ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2013 р. Справа № 804/11964/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Софіївському районі Дніпропетровської області до Криворізького професійного будівельного ліцею про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Управління Пенсійного фонду України у Софіївському районі Дніпропетровської області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Криворізького професійного будівельного ліцею, у якому просить стягнути з відповідача заборгованість по переплаті пенсії у розмірі 1528, 00 грн.
Позовні вимоги мотивовані непогашанням відповідачем суми переплати пенсії у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_2 за період з 11.09.2010 р. по 31.08.2011 р., здійсненної внаслідок надання Криворізьким професійним будівельним ліцеем недостовірних даних стосовно терміну навчання отримувача пенсії у зв'язку із втратою годувальника.
Позиція відповідача, відображена у запереченнях на позов, обгрунтована тим, що позивач звернувся до суду із порушенням шестимісячного строку звернення із адміністративним позовом, передбаченого ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України. Також відповідач зазначає про те, що Криворізький професійний будівельний ліцей не є суб'єктом владних повноважень та видана ним довідка №350 є технічною помилкою.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади.
Основним завданням Пенсійного фонду України є участь у формуванні та реалізації державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, а також керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.
Відповідно до п.п. 2 п. 2.1 розділу 2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. №8-2, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 21.05.2002р. №442/6730 одним із основних завдань Пенсійного фонду України визначено збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Статтею 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. N 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно із ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. N 1058-IV - пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника. Непрацездатними членами сім'ї вважаються, в тому числі, діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Управління Пенсійного фонду України у Софіївському районі Дніпропетровської області за розпорядженням від 20.09.2010р. №117448 здійснювало виплати ОСОБА_2 пенсії по втраті годувальника за період з 11.09.2010р. по 31.08.2011р.
Відповідно до Довідки №350 від 13.09.2010р. ОСОБА_2 навчався у Криворізькому професійному будівельному ліцеї на денній формі з 01.09.2010р. по 30.06.2013р.
19.04.2013р. позивач звернувся із запитом до Криворізького професійного будівельного ліцею про надання довідки про термін навчання ОСОБА_2, у відповідь на який 15.05.2013р. Управлінням Пенсійного фонду України у Софіївському районі Дніпропетровської області отримано довідку №194 від 30.04.2013р., у якій було зазначено, що ОСОБА_2 навчався на денній формі у даному навчальному закладі з 01.09.2010р. по 27.06.2011р.
За розпорядженням №117448 від 27.05.2013р. позивачем проведено перерахунок та виявлено суму переплати пенсії ОСОБА_2 за період з 01.07.2011р. по 31.08.2011р. у розмірі 1528, 00 грн.
Враховуючи наявну розбіжність щодо терміну навчання ОСОБА_2 у наданих відповідачем довідках, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривий Ріг з метою проведення зустрічної перевірки.
За результатами проведеної перевірки органом Управління Пенсійного фонду України, відображеними в Акті від 25.06.2013р., встановлено, що за наказом №12 №В-УДЗ від 27.06.2011 року по Криворізькому професійному будівельному ліцею «Про відрахування зі складу учнів на навчання за державним завданням у зв'язку з їх випуском», дек списку на відрахування зазначений ОСОБА_2
30.05.2013р. позивач звернувся до Криворізького професійного будівельного ліцею із претензією щодо відшкодування сум переплат пенсії, однак у добровільному порядку відповідачем зазначені суми не сплачено.
Відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розроблений Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діти, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, тобто відповідачу нараховувалася та виплачувалася пенсія по втраті годувальника до закінчення навчального закладу
Відповідно до ст.81 Закону України "Про пенсійне забезпечення", призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.1 ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно ч.1 ст.50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Як вбачається зі змісту ч.1 ст.50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", умовою застосування даної норми є наявність надміру виплаченої пенсії (тобто, переплати), встановлення факту зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.
Суд зазначає, що зловживання - це умисні протиправні дії пенсіонера, що вчиняються у будь-якій формі, спрямовані на безпідставне отримання пенсії у більшому, ніж визначено законом, розмірі. Таких дій з боку отримувача пенсії ОСОБА_2 не вбачається.
Крім того, суд вважає, що отримувач пенсії не може нести відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до частини 2 статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Суд критично оцінює твердження відповідача щодо пропущення позивачем встановленого законодавством строку на звернення до суду із зазначеним позовом, оскільки орган Управління Пенсійного фонду України 15.05.2013р. отримав від освітнього закладу довідку, у відповідності до якої позивачем встановлено розбіжність щодо терміну навчання отримувача пенсії.
Натомість відповідачем залишається не спростований факт подачі для перерахунку пенсій відповідної довідки №350 від 13.09.2010р., підписана директором Криворізького професійного будвівельного ліцею Сєніном А.Б., яка містила недостовірні дані щодо терміну навчання ОСОБА_2, що стало підставою для невірного визначення позивачем перерахунку пенсії вищевказаній особі, і , як наслідок, заподіяло матеріальну шкоду державі.
Слід також зазначити, що у даному випадку при призначенні пенсії органи Пенсійного фонду України зобов'язані були перевірити виключно наявність відповідних документів, а не їх достовірність.
Таким чином, враховуючи те, що доказів погашення відповідачем суми переплати виплаченої пенсії у розмірі 1528, 00 грн. внаслідок надання Криворізьким професійним будівельним ліцеем недостовірних даних про навчання отримувача пенсії ОСОБА_2 станом на день розгляду даного спору не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Криворізького професійного будівельного ліцею (і.к. 02541303) на користь Управління Пенсійного фонду України у Софіївському районі Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 21928947, р/р №25606030389299 у ТВБВ 1-го типу №10003/0547 філії Дніпропетровського ОУ АТ «Ощадбанк», МФО 305482) заборгованість по переплаті пенсії у розмірі 1528, 00 грн. (одна тисяча п'ятьсот двадцять вісім гривень).
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.А. Барановський
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2013 |
Оприлюднено | 31.10.2013 |
Номер документу | 34446495 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Барановський Роман Анатолійович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Барановський Роман Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні