Рішення
від 05.11.2013 по справі 915/1696/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2013 року Справа № 915/1696/13

Господарський суд Миколаївської області,

головуючий суддя Коваль С.М.,

при секретарі Кондратовій О.В..,

з участю представників сторін:

від позивача: Левченко О.В.., довіреність №01/33-390 від 26.12.2012;

від відповідача: представник не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 915/1696/13

За позовом: Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго", 54017, м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40

до відповідача: Комунального підприємства "Новоодеський міський водоканал", 56602, м.Нова Одеса, вул. Маслозаводська, 7

про: стягнення заборгованості у розмірі 93581,05 грн.,

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Миколаївобленерго" звернулось до господарського суду з позовом до Комунального підприємства "Новоодеський міський водоканал" про стягнення 88096,60 грн. боргу за спожиту активну електроенергію, 3592,14 грн. пені, 1799,97 грн. 3 % річних та 92,34 грн. інфляційних збитків.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань з оплати спожитої активної електричної енергії, поставленої позивачем за договором про постачання електричної енергії від 23.06.2010р. № 41/83.

В ході судових засідань позивач позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке наявне в матеріалах справи. Причини неявки повноважного представника відповідача суду не відомі. Відзив по суті заявлених позовних вимог суду не надав, позов не спростував.

Судом здійснено усі заходи щодо повідомлення належним чином відповідача про дату, час та місце судових засідань.

При цьому судом враховано, що відповідно до п. 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 року № 18 у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Дослідивши матеріали справи, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, у зв'язку з таким.

23.06.2010 року між ПАТ "Миколаївобленерго" та Комунальним підприємством "Новоодеський міський водоканал" було укладено договір про постачання електричної енергії № 41/83, у відповідності до п. 1 якого позивач зобов'язався продавати електричну енергію відповідачеві для забезпечення потреб електроустановок з дозволеною потужністю 358,1 кВт, а відповідач зобов'язався оплачувати постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами договору.

13.06.2013 року між ПАТ "Миколаївобленерго" та Комунальним підприємством "Новоодеський міський водоканал" було укладено новий договір про постачання електричної енергії № 41/83.

Пунктом 2.2.2. договору сторони також погодили, що позивач зобов'язаний постачати споживачу електроенергію як різновид товару в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу).

Згідно з п. п. 2.3, 2.3.1, 2.3.3, 2.3.9 договору відповідач зобов'язався оплачувати позивачу вартість електричної енергії, згідно з умовами додатків № 10 "Порядок розрахунків" та № 4 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а також проводити оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею позивача та електроустановками відповідача згідно з додатком № 5 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії". (пункт 2.3.4)

Відповідно до п. 1 додатку № 10 до договору розрахунковим вважається період з 20 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Покази розрахункових засобів обліку відповідно до переліку об'єктів відповідача і точок комерційного обліку фіксуються останнім на звітну дату кожного місяця та оформлюються "Актом про використану електричну енергію" по наведеному у додатку № 4 зразку. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника або дата внесення споживачем готівки в касу постачальника.

Пунктом 9.1. договору від 13.06.2013 року сторони домовились при виконанні умов даного договору застосовувати наступні Додатки № 1,1а,2,4,5,8,10,11,13, які є невід'ємною частиною договору № 41/83 від 23.06.2010 року, а також повідомлення про встановлення договірних величин споживання електричної потужності, акт про пломбування, акт параметризації електролічильників (при наявності), погоджений графік погашення заборгованості (при наявності), також акт екологічної, аварійної та технологічної броні (при наявності).

Згідно з п. 1 додатку № 10 до договору розрахунковим вважається період з 25 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Покази розрахункових засобів обліку відповідно до переліку об'єктів споживача і точно комерційного обліку фіксується споживачем на звітну дату кожного місяця та оформлюються «Актом про використану електричну енергію» по наведеному у додатку № 4 зразку у 2-примірниках по одному для кожної сторони.

Пунктами 1-2 додатку № 4 від 24.11.2011 року до договору № 41/83 від 23.06.2010 року сторони домовились, що споживач знімає показання розрахункових засобів обліку щомісячно 25 числа і в цей же день повідомляє про них постачальнику по встановленій додатком № 4 до договору формі, згідно зразку, підписаного «Акту про використану електричну енергію». Постачальник разом з рахунком на оплату за спожиту електроенергію надає споживачу «Акт про прийняття-передавання товарної продукції». Підписаний та скріплений мокрою печаткою «Акт про прийняття-передавання товарної продукції» споживач зобов'язується повернути постачальнику протягом п'яти робочих днів з дня отримання ним рахунку на оплату за спожиту електричну енергію.

Згідно з п. 2 додатку № 10 до договору відповідач при наявності грошових коштів здійснює протягом розрахункового періоду плановий платіж на поточний рахунок із спеціальним режимом використання у таких співвідношеннях: до 5 числа поточного місяця 30 % заявленого обсягу електроспоживання. В день надання "Акту про використану електричну енергію" позивач надає відповідачу рахунок на здійснення планових платежів та рахунок вартості фактично спожитої електроенергії. Якщо фактичне споживання електричної енергії виявляється більшим ніж очікуване, різниця між сумою планових платежів та вартістю фактично спожитої електроенергії має бути сплачена протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунку за фактично використану у розрахунковому періоді електричну енергію. Якщо фактичне споживання електричної енергії виявиться меншим ніж очікуване надлишкові кошти зараховуються як оплата наступних платежів.

На виконання умов договору позивач за період з червня 2012 року по липень 2013 року поставив відповідачу активної електричної енергії у обсязі 439 883 кВт*год. на загальну суму 325 701,83 грн., що підтверджується копіями актів про використану електроенергію, актів про прийняття-передавання товарної продукції та рахунками (а.с.61-160)

Відповідач, в порушення умов договору, свої зобов'язання виконав частково, сплативши за спожиту активну електричну енергію за період з червня 2012 року по липень 2013 року 237 605,23 грн.

Таким чином, станом на час вирішення даного спору сума боргу відповідача перед позивачем за активну електричну енергію, спожиту відповідачем за період з червня 2012 року по липень 2013 року, становить 88 096,60 грн., що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Статтями 525, 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

В силу ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Як встановлено судом, станом на час вирішення даного спору сума боргу відповідача перед позивачем за активну електричну енергію становить 88 096,60 грн., а отже позов позивача в частині стягнення з відповідача боргу за активну електроенергію підлягає повному задоволенню.

Підлягають задоволенню повністю й вимоги в частині стягнення з відповідача грошових коштів у сумі 92,34 грн. інфляційних витрат за період з серпня 2012 року по липень 2013 року, 3 % річних у сумі 1799,97 грн. за період з серпня 2012 року по липень 2013 року та пені в сумі 3592,97 грн. за період з серпня 2012 року по липень 2013 року.

Дані вимоги основані на підставі п. 4.2.1 та п.7 додатку № 10 до договору, у відповідності до яких за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.3-2.3.4 договору, з порушенням термінів, визначених додатком № 10 «Порядок розрахунків», споживач сплачує постачальнику розмір подвійної облікової ставки НБУ за кожень день прострочення платежу враховуючи день фактичної оплати, 3% річних та індекс інфляції та сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, що діяла в період, за який здійснюється нарахування; та на положеннях ст. 625 ЦК України, у відповідності до якої боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, та у відповідності до вимог Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" №543/96-ВР від 22.11.1996 (із змінами та доповненнями).

Відповідно до ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Згідно з ч. 2 ст. 217 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

За цих підстав, враховуючи положення п.п. 4.2.1 договору та п. 7 додатку № 10 до договору, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню пеня за період нарахування з серпня 2012 року по липень 2013 року у розмірі 3 592,14 грн., 3 % річних за період нарахування з серпня 2012 року по липень 2013 у розмірі 1799,97 грн. та інфляційні витрати за період нарахування з серпня 2012 року по липень 2013 року у розмірі 92,34 грн., а тому позов позивача в цій частині також підлягає задоволенню.

Будь - яких доказів того, що відповідач належним чином і в повному обсязі провів оплату за спожиту електроенергію по активній електроенергії протягом періоду з червня 2012 року по липень 2013 року відповідач, у порушення приписів ст. 33 ГПК України, суду не надав, тобто не довів безпідставність позовних вимог, тоді як надані позивачем докази, як зазначалось вище, навпаки, підтверджують наявність вказаної у позові заборгованості, а відтак і обґрунтованість позовних вимог.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані чинним законодавством, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 75, 82, 82-1, 84, 85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Новоодеський міський водоканал", 56602, Миколаївська обл., м.Нова Одеса, вул. Маслозаводська, 7, ідентифікаційний код 36514389, на користь Публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго", 54017, м.Миколаїв, вул. Громадянська, 40, р/р № 260383011001 в МОУ АТ «Ощадбанк», МФО 326461, ідентифікаційний код 23399393, заборгованості за активну електроенергію у сумі 88 096,60 грн. (вісімдесят вісім тисяч дев'яносто шість грн. 60 коп.), 3592,14 грн. (три тисячі п'ятсот дев'яносто дві грн. 14 коп.) пені, 1799,97 грн. (одна тисяча сімсот дев'яносто дев'ять грн. 97 коп.) 3 % річних, 92,34 грн. (дев'яносто дві грн. 34 коп.) інфляційних витрат та 1871,62 грн. (одна тисяча вісімсот сімдесят одна грн. 62 коп.) витрат по сплаті судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя С.М.Коваль

Рішення підписано 08.11.2013р.

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення05.11.2013
Оприлюднено11.11.2013
Номер документу34689085
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/1696/13

Ухвала від 04.08.2014

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

Ухвала від 23.07.2014

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Рішення від 05.11.2013

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 09.10.2013

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 25.09.2013

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 25.09.2013

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні