ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" листопада 2013 р.Справа № 916/2475/13 За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Курахівська";
До відповідача: Приватного підприємства "ЕНЕРГУД";
про стягнення
Суддя Меденцев П.А.
Представники:
Від позивача: Мабаракшина Е.Д. (за довіреністю).
Від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ : 16.09.2013р. за вх. №3827/13 Товариство з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Курахівська" (далі - позивач) звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного підприємства "ЕНЕРГУД" (далі - відповідач) про зобов'язання повернути грошові кошти у розмірі 29 300,00 грн., та виплатити штраф за не поставку товару у сумі 301 790,00 грн.
Позивач на позовних вимогах наполягає, надає уточнення від 25.10.2013 року за вх. №32512/13.
Відповідач у судовому засіданні не з'являвся, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання був належним чином повідомлений.
Відповідач відзив на позов не надав, у зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами, у відповідності до ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Курахівська" та Приватним підприємством "ЕНЕРГУД" було укладено договір поставки № 154-09/12 від 25.09.2012 року, згідно якого відповідач зобов'язався поставити позивачу Мотопомпи SDMO TRASH в кількості 1 штука за ціною 29 300,00 грн., з урахуванням ПДВ.
Згідно Специфікації від 25.09.2012 року до договору, умови оплати: передоплата 100%, а строк постачання - 60 робочих днів з моменту передоплати.
У позовній заяві Товариство з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Курахівська" вказує, що передоплата на рахунок відповідача була перерахована 05.10.2012 року, про що свідчать виписка банку та платіжне доручення, проте товар не надійшов.
Таким чином, позивач просить суд зобов'язати Приватне підприємство "ЕНЕРГУД" повернути грошові кошти у розмірі 29 300,00 грн., та виплатити штраф за не поставку товару у сумі 301 790,00 грн.
25.10.3013 року за вх. №32512/13 представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Курахівська" було подано до суду клопотання про уточнення позовних вимог, відповідно до якого позивач просив суд не „повернути" грошові кошти у розмірі 29 300,00 грн., та виплатити штраф за не поставку товару у сумі 301 790,00 грн., а „стягнути" з Приватного підприємства "ЕНЕРГУД" гроші за оплату товару у розмірі 29 300,00 грн., та виплатити штраф за не поставку товару у сумі 301 790,00 грн., яке було прийнято судом до розгляду та залучено до матеріалів справи.
Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до ч.1 ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення в якому одна сторона (боржник) зобов'язаний вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Згідно з ч.2 ст.509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього кодексу.
У п.1 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з вимогами ч.1 ст.712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму, а відповідно до ч.2 ст.712 ЦК України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Як вище встановлено господарським судом, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Курахівська" (позивач - Покупець) та Приватним підприємством "ЕНЕРГУД" (відповідач - Постачальник) було укладено договір поставки № 154-09/12 від 25.09.2012 року.
Згідно п. 1.1. договору, Постачальник зобов'язується поставити у власність Покупця продукцію та обладнання виробничого технічного призначення (в подальшому - Продукцію), в асортименті кількості, в строки, за ціною та якісними характеристиками, обумовленими Сторонами в договорі та Специфікаціях, що є невід'ємною частиною договору, а Покупець зобов'язується прийняти поставлену в його власність Продукцію та своєчасно сплатити її вартість у відповідності до умов договору (п. 1.2. договору).
Відповідно до Специфікації до договору поставки № 154-09/12 від 25.09.2012 року Постачальник зобов'язувався поставити, Покупець прийняти та сплатити Мотопомпи SDMO TRASH в кількості 1 штука за ціною 24 416,67 грн., з урахуванням ПДВ - 4 883,33 грн., де загальна вартість товару - 29 300,00 грн. (аркуш справи 9), що підписана обома сторонами та скріплена печатками.
Згідно умов договору п. 4.2., розрахунки за постачання Продукції по дійсному договору здійснюються Покупцем шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника на протязі 5 (п'яти) банківських днів з моменту виписки рахунка на відповідну партію Продукції, якщо інше не обумовлено у відповідних Специфікаціях к дійсному Договору.
Згідно Специфікації від 25.09.2012р. до договору, умови оплати: передоплата 100 %. Строк постачання: до 60 робочих днів з моменту передоплати.
Судом з'ясовано, що передоплата на рахунок відповідача була здійснена 05.10.2012р., що підтверджується випискою банку № 188 від 05.10.2012р. (аркуш справи 10-13) та платіжним дорученням № 2884 від 05 жовтня 2012р. (аркуш справи 14), проте, товар до Товариства з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Курахівська" не надійшов.
Відповідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (терміни).
Стаття 193 Господарського кодексу України зазначає, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ч. 2 ст. 693 ЦК України, якщо продавець, отримавши суму оплати товару, не передав товар в обумовлений строк, покупець має право витребувати передачу сплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Позивачем була направлена на адресу відповідача претензія № 642-07 від 25.07.2013р., яка залишена останнім без відповіді (аркуш справи 15-16).
Таким чином, суд доходить до висновку, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Курахівська" цілком правомірно заявлено вимоги до Приватного підприємства "ЕНЕРГУД" щодо стягнення оплати за непоставлений товар у розмірі 29 300,00 грн.
Положеннями ст. 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Згідно п. 5.2 договору, у разі не постачання (недопостачання) Продукції у строки, обумовлені у відповідній специфікації, Постачальник сплачує Покупцю неустойку у вигляді штрафу в розмірі 5% від вартості непоставленої продукції за кожен день прострочки, та крім того, відшкодовує всі понесені Покупцем збитки, причинені затримкою виконання Постачальником зобов'язань по Договору.
Штраф за не постачання Товару згідно умов договору, за розрахунками позивача, складає 301 790,00 грн., перевірений господарським судом та встановлено його невідповідність нормам чинного законодавства, з огляду на наступне.
Статтею 551 Цивільного Кодексу України встановлено, що предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі. Сторони можуть домовитися про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків, передбачених законом. Розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Таким чином, суд доходить до висновку, що штраф за непостачання товару має бути зменшений до суми основного боргу, а саме 29 300,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства "ЕНЕРГУД" (65078, Одеська область, м. Одеса, вул. В.Терешкової, буд. 13, код ЄДРПОУ 37008005) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Курахівська" (85621, Донецька область, Мар'їнський район, с. Вовчанка, вул. Нагорна, буд. 1А, код ЄДРПОУ 33959754) грошову суму за оплату товару у розмірі 29 300,00 грн., та виплатити штраф за не поставку товару у сумі 29 300,00 грн. та суму судового збору у розмірі 1 172,06 грн.
3. В решті позовних вимог відмовити.
Копію даного рішення надіслати відповідачу.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено 06 листопада 2013 року.
Суддя Меденцев П.А.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 04.11.2013 |
Оприлюднено | 07.11.2013 |
Номер документу | 34587879 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Меденцев П.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні