Ухвала
від 05.11.2013 по справі 2а-50/12/0970
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

cpg1251

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2013 року Справа № 48451/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Онишкевича Т.В., Клюби В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства «Науково-дослідний інститут галургії» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 1 лютого 2012 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області до Державного підприємства «Науково-дослідний інститут галургії» про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

У січні 2012 року позивач - управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Науково-дослідний інститут галургії», в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за період з 01.08.2011 року по 30.11.2011 року в сумі 11 452,54 грн. по відшкодуванню різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам згідно із Законом України «Про науково і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що працівникам ДП «Науково-дослідний інститут галургії» відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області призначено та виплачено за період з 01.08.2011 року по 30.11.2011 року пенсії як науковим працівникам.

Посилається на те, що відповідно до ст.24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльністьпередбачено, що різниця між сумою призначення пенсії за цим законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших нормативно-правових актів, на яку має право дана особа, фінансується для наукових, науково-педагогічних працівників державних бюджетних установ і організацій за рахунок державного бюджету, а для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних підприємств і організацій - за рахунок коштів цих підприємст в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Вказує на те, що згідно узгоджених даних станом на 01.12.2011 року за відповідачем рахується борг по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам в сумі 11 452,54 грн. за період з 01.08.2011 року по 30.11.2011 року.

Відповідач незважаючи на повідомлення управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про необхідність відшкодування фактично понесених сум витрат на виплату наукових пенсій працівникам, своїх зобов'язнань не виконав, внаслідок чого у нього виникла заборгованість в сумі 11 452,54 грн., яка добровільно не сплачена.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 1 лютого 2012 року позов задоволено.

Стягнено з Державного підприємства «Науково-дослідний інститут галургії» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області заборгованість за період з 01.08.2011 року по 30.11.2011 року в сумі 11 452,54 грн.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що ДП «Науково-дослідний інститут галургії» в добровільному порядку не здійснило відшкодування управлінню Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області сум пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з 01.08.2011 року по 30.11.2011 року на загальну суму 11 452,54 грн.

Суд першої інстанції посилається на те, що відповідно до Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи незаконною, необгрунтованою та такою, що винесена неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, Державне підприємство «Науково-дослідний інститут галургії»оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 1 лютого 2012 року та повернути справу на повторний розгляд до суду першої інстанції.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що на час набуття працівниками Державного підприємства «Науково-дослідний інститут галургії» стажу наукової роботи, яка надає право на отримання пенсій згідно з Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», відповідач був і залишається державною установою та перебуває у сфері управління Міністерства промислової політики України.

Посилається на те, що деякі працівники Державного підприємства «Науково-дослідний інститут галургії» після виходу на наукову пенсію продовжували і продовжують працювати на посадах, які дають підставу здійснювати перерахунок наукових пенсій. Пенсійний фонд (позивач), роблячи перерахунок наукових пенсій цим працівникам, під час встановлення різниці між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, останню не перераховував, у результаті різниця, яку вимагає сплатити позивач, виявилася завищеною.

Крім того звертає увагу на те, що відповідач направив запит позивачу з проханням уточнити розмір різниці, нарахований у позовній заяві трьом колишнім працівникам, однак позивач на даний запит не відповів.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило а тому, суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ДП «Науково-дослідний інститут галургії» за період з 01.08.2011 року по 30.11.2011 року не сплачувались витрати на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на загальну суму 11 452,54 грн.

Дана сума заборгованості підтверджується повідомленнями про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» №1977-ХІІ від 13.12.1991 року визначено, що право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється на всіх осіб, які вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою цієї статті. Призначення пенсій таким працівникам здійснюється відповідно до частин третьої-сьомої цієї статті з дня звернення за призначенням пенсії та за умови звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника, за винятком осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), що укладений після досягнення пенсійного віку.

Із матеріалів справи видно, що відповідач є державним небюджетним підприємством, за рахунок коштів якого фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників.

Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» різниця між сумою призначення пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується наступним чином: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України за №372 від 24.03.2004 року затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково- педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.

Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку - за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Пунктом 5 Порядку зазначено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Встановлено, що позивачем направлено віждповідачу повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної згідно Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів за 2011 рік. Дане повідомлення відповідачем отримано, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Однак, відповідачем не відшкодовано управлінню Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі різницю між сумою пенсій згідно із Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період з 01.08.2011 р. по 31.11.2011 р., яка становить 11452, 54 грн.

Відповідно пункту 8 даного Порядку, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Таким чином, з аналізу вказаних норм та обставин справи, суд першої інстанції прийшов до правомірного висновку, що відповідач має заборгованість у розмірі 11 452,54 грн., яка на час розгляду справи відповідачем добровільно не сплачена і тому підлягає стягненню на користь управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 195, п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Науково-дослідний інститут галургії» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 1 лютого 2012 року у справі №2а-50/12/0970 за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області до Державного підприємства «Науково-дослідний інститут галургії» про стягнення заборгованості - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Т.В. Онишкевич

В.В. Клюба

СудЛьвівський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення05.11.2013
Оприлюднено12.11.2013
Номер документу34706813
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-50/12/0970

Ухвала від 05.01.2012

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Григорук О.Б.

Постанова від 01.02.2012

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Григорук О.Б.

Ухвала від 05.11.2013

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Попко Я.С.

Ухвала від 05.01.2012

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Григорук О.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні