cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05.11.2013Справа № 901/2841/13 За позовом Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП»
до відповідача Публічного акціонерного товариства «Чорноморський банк розвитку та реконструкції»
про спонукання до виконання певних дій
Суддя С.А. Чумаченко
Представники сторін:
від позивача - Потапов П.Г., довіреність б/н від 10.01.2013, представник;
від відповідача - Капран М.В., довіреність № 62 від 02.07.2013, представник.
СУТЬ СПОРУ: Відкрите акціонерне товариство «Євпаторійське РТП» звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим із позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Чорноморський банк розвитку та реконструкції» про зобов'язання Публічного акціонерного товариства «Чорноморський банк розвитку та реконструкції» вчинити певні дії, а саме: прийняти від позивача - Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» картку зразків підписів, в якій зазначений один перший банківський підпис Голови ліквідаційної комісії та внести відповідні зміни до юридичної справи щодо оформлення рахунку Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП», визнавши право Голови ліквідаційної комісії одноособово підписувати платіжні доручення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 05.04.2012 між сторонами був укладений договір № 32/17/187 про відкриття та обслуговування банківського рахунку юридичної особи у національній валюті. Першим керівником підприємства Дороніна С.Л. стала з 03.03.2012 з моменту обрання загальними зборами товариства Головою ліквідаційної комісії. Загальні збори товариства не надавали члену ліквідаційної комісії Юдину О.Ю. права першого чи другого банківського підпису. Своїм наказом Голова ліквідаційної комісії Дороніна С.Л. право першого підпису, раніше наданого нею Юдину О.Ю., було скасовано у зв'язку з блокуванням Юдіним О.Ю. нормальної роботи підприємства і відмовою з'являтися на засідання ліквідаційної комісії. Про дані обставини банк був попереджений письмово та була надана заява про внесення змін до картки зразків підписів. Але банк відмовляється проводити зміни до картки зразків підписів та блокує розпорядження Головою ліквідаційної комісії Дороніною С.Л. рахунком на підставі відсутності другого підпису члена ліквідаційної комісії - Юдина О.Ю. Таким чином, дії банку грубо порушують чинне законодавство, порушують умови договору, спричиняють збитки та роблять неможливим виконання цілей, встановлених загальними зборами товариства, що і стало підставою для звернення з даною позовною заявою до суду.
Письмовими поясненнями від 19.09.2013 позивач конкретизував прохальну частину позову, та просив суд зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Чорноморський банк розвитку та реконструкції» прийняти від позивача - Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» картку зразків підписів, в якій зазначений один перший банківський підпис Голови ліквідаційної комісії та внести відповідні зміни до юридичної справи щодо оформлення рахунку № 26002000133222 Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП».
Розгляд справи відкладався в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України. Строк розгляду справи продовжувався в порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України.
Присутній у судовому засіданні представник позивача - Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» підтримав та просив задовольнити уточнені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» не визнав та заперечував проти їх задоволення з підстав, викладених у раніше поданому відзиві.
Суд вважає, що матеріали справи в достатній мірі характеризують відносини, що склалися між сторонами, а тому не знаходить підстав для відкладення судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши усі докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Євпаторійське РТП» зареєстроване Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради 26.11.1996 за номером 1 140 120 0000 000056, ідентифікаційний код 00905402, про що свідчить копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АА № 694071 від 03.08.2012, та діє на підставі Статуту, затвердженого протоколом № 1 від 02.12.1997 загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП».
03.03.2012 загальними зборами Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» було прийнято рішення про ліквідацію товариства та обрання персонального складу ліквідаційної комісії, оформлене протоколом загальних зборів Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» від 03.03.2012 (а.с. 42-45).
Так, до складу ліквідаційної комісії увійшли Голова ліквідаційної комісії Дороніна Світлана Лаврентіївна та член ліквідаційної комісії Юдін Олег Юрійович.
05.04.2012 між Публічним акціонерним товариством «Чорноморський банк розвитку та реконструкції» та Відкритим акціонерним товариством «Євпаторійське РТП» в особі Голови ліквідаційної комісії Дороніної Світлани Лаврентіївни та члена ліквідаційної комісії Юдіна Олега Юрійовича був укладений договір № 32/17/187 про відкриття та обслуговування банківського рахунку юридичної особи у національній валюті (а.с. 39-41).
Наказом № 1 від 05.03.2012 з метою оперативного здійснення поточних платежів підприємства, голова ліквідаційної комісії Дороніна С.Л., яка має право першого банківського підпису, як перший керівник підприємства на стадії ліквідації, надала члену ліквідаційної комісії Юдіну О.Ю. нарівні з нею право першого банківського підпису, оскільки штатним розкладом та рішенням загальних зборів акціонерів не передбачено посади, яка має право другого банківського підпису (а.с. 22).
Рішенням загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП», оформленим протоколом від 14.08.2012-17.08.2012, підписаним 18.08.2012, було затверджено зміни та доповнення до Положення про ліквідаційну комісію та повноважень голови ліквідаційної комісії (а.с. 46-47).
Наказом № 12 від 08.01.2013 у зв'язку з неможливістю здійснення платежів за допомогою розрахункового розрахунку підприємства у банку ПАТ «ЧБРР» через відсутність підпису Юдіна О.Ю. на платіжних документах, яку він відмовляється ставити без пояснення причин, з метою нормального функціонування підприємства на стадії ліквідації та ведення поточної діяльності для виконання цілей та завдань, визначених загальними зборами акціонерів, головою ліквідаційної комісії Дороніною С.Л. було позбавлено члена ліквідаційної комісії Юдіна О.Ю. раніше наданого права першого банківського підпису (а.с. 23).
Голова ліквідаційної комісії Дороніна С.Л. неодноразово зверталась до банку з відповідними листами та заявами про внесення змін до картки зразків підписів (а.с. 24-33).
Листами від 21.01.2013, від 16.07.2013 банк відмовив у внесенні таких змін у зв'язку з необхідністю представлення позивачем додаткових документів та відсутністю підпису члена ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» Юдіна Олега Юрійовича (а.с. 35-38).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача та заперечення відповідача, суд дійшов висновку, що позовна заява Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 58 Закону України «Про акціонерні товариства» виконавчий орган акціонерного товариства здійснює управління поточною діяльністю товариства. До компетенції виконавчого органу належить вирішення всіх питань, пов'язаних з керівництвом поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів та наглядової ради.
Згідно частини 1 статті 59 Закону України «Про акціонерні товариства» кількісний склад виконавчого органу, порядок призначення його членів визначаються статутом товариства. Порядок скликання та проведення засідань колегіального виконавчого органу встановлюється статутом або положенням про виконавчий орган акціонерного товариства.
Положення частини 5 статті 59 Закону України «Про акціонерні товариства» закріплюють, що голова колегіального виконавчого органу організовує роботу колегіального виконавчого органу, скликає засідання, забезпечує ведення протоколів засідань. Голова колегіального виконавчого органу має право без довіреності діяти від імені товариства відповідно до рішень колегіального виконавчого органу, в тому числі представляти
інтереси товариства, вчиняти правочини від імені товариства, видавати накази та давати розпорядження, обов'язкові для виконання всіма працівниками товариства. Інший член колегіального виконавчого органу в порядку, визначеному законодавством України, також може бути наділений цими повноваженнями, якщо це передбачено статутом товариства.
Відповідно до частин 1, 3, 4 статі 88 Закону України «Про акціонерні товариства» добровільна ліквідація акціонерного товариства здійснюється за рішенням загальних зборів, у тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який товариство створювалося, або після досягнення мети, з якою воно створювалося, у порядку, передбаченому Цивільним кодексом України та іншими актами законодавства, з урахуванням особливостей, встановлених цим
Законом. Інші підстави та порядок ліквідації товариства визначаються законодавством. Рішення про ліквідацію акціонерного товариства, обрання ліквідаційної комісії, затвердження порядку ліквідації, а також порядку розподілу між акціонерами майна, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, вирішують загальні збори акціонерного товариства, якщо інше не передбачено законом. З моменту обрання ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження наглядової ради та виконавчого органу акціонерного товариства. Ліквідаційний баланс, складений ліквідаційною
комісією, підлягає затвердженню загальними зборами.
Згідно пункту 1.2 Положення про ліквідаційну комісію, затвердженого Загальними зборами акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» з моменту призначення ліквідаційної комісії до неї переходять всі повноваження, пов'язані з підтримкою діяльності товариства в період його ліквідації і управлінням справами товариства.
Пунктом 2.1 Положення про ліквідаційну комісію затверджено персональний склад комісії, до якого увійшли дві особи: Голова ліквідаційної комісії та член ліквідаційної комісії.
З огляду на вищевикладене, з моменту обрання ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП», до неї перейшли повноваження виконавчого органу товариства. Відповідно, до Голови ліквідаційної комісії Дороніної С.Л. перейшли повноваження керівника підприємства.
Інструкцією «Про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах», затвердженою постановою Правління Національного Банку України № 492 від 12.11.2003, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2003 року за № 1172/8493, врегульовані правовідносини, що виникають під час відкриття банками, їх відокремленими підрозділами, які здійснюють банківську діяльність від імені банку, та філіями іноземних банків в Україні (далі - банки) поточних і вкладних (депозитних) рахунків у національній та іноземних валютах суб'єктам господарювання, фізичним особам, іноземним представництвам, нерезидентам інвесторам, ініціативній групі з проведення всеукраїнського референдуму (далі - клієнти).
Так, пунктом 1.4 Інструкції встановлено, що порядок відкриття банками рахунків клієнтів, використання коштів за ними і порядок їх закриття визначаються цією Інструкцією.
Згідно з пунктом 1.5 умови відкриття рахунку та особливості його функціонування передбачаються в договорі, що укладається між банком і його клієнтом, і не повинні суперечити вимогам цієї Інструкції.
Відповідно до пункту 1.22 Інструкції з документів, які вимагаються від клієнта в разі відкриття рахунків цією Інструкцією, формується справа з юридичного оформлення рахунку.
Банки та їх клієнти зобов'язані дотримуватися вимог законодавства України з питань відкриття та ведення рахунків і цієї Інструкції (пункт 1.23 Інструкції).
Крім того, згідно пункту 1.1 договору № 32/17/187 про відкриття та обслуговування банківського рахунку юридичної особи у національній валюті від 05.04.2012 порядок відкриття та умови ведення рахунків регулююється чинним законодавством України та нормативно-правовими актами Національного Банку України.
Відповідно до положень пункту 18.1 Інструкції «Про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах» усі юридичні особи незалежно від форм власності та їх відокремлені підрозділи подають картку із зразками підписів і відбитка печатки у двох примірниках. У
картку включаються зразки підписів осіб, яким відповідно до законодавства України та установчих документів юридичної особи надано право розпорядження рахунком і підписування розрахункових документів.
Право першого підпису, згідно з пунктом 18.2 Інструкції, належить першому керівнику юридичної особи, якій відкривається рахунок, а також іншим уповноваженим на це особам. Право другого підпису належить головному бухгалтеру або особі, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку та звітності, чи іншим уповноваженим на це особам.
Згідно з пунктом 18.3 Інструкції особи, які мають право першого та другого підпису, зазначаються в картці під час її складання. Якщо в картці зразок підпису першого керівника юридичної особи не наведено, то банк має право витребувати письмове підтвердження про надання права іншим особам розпоряджатися рахунком, засвідчене підписом першого керівника та відбитком печатки юридичної особи, якщо документами, якими підтверджуються повноваження осіб, підписи яких включені до картки, таке право не підтверджується.
Пунктом 18.4 Інструкції закріплено, що право першого підпису не може бути надано головному бухгалтеру та іншим особам, які користуються правом другого підпису. Право другого підпису не може бути надано особам, які користуються правом першого підпису.
Згідно з пунктом 18.6 Інструкції за рахунками юридичних осіб і рахунками відокремлених підрозділів, у штатному розписі яких немає осіб, яким може бути надане право другого підпису, до банку подається засвідчена відповідно до вимог цієї Інструкції картка із зразками підписів
осіб, яким належить право першого підпису. У цьому разі під час складання картки в графі, що призначена для зазначення посад осіб, які мають право другого підпису, робиться напис про те, що в штатному розписі немає таких осіб.
Відповідно до пункту 18.13 Інструкції у разі заміни або доповнення хоча б одного з підписів подається нова картка із зразками підписів усіх осіб, які мають право першого або другого підпису, засвідчена в установленому
порядку.
Якщо в новій картці, що подається в разі заміни або доповнення підписів, підписи першого керівника та головного бухгалтера юридичної особи або відокремленого підрозділу залишаються колишні, то додатково засвідчувати таку картку не потрібно. Вона приймається за дозвільним написом головного бухгалтера банку або іншого уповноваженого на це працівника банку після звіряння ним підписів керівника та головного бухгалтера, які підписали картку, із зразками їх підписів на картці, що замінюється. Стара картка зберігається в справі з юридичного оформлення рахунку.
Відповідно до пункту 20.4 Інструкції у разі припинення юридичної особи внаслідок її ліквідації для проведення ліквідаційної процедури використовується один поточний рахунок юридичної особи, що ліквідовується, визначений комісією з припинення (ліквідатором, ліквідаційною комісією тощо). Для цього до банку подаються такі документи: копія рішення учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - копія рішення суду, на підставі якого здійснюється ліквідація юридичної особи, засвідчена нотаріально або органом, який прийняв таке рішення; картка із зразками підписів і відбитка печатки (додаток 2), засвідчена нотаріально. До цієї картки включаються зразки підписів
ліквідатора (уповноважених членів ліквідаційної комісії) і відбитка печатки юридичної особи, що ліквідується. Інші рахунки, виявлені під час проведення ліквідаційної процедури, підлягають закриттю ліквідатором (ліквідаційною комісією).
При відкритті поточного рахунку № 26002000133222 у Публічному акціонерному товаристві «Чорноморський банк розвитку та реконструкції» підприємством відповідача було надано повний пакет документів, а саме: копія протоколу загальних зборів про ліквідацію підприємства, засвідчена нотаріально та картка зі зразками підписів ліквідатора та члена ліквідаційної комісії, відбитка печатки юридичної особи, що ліквідується, що також не заперечується відповідачем.
При цьому, карткою зразків підписів правом першого підпису наділена Голова ліквідаційної комісії - Дороніна С.Л., як перший керівник підприємства на стадії ліквідації.
Правом другого підпису не було наділено жодного працівника товариства, оскільки штатним розкладом та рішенням загальних зборів акціонерів не передбачено посади, яка має право другого банківського підпису.
Юдін О.Ю. як член ліквідаційної комісії був наділений Головою ліквідаційної комісії правом першого банківського підпису нарівні з нею, задля оперативного здійснення поточних платежів підприємства.
Проте, у зв'язку з перешкоджанням Юдіним О.Ю. у здійсненні оперативного керування підприємством, він був позбавлений раніше наданого права першого банківського підпису, про що відповідач був також повідомлений.
Слід також зазначити, що з дати прийняття рішення добровільної ліквідації Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» попередній керівник підприємства Юдін О.Ю. позбувся всіх повноважень керівника товариства.
Таким чином, Дороніна С.Л., як голова ліквідаційної комісії підприємства позивача, є головою колегіального виконавчого органу товариства, керівником Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» на час здійснення його ліквідації, для чого наділена відповідними повноваженнями та правами. Зокрема, правом представляти інтереси товариства, вчиняти правочини від імені товариства, видавати накази та давати розпорядження, обов'язкові для визнання всіма працівниками товариства.
Слід зауважити, що судом з метою правильного застосування банківського законодавства та інших актів був зроблений запит до Національного банку України, згідно відповіді на який Національний банк України роз'яснив, що відповідно до пункту 18.1 глави 18 Інструкції «Про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах» у картку із зразками підписів та відбитка печатки включаються зразки підписів осіб, яким відповідно до законодавства України та установчих документів юридичної особи надано право розпорядження рахунком і підписування розрахункових документів. Для здійснення операцій по рахунку або для його закриття на відповідних документах повинні бути підписи тих осіб, які зазначити у картці (а.с. 164).
Судом встановлено, що позивач діяв в межах чинного законодавства та згідно з приписами Інструкції «Про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах», затвердженою постановою Правління Національного Банку України № 492 від 12.11.2003, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2003 року за № 1172/8493.
Відмова Публічного акціонерного товариства «Чорноморський банк розвитку та реконструкції» здійснити зміну у картці зразків підписів у зв'язку з відсутністю підпису члена ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» є необґрунтованою та такою, що обмежує повноваження Голови ліквідаційної комісії підприємства позивача, надані їй чинним законодавством України та статутом Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП».
Крім того, посилання відповідача на невідповідність прийнятих загальними зборами Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» рішень чинному законодавству України, суд не приймає до уваги, оскільки визнання незаконними рішень товариства не відноситься до компетенції банку.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» про зобов'язання Публічного акціонерного товариства «Чорноморський банк розвитку та реконструкції» прийняти від позивача - Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» картку зразків підписів, в якій зазначений один перший банківський підпис Голови ліквідаційної комісії та внести відповідні зміни до юридичної справи щодо оформлення рахунку Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП», визнавши право Голови ліквідаційної комісії одноособово підписувати платіжні доручення є обґрунтованими, заснованими на нормах діючого законодавства та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Витрати зі сплати судового збору відносяться на відповідача у відповідності зі статтею 49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 05.11.2013 оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України. Повне рішення складено 11.11.2013.
Керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Чорноморський банк розвитку та реконструкції» прийняти від позивача - Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» картку зразків підписів, в якій зазначений один перший банківський підпис Голови ліквідаційної комісії та внести відповідні зміни до юридичної справи щодо оформлення рахунку № 26002000133222 Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП».
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Чорноморський банк розвитку та реконструкції» на користь Відкритого акціонерного товариства «Євпаторійське РТП» судовий збір у розмірі 1 147,00 грн.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя С.А. Чумаченко
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2013 |
Оприлюднено | 12.11.2013 |
Номер документу | 34715048 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
С.А. Чумаченко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні