ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" жовтня 2013 р.Справа № 924/1278/13
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МТМ", м. Хмельницький
до фізичної особи-підприємця Рудніка Андрія Володимировича, смт. Летичів
про стягнення 16 875, 17 грн. заборгованості за договором оренди нежитлового приміщення
за участю представників сторін:
від позивача - Ткач І.М. керівник
від відповідача - не з'явився
встановив:
Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача заборгованість, яка виникла в результаті неналежного виконання договору № 28 від 1 квітня 2013 року в розмірі 16 875, 17 грн., куди входить орендна плата та комунальні платежі.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні. Також, на вимогу суду, ним подано відомості з Єдиного державного реєстру щодо реєстраційних даних відповідача. Крім того, представник позивача подав клопотання про відшкодування йому витрат на отримання довідки ЄДРПОУ.
Відповідач в судове засідання не з'явився, свого представника не направив, письмового відзиву на позов не подав. Повідомляючи відповідача про розгляд справи в суді йому направлено ухвали про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи за адресою, яка відповідно до витягу є Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є його реєстраційною адресою. Зазначена кореспонденція повернута суду з відміткою пошти - „За зазначеною адресою не проживає". Проте, суд виходить з того, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду справи, оскільки повідомлений за реєстраційною адресою.
Про належність повідомлення в такий спосіб свідчить також правова позиція, викладена у п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18, де вказано, що в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною , а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою зазначеною в ЄДРПОУ ) і не повернуто підприємством зв'язку, або повернуто з посиланням на відсутність адресата , відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи.
Таким чином, суд, в порядку ст. 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.
З доданих матеріалів вбачається.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи № 249368 позивач є юридичною особою, ідентиф. код 31359793. Відповідач, відповідно до наданого витягу з державного реєстру від 22.10.13р. є фізичною особою - підприємцем.
1 квітня 2013 року між сторонами укладено договір згідно якого орендодавець (позивач) передає, а орендар (відповідач) бере у тимчасове користування майно - об'єкт, що орендується (складські, побутові та офісні приміщення першого та другого поверху, площею 356 кв. м., та допоміжні (санвузол, котельня, прохідна) площею 11 кв. м.). Загальна площа орендованих приміщень 367 м. кв. Адреса орендованих приміщень: м. Хмельницький, вул. Заводська, 61 / 4. (розділ 1 договору).
Відповідно до розділу 4 розмір орендної плати за весь об'єкт, що орендується в цілому складає 5 505 грн.; орендар зобов'язаний сплачувати фактичні витрати за користування комунальними послугами по цінах, діючих на момент оплати; орендна плата та плата за комунальні послуги проводиться орендарем згідно отриманих рахунків до 10 числа поточного місяця.
Згідно п. 6.1. орендар зобов'язується своєчасно сплачувати суми орендної плати та послуг згідно пунктів 4.1 - 4.3. договору (розділ 4).
За змістом п. 7.1. договору передача об'єкта оренди орендодавцю здійснюється за актом прийому - передачі.
Строк дії договору з 1 квітня 2013 року по 1 грудня 2013 року (по п. 9.1.).
Договір підписаний обома сторонами та скріплений печаткою позивача.
1 квітня 2013 року сторони підписали акт прийому - передачі об'єкту оренди орендарю.
Виконуючи умови договору позивач виставив відповідачу рахунки за оренду та комунальні послуги, а саме: від 25 червня 2013 року № 48 на суму 5 572, 73 грн. (за липень 2013 року), від 25 липня 2013 року № 58 на суму 5 797, 44 грн. (за серпень 2013 року), № 67 від 27 серпня 2013 року на суму 5 505 грн. (за вересень 2013 р). Разом - 16 875, 17 грн.
15 липня 2013 року позивач направив на адресу відповідача лист № 23 з нагадуванням про необхідність оплати оренди та комунальних платежів за липень до 31 липня 2013 року а також про розірвання договірних відносин у разі несплати. 31 липня 2013 року відповідачу направлено також лист № 25 де позивач вимагав повернути орендоване приміщення не пізніше 1 вересня 2013 року у зв'язку з несплатою оренди. Докази направлення листів надано в справу (фіскальні чеки від 15.07.13р. та від 31.07.13р. №, № 5858, 4222.
22 серпня 2013 року позивач направив відповідачу претензію № 29 з вимогою повернути орендоване приміщення та сплатити борг. Докази направлення претензії також наявні в справі (фіскальний чек від 22.08.13р.).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується наступне.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.
Відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач уклали договір оренди, визначивши умови, права та обов'язки сторін, які є обов'язковими для них.
Згідно ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. Відповідно до ч. 3 вказаної статті об'єктом оренди зокрема може бути нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення).
Згідно ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує
орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковий для виконання сторонами.
З позовних матеріалів вбачається, що позивач на виконання умов договору передав відповідачу об'єкт оренди, вказаний у договорі, що підтверджується актом прийому передачі. За користування приміщеннями за липень - вересень 2013 року відповідачу виставлено рахунки на суму 16 875, 17 грн., в яких зазначено розмір платежу що складається з орендної плати та компенсації витрат за спожиті воду, газ та електроенергію. При цьому, судом враховується, що до комунальних платежів сторони віднесли саме витрати по електроенергії, воді та газу, про що свідчать зазначені в акті прийому - передачі показники лічильників по електроенергії воді та газу.
Обов'язок оплати (остаточний розрахунок) оренди та комунальних платежів, відповідно до договору, виникає у відповідача до 10 числа поточного місяця, тобто - 11 серпня 2013 року за липень 2013 року, 11 вересня 2013 року за серпень 2013 року, 11 жовтня 2013 року за вересень 2013 року. При цьому, судом зазначається, що відносини оренди за вказаний період існували за вищевказаним договором оренди, оскільки строк дії договору - до 1 грудня 2013 року. Проте, як вбачається з матеріалів справи оплата у зазначені терміни не проведена. Докази оплати в зазначені у договорі строки у справі відсутні.
Відповідно до ч. 3 ст. 285 ГК України орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Враховуючи, що строк оплати пропущено (докази оплати відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується документально та становить (5 572, 73 грн. за липень 2013 року плюс 5 797, 44 грн. за серпень 2013 року плюс 5 505 грн. за вересень 2013 р.) 16 875, 17 грн. За таких обставин, позов обґрунтований, підтверджений доказами та підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача. При цьому, судом відмічається, що подана позивачем заява про відшкодування витрат на отримання довідки з ЄДРПОУ щодо реєстраційних даних відповідача підлягає задоволенню, оскільки вказана дія (отримання довідки) здійснена позивачем на вимогу суду. Здійснення ж вказаної дії у зв'язку з розглядом справи, згідно ст. 44 ГПК України, відносить понесені у зв'язку з цим витрати до судових. Розмір цих витрат підтверджується доданою квитанцією про оплату за наданий витяг з реєстру.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Рудніка Андрія Володимировича (смт. Летичів, вул. Довженка, 36, код 2713700013) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "МТМ" (м. Хмельницький, вул. Прибузька, 56, р / р 26003000250757 в ПАТ „Укрсоцбанк", МФО 300023, код 31359793) 16 875, 44 грн. боргу та 1 774, 90 грн. судових витрат.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу
3 - відповідачу ( - 31500, Хмельницька обл., смт. Летичів, вул. Довженка, 36).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2013 |
Оприлюднено | 30.10.2013 |
Номер документу | 34424815 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні