1 638 ЦК України.
За приписами 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу інших актів цивільного законодавства.
Отже, цивільне законодавство базується на принципі свободи договору, волевиявлення сторін та їх добровільності при його укладенні, обов'язкового виконання сторонами умов договору та зобов'язань за договором.
Відповідно до пп. 14.1.257 п.14.1. ст.14 Податкового Кодексу України, поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Згідно зазначеного визначення, договором, за яким надається поворотна фінансова допомога є лише договір позики. Істотними умовами договору поворотної фінансової допомоги є чітко визначена сума такої допомоги (сума позики) та чітко визначений строк її повернення.
Таким чином, за своєю правовою природою Договір про надання тимчасової фінансової допомоги від 16.06.2011 р., є договором позики. Суть зобов'язальних відносин за договором позики полягає у тому, що одна сторона (позикодавець) передає другій стороні (позичальникові) у власність гроші або речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошей або рівну кількість речей того ж роду і якості. Договір є укладеним з моменту передання грошей або інших речей.
П.3.1. п.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15 грудня 2004 року № 637 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Враховуючи наведене, квитанція до прибуткового касового ордеру № 13 від 16.06.2011 р. є належним доказом укладенням Договору, факту передання грошей та виникнення у ДКСУ „Укренергочормет" зобов'язання повернути гроші у строк до 16.06.2012 року.
Згідно ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором (ч.1). Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч.3)
Відповідно до 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Статтею 1050 ЦК України визначені наслідки порушення договору позичальником. А саме: якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов'язаний сплатити неустойку відповідно до статей 549-552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
В зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язань за Договором про переведення боргу № 1 від 12.05.2011 р. та № 2 з відповідача слід стягнути 3 % річних, що складає по Договору №1 - 31 979,18 грн., а по договору № 2 - 13 434, 23 грн. Таким чином відповідач просить стягнути з відповідача згідно Договору №1 про переведення боргу від 12 травня 2011 року грошові кошти у розмірі 741979,18 грн., а Договору № 2 - 311 700,27 грн.
Крім того, 16 червня 2011 року між ДКСУ „Укренергочормет" та відповідачем ОСОБА_1 була укладена усна домовленість - Договір про надання поворотної фінансової допомоги, згідно умов якого позивач, як Позикодавець, надав ДКСУ „Укренергочормет", як Позичальнику, грошові кошти у розмірі 2 256 300,00 грн.
Грошові кошти були сплачені позивачем ДКСУ „Укренергочормет" готівкою, що підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордеру № 13 від 16.06.2011 року.
Відповідно до умов домовленості - договору ДКСУ „Укренергочормет" зобов'язано було повернути гроші позивачу у строк до 16 червня 2012 року.
03.07.2012 р. ДКСУ „Укренергочормет" повернуло позивачу грошові кошти у розмірі 355 555,00 грн.
ДКСУ „Укренергочормет" свої зобов'язання у частині повернення решти грошей у розмірі 1 900 745,00 грн. не виконало, порушивши взяте на себе зобов'язання, що полягає у невиконанні грошового зобов'язання за Договором про надання поворотної фінансової допомоги від 16.06.2011 р., а саме, не здійснено належної оплати сум боргу в розмірі 1 900 745,00 грн
Відповідно до розрахунку заборгованості по договорам про переведення боргу №1 і № 2 та договору про надання поворотної фінансової допомоги, заборгованість складає:
- заборгованість за Договором про переведення боргу № 1 від 12.05.2011 р. у розмірі 710 000,00 грн. та 3% річних у розмірі 31 979, 18 грн.), разом 741 979,18 грн.
- заборгованість за Договором про переведення боргу № 2 від 15.05.2011 р. у розмірі 298 266,04 грн. та 3% річних у розмірі 13 434, 23 грн.., разом 311 700,27 грн.
- заборгованість за договором про надання поворотної фінансової допомоги від 16.06.2011 р. У розмірі 1 900 745,00 (Один мільйон дев'ятсот тисяч сімсот сорок п'ять ) грн., та 3% річних у розмірі 74 081,06 грн., разом 1 974 826,06 грн., а всього у загальній сумі 3 028 505,51 грн.
Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України, необхідно стягнути з відповідача на користь позивача сплачені судові витрати - судовий збір у розмірі 6882,00 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 525,526,530, 611,610,625,628,638,1046,1049,1050 ЦК України, ст.. ст. 10, 11, 209, 212, 214-215 ЦПК України суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по договорам про переведення боргу, та договору про надання поворотної фінансової допомоги задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Донецького колективного спеціалізованого управління «Укренергочормет» код ЄДРПОУ 00192459, юридична адреса: 83048, м. Донецьк, вул. Челюскінців, 273а, п/р 26001230088000 у відділенні №1 ЗАТ "Донгорбанк" м. Харцизьк, МФО 334970 на користь ОСОБА_1 заборгованість по договору про переведення боргу № 1 від 12 травня 2011 року 741 979,18 грн., по договору про переведення боргу № 2 від 12 травня 2011 року 311 700,27 грн., по договору про надання поворотної фінансової допомоги від 16.06.2011 року 1 974 826,06 грн. та судові витрати у розмірі 6 882,00 грн. а всього 3 035 387,51 грн. (три мільйона тридцять п'ять тисяч триста вісімдесят сім грн. п'ятдесят одна копійка)
Заочне рішення може бути переглянуто судом,що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача,поданою протягом десяти днів, з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Донецької області через Київський районний суд м. Донецька шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Суддя.
Суд | Київський районний суд м.Донецька |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2013 |
Оприлюднено | 04.12.2013 |
Номер документу | 34396814 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський районний суд м.Донецька
Бурлаченко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні