Судовий наказ
від 28.10.2013 по справі 122/19004/13-ц
ЗАЛІЗНИЧНИЙ РАЙОННИЙ СУД М. СІМФЕРОПОЛЯ

Справа № 122/19004/13-ц

Провадження по справі 2/122/2079/13

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 жовтня 2013 року Залізничний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого, судді - Гоцкалюка В.Д.,

при секретарі - Рассомакіні А.А.,

за участю прокурора - Налча О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» про стягнення суми вкладу, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» про стягнення суми вкладу в розмірі 75580 грн. 81 коп.

Свої вимоги мотивує тим, що вона була членом Кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту». За період з 06 лютого 2002 року має накопичення на суму 75580 грн. 81 коп. На її неодноразові заяви про отримання коштів отримує відмову. Протоколом №3 зборів Наглядової Ради КС «КТВК» від 01 квітня 2013 року її за власним бажанням виключено зі складу членів кредитного союзу. Вважає дії відповідача неправомірними та просить задовольнити заявлені вимоги у повному обсязі.

ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні з мотивів викладених в позовній заяві. Додатково пояснила, що дії відповідача є неправомірними, оскільки вона є людиною похилого віку, їй необхідно виїхати за межі України, а з вини відповідача позбавлена можливості це здійснити.

Представник Кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» - ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечувала та пояснила, що Кредитна спілка не відмовляється повернути кошти позивачу, але на даний момент вона позбавлена такої можливості оскільки усі кошти перебувають на руках у членів спілки. 01 квітня 2013 року на зборах наглядової ради КС «КТВК», було вирішено, що питання про повернення додаткового пайового внеску позивачу буде вирішено пізніше, відповідно до рішення зборів поетапно і почергово за наявності грошових коштів, але позивача це не влаштовує. Згідно статуту кошти можуть бути повернуті лише за їх наявності.

Прокурор в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні, вважаючи дії відповідача такими, що порушують права позивача, який в свою чергу є інвалідом, людиною похилого віку.

Заслухавши пояснення осіб, що з’явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 5 ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень та протиправних посягань.

За загальним правилом (ч.1 ст.11 ЦПК України) суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, кожна з яких відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК України повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Частиною 3 ст. 10, ст. 60 ЦПК передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності. Сторони мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи.

Стаття 213 ЦПК України вимагає від суду повно та всебічно з'ясувати обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідити всі докази в їх сукупності.

Судовим розглядом встановлено, що з 06 лютого 2002 року ОСОБА_1 була членом Кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту».

Згідно протоколу №3 зборів Наглядової Ради КС «КТВК» від 01 квітня 2013 року ОСОБА_1 виключено з членів кредитної спілки за власним бажанням. Та вирішено, що питання про повернення додаткового пайового внеску позивачу буде вирішено пізніше, відповідно до рішення зборів поетапно і почергово за наявності грошових коштів.

ОСОБА_1 вносила гроші на добровільний пайовий рахунок частинами. На її пайовому рахунку 75580 грн. 81 коп., з яких: - 29487 грн. 37 коп. сума внесена ОСОБА_1; - 46083 грн. 44 коп. нараховані відсотки.

Дані обставини визнанні сторонами та не оскаржуються в судовому засіданні.

В судовому засіданні ОСОБА_1 зазначила, що вона не одноразово як письмово так і усно зверталась до відповідача з проханням повернути їй кошти на що в свою чергу отримує відмови у зв’язку з відсутністю коштів.

Згідно п. 2 розділу 1 Статуту Кредитної спілки «КТВК» - Кредитна спілка це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні кредитів за рахунок об'єднаних грошових коштів членів кредитної спілки.

Згідно п. 3 розділу 1 Статуту Кредитної спілки «КТВК» - принципи діяльності кредитної спілки: добровільний вступ в члени Кредитної спілки і рівноправність усіх членів кредитної спілки.

Згідно п.п. 6 п. 15.1 розділу 3 Статуту Кредитної спілки «КТВК» - члени кредитної спілки мають право вийти з членів кредитної спілки в порядку. Передбаченому Законом України «Про кредитні спілки» та цим Статутом.

Згідно п.п. 2 п. 16.1 розділу 3 Статуту Кредитної спілки «КТВК» - члени кредитної спілки зобов’язанні брату участь у формуванні майна кредитної спілки, зокрема, сплачувати у грошовій формі вступні, обов’язкові пайові та інші внески у розмірах, строки та в порядку, що визначені рішенням загальних зборів кредитної спілки.

Згідно п.п. 3 п. 17.1 розділу 3 Статуту Кредитної спілки «КТВК» - припинення членства в кредитній спілці може відбутися у разі добровільного виходу з членів спілки.

Згідно п. 17.5 розділу 3 Статуту Кредитної спілки «КТВК» - у разі добровільного виходу особи з членів кредитної спілки або виключення її внаслідок порушення цього Статуту нею мають бути повністю сплачені отримані від кредитної спілки кредити. Членові спілки, який вибуває, кредитна спілка виплачує всі його пайові внески та внески (вклади) члена кредитної спілки на депозитні рахунки разом із належним доходом після відрахування його заборгованостей перед спілкою.

Згідно п. 17.8 розділу 3 Статуту Кредитної спілки «КТВК» - повернення обов’язкового пайового внеску, провадиться в порядку, передбаченому цим Статутом, та відповідними положеннями кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами, спостережною радою кредитної спілки або правлінням відповідного рішення. Повернення додаткових пайових внесків (вкладів) та внесків (вкладів) на депозитні рахунки членами кредитної спілки провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором. Дохід на пайові внески члена виплачується йому згідно з відповідними положеннями кредитної спілки.

В судовому засіданні сторони пояснили, що обов’язковий пайовий внесок становить 10 грн. та згідно протоколу №3 зборів Наглядової Ради КС «КТВК» від 01 квітня 2013 року вирішено повернути ОСОБА_1 обов’язковий внесок не пізніше 29 квітня 2013 року. Сама ж ОСОБА_1 пояснила, що вона відмовилась отримувати 10 грн., оскільки їй потрібні усі кошти.

Згідно п. 2.4 Положення про фінансове управління кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» підставою для повернення додаткових пайових внесків є припинення членства у кредитній спілці, не зважаючи на дотримання кредитною спілкою фінансових нормативів, встановлених рішенням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг та/або рішеннями органів управління кредитної спілки. При цьому, повернення додаткового пайового внеску члена кредитної спілки провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць, після прийняття уповноваженим на прийняття такого рішення органу управління кредитної спілки відповідного рішення. Умови залучення, повернення додаткових пайових внесків та умови розподілу доходу на внески є однаковими для всіх членів кредитної спілки.

Згідно п. 2.5 Положення про фінансове управління кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» за підсумками фінансового року нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки, розподіляється між членами кредитної спілки пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків у порядку, визначеному загальними зборами кредитної спілки.

Частиною 1 статті 21 Закону України «Про кредитні спілки» встановлено, що кредитна спілка відповідно до свого статут приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки.

Згідно ч.7 ст. 10 Закону України «Про кредитні спілки» повернення обов'язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення.

Таким чином, згідно п. 2.4 Положення про фінансове управління кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» повернення додаткового пайового внеску члена кредитної спілки провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць, після прийняття уповноваженим на прийняття такого рішення органу управління кредитної спілки відповідного рішення. А згідно Статуту повернення додаткових пайових внесків (вкладів) та внесків (вкладів) на депозитні рахунки членами кредитної спілки провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.

Згідно протоколу №3 зборів Наглядової Ради КС «КТВК» від 01 квітня 2013 року розглядалось питання про повернення ОСОБА_1 додаткового пайового внеску, та вирішено, що питання про повернення додаткового пайового внеску позивачу буде вирішено пізніше, відповідно до рішення зборів поетапно і почергово за наявності грошових коштів.

А отже згідно вказаного протоколу, питання про повернення ОСОБА_1 додаткового пайового внеску було предметом голосування не зважаючи на те, що прийнято рішення про те, що питання про повернення додаткового пайового внеску позивачу буде вирішено пізніше, відповідно до рішення зборів поетапно і почергово за наявності грошових коштів. В розумінні п. 2.4 Положення про фінансове управління кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» вказане повернення додаткового пайового внеску члена кредитної спілки провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць, після прийняття уповноваженим на прийняття такого рішення органу управління кредитної спілки відповідного рішення.

В судовому засіданні сторони пояснили, що не зважаючи на те, що позивачка не є членом кредитної спілки, ніякого повернення додаткових пайових внесків не відбулося, що в свою чергу є порушенням прав позивача.

Відповідно до ч.1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб, стаття 319 цього Кодексу визначає, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, статтею 321 ЦК України визначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Також ст. 1 Першого протоколу від 20.03.1952 року до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 року встановлено, що кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно вимог ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов’язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача суми вкладу в розмірі 75580 грн. 81 коп. є цілком обґрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому, суд не може узяти до уваги посилання представника відповідача на відсутність коштів, адже згідно п. 19.1 розділу 4 Статуту Кредитної спілки «КТВК» капітал кредитної спілки складається з пайового, резервного та додаткового капіталів, а також залишку нерозподіленого доходу спілки і не може бути меншим 10 відсотків від суми її загальних зобов’язань. Згідно п. 19.3 розділу 4 Статуту Кредитної спілки «КТВК» резервний капітал, призначений для відшкодування можливих збитків кредитної спілки, які не можуть бути покритими за рахунок надходжень поточного року, забезпечення платоспроможності кредитної спілки та захисту заощаджень її членів. Згідно п. 2.9 Положення про фінансове управління кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» з метою формування резервного капіталу та досягнення ним 15% від суми активів спілки, зважених за ступенем ризику, кредитна спілка на квартальній основі спрямовує на формування резервного капіталу не менше ніж 5% від чистого доходу спілки за поточний період. За рішенням спостережної ради сума доходу, спрямована на формування резервного капіталу може бути збільшена.

Відповідно до положень статті 214 ЦПК України, під час ухвалення рішення суду, у тому числі, вирішує питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

На підставі ст. 88 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 755 грн. 80 коп.

На підставі викладеного, ст.ст. 316, 319, 321, 1212 ЦК України, керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 60, 61, 88, 208, 209, 212 - 215, 218, 294, 296 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Стягнути з Кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» (ідентифікаційний код юридичної особи 25870854) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму вкладу в розмірі 75580 (Сімдесят п’ять тисяч п’ятсот вісімдесят) грн. 81 коп.

Стягнути з Кредитної спілки «Кримське товариство взаємного кредиту» (ідентифікаційний код юридичної особи 25870854) на користь держави судовий збір в розмірі 755 грн. 80 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

СудЗалізничний районний суд м. Сімферополя
Дата ухвалення рішення28.10.2013
Оприлюднено21.01.2014
Номер документу34568841
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —122/19004/13-ц

Ухвала від 09.12.2013

Цивільне

Апеляційний суд Автономної Республіки Крим

Іващенко В. В.

Рішення від 11.11.2013

Цивільне

Залізничний районний суд м. Сімферополя

Гоцкалюк В. Д.

Судовий наказ від 28.10.2013

Цивільне

Залізничний районний суд м. Сімферополя

Гоцкалюк В. Д.

Судовий наказ від 23.10.2013

Цивільне

Залізничний районний суд м. Сімферополя

Гоцкалюк В. Д.

Ухвала від 19.08.2013

Цивільне

Залізничний районний суд м. Сімферополя

Гоцкалюк В. Д.

Ухвала від 12.08.2013

Цивільне

Залізничний районний суд м. Сімферополя

Гоцкалюк В. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні