Рішення
від 11.11.2013 по справі 902/1278/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11 листопада 2013 р. Справа № 902/1278/13

Провадження № 11/902/45/13

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука Василя Васильовича розглянувши справу

за позовом : товариства з обмеженою відповідальністю «Ардена»,

м. Дніпропетровськ

до : приватного підприємства «Гарант-Саф», м. Бар

про стягнення 13281,14 грн. заборгованості

при секретарі судового засідання Павловій Т.С.

представники сторін в судове засідання не з'явилися

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ардена» звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом про стягнення з приватного підприємства «Гарант-Саф» 13 281,14 грн., з яких: 12 525,38 грн. - основний борг та 755,876 грн. три відсотки річних.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до укладеного між сторонами договору оренди № 45-О від 06.10.2010 року позивач передав, а відповідач прийняв у тимчасове платне користування нежиле приміщення площею 15,35 кв.м., що розташоване на 4-му поверсі будівлі першого корпусу майнового комплексу «Київський готель «Мир» за адресою: м. Київ, проспект 40-річчя Жовтня, 70. За умовами укладеного договору відповідач взяв на себе ряд зобов'язань, зокрема: по сплаті орендної плати; по компенсації комунальних послуг та експлуатаційних витратах.

30 жовтня 2011 року відповідач повернув, а позивач прийняв об'єкт оренди, про що сторони склали відповідний акт.

В період дії договору позивач свої зобов'язання виконував з дотриманням його положень, про що свідчить відсутність зауважень з боку відповідача. Тоді як відповідач, не належним чином виконував взяті на себе зобов'язання, а саме з загальної вартості послуг за договором, розмір яких склав 29 798,73 грн., останнім сплачено лише 17 273,35 грн., в результаті чого утворилась та існує заборгованість в розмірі 12 525,38 грн..

Ухвалою суду від 12.09.2013 року порушено провадження за даним позовом у справі № 902/1278/13 з призначенням до розгляду в судовому засіданні на 03.10.2013 року.

Розгляд справи неодноразово відкладався з підстав невиконання сторонами вимог суду щодо надання доказів. Востаннє ухвалою суду від 24.10.2013 року розгляд справи відкладено на 11.11.2013 року та зобов'язано сторони виконати вимоги ухвали суду від 12.09.2013 року в частині надання доказів необхідних для розгляду даної справи в повному обсязі.

На визначену дату позивач не забезпечив явки уповноваженого представника. При цьому суд зважає, що 03.10.2013 року представником позивача за дорученням подано до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, за наявними у справі матеріалами.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач не скористався своїми правами, не надавши визначених судом документів та не забезпечивши явки свого представника. Про час та місце слухання справи повідомлений завчасно та належним чином, що стверджується поштовим повідомленням вх. № 9094 від 01.11.2013р..

Враховуючи викладене суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

При цьому суд констатує, що відповідачем не подано жодного клопотання, заяви, телеграми, в тому рахунку і щодо перенесення розгляду справи, її відкладення чи неможливості забезпечити участь в судовому засіданні свого представника.

За викладених вище обставин справу розглянуто за наявними у ній матеріалами, згідно ст. 75 ГПК України.

Перевіривши доводи позивача доказами та оцінивши їх на засадах всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, судом встановлено наступне.

06 жовтня 2010 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Ардена» (позивач, за договором Орендодавець) та приватним підприємством «Гарант-САФ» (відповідач, за договором Орендар) укладено договір оренди нежилих приміщень № 45-О (а.с. 78-88).

Відповідно до п. 1.1. договору в порядку та на умовах, визначених договором, Орендодавець зобов'язується передати Орендареві, а Орендар зобов'язується прийняти у строкове платне користування, далі - оренду, 1 (одне) нежиле приміщення № 413 площею 15,35 кв.м., 4 (четвертого) поверху будівлі 1 (першого) корпусу майнового комплексу «Київський готель «Мир», розташованої за адресою: проспект 40-річчя Жовтня, 70, м. Київ.

Приміщення передається Орендодавцем Орендареві для використання його, відповідно до умов цього договору, для розміщення Орендарем на території приміщення офісу Орендаря з метою забезпечення Орендарем своєї господарської діяльності (п. 1.3. договору).

Передача орендованого приміщення Орендодавцем Орендареві здійснюється за актом прийому-передачі приміщення в оренду, що підписується уповноваженими представниками сторін (додаток № 3), і є невід'ємною частиною цього договору (п. 1.5. договору). (а.с. 92).

Орендна плата за користування приміщенням за цим договором складається з:

- плати за приміщення;

- суми компенсації комунальних послуг;

- суми компенсації експлуатаційних витрат.

На момент підписання цього договору розмір плати за приміщення визначається в додатку № 2 до цього договору, який є його невід'ємною частиною. (а.с. 90,91)

Суми компенсації комунальних послуг визначається Орендодавцем виходячи із загальної суми витрат на комунальні послуги, визначені в цьому пункті договору, по будівлі, в якій знаходиться приміщення, пропорційно площі приміщення до загальної площі будівлі. Та враховуючи суми витрат на комунальні послуги, які споживають відвідувачі будівлі, в тому числі в місцях загального користування, пропорційно площі приміщення до загальної площі будівлі, і зазначаються в рахунку на компенсацію комунальних послуг, який щомісячно виставляється Орендодавцем Орендарю.

Суми компенсації експлуатаційних витрат сплачуються Орендарем в розмірі, який визначається в додатку № 2 до цього договору, який є його невід'ємною частиною.

До орендної плати за поточний місяць, включаються суми компенсації комунальних послуг за попередній місяць та суми компенсації експлуатаційних витрат за поточний місяць користування приміщенням.

Плата за приміщення справляється з урахуванням індексу інфляції (індексу споживчих цін) , за період з моменту укладення цього договору до місяця, що передує оплаченому місяцю, згідно з офіційними даними про індекси інфляції (індекс інфляції не застосовується якщо його значення менше 100 відсотків) (п. 2.1. договору).

Орендна плата вноситься Орендарем у наступному порядку:

- перший платіж - платіж у розмірі плати за приміщення та суми компенсації експлуатаційних витрат за перший та останній дванадцятий календарні місяці оренди, вноситься протягом 3 (трьох) календарних днів з моменту підписання цього договору згідно з розміром плати за приміщення, визначеного додатком № 2 до цього договору;

- плата за приміщення згідно розміру, визначеного додатком № 2, сплачується Орендарем не пізніше 15-го (п'ятнадцятого) числа поточного місяця;

- суми компенсації комунальних послуг сплачуються Орендодавцем протягом 5-ти (п'яти) календарних днів з дати виставлення Орендодавцем Орендарю рахунку на компенсацію комунальних витрат;

- суми компенсації експлуатаційних витрат за поточний місяць сплачується Орендарем не пізніше 15-го (п'ятнадцятого) числа поточного місяця. (п. 2.2. договору).

Орендар зобов'язаний сплачувати плату за приміщення, суми компенсації експлуатаційних витрат не пізніше строків, визначених в п. 2.2. розділу 2 цього договору, незалежно від факту одержання Орендарем рахунків від Орендодавця (п. 2.3. договору).

Строк оренди за цим договором починається з моменту прийняття Орендарем приміщення за актом приймання-передачі приміщення в оренду та діє до 31 жовтня 2011 року включно.

Як встановлено судом позивач свої зобов'язання згідно договору виконував належним чином, передавши об'єкт оренди відповідачу, про що сторонами складено та підписано акт прийому-передачі приміщення в оренду від 07.10.2010 року. Будь яких зауважень зі сторони відповідача матеріали справи не містять.

30.10.2011 року відповідачем передано позивачу об'єкт оренди, що оформлено актом прийому-передачі приміщення з оренди.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач зобов'язання за договором в частині сплати орендних платежів, компенсації сум експлуатаційних та комунальних витрат виконав частково. Так, в період з жовтня 2010 року по жовтень 2011 року, згідно актів здачі-приймання робіт (надання послуг), розмір платежів за договором склав 29 798,73 грн. (а.с. 94-106).

Відповідачем проведено розрахунки на суму 17 273,35 грн., про що свідчать виписки банку (а.с. 107-115).

Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем за договором оренди нежилих приміщень № 45-О становить 12 525,38 грн..

Беручи до уваги встановлені обставини, суд зважає на таке.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як вбачається із матеріалів справи предметом позову є стягнення боргу згідно договору оренди.

В силу ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Виходячи з встановлених обставин справи та наведених вище законодавчих приписів, суд вважає вимогу позивача про стягнення боргу в розмірі 12 525,38 грн. правомірною та обґрунтованою з огляду на що задовольняє її в повному обсязі.

Судом також розглянуто вимогу позивача про стягнення 755,876 грн. трьох відсотків річних за період з 31.10.2011 року по 31.08.2013 року. При цьому суд зазначає, що в резолютивній частині позовної заяви позивачем допущено помилку в сумі трьох відсотків річних, а саме зазначено 755,876 грн., тоді як в розрахунку, наведеному в позові, позивач вказує суму 755,76 грн..

Згідно ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Порушенням зобов'язання, згідно ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином суд вважає, що вимога щодо стягнення 3 % річних є правомірною, оскільки відповідає умовам укладеного договору та чинному законодавству.

Перевіривши за допомогою системи «ЛІГА ЗАКОН» правильність наданого позивачем розрахунку який здійснено за період 31.10.2011 року по 31.08.2013 року судом виявлено помилку в бік завищення, оскільки розмір трьох відсотків річних за визначених період становить 690,78 грн..

За таких обставин, в позові в частині стягнення 64,98 грн. 3% річних слід відмовити як безпідставно заявлених.

Як визначає ст.32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст.ст. 34, 43 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення для господарського суду не є обов'язковим.

За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Всупереч наведеним вище нормам та вимогам ухвали суду відповідач не подав до суду жодних доказів в спростування позовних вимог позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з розподілом судових витрат за правилами ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст.4 3 , 32, 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85, 115 Господарського процесуального кодексу України, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з приватного підприємства «Гарант-САФ» (23000, Вінницька область. м. Бар, вул. Марата, 74, код ЄДРПОУ 34244285) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Ардена» (49017, м. Дніпропетровськ, вул. Кам'янська, 36, код ЄДРПОУ 33858240) 12 525 (дванадцять тисяч п'ятсот двадцять п'ять) грн. 38 коп. - боргу; 690 (шістсот дев'яносто) грн. 78 коп. - 3% річних; 1 712 (одну тисячу сімсот дванадцять) грн. 08 коп. - витрат зі сплати судового збору

3. В позові в частині стягнення трьох відсотків річних в розмірі 64 грн. 98 коп. - відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5. Копію рішення згідно ст. 87 ГПК України направити сторонам рекомендованим листом.

Повне рішення складено 13.11.2013р.

Суддя В. Матвійчук

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. Кам 'янська, буд. 36, м. Дніпропетровськ. 49017)

3 - представнику позивача Жданову І.В. (вул. Слави, 4а, кв. 12, с. Княжичі, Броварський р-н, Київська область)

4 - відповідачу (23000, Вінницька область. м. Бар, вул. Марата, 74)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення11.11.2013
Оприлюднено14.11.2013
Номер документу35184009
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/1278/13

Ухвала від 24.10.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 20.09.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Рішення від 11.11.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 12.09.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні