ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
УХВАЛА
28 жовтня 2013 року справа № 912/1518/13
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Т.В. Макаренко, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 912/1518/13
за позовом: Кіровоградського інституту розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини Україна"
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровоградський обласний центр післядипломного навчання працівників АПК"
про розірвання договору оренди від 01.01.2013,
представники сторін:
від позивача - Воробйов В.В. , довіреність № 2 від 07.02.13
від відповідача - Ткаченко В.В. , довіреність № 30/12 від 10.12.12
У судовому засіданні оголошувалась перерва 28.10.2013 з 10:05 год до 15:00 год відповідно до норм ст. 77 Господарського процесуального кодексу України,
ВСТАНОВИВ:
Кіровоградський інститут розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" звернувся до господарського суду із позовною заявою про розірвання договору оренди від 01.01.2013 починаючи з 1 вересня 2013 року, який укладено між ТОВ "Кіровоградський обласний центр післядипломного навчання працівників АПК" та вищим навчальним закладом "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна".
Ухвалою суду від 03.10.2013 порушено провадження у справі № 912/1518/13 за даним позовом та витребувано від сторін документи для розгляду справи.
На виконання вказаної ухвали Кіровоградський інститут розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" подав копію Положення про Кіровоградський інститут розвитку людини, копію змін до даного Положення та довідку з ЄДР АБ № 809714 від 08.10.2013.
Відповідно до п. 1.5 Положення про Кіровоградський інститут розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" зареєстрованого 09.11.2007 - "Інститут не має прав юридичної особи". Крім того, згідно п. 1.2 (з врахуванням Змін до Положення від 14.02.2012) Кіровоградський інститут розвитку людини відповідно до Державної класифікації організаційно-правових форм господарювання ДК №002:2004, затвердженої наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 № 97, є територіально відокремленим підрозділом юридичної особи - Вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" (м. Київ), заснованого, як неприбуткову організацію - заклад, що знаходиться за межами розташування керуючого органу і виконує освітню діяльність, що і Університет у цілому.
Як вбачається із поданої Кіровоградським інститутом розвитку людини довідки АБ №809714 від 08.10.2013 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців правовий статус суб'єкта: Кіровоградський інститут розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" ідентифікаційний код 23904974 - без права юридичної особи.
Відповідач подав до суду клопотання про залишення позову без розгляду на підставі норм ч. 1 ст. 81 ГПК України, оскільки останній вважає, що стороною по справі має бути інша юридична особа, а саме - вищий навчальний заклад "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна".
Суд розглянувши клопотання відповідача, заслухавши представника відповідача, дослідивши надані до справи позивачем документи, прийшов до висновку про відмову у задоволені клопотання про залишення позову без розгляду та вважає за необхідне припинити провадження у справі, на підставі п. 1 ч.1 ст. 80 ГПК України, з огляду на таке.
Згідно ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі.
Разом з тим, згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно змісту ст. 1, 21 ГПК України учасниками судового процесу в господарських судах є юридичні особи і фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності.
Як вбачається із поданих документів, а саме Положення про Кіровоградський інститут розвитку людини, змін до даного Положення та довідки з ЄДР АБ № 809714 від 08.10.2013 Кіровоградський інститут розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" не має прав юридичної особи.
З огляду на вимоги ст.1, 21 ГПК України позовна заява, яка подана особою (відокремленим підрозділом), який не є юридичною особою не підлягає розгляду в господарських судах.
Згідно п.1 ч.1 ст.80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Оскільки Кіровоградський інститут розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" не є юридичною особою, а учасниками судового процесу в господарських судах є юридичні особи і фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, то клопотання відповідача щодо залишення позову без розгляду не підлягає задоволенню, а провадження у справі підлягає припиненню на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до постанови пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 "Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України", ст. 7 Закону "Про судовий збір" врегульовано загальні питання повернення сплачених сум судового збору з підстав, які визначено цією статтею і перелік яких є вичерпним. У її застосуванні господарським судам необхідно мати на увазі, зокрема, таке.
Статтею 7 Закону передбачено підстави повернення судового збору, перелік яких є вичерпним. У їх числі не зазначено такої підстави, як припинення провадження у справі (стаття 80 ГПК). Водночас закриття провадження у справі, про яке йдеться у пункті 5 частини першої цієї статті Закону, є поняттям цивільного і адміністративного судочинства, передбаченим відповідно статтею 205 Цивільного процесуального кодексу України і статтею 157 Кодексу адміністративного судочинства України, які господарськими судами у здійсненні судочинства не застосовуються.
Таким чином, припинення провадження у справі з підстав, передбачених статтею 80 ГПК України, не тягне за собою наслідків у вигляді повернення сплаченої суми судового збору.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86, 87, Господарського процесуального кодексу України, Законом України "Про судовий збір", господарський суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання відповідача щодо залишення позову без розгляду.
Провадження у справі № 5912/1518/13 припинити.
Ухвала набирає законної сили з дня її винесення.
Дану ухвалу може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Належним чином засвідчені копії ухвали надати сторонам з врахуванням норм ст. 87 ГПК України.
Суддя Т. В. Макаренко
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 28.10.2013 |
Оприлюднено | 30.10.2013 |
Номер документу | 34424525 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Макаренко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні