Рішення
від 11.11.2013 по справі 643/15976/13-ц
МОСКОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

643/15976/13

11.11.2013 року М. Харків

Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Малихіна О.Р.

при секретарі - Чалій Я.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Харкові цивільну справу за позовом

ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання умов заповіту недійсними,

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить визнати умови заповіту, який був складений ОСОБА_4 22 березня 2010 р., посвідчений приватним нотаріусом Нікопольського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_5 та зареєстрований у реєстрі за № 391 в частині зобов'язань щодо нього, позивача, а саме покладання обов'язку щомісячно виплачувати кожному із зазначених осіб, а саме: ОСОБА_3 довічно та всім його дітям до досягнення ними тридцяти річного віку гроші в сумі однієї мінімальної зарплати діючої на території України на момент виплати - недійсними. Також просить визнати за ним право вступу у спадщину відповідно до Заповіту без виконання зазначених умов.

Вказував, що 22.03.2010 р. його вітчимом, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, в м. Нікополь Дніпропетровської обл. був складений заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Нікопольського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_5 та зареєстрований у реєстрі за № 391.

ІНФОРМАЦІЯ_3 р. ОСОБА_4 помер і його спадкодавцями відповідно до Заповіту стали його син, ОСОБА_3 та він. Також він разом із спадкодавцем є учасниками та засновниками ТОВ «Кріотехгаз УПК» код ЄДРПОУ 34690103.

Обидва спадкоємця звернулися до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_6 із заявами про відкриття спадщини, якою була заведена спадкова справа.

Відповідно до п. 2 заповіту до нього переходять всі належні спадкодавцю права на всі частки в повному їх розмірі в статутних (складених) капіталах, всі вклади в повному їх розмірі, всі акції, всі паї в повному їх розміру всіх юридичних особах незалежно від їх організаційно-правових форм створення, в яких він є засновником або учасником.

Умовою заповіту щодо нього є покладання обов'язку щомісячно виплачувати кожному із зазначених осіб, а саме: ОСОБА_3 довічно та всім його дітям до досягнення ними тридцяти річного віку гроші в сумі однієї мінімальної зарплати діючої на території України на момент виплати.

Вважає, що дані умови є незаконними, посилаючись на низку норм законодавства, а зокрема на ст. 1242 ЦК України та на те, що зазначені умови не можуть бути виконані на час відкриття спадщини, а тому не можна встановлювати в заповіті умову, яка виконуватиметься після смерті спадкодавця. У зв'язку з цим він фактично позбавлений права вступу у спадщину, що порушує його законні права та інтереси і не дає можливості здійснювати господарську діяльність відповідно до законодавства.

Відповідач про дату і час судового засідання повідомлений повісткою, але в судове засіданні не з'явився. Подав до суду заяву, в якої позов визнав в повному обсязі і просив розглянути справу за його відсутністю.

В судовому засіданні встановлене наступне.

22.03.2010 р. ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, в м. Нікополь Дніпропетровської обл. був складений заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Нікопольського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_5 та зареєстрований у реєстрі за № 391.

ІНФОРМАЦІЯ_3 р. ОСОБА_4 помер, про що 13.05.2013 р. Відділом ДРАЦС по м. Нікополю реєстраційної служби Нікопольського міськрайонного управління юстиції у Дніпропетровській області зроблено а/з № 822 та видано свідоцтво про смерть НОМЕР_1.

Спадкоємцями відповідно до Заповіту є позивач, ОСОБА_2 та відповідач, ОСОБА_3

Приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_6 за заявами спадкоємців заведена спадкова справа.

Позивач є фізичною особою-підприємцем та разом із спадкодавцем є учасниками та засновниками ТОВ «Кріотехгаз УПК» код ЄДРПОУ 34690103

Відповідно до п. 2 заповіту позивачу переходять всі належні спадкодавцю права на всі частки в повному їх розмірі в статутних (складених) капіталах, всі вклади в повному їх розмірі, всі акції, всі паї в повному їх розміру всіх юридичних особах незалежно від їх організаційно-правових форм створення, в яких він є засновником або учасником.

Умовою заповіту є покладання обов'язку на позивача щомісячно виплачувати кожному із зазначених осіб, а саме: ОСОБА_3 довічно та всім його дітям до досягнення ними тридцяти річного віку гроші в сумі однієї мінімальної зарплати діючої на території України на момент виплати.

Позивач, ОСОБА_2 одружений та має на утриманні малолітню дитину та непрацездатну мати-пенсіонерку.

Відповідно до ст. 1233 ЦК України Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Відповідно до ч.1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Відповідно до ч.1, 4 ст. 1236 ЦК України заповідач має право охопити заповітом права та обов'язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов'язки, які можуть йому належати у майбутньому. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1,2 ст. 1242 ЦК України заповідач може обумовити виникнення права на спадкування у особи, яка призначена у заповіті, наявністю певної умови, як пов'язаної, так і не пов'язаної з її поведінкою (наявність інших спадкоємців, проживання у певному місці, народження дитини, здобуття освіти тощо).

Умова, визначена у заповіті, має існувати на час відкриття спадщини.

Умова, визначена у заповіті, є нікчемною, якщо вона суперечить закону або моральним засадам суспільства.

Відповідно до ч.3 ст. 1256 ЦК України недійсність окремого розпорядження, що міститься у заповіті, не має наслідком недійсності іншої його частини.

При цьому слід враховувати, що умова, яка вказується в заповіті, має існувати на час відкриття спадщини, тобто на день смерті заповідача або на день оголошення його померлим. Інакше кажучи, умова повинна бути вже виконана на час відкриття спадщини, а тому не можна встановлювати в заповіті умову, яка виконуватиметься після смерті спадкодавця.

Виходячи з цього, умови, які зазначив в заповіті спадкодавець в частині зобов'язань позивача, неможливо виконати і визначити на момент його смерті, так як вони встановлені на майбутнє і їх обсяг та коло осіб щодо яких потрібно їх виконати невідомі.

З урахуванням наведеного суд вважає, що позов в частині визнання умов заповіту недійсним підлягає задоволенню, що відповідає інтересам сторін.

В той же час суд відмовляє в задоволенні позову в частині визнання за позивачем права вступу у спадщину відповідно до заповіту без виконання зазначених умом, оскільки ЦК України вже встановлений порядок прийняття спадщини і суд не має права встановлювати такий порядок, а також у зв'язку з тим, що дані вимоги фактично витікають з першої частини позову, яка в судом задоволено і визнано заповіт в частині умов недійсним, а тому заповіт вважається без умов.

Керуючись ст. ст. 11, 60, 213-215 ЦПК України та ст.ст. , 16, 1233, 1235, 1236, 1242, 1256 ЦК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати умови заповіту, який був складений ОСОБА_4 22 березня 2010 р., посвідчений приватним нотаріусом Нікопольського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_5 та зареєстрований у реєстрі за № 391 в частині зобов'язань ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, а саме покладання обов'язку щомісячно виплачувати кожному із зазначених осіб, а саме: ОСОБА_3 довічно та всім його дітям до досягнення ними тридцяти річного віку гроші в сумі однієї мінімальної зарплати діючої на території України на момент виплати - недійсними.

В іншої частині в задоволенні позову відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області особами яки брали участь в судовому засіданні протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду, а особами яки не брали участь в судовому засіданні протягом того ж строку з дня отримання копії рішення суду.

Суддя:

СудМосковський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення11.11.2013
Оприлюднено15.11.2013
Номер документу35210301
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —643/15976/13-ц

Ухвала від 03.12.2013

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Малихін О. Р.

Рішення від 11.11.2013

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Малихін О. Р.

Ухвала від 29.10.2013

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Малихін О. Р.

Ухвала від 29.10.2013

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Малихін О. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні