Справа №522/22404/13-ц
Провадження № 2/522/10416/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2013 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді - Шенцевої О.П.
при секретарі - Соболевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ГУМВС України в Одеській області, МВС України про визнання права власності на нежилі будівлі, також за зустрічним позовом Міністерства внутрішніх справ України до громадянки ОСОБА_1, третя особа на боці позивача - ГУМВС України в Одеській області, про визнання права власності на нерухоме майно на нежилі будівлі за Державою Україна в особі Міністерства внутрішніх справ, -
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси, з позовом звернулась ОСОБА_1, яка просила визнати за нею право власності на нежитлові споруди та приміщення дитячого оздоровчого табору «Салют» ГУМВС України в Одеській області, що знаходяться за адресою: пров. Аркадійський, 9 в місті Одесі.
Свої вимоги позивачка обґрунтувала тим, що за часів СРСР, за вказаною адресою було відведено земельну ділянку та за проектом зведено нежитлові будівлі та приміщення дитячого оздоровчого табору «Салют». Після набуття незалежності Державою України, частка документації відносно зведення вище вказаної споруди було втрачено, а з боку ГУМВС України в Одеській області, не було вжито належних заходів із відновлення технічної та будівельної документації на зазначені нежитлові будівлі та приміщення, а також не було вжито будь-яких дій із належного оформлення прав на нерухоме майно за адресою: пров. Аркадійський, 9 в місті Одесі. Посилаючись на норми ст. ст. 316, 317, 319 та 321 Цивільного Кодексу (ЦК) України, позивачка також повідомила, що тривалий час була прописана за вказаною адресою та має право претендувати на визнання за нею речових прав щодо вказаних споруд.
Позивачка у судовому засіданні надала пояснення, що позовні вимоги підтримала частково, просила задовольнити зустрічний позов МВС України та в подальшому розглянути позовну заяву за її відсутністю.
Представник МВС України просив позовні вимоги ОСОБА_1 відхилити, задовольнити зустрічний позов МВС України та розглянути позовну заяву за їх відсутністю.
Представник Головного управління МВС України в Одеській області підтримав позицію представника МВС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, надавши оцінку поданим доказам, вважає, що заявлені первісні позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, а вимоги зустрічного позову МВС України обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання.
Як зазначено ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.
Відповідно ст.ст. 316, 317, 319, 321 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
В силу ст. 1 Закону України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року N565-XII міліція в Україні - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
Правовою основою діяльності міліції є: Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України, постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України, Загальна декларація прав людини, міжнародні правові норми, ратифіковані у встановленому порядку.
Стаття 7 Закону визначає, що міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції.
З метою виконання функцій, покладених на органи внутрішніх справ, органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади надають територіальним підрозділам міліції земельні ділянки та приміщення.
Як встановлено в ході судового розгляду та не заперечується сторонами, з 1953 року функціонує дитячий заклад оздоровлення та відпочинку В«СалютВ» органів внутрішніх справ, розташований за адресою: м. Одеса, пров. Аркадійський, 9, який забезпечує лікування та відпочинок дітей співробітників органів внутрішніх справ України приказу № 74 від 25.05.1953 року.
Судом досліджені свідоцтво про держреєстрацію серії 01 № 317341, ДЗОВ «Салют» (ІКЮО 08806777). ДЗОВ внесено до Держреєстру за № 0215 (довідка Міністерства України у справах сім'ї , молоді та спорту від 09.11.2010).
З моменту створення по теперішній час дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Салют» ГУМВС України в Одеській області щорічно забезпечує оздоровлення та відпочинок дітей у 4 зміни в літній період. Судом досліджено переписку з правоохоронними органами щодо свідоцтва про право власності від 23.03.2004 року, технічний паспорт на нежилі приміщення тощо.
УОГП в подальшому неодноразово перейменовувалось, в тому числі в Управління внутрішніх справ Одеської обласної Ради народних депутатів, УМВС України в Одеській області, ГУМВС України в Одеській області. Відповідно до фактичних обставин, нормативів, що діяли за часів СРСР - МВС України, фактично набуло право власності на спірні споруди понад 60 років потому, законно та відкрито володіючи цими спорудами, орган внутрішніх справ не набув формалізованої реєстрації таких своїх прав на спірне майно у відповідності до чинного законодавства України. За наведених вище обставин, суд вважає за можливе застосувати ст. 344 ЦК України - „Набувальна давність", згідно ч. 1-ї вказаної статті особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом 10-ти років - набуває право власності на це майно, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Ставши правонаступником органів внутрішніх справ УРСР, зокрема управління внутрішніх справ Одеського облвиконкому ради народних депутатів - органи внутрішніх справ незалежної України фактично отримали (успадкували) у виключно добросовісний засіб майном, що належало аналогічним органам СРСР та УРСР та починаючи із серпня (грудня) 1991 року, відкрито та добросовісно володіє майном, зазначеним в позові.
Розглядаючи вимоги зустрічного позову, відносно визнання права власності на нежитлові будівлі дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Салют» ГУМВС України в Одеській області саме за Міністерством внутрішніх справ України, суд виходить із того, що у відповідності до ч. ч. 1 та 2, ст. 326 ЦК України - у державній власності є майно, у тому числі і грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Відповідно до ст. 4 Закону України „Про управління об'єктами державної власності" - суб'єктами управління об'єктами державної власності зокрема, є міністерства та інші органи виконавчої влади.
Згідно п.1, ч.2 „Положення про Міністерство внутрішніх справ України", затвердженого Указом Президента України № 383/2011, від 06.04.2011 року, „Міністерство внутрішніх справ України, входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина, власності, інтересів суспільства і держави від злочинних посягань...".
За таких обставин та у відповідності до наведених загальних та спеціальних норм матеріального права - суд вважає за правомірне, визнати право власності на спірні не жилі будівлі (споруди) дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Салют» ГУМВС України в Одеській області, саме за профільним міністерством, що є самостійним органом виконавчої влади держави та має усі правові підстави на здійснення усього обсягу прав власника, що діє від імені та в інтересах Держави відносно зазначеного в позові нерухомого майна.
Відповідно ст. 181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Як вказує ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно ч.1 ст. 19 Закон України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Таким чином, наявне рішення суду, може бути підставою для відповідної державної реєстрації прав за Державою в особі МВС України за зустрічним позовом на спірне нерухоме майно дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Салют» ГУМВС України в Одеській області.
Відповідно ч.1, ст. 60 ЦПК України - кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу (звільнення від доказування). Позивач за первісним позовом, не надав до суду доказів, визначених в ст. 57 ЦПК України, які б свідчили про правові підстави заявлених в позові, а надані первісним позивачем обґрунтування своїх позовних вимог є - нікчемними та такими, що не можуть бути прийняті судом.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 57,60, 88, 209, 212 - 215 ЦПК України, ст. ст. 15,16,181,182,316, 317, 319, 321, 326, 344 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ГУМВС, України в Одеській області, МВС України про визнання права власності на нежилі будівлі.
Зустрічний позов Міністерства внутрішніх справ України до ОСОБА_1, третя особа на боці позивача - ГУМВС України в Одеській області, про визнання права власності на нерухоме майно за Державою Україна в особі Міністерства внутрішніх справ - задовольнити.
Визнати за Державою в особі Міністерства внутрішніх справ України /01024, м. Київ, вул. Богомольця 10, код ЄДРПОУ 00032684/ право власності на нерухоме нежитлове майно дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Салют» ГУМВС України в Одеській області, що розташоване за адресою пров. Аркадійський, 9 в м. Одесі: адміністрація, літ. В, площею 238,1 кв. м; спальний корпус, літ. Л, площею 547,6 кв. м; спальний корпус, літ. Ч, площею 599,0 кв. м; спальний корпус, літ. Ш, площею 82,6 кв. м; убиральня, літ. Е, площею 29,4 кв. м; навіс, літ. N, площею 31,9 кв. м; навіс, літ. Ц, площею 19,8 кв. м; навіс, літ. І, площею 21,1 кв. м; навіс, літ. J, площею 9,2 кв. м; медпункт, літ. Б, площею 193,9 кв. м; кінобудка літ. Щ, площею 22,3 кв. м; навіс, літ. У, площею 178,1 кв. м; сцена, літ. Х, площею 54,0 кв. м; душева, літ. L, площею 11,0 кв. м; навіс, літ. Z, площею 8,8 кв. м; навіс, літ. S, площею 12,0 кв. м; альтанка, літ. Я, площа 28,3 кв. м; столова, літера Г, площею 389,05 кв. м.
Це рішення суду може бути підставою для державної реєстрації у відповідності до ч. ч. 8 та 9 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" із видачею відповідного свідоцтва права власності на зазначене в даному рішенні нерухоме майно за Міністерством внутрішніх справ України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня проголошення рішення.
Суддя 05.11.2013
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2013 |
Оприлюднено | 21.01.2014 |
Номер документу | 34602497 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Шенцева О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні