cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
24.10.2013 Справа № 905/4931/13
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Чернової О.В., при секретарі судового засідання Лагодіні Д.С.,
За участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Спільного українсько-німецького підприємства "Саксонія ГМБХ", м. Запоріжжя
до відповідача : Приватного підприємства "Торгівельний дім "Пілот", м. Донецьк
про : стягнення заборгованості в сумі 39 044,09 грн., інфляційних у сумі 149,64 грн., 3% річних у сумі 620,20 грн., пені у сумі 2 776,16 грн., -
На підставі ст.69 ГПК України за клопотанням позивача ухвалою суду від 02.09.13р. строк розгляду справи продовжено до 24.09.2013р.
Спільне українсько-німецьке підприємство "Саксонія ГМБХ", м. Запоріжжя (далі-Позивач) звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Приватного підприємства "Торгівельний дім "Пілот", м. Донецьк (далі-Відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 39 044,09 грн., інфляційних у сумі 149,64 грн., 3% річних у сумі 620,20 грн., пені у сумі 2 776,16 грн.
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем грошових зобов'язань за договором оренди №27 від 05.03.2012р. за жовтень 2012р.- січень 2013р., внаслідок чого утворилась стягувана заборгованість та виникли підстави для нарахування пені, 3% річних та інфляції.
Нормативно свої вимоги Позивач обґрунтовує ст.ст. 11, 16, 509, 525, 526, 625, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст. 193, 198, 232 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 16, 509, 525, 526, 625, 762 Цивільного кодексу України.
Ухвалою господарського суд Донецької області від 09.07.2013р. за вказаним позовом порушено провадження у справі №905/4931/13.
Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 23.09.2013р., у зв'язку з обранням судді Сгари Е.В. суддею Донецького апеляційного господарського суду, справу передано на потворний автоматичний розподіл, в результаті якого призначено суддю Чернову О.В.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не надав, хоча повідомлявся про судове засідання належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвали за адресою місцезнаходження, встановленою за відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців (а.с.90-91).
На адресу суду надійшли поштові повернення, надіслані на адресу Відповідача, з відміткою органу поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання». До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин, а неявка належним чином повідомленого Відповідача і ненадання ним витребуваних документів у світлі достатності наданого судом часу для реалізації процесуальних прав останнім у світлі приписів ст.ст. 4-3, 22 33 Господарського процесуального кодексу України істотним чином не впливають на таку кваліфікацію.
Заслухавши у судовому засіданні представника Позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду сторонами докази в порядку ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
ВСТАНОВИВ:
05 березня 2012р. між Спільним українсько-німецьким підприємством "Саксонія ГМБХ", м. Запоріжжя (Орендодавець) та Приватним підприємством "Торгівельний дім "Пілот", м. Донецьк (Орендар) укладений договір оренди №27 (далі-Договір), за умовами якого п.1.1, 1.2 Орендодавець передає, а Орендар приймає в тимчасове платне користування нежитлове приміщення загальною площею 209,7 ув.м., розташоване не першому поверсі в будівлі за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 111 з метою розміщення закладів торгівлі.
Розділом 3 договору сторони визначили порядок розрахунків. Розмір орендної плати за 1 кв.м. площі нежитлового приміщення об'єкту оренди за один місяць складає 40 грн. 00 коп. Загальний розмір орендної плати за перший місяць оренди складає 8388,00 грн. (п.3.1).
За кожний наступний місяць розмір орендної плати визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за поточний місяць на індекс інфляції за попередній місяць (п.3.2).
Орендар сплачує орендну плату за поточний місяць за наданими Орендодавцем рахунками протягом п'яти банківських днів з дати виставлення рахунків, але в будь якому разі не пізніше 8-го числа наступного місяця шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Орендодавця згідно платіжних реквізитів зазначених у п.12 даного договору або шляхом внесення готівки через касу підприємства з дотриманням усіх вимог законодавства щодо готівкових рахунків. У разі відсутності у Орендаря рахунку на оплату орендної плати Орендар повинен сплатити орендну плату у зазначений у цьому пункті строк на підставі цього Договору , у розмірі орендної плати за попередній місяць з урахуванням усіх змін щодо орендної плати, що передбачені цим Договором. Плата за індексом інфляції перераховується окремо, після визначення Держкомстатом України індексу інфляції за місяць, за який сплачується орендна плата (п.3.3).
Згідно п.3.5 Договору Орендар протягом 5 банківських днів з моменту підписання цього договору повинен сплатити суму в розмірі, що дорівнює розміру орендної плати за останній місяць, зазначеному в.3.1 Договору. Зазначена сума буде враховуватися в розмір орендної плати за останній місяць дії договору. За передостанній місяць використання об'єкта оренди Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату в розмірі, зазначеному в п.3.1 Договору протягом 5 банківських днів з моменту підписання акту приймання-передачі об'єкта оренди в фактичне користування.
Вартість спожитих орендарем комунальних послуг, послуг зв'язку, послуг з обслуговування пожежної охоронної сигналізації, послуг з теплопостачання, а також послуг з енергопостачання та плата за користування земельною ділянкою, в орендну плату не входять та сплачуються орендарем окремо, виходячи з показань лічильників, норм та тарифів постачальників послуг за попередній місяць (п.3.8 договору).
Орендар компенсує Орендодавцю зазначені витрати протягом п'яти банківських днів з дати виставлення рахунків, але в будь якому разі не пізніше 5-го числа наступного місяця , виходячи з показань лічильників, норм та тарифів постачальників за попередній місяць. У разі відсутності у Орендаря рахунку на оплату зазначених вище витрат, Орендар повинен компенсувати зазначені вище витрати у розмірі середньомісячної оплати за зазначені вище витрати , які були сплачені Орендарем за весь попередній період дій цього Договору. (п.3.8).
Згідно з п. 3.9 договору обсяг виконаних послуг по даному договору за кожен місяць оформлюється актом виконаних послуг, який направляється на адресу орендаря протягом трьох робочих днів з моменту завершення поточного місяця. Отриманий акт виконаних послуг Орендар повинен підписати та повернути на адресу Орендодавця на протязі 5 днів з моменту отримання. У разі відсутності зауважень по акту або неотримання його у встановлений строк, даний акт вважається погодженим Орендарем.
Пунктом 5.1.2 договору визначено обов'язок орендаря своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендодавцю орендну плату та компенсувати витрати, зазначені у п.3.8 та 3.10 Договору, відповідно до умов розділу 3 Договору.
Відповідно до п.8.3 Договору у разі, якщо орендар прострочить виконання своїх зобов'язань, зазначених в розділі 3 Договору, по оплаті орендної плати і компенсації витрат, зазначених в п.п. 3.8, 3.9 Договору, то він повинен сплатити орендодавцю пеню у відповідності з діючим законодавством України.
Згідно п.9.1 Договору він набирає чинності з моменту його підписання та діє до 28.02.2015р.
На виконання п.2.1 Договору приміщення передано в оренду Відповідачу, про що складено акт приймання-передачі від 05.03.2012 року.
На виконання умов Договору Позивачем виставлено рахунки на оплату комунальних послуг та орендної плати за жовтень 2012р. -січень 2013 року на загальну суму 47 340,18грн., що підтверджується реєстрами про вручення з підписом представника Відповідача та описом вкладення у цінний лист, в якому направлений рахунок №СФ - 0000056 від 19.01.13р.
Посилаючись на неналежне виконання Відповідачем грошових зобов'язань за договором оренди №27 від 05.03.2012р. за жовтень 2012р.- січень 2013р., внаслідок чого утворилась стягувана заборгованість та виникли підстави для нарахування пені, 3% річних та інфляції, Позивач звернувся до суду з розглядуваним позовом.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги Позивача такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне:
Як вбачається із матеріалів справи, сутність розглядуваного позову полягає у примусовому спонуканні Відповідача до виконання грошових зобов'язань за договором оренди та застосуванні наслідків його невиконання у вигляді стягнення 3% річних, пені та інфляції.
Зважаючи на статус сторін та характер правовідносин, останні, згідно ст.ст.1-3 Господарського кодексу України регламентуються насамперед його положеннями та іншими актами господарського законодавства, зокрема - Цивільним кодексом України, а також - умовами договору оренди.
Згідно ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають зокрема з договорів. Аналогічні положення встановлені і в ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України.
Як встановлено ч. 1 ст. 283, ч. 3 ст.285 Господарського кодексу України та ст.ст.759, 762 Цивільного кодексу України за користування майном на умовах оренди орендар (наймач) має сплачувати орендну плату.
Водночас, встановлення сторонами грошових зобов'язань Відповідача з компенсації вартості комунальних платежів з водопостачання та електропостачання узгоджується із приписами ст.ст.3, 6, 627 Цивільного кодексу України, які встановлюють принцип свободи договору, і ст. 322 Цивільного кодексу України.
Отже, в контексті зазначених норм укладений між Позивачем та Відповідачем договір оренди №27 від 05.03.2012р. є належною підставою для виникнення у останнього грошових зобов'язань, визначених його умовами.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
При цьому, приписи ч.7 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст. 629 Цивільного кодексу України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.
Таким чином, Відповідач не мав жодних підстав для ухилення від виконання обов'язку із здійснення платежів з орендної плати протягом п'яти банківських днів з дати виставлення рахунків, але в будь якому випадку не пізніше 8-го числа наступного місяця відповідно до п.3.3 Договору та зі сплати вартості спожитих комунальних послуг протягом п'яти банківських днів з дати виставлення рахунків, але в будь якому випадку не пізніше 5-го числа наступного місяця згідно п.3.8 Договору.
Відповідачем, всупереч ст.ст. 4-3, 33 Господарського процесуального кодексу України належних у розумінні ст. 34 цього Кодексу належних доказів сплати заборгованості з орендної плати та спожитих комунальних послуг, розмір яких підтверджений рахунками комунальних підприємств, за жовтень 2012р. - січень 2013р. за договором оренди №27 від 05.03.2012р. не надано.
Згідно ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата вноситься орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності.
Таке невиконання грошових зобов'язань кваліфікується судом як порушення зобов'язання у розумінні ст. 610 Цивільного кодексу України, а сам Орендар вважається таким, що прострочив виконання грошових зобов'язань у розумінні ч. 1 ст. 612 цього Кодексу.
Перевіривши розрахунок заявленої до стягнення суми орендної плати та комунальних послуг, суд дійшов висновку, що ця сума є обґрунтованою та такою, що відповідає встановленим обставинам справи, з огляду на що позовні вимоги про стягнення заборгованості за договором оренди в розмірі 39 044,09 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.
За змістом ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання та на вимогу кредитора має сплатити суму боргу, а також 3% річних та інфляційну індексацію, нараховані на заборгованість, за весь час її прострочення.
З урахуванням викладеного, враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог про стягнення заборгованості з орендної плати та комунальних платежів в розмірі 39 044,09грн., суд перевіривши розрахунок 3% річних за період з жовтня по липень 2013р. та інфляційного збільшення за визначений Позивачем період у відповідності до встановлених обставин справи, дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог в цій частині та стягнення та 3% річних в розмірі 620,20грн. та індексації в сумі 149,64грн.
Відповідно ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, у тому числі - сплата неустойки, що узгоджується із ч. 1 ст. 550 Цивільного кодексу України.
Аналогічні положення закріплені і в ст.ст. 216, 217 Господарського кодексу України. При цьому, несвоєчасне виконання грошових зобов'язань є належною підставою у розумінні ст. 218 Господарського кодексу України для застосування заходів господарсько-правової відповідальності.
Як встановлено ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є вид неустойки, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Враховуючи, що домовленість Позивача та Відповідача про застосування пені у разі прострочення оплати орендної плати сформульована безпосередньо у п. 8.3 договору оренди від 05.03.2012р., вимоги ст. 547 Цивільного кодексу України стосовно форми правочину про забезпечення виконання зобов'язання, видом якого у розумінні ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України є неустойка, у розглядуваному випадку дотримані.
Враховуючи висновок суду про наявність заборгованості Відповідача, яка сформувалась протягом вказаного Позивачем періоду, суд здійснив перевірку арифметичного розрахунку пені, встановивши відповідність визначення її розміру приписам ч. 6 ст. 232 Господарського процесуального кодексу України та ст. 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", дійшов висновку про можливість задоволення вимог щодо пені в повному обсягу - в сумі 2776,16грн.
Судові витрати у відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України стягуються з Відповідача на користь Позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 4-2 - 4-6, 22, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Спільного українсько-німецького підприємства "Саксонія ГМБХ", м. Запоріжжя до відповідача Приватного підприємства "Торгівельний дім "Пілот", м. Донецьк про стягнення заборгованості в сумі 39 044,09 грн., інфляційних у сумі 149,64 грн., 3% річних у сумі 620,20 грн., пені у сумі 2 776,16 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Торгівельний дім "Пілот", м. Донецьк (83020, м. Донецьк, вул. Дагестанська, 25, код ЄДРПОУ 36934664) на користь Спільного українсько-німецького підприємства "Саксонія ГМБХ", м. Запоріжжя ( 69095, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 111, код ЄДРПОУ 19364710) заборгованість в сумі 39 044,09 грн., інфляційних у сумі 149,64 грн., 3% річних у сумі 620,20 грн., пені у сумі 2 776,16 грн.
Видати наказ після набрання чинності рішенням.
Стягнути з Приватного підприємства "Торгівельний дім "Пілот", м. Донецьк (83020, м. Донецьк, вул. Дагестанська, 25, код ЄДРПОУ 36934664) на користь Спільного українсько-німецького підприємства "Саксонія ГМБХ", м. Запоріжжя (69095,м. Запоріжжя, пр. Леніна, 111, код ЄДРПОУ 19364710) витрати зі сплати судового збору в сумі 1 720, 50грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним господарським судом, якщо рішення не буде скасовано.
Суддя О.В. Чернова
Повний текст рішення складено та підписано 25.10.2013р.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2013 |
Оприлюднено | 08.11.2013 |
Номер документу | 34492110 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
О.В. Чернова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні