11/2805
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" червня 2008 р.Справа № 11/2805
За позовом Городоцький комбінат по комунальному обслуговуванню сільського населення м. Городок
до Виробничо-міжгосподарська коооперативна асоціація "Хмельницьксількомунгосп" Хмельницької області
про стягнення 150 097, 00 грн.
Суддя Радченя Д.І.
за участю представників сторін:
від позивача Фурман Л.З. - представник за довіреністю №15 від 23.05.08
від відповідача не з'явився
від третьої особи не з'явився
Позивач –Городоцького комбінату комунального обслуговування сільського населення звернувся до суду з позовною заявою до відповідача - виробничо-міжгосподарської кооперативної асоціації “Хмельницьксількомунгосп” про визнання дійсною лізингову угоду №1 від 01.04.2001р. із змінами і доповненнями дійсною та визнання права власності за позивачем на придбане майно.
Ухвалою господарського суду від 14.05.2008р. порушено провадження у справі №11/2805. Про дату, час і місце проведення судового засідання сторони повідомленні належним чином. Копії ухвал про порушення провадження у справі надіслано сторонам рекомендованими листами.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак ним подано суду письмовий відзив на позов, в якому позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить суд задоволити їх.
В судовому засіданні 05 червня 2008 року позивачем подано суду заяву в порядку ст. 22 ГПК України, в якому просить суд визнати право власності на: адміністративний корпус площею 231, 6 м.кв.; блок цехів площею 497, 5 м.кв.; котельню площею 80,3 м.кв.; прохідну площею 8,8 м.кв.; туалет площею 6,7 м.кв. та піднавіс площею 48,2 м.кв., які знаходяться за адресою м. Городок, вул. Тичини, 1А.
Дане клопотання є обґрунтованим та судом приймається.
Предметом спору необхідно визначити визнання права власності на: адміністративний корпус площею 231, 6 м.кв.; блок цехів площею 497, 5 м.кв.; котельню площею 80,3 м.кв.; прохідну площею 8,8 м.кв.; туалет площею 6,7 м.кв. та піднавіс площею 48,2 м.кв., які знаходяться за адресою м. Городок, вул. Тичини, 1А.
Неявка в судове засідання господарського суду представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті та не тягне за собою перенесення розгляду справи на інші строки.
Суд оцінивши подані сторонами по справі документи рахує їх достатніми для прийняття рішення по суті.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
01 квітня 2001року між асоціацією “Хмельницьксількомунгосп” (орендодавець) та Городоцьким райсількомунгоспом (орендар) укладено лізингову угоду за №1, у відповідності до умов якої орендодавцем передано, а орендарем прийнято згідно додатку №1, що є невід'ємною частиною даного договору , в строкове володіння та користування майновий комплекс колективного підприємства асоціації “Хмельницьксількомунгосп”, що знаходиться по вул. Тичини, 1а в м. Городок Хмельницької області, склад і вартість якого визначено відповідно акта оцінки та передавального балансу вказаного підприємства, складеного станом на 01.04.2001р. і становить 144 779, 62 грн.
Передача майна оформлена актом приймання – передачі від 01.04.2001р.
16 лютого та 23 лютого 2005 року між сторонами укладено додаткові угоди
Додатковим договором від 23 лютого 2005 року сторонами внесено зміни до розділу 2 угоди від 01.04.2001 року, яким обумовлено, що передача майна в оренду може бути підставою набуття права власності орендарем на отримане майно у разі внесення оплати за його оціночною вартістю , але не нижчою залишкової вартості але не нижче залишкової вартості дане майно переходить у власність орендаря. Передача майна у власність орендаря оформляється відповідним актом, що підписується уповноваженими представниками сторін лізингової угоди.
16 березня 2008 року позивачем здійснено остаточну оплату вартості орендованого майна, згідно акту оцінки, сума якого складає 150097 грн., в результаті чого складено акт про передачу у власність позивачу колективного майна асоціації “Хмельницьксількомунгосп”.
Як вбачається з довідки КП „Городоцьке бюро технічної інвентаризації №210 від 05.06.2008р., цілісний майновий комплект, що знаходиться в м. Городок по вул. Тичини, 1а станом на 01.06.2008р. зареєстровано на праві власності за виробничо-міжгоспордарською кооперативною асоціацією „Хмельницьксількомунгосп”.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності суд прийшов до висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належним доказами і підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Виходячи із змісту позовних вимог, підстав виникнення спірних правовідносин, даний спір підвідомчий господарському суду, а тому розглядається в порядку господарського судочинства.
У відповідності до ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Частиною 4 цієї ж статті визначено, що дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлено судом.
Відповідно до ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Статтею 4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме право власності на нерухоме майно.
Згідно ст. 19 цього ж закону, підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу.
Статтею 220 ЦК України, у разі недодержання сторонами вимог закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Згідно ст. 334 цього ж кодексу, право власності за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.
Згідно ч.2 ст.218 ЦК України, якщо правочин, для якого законом встановлена його недійсність у разі недодержання вимоги щодо письмової форми, укладений усно і одна із сторін вчинила дію, а друга сторона підтвердила її вчинення, зокрема шляхом прийняття виконання, такий правочин у разі спору може бути визнаний судом дійсним.
Враховуючи те, що сторонами вчинили всі необхідні дії на виконання правочину, а саме: одна сторона (позивач) перерахувала кошти за майно, а друга (відповідач) передала позивачу придбане ним майно, суд вважає, що незважаючи на те, що сторони не уклали договір у письмовій формі, такий правочин є дійсним, а тому позивач набув право власності на придбане ним майно.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України та ст.ст.1,2 Господарського процесуального кодексу України, особа звертається до суду за захистом порушеного права або охоронюваного законом інтересу.
Статтею 392 Цивільного кодексу України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Потреба в цьому заході захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб'єктивного права власника підлягає сумніву, не визнається іншими особами або оспорюється ними.
Об'єктом позову про визнання права власності є усунення невизначеності відносин права власності позивача щодо індивідуально-визначеного майна.
З огляду на викладене, позовні вимоги Городоцького комбінату комунального обслуговування сільського населення обґрунтовані матеріалами справи, відповідають вимогам чинного законодавства і підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати необхідно покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Городоцького комбінату комунального обслуговування сільського населення м. Городок до виробничо-міжгосподарської кооперативної асоціації “Хмельницьксількомунгосп” м. Хмельницький за участю третьої особи на стороні позивача Городоцького бюро технічної інвентаризації про визнання права власності на: адміністративний корпус площею 231, 6 м.кв.; блок цехів площею 497, 5 м.кв.; котельню площею 80,3 м.кв.; прохідну площею 8,8 м.кв.; туалет площею 6,7 м.кв. та піднавіс площею 48,2 м.кв., які знаходяться за адресою м. Городок, вул. Тичини, 1А задоволити.
Визнати за Городоцьким комбінатом комунального обслуговування сільського населення м. Городок, вул. Тичини, 1а (код 00912712) право власності на адміністративний корпус площею 231, 6 м.кв.; блок цехів площею 497, 5 м.кв.; котельню площею 80,3 м.кв.; прохідну площею 8,8 м.кв.; туалет площею 6,7 м.кв. та піднавіс площею 48,2 м.кв., які знаходяться за адресою м. Городок, вул. Тичини, 1А
Суддя Д.І. Радченя
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2008 |
Оприлюднено | 05.05.2009 |
Номер документу | 3463837 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Радченя Д.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні