Рішення
від 29.10.2013 по справі 317/1493/13-ц
ЗАПОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 317/1493/13

№/п 2/317/855/2013

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 жовтня 2013 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Гончаренко П.П.,

при секретарі - Зеленській С.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор-Січ Агро», третя особа, без самостійних вимог: Реєстраціна служба Запорізького районного управління юстиції про розірвання договору оренди земельної ділянки.

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2013 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор-Січ Агро», третя особа, без самостійних вимог: Реєстраціна служба Запорізького районного управління юстиції про розірвання договору оренди земельної ділянки.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачі зазначили, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 06.06.2012 року вони є спадкоємцями майна ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме земельної ділянки, розташованої на території Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, за межами населеного пункту, площею 5,4919 гектарів.

Право власності на вказану земельну ділянку підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку Серії ЯК № 647137 виданого на підставі розпорядження Запорізької районної державної адміністрації № 1667 від 21.12.2009 року. Кадастровий номер земельної ділянки: 2322187900:01:003:2016, що знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області. На зазначеному акті є відмітка приватного нотаріуса ОСОБА_4 про те, що на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом право власності на дану земельну ділянку переходить до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у розмірі ? частки кожній.

Після отримання державного акту на землю, 23 березня 2010 року ОСОБА_3 підписала договір оренди землі з ТОВ «Мотор-Січ Агро» - відповідачем по справі, який було зареєстровано 06 вересня 2010 року у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК».

Отже, договір оренди землі, за змістом ст.210 ЦК України, є укладеним та таким, що спричинив правові наслідки для сторін договору, та зумовив виникнення взаємних зобов'язань для цих сторін.

Позивачі зазначають, що відповідач на протязі строку дії договору грубо порушує свої обов'язки що до виплати орендної плати в повному обсязі на протязі 2010, 2011, 2012 років.

Позивачі в позові також зазначають, що на всі їхні усні звернення до відповідача з вимогою сплатити заборгованість з орендної плати вони залишились марними через категоричну незгоду відповідача вести конструктивний діалог та залишені останнім без будь-якої відповіді та реагування.

За фактом противоправних дій відповідача, позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 та інші мешканці с. Новоолександрівки звернулися до прокуратури Запорізького району Запорізької області. При проведенні перевірки за зверненнями прокуратурою було встановлено, що службовими особами ТОВ «Мотор-Січ Агро» всупереч умов укладених договорів, цивільного та земельного законодавства, не здійснено виплату орендної плати за орендну земельних ділянок, строк по розрахунку за використання яких настав у 2012 році. Також вищевказаним листом, позивачам було рекомендовано звернутися за захистом прав до суду.

Крім того, позивачі в позові зазначають, що за їхніми зверненням була проведена позапланова перевірка підприємства Державною податковою інспекцією Запорізького району. Відповідно до листа № 352\10\17-111 від 21.02.2013 року податковими органами, за результати перевірки, було встановлено порушення ТОВ «Мотор Січ Агро» по нарахованій орендній платі за паї та наявність заборгованості перед пайщиками.

Відповідно до вимог ч.ч.1, 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

За змістом ст. 30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди земельної ділянки можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди що до зміни умов договору оренди спір вирішується у судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами в застосуванні щодо даних правовідносин, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Статтею 24 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Якщо інше не передбачено договором оренди.

Разом з тим, розмір та умови орендної плати, вказані в договорі, не можуть суперечити діючому на час укладення договору законодавству України.

Приписами Указу Президента від 02.02.2002 року № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок…» закріплено встановлення орендної плати не нижче 3% від грошової вартості земельної ділянки.

Позивачі в позові вказують на те, що невиплата відповідачем орендної плати у повному обсязі грубо порушує їхні права та законні інтереси як власників землі, що змушує їх звернутися до суду з метою захисту своїх прав шляхом розірвання укладеного договору оренди землі.

Посилаючись на вищевикладене, позивачі просять суд розірвати договір оренди землі, укладений 23 березня 2010 року між ОСОБА_3 (як орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Мотор - Січ Агро».

Представник позивачів 16.10.2013 р. в судове засідання не з'явилася, просить справу розглядати без її участі, на заявлених позовних вимогах наполягає у повному обсязі, до суду представником позивачки надано пояснення згідно яких представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та вказав, що відповідач ТОВ «Мотор-Січ Агро» виплатив позивачу на момент розгляду справи за 2010 рік, 2011рік, орендну плату, та частково розрахувався за 2012 рік. Крім того на адресу суду надані копії заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 що до відмови від додаткової угоди від 02.01.2013 року до договору від 23.03.2010 року та проханням не проводити державну реєстрацію такої додаткової угоди оскільки вона не відповідала їх інтересам.

Представник відповідача ТОВ «Мотор-Січ Агро» в судове засідання не зявився, але надав суду заяву про розгляд справи без його участі та зазначив, що заявлені позовні вимоги не визнав у повному обсязі, вважає що заявлений позов цілком не обґрунтований, та просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Раніше представником відповідача надано заперечення проти позову, у зв'язку з тим, що вимоги позивачки не обґрунтовані.

Представник третьої особи - Реєстраціної служби Запорізького районного управління юстиції в судове засідання не з'явився по невідомій суду причині, про розгляд справи повідомлений своєчасно на належним чином.

Тому суд вважає за необхідне розглядати справу на підставі наявних у ній доказів, відповідно з частиною 4 ст. 169 ЦПК України.

Відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

У зв'язку з чим, на підставі ст. 197 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів, без фіксації судового процесу.

Всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, надавши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, у зв'язку з наступним.

У відповідності зі ст. ст. 10, 11 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, у межах заявлених позовних вимог на підставі доказів, наданих сторонами.

На підставі договору про розподіл спадкового майна від 16.02.2012 року ОСОБА_6 є спадкоємцем майна своєї матері ОСОБА_7, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2, а саме: земельної ділянки, розташованої на території Новоолександрівської сільської ради, Запорізького району Запорізької області, за межами населеного пункту, площею 5,1577 гектарів.

на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 06.06.2012 року вони є спадкоємцями майна ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .а саме земельної ділянки, розташованої на території Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, за межами населеного пункту, площею 5,4919 гектарів.

Право власності на вказану земельну ділянку підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку Серії ЯК № 647137 виданого на підставі розпорядження Запорізької районної державної адміністрації № 1667 від 21.12.2009 року. Кадастровий номер земельної ділянки: 2322187900:01:003:2016, що знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області. На зазначеному акті є відмітка приватного нотаріуса ОСОБА_4 про те, що на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом право власності на дану земельну ділянку переходить до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у розмірі ? частки кожній.

Згідно договору оренди землі від 23 березня 2010 року ОСОБА_3, та орендар ТОВ «Мотор-Січ Агро», уклали договір про строкове платне користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, за межами населеного пункту. В оренду передана земельна ділянка загальною площею 5,49 га. у тому числі рілля 5,49 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 91245,25 грн., що підтверджено: актом визначення меж земельної ділянки від 23 березня 2010 року, та актом прийому - передачі об'єкта оренди (земельної ділянки) від 23 березня 2010 року, укладеними між орендодавцем ОСОБА_3 та орендарем ТОВ «Мотор-Січ Агро».

Договір був зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 06 вересня 2010 року про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 041026000255.

Факт смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 виданий Запорізьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Запорізькій області, актовий запис № 6045.

Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 06.06.2012 року. який засвідчений приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу ОСОБА_4 спадкоємцями за заповітом після смерті матері ОСОБА_3, 1938 р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, є дочки ОСОБА_1 на ? частку земельної ділянки та ОСОБА_2 на ? частку земельної ділянки, розташованої на території Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, за межами населеного пункту, площею 5,4919 гектарів. Кадастровий номер земельної ділянки: 2322187900:01:003:2016.

Відповідно до ст. 18 Закону «Про оренду землі» договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Отже, виходячи з вимог Закону та змісту договору оренди землі, останній набрав чинності з 06 вересня 2010 року, тому орендні відносини між сторонами виникли тільки з вказаної дати.

Згідно п.8 даного договору, строк дії договору 5 років.

Згідно п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі - 3,4 % від нормативної грошової оцінки в рік 3102,33 грн. в грошовій формі, або в натуральній формі за середніми цінами реалізації, але не вище державних закупівельних цін рослинницької продукцією, яка вирощується орендарем. Пропонується для видачі в якості натуральної оплати : 2500 кг. очищеного зерна пшениці або ячменю, 100 кг. Муки, 30 л. масла та послуги за необхідністю : послуги по обробці городів до 0,50 га. за паливо замовника, сівба, ритуальні послуги (домовина, витрати на транспортні послуги і 400 грн. грошима). Номенклатура, кількість, вартість продукції, якісні показники продукції, місце, умови, порядок, строки поставки, яка поставляється орендарем орендавцю в рахунок орендної плати, а також види, обсяги, строки і місце надання послуг або виконання робіт зазначається в окремій угоді, що щорічно до початку чергового року оренди, за ініціативою орендаря укладається між орендодавцем і орендарем і є додатком до цього договору.

Згідно п.11 Орендна плата вноситься: у грошовій формі - один раз на рік до 20 січня відповідного року, натуральна - до 20 жовтня відповідного року.

Згідно відповіді від 08.02.2012 року № 77-329-12 наданої Прокурором Запорізького району Запорізької області О. Хлистовим на звернення громадян, було проведено перевірку та встановлено, що службовими особами ТОВ «Мотор Січ Агро» всупереч умов укладених договорів, цивільного та земельного законодавства не здійснено виплату орендної плати особам за оренду земельних ділянок, строк по розрахунку за використання яких настав в січні - жовтні 2012 року.

Судом зазначено, що про сплату орендної плати за 2010-2011 роки прокурором не вказується. Лист прокурора носить рекомендований характер та не є приписом.

Згідно відповіді від 21.02.2013 р. № 352/10/17-11 Державна податкова інспекція у Запорізькому районі Запорізької області провела документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Мотор Січ Агро». За результатами перевірки встановлено наявність порушення по нарахованій орендній платі за паї та наявність заборгованості перед пайщиками по нарахованій, але не виплаченій орендній платі, а саме: встановлено заниження нарахованої орендної плати за пай (рілля) на суму 1888,66 грн., що складається з різниці: 5903, 45 грн. (нарахована орендна плата за 1 пай за даними перевірки); 4014,79 грн.( нарахована орендна плата за 1 пай за даними підприємства).

Підприємство зобов'язано було провести донарахування та виплату орендної плати відповідно висновків, зазначених в акті перевірки, але за який період не вказано.

Сума, яка не донарахована за 2012 рік ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Державною податковою інспекцією у Запорізькому районі Запорізької області не визначалася.

Відповідно до ст.32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.24, 25 цього Закону та умовами договору.

Згідно з Договором оренди, підставами для його дострокового розірвання являється, зокрема, взаємна згода сторін; рішення суду про розірвання договору за вимогою однієї із сторін у випадку невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.

За змістом п. «д» ч.1 ст.141 Земельного кодексу України, підставою припинення права користування земельною ділянкою являється систематична несплата орендної плати.

Таким чином, чинне законодавство передбачає як необхідну умову для розірвання договору оренди землі це - систематичне невиконання умов договору, в тому числі і несплата орендної плати.

Встановлені обставини - отримання позивачем орендної плати за 2010 р., 2011р., та частково за 2012 роки не вказують на наявність систематичних порушень. До того ж заборгованості по сплаті за 2012 рік у орендаря немає згідно укладеної додаткової угоди .

Відповідно до пункту 1 Указу Президента України від 2 лютого 2002 року «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» (у редакції Указу від 19 серпня 2008 року № 725 «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)») визнано одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема, шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.

Виходячи з аналізу змісту статті 13 Закону України «Про оренду землі» та пункту 1 вищенаведеного Указу Президента України від 2 лютого 2002 року № 92 (у редакції Указу від 19 серпня 2008 року № 725) останній має рекомендаційний характер і може бути підставою для зміни умов договору оренди, за яким сторони досягли домовленості під час його укладення, чи для його розірвання за згодою сторін (частина перша статті 651 ЦК України) або за правилами, передбаченими статтею 652 ЦК України.

На підставі вищевикладеного, суд, дослідивши матеріали справи, вивчивши заперечення представника відповідача, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем ТОВ "Мотор Січ Агро" були проведені виплати за період з 2010,2011, та частково за 2012 роки орендної плати за пай позивачки ОСОБА_1 та ОСОБА_2, крім того повну виплату за період 2010-2011 роки підтверджують результати перевірки прокуратури Запорізького району Запорізької області та Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Запорізької області, яка встановила факти виплати орендної плати.

Посилання представника позивача на те, що відповідачем не проводиться також виплата орендної плати з урахуванням індексів інфляції не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, оскільки не надано підтвердження проведення будь-яких інфляційних перерахунків та на підставі чого вони відбувалися.

Враховуючи викладене, на підставі ст.ст. 3, 15, 24, 110, 118, 119, 133, 137 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 626, 651 ЦК України, ст.ст. 21, 24, 25, 32 Закону України «Про оренду землі», Указів Президента України від 3 грудня 1999 року № 1529 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки», від 2 лютого 2002 року № 92 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мотор - Січ Агро», третя особа, без самостійних вимог: Реєстраціна служба Запорізького районного управління юстиції про розірвання договору оренди земельної ділянки - відмовити

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний строк з дня проголошення рішення.

Суддя: П.П. Гончаренко

СудЗапорізький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення29.10.2013
Оприлюднено06.11.2013
Номер документу34419304
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —317/1493/13-ц

Рішення від 29.10.2013

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Гончаренко П. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні