Рішення
від 21.10.2013 по справі 916/2240/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"21" жовтня 2013 р.Справа № 916/2240/13

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА"

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДСТУР"

про стягнення 18 039,50 грн.

Суддя Щавинська Ю.М.

Представники сторін:

від позивача: Артмін В.В. - довіреність № 14 від 01.07.2013 року;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА" звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДСТУР", в якій просить суд, з урахуванням уточнень до позовної заяви (а.с.56), стягнути з відповідача заборгованість за договором оренди нежитлового приміщення №17/3-2012 від 11.02.2012р. у розмірі 17 879,70 грн., з яких: заборгованість по орендній платі у сумі 16 406,03 грн., 3 % річних у сумі 246,09 грн., пеня у сумі 1 227,58 грн.; заборгованість за договором про надання послуг з опалення, водопостачання та водовідведення № 42/17-2012 від 01.05.2012р. у сумі 159,80 грн., а також витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що між ТОВ "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА" та ТОВ "ОДСТУР" було укладено договір оренди нежитлового приміщення №17/3-2012 від 11.02.2012р. та договір про надання послуг з опалення, водопостачання та водовідведення № 42/17-2012 від 01.05.2012р.

Разом з тим, відповідач, в порушення умов укладених між сторонами договорів, не сплатив орендну плату за жовтень 2012р., а також не оплатив рахунок за водопостачання та водовідведення за жовтень 2012р., що й зумовило звернення ТОВ "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА" з відповідним позовом до суду.

Ухвалою суду від 27.08.2013р. було порушено провадження у справі №916/2240/13 із призначенням її до розгляду в судовому засіданні.

Представник позивача у судовому засіданні 21.10.2013р. на уточнених позовних вимогах наполягав, просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ОДСТУР", про час та місце судових засідань повідомлений належним чином шляхом надсилання судових ухвал на юридичну адресу, яка не змінювалася, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру (а.с.49-51), у судові засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав.

Відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.

Приймаючи до уваги, що ухвала про порушення провадження у справі була повернута поштою із відміткою "за закінченням терміну зберігання" (а.с.52-55), суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

Як вбачається з матеріалів справи, 11.02.2012р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА" (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ОДСТУР" (Орендар) було укладено договір оренди нежитлового приміщення №17/3-2012 (а.с.9-14), відповідно до якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове цільове платне користування об'єкт: нежиле приміщення на другому поверсі будівлі Аеровокзалу, загальною площею 24,7 кв.м., яке знаходиться за адресою: 65054, м. Одеса-54, Аеропорт ЦА (Цивільної Авіації). Строк дії договору з 11.02.2012р. по 31.12.2012р. (п. 1.3. договору).

Відповідно до п. 1.2. договору вказане в даному договорі приміщення передається Орендарю виключно під розміщення офісу.

Розділом 2 договору встановлено, що орендна плата за цим договором визначається відповідно до розрахунку орендної плати (Додаток №1 до Договору), який являється невід'ємною частиною цього Договору. Оплата здійснюється Орендарем з моменту підписання акту приймання-передачі Об'єкта в оренду та припиняється з моменту фактичного звільнення Орендарем приміщення, що підтверджується підписанням сторонами акта приймання-передачі Об'єкта Орендодавцю (п. 2.2. договору). До орендної плати не включаються: компенсація витрат за комунальні послуги (компенсація витрат за послуги тепло-, водопостачання здійснюється за окремим договором); компенсація вартості експлуатаційних витрат; компенсація витрат на електроенергію (компенсація витрат здійснюється за експлуатаційною угодою); компенсація витрат за послуги зв'язку та утримання інфраструктури (оплачуються за окремими договорами). Тарифи на послуги, передбачені даним пунктом, можуть змінюватись в односторонньому порядку на вимогу Орендодавця у випадках, передбачених чинним законодавством України (п. 2.4. договору). З 10 числа місяця, наступного за звітним, Орендар самостійно отримує в бухгалтерії Орендодавця рахунок та акт приймання-передачі послуг. Оплата рахунку здійснюється Орендарем до 15 числа того ж місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності. Підписаний Акт приймання-передачі наданих послуг Орендар зобов'язується передати в бухгалтерію Орендодавця протягом 5 (п'яти) днів з моменту його отримання. Якщо протягом цього строку акт приймання-передачі наданих послуг не буде повернутий Орендодавцю, такий акт буде вважатися підписаним Сторонами (п. 2.5. договору). Датою здійснення Орендарем платежу за договором являється дата отримання грошових коштів Орендодавцем або дата зарахування коштів на банківський рахунок Орендодавця (п. 2.10. договору).

Згідно додатку № 1 до договору оренди нежитлового приміщення від 11.02.2012р. фіксована орендна плата за перший місяць оренди без урахування податку на додану вартість становить 13 590 грн. розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мнстатом України. Якщо індекс інфляції за наступний місяць складає менше 100%, то орендна плата за такий наступний місяць визначається на рівні орендної плати за попередній місяць. Податок на додану вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства України.

У разі припинення дії цього договору, у зв'язку із закінченням строку або дострокового розірвання договору, Орендар сплачує орендну плату по день підписання акту приймання-передачі об'єкта оренди (п. 4.15. договору).

Відповідно до п. 6.2. договору за несвоєчасне внесення або внесення не в повному обсязі орендної плати орендодавець має право нарахувати орендарю пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, з урахуванням індексації, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати, а також санкції, передбачені чинним законодавством України та цим договором.

Судом встановлено, що на виконання умов договору, 11.02.2012р. за актом приймання-передачі приміщення в оренду Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове цільове платне користування орендоване приміщення (а.с.16).

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 01.05.2012р. між ТОВ "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА" (Аеропорт) та ТОВ "ОДСТУР" (Споживач) було укладено договір про надання послуг з опалення, водопостачання та водовідведення № 42/17-2012 (а.с.20-23), відповідно до якого Аеропорт зобов'язується своєчасно надавати Споживачеві на Об'єкті послуги з опалення, водопостачання та водовідведення відповідної якості, а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами, у строки та на умовах, що встановлені даним договором. Договір набирає чинності з 01.05.2012р. та діє в межах строку дії укладеного договору Оренди об'єкта (п. 9.1. договору).

Згідно п. 1.2. договору Аеропорт надає Споживачу наступні послуги: подача води системами Аеропорту з міського водопроводу на Об'єкт за рахунок своїх лімітів та розрахункових нормативів витрат води; приймання стічних вод, що скидаються на Об'єкті в систему міської каналізації в об'ємах спожитої води і показників якості, встановлених Правилами прийому стічних вод; відпуск теплової енергії на Об'єкт в опалювальний період.

Облік і споживання води Споживачем здійснюється в об'ємі розрахованого водогосподарського балансу, виконаного згідно встановлених норм водоспоживання (п. 2.1. договору).

Пунктом 2.3. договору встановлено, що оплата послуг за водокористування та водовідведення здійснюється за тарифами, затвердженими у встановленому чинним законодавством порядку, з урахуванням експлуатаційних витрат Аеропорту.

Відповідно до п. 3.1. договору із врахуванням похідності цього договору від договору оренди Об'єкта, укладеного між Аеропортом та Споживачем, оплата послуг за цим договором здійснюється Споживачем з 01.05.2012р. і припиняється з дати фактичного звільнення Споживачем Об'єкту, що фіксується сторонами шляхом підписання акту приймання-передачі орендованого приміщення.

Згідно п. 3.2. договору розрахунковим періодом є календарний місяць. З 10 числа місяця, що слідує за звітним, Споживач самостійно одержує в бухгалтерії Аеропорту рахунок та акт приймання-передачі виконаних послуг. Оплата рахунку здійснюється Споживачем до 15 числа того ж місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності. Підписаний акт приймання-передачі виконаних послуг Споживач зобов'язаний повернути в бухгалтерію Аеропорту протягом 5-ти днів з дати його отримання. Якщо протягом п'яти днів акти приймання-передачі виконаних послуг не буде повернутий аеропорту, він вважається підписаним сторонами.

Послуги оплачуються готівкою / в безготівковій формі шляхом внесення їх в касу / на розрахунковий рахунок Аеропорту, вказаний в договорі (п. 3.3 договору).

Як зазначає позивач, на початку жовтня 2012р. відповідач в усному порядку запропонував ТОВ "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА" розірвати договір оренди з 30.10.2012р., у зв'язку з чим позивачем було складено відповідну Додаткову угоду від 12.10.2012р. (а.с.17), яка підписана зі сторони ТОВ "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА" і передана для підписання ТОВ "ОДСТУР".

Разом з тим, як зазначає позивач, станом на 30.10.2012р. додаткова угода відповідачем підписана не була.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивачем було виставлено відповідачу рахунок № 1042 від 23.10.2012р. на оплату орендної плати за жовтень 2012р. (а.с.19). Даний рахунок був отриманий відповідачем 24.10.2012р., про що свідчить відповідний напис на рахунку.

З матеріалів справи також вбачається, що позивачем на адресу відповідача, зазначену у договорі оренди, супровідним листом № 03/516 від 5.04.2013р. (а.с.25) було направлено рахунок № 1168 від 31.10.2012р. на оплату водопостачання та водовідведення за жовтень 2012р. Зазначений лист було отримано представником ТОВ "ОДСТУР", що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.26).

Однак, як зазначає позивач, станом на 20.08.2013р. ані заборгованість з орендної плати за жовтень 2012р., ані заборгованість за водопостачання та водовідведення за жовтень 2012р., відповідачем не сплачені, що і зумовило звернення ТОВ "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА" до суду з відповідним позовом.

Проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їх відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

Відповідно до ст.175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Згідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно до ст. 193 ГК України, яка цілком кореспондується із ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Як встановлено судом, на виконання умов договору оренди нежитлового приміщення № 17/3-2012 від 11.02.2012р. позивачем було виставлено відповідачу рахунок № 1042 від 23.10.2012р. на оплату орендної плати за жовтень 2012р. у сумі 16 406,03 грн.

Крім того, на виконання умов договору про надання послуг з опалення, водопостачання та водовідведення № 42/17-2012 від 01.05.2012р. позивачем на адресу відповідача супровідним листом № 03/516 від 5.04.2013р. було направлено рахунок № 1168 від 31.10.2012р. на оплату водопостачання та водовідведення за жовтень 2012р.

Враховуючи, що відповідачем, в порушення приписів ст.ст. 33-34 ГПК України, належних доказів сплати орендної плати, а також послуг водопостачання та водовідведення за жовтень 2012р., суду не надано, суд вважає позовні вимоги ТОВ "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА" в цій частині цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оцінюючи вимоги про стягнення пені та 3% річних, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За приписами частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Розмір штрафних санкцій відповідно до частини четвертої статті 231 ГК України встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або в певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Як встановлено судом, порядок стягнення пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ встановлений п. 6.2. договору оренди нежитлового приміщення № 17/3-2012 від 11.02.2012р.

Згідно з п.6 ст.232 нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Суд, встановивши помилковість розрахунку позивача в частині кількості днів, за які нараховується пеня, за допомогою системи „Ліга-Закон" здійснив власний розрахунок пені з урахуванням п.6 ст. 232 Господарського кодексу України, згідно з яким її розмір становить 1 223,73 грн.

Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 16406.03 16.11.2012 - 16.05.2013 182 7.5000 % 0.041 %* 1223.73

З урахуванням викладеного, суд задовольняє позовні вимоги позивача в частині стягнення пені на суму 1 223,73 грн.

Згідно частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок 3 % річних, враховуючи, що період їх нарахування не обмежується шестимісячним строком, суд задовольняє позовні вимоги позивача в частині стягнення 3% у заявленому ним розмірі.

Приймаючи до уваги, що спір між сторонами виник внаслідок неправильних дій відповідача, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 44, 49,75, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1 . Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОДСТУР" (65007, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд. 121, код ЄДРПОУ 37811143) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "ОДЕСА" (65054, м. Одеса, Аеропорт ЦА (Цивільної Авіації), р/р 26008114437300 в ПАТ "Фінбанк" м. Одеси, МФО 328685, код ЄДРПОУ 37947040) заборгованість з орендної плати за договором оренди нежитлового приміщення № 17/3-2012 від 11.02.2012р. у сумі 16 406 /шістнадцять тисяч чотириста шість/ грн. 03 коп., 3% річних у сумі 246 /двісті сорок шість/ грн. 09 коп., пеню у сумі 1 223 /одна тисяча двісті двадцять три/ грн. 73 коп., заборгованість за договором про надання послуг з опалення, водопостачання та водовідведення № 42/17-2012 від 01.05.2012р. у сумі 159 /сто п'ятдесят дев'ять/ грн. 80 коп., а також витрати по сплаті судового збору у сумі 1 720 /одна тисяча сімсот двадцять/ грн. 50 коп.

3. В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 28.10.2013 р.

Суддя Щавинська Ю.М.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення21.10.2013
Оприлюднено01.11.2013
Номер документу34457370
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2240/13

Рішення від 21.10.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 30.09.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні