Рішення
від 29.10.2013 по справі 637/466/13-ц
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

29.10.2013

№ 637/466/13-ц

№ 2/637/233/13

РІШЕННЯ

Іменем України

24 жовтня 2013 року с.м.т. Шевченкове

Шевченківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Островської Н.І.,

за участю секретаря Катренко Ю.С.,

позивач: представник за довіреністю: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с.м.т. Шевченкове Шевченківського району Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Безм'ятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області, третя особа: відділ держземагенства у Шевченківському районі Харківської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом ,-

в с т а н о в и в :

У травні 2013 року ОСОБА_3 звернувся до суду з вимогою про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3.

Як підставу позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його сестра, ОСОБА_3, після смерті якої відкрилася спадщина, що складається із земельної ділянки площею 6,9041 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Безм'ятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області. Вказує, що він є спадкоємцем другої черги за законом після смерті сестри, оскільки померла заповіту не залишила, спадкоємці першої черги відсутні. На підставі рішень Шевченківського районного суду Харківської області від 16.11.2009 року та від 08.12.2009 року було визначено додатковий строк для прийняття спадщини та встановлено факт родинних відносин із сестрою. У зв'язку з втратою спадкодавцем оригіналу державного акту на земельну ділянку серії ІІІ - ХР № 031503, було подано оголошення до Шевченківської районної газети «Краєвид» від 8 травня №№ 37-38. Після звернення до Шевченківської райдержадміністрації Харківської області на підставі розпорядження № 207 від 21.06.2010 року вищезазначений державний акт визнано недійсним, скасовано запис про його державну реєстрацію та надано дозвіл на виготовлення дублікату державного акту замість втраченого. Однак, на даний час виготовити дублікат державного акту не має можливості. Згідно відповідям відділу держземагенства у Шевченківському районі Харківської області одержати дублікат державного акту може тільки власник земельної ділянки або особа, яка має відповідну довіреність, дублікати державних актів не виготовляються. Після звернення до нотаріального органу з приводу оформлення спадкового майна у вигляді земельної ділянки отримано офіційну відмову в зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку. На даний час виникла необхідність у визнанні права власності на земельну ділянку з метою використання за цільовим призначенням. Просить визнати за ним право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті сестри.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов та наполягав на його задоволенні.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надавши заяви про розгляд справи у відсутність, позов визнав у повному обсязі і не заперечував проти його задоволення.

Представник третьої особи до суду не з»явився, надавши заперечення проти позову, обґрунтовуючи відсутністю обґрунтованої постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, що передбачено вимогами законодавства України.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши наявні докази, з'ясувавши позиції сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Положеннями ст.ст. 1216, 1218 Цивільного кодексу України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припилися внаслідок його смерті.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 (а.с. 7).

Згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ - ХР № 031503, виданому на підставі розпорядження Шевченківської райдержадміністрації Харківської області № 188 від 24.09.2002 року та зареєстрованому 04.10.2002 року у книзі записів державних актів за № 5, ОСОБА_3 належить земельна ділянка площею 6,9041 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Безм'ятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області (а.с. ).

Згідно звіту про експертну грошову оцінку ТОВ «Агентство оцінки «Грош Цена»» від 24.05.2013 року ринкова вартість земельної ділянки становить 66970 гривень (а.с. 29-58).

За інформацією Безм'ятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області ОСОБА_3 передана земельна ділянка площею 6,9041 га за № 144 на підставі державного акту серії ІІІ - ХР № 031503 згідно проекту організації території земельних ділянок (а.с. 10).

На підставі рішень Шевченківського районного суду Харківської області № 2-498/2009 від 16.11.2009 року та № 2-о-64/09 від 08.12.2009 року ОСОБА_3 визначено додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 та встановлено той факт, що він є рідним братом ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8, 9).

У зв'язку з втратою спадкодавцем ОСОБА_3 оригіналу державного акту на земельну ділянку серії ІІІ - ХР № 031503, позивачем подано оголошення до Шевченківської районної газети «Краєвид» від 8 травня №№ 37-38 (а.с. 11), в зв»язку з чим державний акт на право приватної власності на землю серії ІІІ - ХР № 031503 визнано недійсним, скасовано запис про його державну реєстрацію та надано дозвіл на виготовлення дублікату державного акту (а.с. 12).

Згідно відповідям відділу держземагенства у Шевченківському районі Харківської області одержати дублікат державного акту може тільки власник земельної ділянки або особа, яка має відповідну довіреність, на даний час дублікати державних актів не виготовляються (а.с. 13, 15).

За інформацією Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області, інформаційних довідок зі Спадкового реєстру після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, із заявою про прийняття спадщини звернувся ОСОБА_2, заведено спадкову справу за № 546/2009 від 27.11.2009 року, заповіти від імені померлої не посвідчувалися, свідоцтва про право на спадщину не видавалися, заяви від інших спадкоємців не надходили (а.с. ).

Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно п.п. 10, 20, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування за законом мають вирішуватись на основі правил Глави 86 ЦК України. За відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, у разі не охопленням заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують спадкоємці відповідної черги. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця. Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, у порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

У відповідності до ст.ст. 1225, 1226 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги.

Відповідно до ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід з боку батька, так і з боку матері.

Позивач є рідним братом спадкодавця ОСОБА_3 (а.с. 9), а також є спадкоємцем другої черги за законом після смерті сестри, в зв'язку з відсутністю заповіту спадкодавця та спадкоємців першої черги за законом. На даний час позивач не має можливості оформити спадкове майно. Після звернення до Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області з приводу оформлення спадкового майна у вигляді земельної ділянки отримано офіційну відмову в зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку (а.с. ).

У відповідності до ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.ст. 316, 328 ЦК України право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Судом не приймаються до уваги заперечення представника третьої особи щодо відсутності обґрунтованої відмови нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій, оскільки за змістом узагальнення судової практики розгляду цивільних справ про спадкування Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року, справа розглядається судом взагалі за наявності у матеріалах справи відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину. Дана справа містить відмову нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину.

З огляду на викладене, судом вбачаються правові підстави для задоволення позову. Керуючись ст.ст. 10, 11, 212, 214, 215 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 316, 328, 1216, 1218, 1225, 1226, 1258, 1262, 1268 Цивільного кодексу України, ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» ,-

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 з дня набрання рішенням суду законної сили право власності на земельну ділянку площею 6,9041 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер: 6325781500:02:000:0072, розташованої на території Безм'ятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області згідно державному акту на право приватної власності на землю серії ІІІ - ХР № 031503, виданому на підставі розпорядження Шевченківської райдержадміністрації Харківської області № 188 від 24.09.2002 року та зареєстрованому 04.10.2002 року у книзі записів державних актів за № 5, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.

Копію рішення направити відповідачу та третій особі.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Шевченківський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Шевченківського

районного суду Н.І.Островська

Харківської області

СудШевченківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення29.10.2013
Оприлюднено13.11.2013
Номер документу34563203
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —637/466/13-ц

Ухвала від 09.10.2013

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Островська Н. І.

Ухвала від 15.05.2013

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Островська Н. І.

Ухвала від 27.05.2013

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Островська Н. І.

Рішення від 29.10.2013

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Островська Н. І.

Рішення від 24.10.2013

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Островська Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні