Рішення
від 05.11.2013 по справі 901/3083/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05.11.2013Справа № 901/3083/13

За позовом Добрівської сільської ради

(вулиця 40 літ Перемоги, 11, село Добре, 97571, ідентифікаційний код 37978655)

до Публічного акціонерного товариства «Кар'єр Мармурний»

(село Мраморне, Сімферопольський район, 97571, ідентифікаційний код 05467636)

про стягнення 7940,95 грн.

Суддя Шевчук Н.Г.

П Р Е Д С Т А В Н И К И :

від позивача - Дегтярєва Є.Ю., представник, довіреність №03 від .09.09.2013,

від відповідача - Кузьменко Т.В., представник, довіреність б/н від 30.01.2013.

Суть спору: Добрівська сільська рада звернулася до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Кар'єр Мармурний» про стягнення недоплаченої орендної плати за земельну ділянку у розмірі 7940,95 грн.

Позовні вимоги з посиланням на статті 288, 289 Податкового кодексу України, обґрунтовані тим, що у зв'язку зі зміною законодавства та необхідністю приведення у відповідний розмір орендної плати позивачем, що призвело до утворення заборгованості у відповідача перед позивачем.

Відповідач проти позову заперечує, вважає позовні вимоги безпідставними, оскільки у договір оренди земельної ділянки не було внесено відповідних змін в частині збільшення орендної плати та тим, що ним постійно вносилась орендна плата за землю, а тому права позивача відповідачем не порушені.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до положень статей 11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.

Згідно положень статті 193 Господарського кодексу України та статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

12 грудня 2008 року між Добрівською сільською радою (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Кар'єр Мармурний» (правонаступник - ТОВ «Кар'єр Мармурний») (Орендар) було укладено договір оренди землі, який був зареєстрований у Кримській філії «Державного підприємства Центр ДЗК при Держкомземі України», про що в Державному реєстрі земель 16.01.2009 зроблено запис за № 2/1-040900100002 (далі - Договір).

Відповідно до пункту 1 Договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування дробильного комплексу, яка знаходиться в межах села Мраморне, Добрівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим.

Згідно пункту 9 Договору «розмір орендної плати встановлюється згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі» і становить 5% від нормативної грошової оцінки земель, яка становить 9073,10грн. на рік.

Пунктом 32 Договору встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Дослідивши надані сторонами у підтвердження своїх доводів і заперечень докази, суд приходить до висновку, що заявлений позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до абзацу 4 частини першої статті 15 Закону України "Про оренду землі" однією із суттєвих умов договору оренди землі є орендна плата із визначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Частини перша та друга статі 21 Закону України "Про оренду землі" встановлюють, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати є договір оренди даної земельної ділянки.

Згідно пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Таким чином, якщо сума зобов'язання з орендної плати за землю у податковій декларації буде визначена неправильно, донарахування суми зобов'язань здійснює спеціально уповноважений контролюючий орган, в даному випадку податковий орган, в якому зареєстроване та перебуває на обліку товариство з обмеженою відповідальністю " Кар'єр Мармурний ".

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кар'єр Мармурний" в період з 16.01.2009 по 01.09.2013 своєчасно вносив орендну плату позивачу у розмірі, визначеному розрахунком розміру земельного податку за користання земельною ділянкою товариством з обмеженою відповідальністю "Кар'єр Мармурний", що підтверджується платіжними дорученнями (арк. с. 49-106).

Слід зазначити, що досліджуючи наявність заборгованості товариства з обмеженою відповідальністю " Кар'єр Мармурний " зі сплати орендної плати необхідно враховувати, що доводи позивача про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.

Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Докази внесення змін до умов договору стосовно збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та збільшення розміру річної орендної плати, яку просить стягнути позивач, відсутні.

Відповідно у товариства з обмеженою відповідальністю "Кар'єр Мармурний" відсутні зобов'язаня перед Добрівською сільською радою щодо сплати орендної плати з 16.01.2009 по 01.09.2013 за новими орендними ставками.

Витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України при відмові у позові покладаються на позивача.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 49, 82, 84-85 Господарського процесуального кодексу України суд

вирішив:

У позові відмовити повністю.

Рішення підписане 11.11.2013

Суддя Н.Г.Шевчук

Розсилка:

всім проста.

1. Добрівської сільської ради

(вулиця 40 літ Перемоги, 11, село Добре, 97571)

1. ПАТ «Кар'єр Мармурний»

(село Мраморне, Сімферопольський район, 97571

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення05.11.2013
Оприлюднено13.11.2013
Номер документу35136635
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —901/3083/13

Рішення від 05.11.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Н.Г. Шевчук

Ухвала від 17.09.2013

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Н.Г. Шевчук

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні