Рішення
від 07.11.2013 по справі 901/3224/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07.11.2013Справа № 901/3224/13 за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК «Крименерго» в особі Сакського району електричних мереж

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Сервісгаз»

про стягнення 8133,00 грн.

Суддя С.С. Потопальський

Представники:

Від позивача - Падалка Є.В., довіреність № 077.Д від 14.02.2013, представник;

Від відповідача - не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство «ДТЕК «Крименерго» в особі Сакського району електричних мереж (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим (далі - суд) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Сервісгаз» (далі - відповідач) про стягнення 8133,07 грн.

Позивачем у судовому засіданні 07.11.2013 було надано пояснення до позовної заяви, відповідно до якої позивач просить стягнути заборгованість за активну електричну енергією у розмірі 4436,22 грн., а також за перевищення договірної величини споживання електричної енергії у розмірі 3696,85 грн.

Відповідач явку свого представника до судового засідання не забезпечив. Про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином-рекомендованою кореспонденцією. Доказом отримання ухвали про порушення провадження по справі є поштове повідомлення про вручення, (а.с.27).

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини, що склалися між сторонами, та вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ст..75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, вислухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статуту Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго", товариство є правонаступником майна, прав та обов'язків Відкритого акціонерного товариства "Крименерго" та Публічного акціонерного товариства "Крименерго".

01.08.2006 між Відкритим акціонерним товариством "Крименерго" (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фірма Сервісгаз» (Споживач) укладений Договір на поставку електричної енергії № 381 з додатками (а.с. 16-23).

Відповідно до пункту 1 Договору Постачальник поставляє електричну енергію Споживачу, а Споживач сплачує Постачальнику її вартість та здійснює інші платежі згідно умовам цього Договору та додаткам до Договору, які є його невід'ємними частинами.

Розділом 2 Договору сторони домовилися під час виконання його умов, а також вирішення всіх питань, які не обумовлені даним договором, керуватися діючим законодавством України, зокрема, Законом України "Про електроенергетику" та Правилами користування електричною енергією, (далі ПКЕЕ)

Пунктом 2.1 Договору Постачальник взяв на себе зобов'язання виконувати умови цього договору та поставляти Споживачу електроенергію, як різновид товару.

Пунктом 2.2 Договору споживач взяв на себе зобов'язання виконувати умови цього договору; сплачувати постачальнику вартість електричної енергії та інші нарахування згідно з умовами додатку № 4.1 або 4.2 "Порядок розрахунків"; здійснювати оплату перетоків реактивної електричної енергії між електромережами постачальника та електроустановками споживача у відповідності з додатком № 5 "Порядок розрахунків за перетоки реактивної електроенергії".

Відповідно до пункту 1 Додатку 4.1 до Договору розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюється згідно з п.6.6 ПКЕЕ. Розрахункова дата (день, коли Споживач надає «Акт про об`єми споживання електроенергії» а постачальник виставляє остаточний рахунок встановлюється 13 числа кожного місяця, відповідно розрахунковим вважається період з 13 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.

Відповідно до пункту 2 Додатку 4.1 до Договору споживач до 13 числа, що передує розрахунковому періоду, здійснює платіж на наступний розрахунковий період в сумі 100% вартості заявленого об`эму споживання електричної енергії.

Облік електричної енергії, спожитої Споживачем або субспоживачами, приєднаними до електричних мереж Споживача, здійснюється у відповідності з вимогами Правил обліку електроенергії та Правил користування електричною енергією (пункт 7.1 Договору).

У відповідності до пункту 7.8 договору на підставі показників засобів обліку електричної енергії оформляється акт про об'єми переданої споживачу електричної енергії, акт результатів вимірів електричної потужності.

Відповідно до пункту 9.1 Договору додатки до даного Договору, а саме № 1, 2, 3.1, 4.2, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 у тому числі узгоджені сторонами графіки погашення заборгованості, Акт аварійної та технологічної броні (при наявності), а також письмові повідомлення про встановлення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, є невід'ємними частинами даного договору.

Строк дії Договору визначений у пункті 9.7 Договору та становить: з дня його підписання до 31.12.2006, а в частині рахунків - до повного їх завершення. Даний договір вважається продовженим на календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору ні однією зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Договір підписаний обома сторонами та завірений відповідними печатками підприємств.

Сторонами не представлено доказів розірвання договору, визнання його недійсним тощо.

Відповідач споживав електричну енергію, у відповідності до умов договору та додатків до нього, надавав акти про обсяги спожитої електричної енергії (а.с. 42, 43).

За жовтень місяць 2010 р. відповідачу був виставлений рахунок № 381 від 14.10.2010 р. за спожиту активну електричну енергію у розмірі 4630 кВт/ч, а також за втрати в лініях електропередач у розмірі 2 кВт/ч, всього 4632 кВт/ч в сумі 3813,06 грн. розрахунок суми по вищезгаданому рахунку був проведений позивачем на підставі п. 6.39 ПКЕЕ за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період, оскільки споживачем (відповідачем) не були надані позивачу відомості про кількість спожитої електричної енергії згідно умов договору.

За листопад місяць 2010 р. рахунок № 381 від 11.11.2010 р. за спожиту активну електричну енергію у розмірі 757 кВт/ч, а також за втрати в лініях електропередач у розмірі 0 кВт/ч в сумі 623,16 грн., розрахунок суми по вищезгаданому рахунку був проведений на підставі відомості контрольних показників знятих представником енергопередавальної організації (позивача) у відповідності с п. 6.11 ПКЕЕ.

Відповідно до пункту 1.2 Правил користування електричною енергією, електрична енергія (активна) - енергоносій, який виступає на ринку як товар, що відрізняється від інших товарів особливими споживчими якостями та фізико-технічними характеристиками (одночасність виробництва та споживання, неможливість складування, повернення, переадресування), які визначають необхідність регулювання та регламентації використання цього товару. Електрична енергія (реактивна) - технологічно шкідлива циркуляція електричної енергії між джерелами електропостачання та приймачами змінного електричного струму, викликана електромагнітною незбалансованістю електроустановок.

Відповідно до підпункту 2 пункту 10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ 31.07.1996 №28 Споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

Згідно пункту 6.11 Правил користування електричною енергією остаточний розрахунок Споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених цими Правилами.

Відповідно до частини 1 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Статтею 174 Господарського кодексу України визначено, що зобов'язання виникає з угод, що не суперечать закону, а також внаслідок вчинення господарських дій на користь другої сторони.

Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно статті 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення стосовно господарських зобов'язань міститься в частині 1 статті 193 Господарського кодексу України, якою визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами Договору.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення 4436,22 грн. заборгованості за активну електричну енергію.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику", споживачі електричної енергії у випадку споживання електричної енергії понад договірної величини за розрахунковий період сплачують енергопостачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини.

У відповідності с п. 5.1 Договору про постачання електричній енергії № 381 від 01.08.2006 р. для визначення договірних величин споживання електричної енергії і потужності наступного року, споживач не пізніше 15 листопада поточного року надає постачальникові відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії (додаток № 1 «Об'єми постачання електричній енергії споживачеві і субспоживачеві»).

У разі ненадання споживачем вище вказаних відомостей у встановлений термін розмір очікуваного споживання електричної енергії (потужності) наступного року встановлюється постачальником на рівні фактичних показників відповідних періодів поточного року.

Оскільки відповідачем в порушення п. 5.1 Договору № 381 від 01.08.2006 р. не були надані відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії на 2010 р., то відповідно постачальником (позивачем) було встановлено споживання на рівні фактичних показників 2009 р. Оскільки в жовтні, листопаді 2009 р. фактичне споживання електричної енергії склало 0 кВТ/ч, то дана договірна величина була проставлена в додатку № 1 на 2010 рік.

Згідно з пунктом. 6.13 Правил користування електричною енергією у передбачений договором термін за результатами розрахункового періоду споживачем, постачальником електричної енергії, електропередавальною організацією (основним споживачем) на підставі даних розрахункового обліку електричної енергії визначається фактичний обсяг переданої та поставленої споживачу (субспоживачу) електричної енергії.

Перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії (пункт 6.41 Правил користування електричною енергією).

Позивачем був виставлений рахунок № 381П від 01.11.2010 р. за перевищення договірної величини за жовтень 2010 р. Вказаний рахунок був розрахований за перевищення договірної величини, яка була виставлена згідно фактичного споживання жовтня 2009 року і склала 0 кВт/ч фактичне споживання електричної енергії за жовтень 2010 р. склало 4632 кВт/ч (4632-0) = 4632) дане перевищення кіловат часів поножується на тариф, що діє, отже 4632 * 0,6860 грн. = 3177,55 грн. Рахунок на сплату 3177,55 грн. був отриманий представником відповідача 20.01.2011 р., що підтверджується поштовим повідомленням про вручення рахунку, (а.с.12).

Рахунок № 381П від 01.12.2010 р. відповідачеві був виставлений за перевищення договірної величини за листопад 2010 р. та був розрахований за перевищення договірної величини, яка була виставлена згідно фактичного споживання листопада 2009 і склала 0 кВт/ч фактичне споживання електричної енергії за листопад 2010 р. склало 757 кВт/ч (757-0 = 757) дане перевищення кіловат часів поножується на тариф, що діє, отже 757 * 0,6860 грн. = 519,30 грн. Рахунок про сплату 519,30 грн. був отриманий представником відповідача 20.01.2011 р., що підтверджується поштовим повідомленням, (а.с. 15).

Відповідно до пункту 6.16 Правил користування електричної енергії, обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору.

Визначені відповідно до законодавства України вартість різниці між обсягом фактично спожитої величини і обсягом договірної величини електричної енергії, а також вартість різниці між найбільшою величиною споживаної електричної потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду в години контролю максимуму навантаження, та договірною граничною величиною електричної потужності зараховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.

Пунктом 7 Додатка 4.1 до договору передбачено, що рахунки на оплату перевищення гранічної величини споживання електроенергії виписуються Постачальником електричної енергії окремо та надаються Споживачу. Вказані рахунки повинні бути сплачені споживачем протягом 5 операційних днів с дня отримання.

Проте відповідачем не надано доказів сплати вищезазначених рахунків.

Враховуючи зазначене, суд вважає позовні вимоги доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Судовий збір покладається на відповідача відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, повне рішення складено 11.11.2013.

Керуючись статями 32, 33, 49, 75, 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Сервісгаз», (вул.Ескандронна, 25, м.Євпаторія, 97402, код ЄДРПОУ 23203562) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" (вул. Київська, буд. 74/6, м. Сімферополь, 95034, ЄДРПОУ 00131400) в особі Сакського РЄС Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго", (Новоселовське шоссе, 9, м.Саки, 96500, ЗКПО 00131400) 4436,22 грн. заборгованості за активну електричну енергією, 3696,85 грн. заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії, 1720,50 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя С.С. Потопальський

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення07.11.2013
Оприлюднено11.11.2013
Номер документу34701593
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —901/3224/13

Рішення від 07.11.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

С.С. Потопальський

Ухвала від 11.11.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

С.С. Потопальський

Ухвала від 30.09.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

С.С. Потопальський

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні