ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
30.10.2013 Справа № 905/7019/13
Суддя господарського суду Донецької області Бойко І.А. при секретарі судового засідання Займак Н.М. розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю Эффект , м. Донецьк
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Сантехдон - СО , м. Донецьк
про: стягнення заборгованості у сумі 7450,84 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: - не з`явився;
від відповідача: - не з`явився.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю Эффект , м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Сантехдон - СО , м. Донецьк про стягнення заборгованості у сумі 7450,84 грн., а саме основного боргу у розмірі 4656,78 грн., штрафу у розмірі 2794,06 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору поставки № 2737 від 01.02.2011 р., видаткову накладну № АМ-682405-БНН від 28.08.2012 р., № АМ-669391-БНН від 15.08.2012 р., претензію № 013/211 від 17.12.2012 р.,
Представник позивача у судове засідання не з`явився, через канцелярію господарського суду Донецької області надав клопотання б/н від 16.10.2013 р., № 013/212 від 28.10.2013 р. про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням представника позивача у черговій відпустці. Жодних доказів на підтвердження фактів, наведених у зазначених клопотаннях позивач не надав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, витребуваних документів не представив. Про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином, за адресою згідно даних єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
В силу положень статті 18 та 20 зазначеного Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", відомості внесені до Єдиного державного реєстру вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими та загальнодоступними.
З інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка міститься на офіційному веб-сайті Державного підприємства "Інформаційно-ресурсний центр" за адресою http://www.irc.gov.ua/ua/Poshuk-v-YeDR.html, створеного на виконання наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва "Про створення веб-сайту Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 08 липня 2009 року № 123 вбачається, що місцезнаходженням (юридичною адресою) Товариства з обмеженою відповідальністю Сантехдон - СО є - 83049, м. Донецьк, вул. Куйбишева, будинок № 70; код ЄДРПОУ - 34558267.
В силу приписів ст. 75 Господарського процесуального кодексу справа розглянута за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, додатково надані документи, господарським судом ВСТАНОВЛЕНО.
01.02.2011 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю Эффект (Постачальник) та Товариства з обмеженою відповідальністю Сантехдон - СО (Покупець) був укладений договір поставки № 2737 (надалі Договір), відповідно до якого Постачальник зобов'язався передати Покупцю товар в асортименті, кількості та по ціні, які визначені в накладних, що є невід'ємними частинами цього Договору, а Покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити за нього грошову суму на умовах цього договору. Означений договір підписаний сторонами та засвідчений печатками підприємств без зауважень.
За приписами п.п. 10.1.,10.1.1. Договір вступає в силу з 01.02.2011 року та діє до 31.12.2011 року. В разі, якщо за 30 днів до закінчення строку дії договору жодна зі сторін не повідомить іншу сторону про намір розірвати договір, то дія договору автоматично пролонговується на один рік.
До матеріалів справи не надано доказів щодо волевиявлення сторін про припинення дії договору чи зміни його умов, а тому суд приходить до висновку, що договір діє до теперішнього часу.
Пунктом 2.1. Договору визначено, що поставка товару здійснюється транспортом постачальника, сторони приймають умови: ЕXW правил Інкотемс 2000 вразі самовивозу товару, DDU правил Інкотермс 2000 -в разі доставки товару транспортом Постачальника.
За умов п. 2.2. Договору зобов'язання постачальника вважаться виконаними з моменту підписання накладних представниками Покупця.
Прийомка продукції за кількістю та якістю проводиться Покупцем відповідно до Інструкції Про порядок прийому продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання по якості (П-7) та Інструкції Про порядок прийому продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання по кількості (П-6) в частині, що не суперечить умовам цього Договору. Претензії за якістю, кількості, зовнішнім дефектам, строку придатності, упаковці, маркуванню, штрих коду, товаросупровідним документам приймаються Постачальником в момент прийомки товару та оформлюються відповідним актом, або відображаються в накладній. По закінченню прийомки товару при відсутності претензій, Покупець підписує накладну, що свідчить про прийняття товару. Після передачі товару Покупцю претензії приймаються в строк, передбачений Інструкцією П-7, виключно за прихованих недолікам товару (п. 3.2. Договору).
Згідно п. 4.1. Договору, грошові кошти за поставлений товар перераховуються в національній валюті України на банківський рахунок Донецької філії ТОВ Эффект Алкомир , зазначений в розділі 12 протягом дванадцяти календарних днів після підписання накладних покупцем.
Умовами п. 6.2.3. Договору Покупця зобов'язано здійснювати оплату в строки, передбачені п. 4.1. Договору.
28.08.2012 р. та 15.08.2012 р. позивач поставив відповідачу товар, що підтверджується видатковими накладними № АМ-682405-БНН від 28.08.2012 р., № АМ-669391-БНН від 15.08.2012 р., належним чином засвідчені копії якого містяться у матеріалах справи.
Факт поставки продукції та, відповідно, факт її прийняття з боку відповідача підтверджується підписом уповноваженої особи на видаткових накладних № АМ-682405-БНН від 28.08.2012 р., № АМ-669391-БНН від 15.08.2012 р. та печаткою підприємства ТОВ Сантехдон - СО .
Господарський суд приймає до уваги, що покупцем при отриманні товару не подавалося жодних заперечень щодо неналежності виконання постачальником прийнятих за Договором зобов'язань з поставки товару.
Оскільки суду не надано доказів незгоди відповідача щодо належності виконання позивачем прийнятих на себе згідно Договору зобов'язань, не надано доказів відмови від цього товару та прийняття його у встановленому порядку, суд дійшов висновку, що свої зобов'язання позивач виконав у відповідності з умовами Договору.
Згідно статті 1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Підпунктом 2.1 пункту 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24 травня 1995 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року за № 168/70, визначено, що первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Видаткова накладна є первинним документом, що містить відомості про здійснення господарської операції, а саме передачі певного товару від постачальника до покупця.
Відповідно до статті 9 Закону України Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Первинні документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Вказаний перелік обов'язкових реквізитів кореспондується з пунктом 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, згідно якого первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складається документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції (у натуральному та/або у вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Як вже зазначалось, факт прийняття товару з боку відповідача підтверджується підписом уповноваженої особи на видаткових накладних № АМ-682405-БНН від 28.08.2012 р., № АМ-669391-БНН від 15.08.2012 р. та печаткою підприємства. З огляду на приписи вищенаведених норм, означені видаткові накладні відповідають вимогам ст. 34 ГПК України
Стаття 193 Господарського кодексу України передбачає, суб'єкти господарювання та учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Аналогічне положення закріплено в ст. 526 Цивільного кодексу України. Так, зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно умовам договору та вимогам цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а у разі відсутності таких умов і вимог - згідно звичаїв ділового обігу або іншим вимогам, які звичайно ставляться.
Частина 1 ст. 530 Цивільного кодексу України встановлює, якщо в зобов'язанні встановлений строк (дата) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (дату).
За своєю правовою природою договір, укладений між позивачем та відповідачем, є договором поставки продукції.
За приписами п.п.1,2 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Статтею 655 ЦК України передбачено, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
За умов п. 1 ст. 662 ЦК України продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Стаття 692 ЦК України визначає обов'язок Покупця оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
В порушення умов договору, вимог зазначених статей Цивільного та Господарського кодексів України відповідач поставлений товар не оплатив.
Загальна сума заборгованості, заявлена позивачем, на час розгляду справи становить 4656,78 грн., тому зазначена сума підлягає стягненню з останнього на користь позивача.
Окрім суми основного боргу позивачем заявлені вимоги про стягнення штрафу у розмірі 2794,06 грн. відповідно до п.7.3. Договору.
Відповідно до ст.ст. 216 - 218 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Статтею 611 ЦК України та статтею 230 ГК України встановлено такий правовий наслідок порушення зобов'язання як сплата неустойки.
Відповідно до частин першої і третьої статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною шостою статті 232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно п 7.3. Договору в разі несплати поставленого товару більш, ніж на 30 календарних днів вище строку, встановленого в п. 4.1. Договору, Покупець сплачує Постачальнику штраф в розмірі 60% від суми заборгованості.
Заявлений до стягнення розмір штрафу у розмірі 2794,06 грн. в порядку п. 7.3. Договору, суд перевірив на правильність розрахунку та дійшов висновку про задоволення вимог в цій частині.
Витрати по сплаті судового збору у відповідності до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
На підставі вищенаведеного, згідно ст. ст. 526, 530, 536, 549, 625, 627, 655, 692, 693 п.п.1,2 ст. 712 Цивільного кодексу України, ст. ст. 193, 216-218, 230, 232 Господарського кодексу України, керуючись ст.ст. 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Эффект , м. Донецьк до Товариства з обмеженою відповідальністю Сантехдон - СО , м. Донецьк про стягнення заборгованості у сумі 7450,84 грн., а саме основного боргу у розмірі 4656,78 грн., штрафу у розмірі 2794,06 грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Сантехдон - СО (83049, м. Донецьк, вул. Куйбишева, буд.70, код ЄДРПОУ34558267) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Эффект (83121, м. Донецьк, вул. Собінова, буд. 2-Б, код ЄДРПОУ 22016013) заборгованість у розмірі 4656,78 грн. основного боргу, штраф у розмірі 2794,06 грн. судовий збір у розмірі 1720,50 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня його прийняття
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.А. Бойко
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2013 |
Оприлюднено | 05.11.2013 |
Номер документу | 34491600 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
І.А. Бойко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні