Номер справи 623/3321/13-ц
Номер провадження 2/623/895/2013
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
13 листопада 2013 року м. Ізюм
Ізюмський міськрайонний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Бутенка В.М.
при секретарі судового засідання - Костенко В.В.
судового розпорядника - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізюмі позовну заяву ОСОБА_2 до малого приватного підприємства фірми «Газсервіс» про стягнення заборгованості по заробітній платі, середній заробіток за весь час затримки та моральної шкоди, -
в с т а н о в и в:
У вересні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до малого приватного підприємства фірми «Газсервіс» про стягнення 8810,68 грн. заборгованості по заробітній платі та 5000 грн. на відшкодування моральної шкоди, середній заробіток за весь час затримки (а.с. 1-2).
Позивач в судове засідання не з'явився з поважних причин, надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, підтримує вимоги і просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився без поважних причин, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, заяв про розгляд справи за його відсутності не надійшло.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням статей 169, 224 ЦПК України.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності сторін та без здійснення фіксації судового засідання технічними засобами, що відповідає положенням ст. 197 ЦПК України.
Перевіривши і дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судом установлені такі|установлені| факти та відповідні їм правовідносини.|правостосунки|
Судом установлено, підтверджується наявними у справі доказами і не оспорюється сторонами, що ОСОБА_2 перебував у трудових правовідносинах з малим приватним підприємством фірми «Газсервіс» із 21.11.2010 року за наказом № 21-к від 21.11.2010р., остання посада оператор АЗС, і був звільнений з підприємства із 04.07.2013 року наказом № 6-к від 04.07.2013 року за п.1 ст. 36 КЗпП України (згода сторін) (а.с. 6).
Відповідно вимогам ст. 43 Конституції України кожен має право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно ч.3 ст. 10, ст. 31 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. У відповідності ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, у межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ч.1 ст. 47 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII (в редакції на 04.07.2013) (далі - КЗпП України) власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в ст. 116 цього Кодексу.
При звільнені з підприємства за ст. 38 КЗпП України позивачу була видана належним чином оформлена трудова книжка, але не було проведено повного розрахунку.
У відповідності до ст. 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільнення працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Довідкою малого приватного підприємства фірми «Газсервіс» підтверджується, що заборгованість малого приватного підприємства фірми «Газсервіс» по заробітній платі перед ОСОБА_2 станом на 04.07.2013 року складає 8810,68 грн. (а.с. 7).
Відповідач не оспорював факт не виплати підприємством у період листопада 2010 року по день звільнення включно суму заборгованої заробітної плати позивачу - 8810,68 грн..
Згідно із ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Оскільки судовому захисту підлягають тільки ті права, що є вже порушені на час звернення до суду, то наразі є підстави для задоволення позовних вимог, адже встановлено факт порушення прав позивача у справі.
Позивач ОСОБА_2 відмовився від позовних вимог в частині стягнення середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, тому в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні установлено і не оспорюється сторонами обставини, що позивач не отримав належних звільненому працівникові суми 8810,68 грн. у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП України.
Відповідно до ст. 237-1 КЗпП України відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Суд задовольняє позовні вимоги позивача по відшкодуванню моральної шкоди з урахуванням положень п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року та у відповідності ст. 237-1 КЗпП України: розмір моральної шкоди суд визначає з урахуванням характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалість, можливість відновлення тощо) і з урахувань інших обставин - стану його здоров’я, істотності вимушених змін в його життєвих і виробничих стосунках, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому враховуються вимоги розумності і справедливості.
Суд приходить до висновку, що моральну шкоду необхідно стягнути з відповідача, з особи, винними діями якого її заподіяно. Розмір моральної шкоди на користь позивача суд встановлює із засад розумності, виваженості та справедливості в сумі 1000 гривень.
Згідно ч.2 ст. 233 КЗпП України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. (Офіційне тлумачення положення частини другої статті 233 див. в Рішеннях Конституційного Суду № 8-рп/2013 від 15.10.2013, № 9-рп/2013 від 15.10.2013).
Наведене свідчить, що позивачем доведені заявлені вимоги про порушення відповідачем його трудових прав щодо невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних сум.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь держави судові витрати: судовий збір в сумі 229 грн. 40 коп. + 229 грн. 40 коп..
Керуючись статтями 10, 11, 60, 88, 197, 209, 212, 214-215, 218, 224-226, 367 ЦПК| України, статтями 47, 116, 231, 233, 237-1 КЗпП України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_2 до малого приватного підприємства фірми «Газсервіс» про стягнення заборгованості по заробітній платі, середній заробіток за весь час затримки та моральної шкоди - задовольнити частково.
Стягнути з малого приватного підприємства фірми «Газсервіс» (Харківська область, Зміївський район, селище міського типу Комсомольське, вул. Леніна, буд. № 6, код ЄДРПОУ 14099893, засновник гр. ОСОБА_3, Харківська область, Балаклійський район, селище міського типу ОСОБА_4, АДРЕСА_1) на користь ОСОБА_2 заборгованість по заробітної плати в розмірі 8810 грн. 68 коп..
Стягнути з малого приватного підприємства фірми «Газсервіс» (Харківська область, Зміївський район, селище міського типу Комсомольське, вул. Леніна, буд. № 6, код ЄДРПОУ 14099893, засновник гр. ОСОБА_3, Харківська область, Балаклійський район, селище міського типу ОСОБА_4, АДРЕСА_1) на користь ОСОБА_2 відшкодування моральної шкоди в розмірі 1000 грн. 00 коп..
Рішення|розв'язання,вирішення,розв'язування| суду у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного| виконання|.
Стягнути з малого приватного підприємства фірми «Газсервіс» (Харківська область, Зміївський район, селище міського типу Комсомольське, вул. Леніна, буд. № 6, код ЄДРПОУ 14099893, засновник гр. ОСОБА_3, Харківська область, Балаклійський район, селище міського типу ОСОБА_4, АДРЕСА_1) на користь держави судові витрати на судовий збір в сумі 458 грн. 80 коп..
У задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Рішення|розв'язання,вирішення,розв'язування| може бути оскаржене позивачем в строк 10 днів з дня отримання копії рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Харківської області через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області.
Заочне рішення може бути переглянуте Ізюмським міськрайонний судом Харківської області, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви відповідача про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку в строк 10 днів з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Харківської області через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області.
Головуючий: суддя -
Суд | Ізюмський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2013 |
Оприлюднено | 21.01.2014 |
Номер документу | 35181518 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
Бутенко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні