Справа № 760/6367/13-ц
№ 2-2542/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2013 року Солом`янський районний суд м.Києва в складі:
головуючого-судді- Кушнір С.І.,
за участі секретаря - Загородньої І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Атланта» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Укрспецреалізація», ОСОБА_1, Відділу державної виконавчої служби Солом`янського районного управління юстиції у м.Києві, 3-я особа Реєстраційна служба Головного управління юстиції у м. Києві про визнання недійсними прилюдних торгів, визнання недійсним акту про проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна; визнання недійсним свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів та зобов»язання зареєструвати право власності на нерухоме майно,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач 27.03.2013 р. звернувся до суду з позовом до відповідачів в якому просить визнати недійсними результати прилюдних торгів, які проведені 21.12.2011р. Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Укрспецреалізація» з реалізації арештованого нерухомого майна, а саме: лоту № 1-нежилі приміщення адміністративно офісні, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, літера А, загальною площею 228,6 кв.м., які оформлені протоколом про проведення прилюдних торгів № 1-11070/1 від 21.12.2011 року. Крім того, просить визнати недійсним акт державної виконавчої служби Солом`янського району м.Києва від 29.02.2012 року про проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна (предмету іпотеки) та визнати недійсним свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів, видане на ім`я ОСОБА_1. на нежилі адміністративно-офісні приміщення, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, літера А, загальною площею 228,6 кв.м, яке видане приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстровано в реєстрі № 1268.
В обґрунтування позововних вимог послався на те, що 20.04.2005 р. на підставі виконавчого напису нотаріуса державним виконавцем відкрите виконавче провадження № 284/40 про стягнення заборгованості в розмірі 3056702,55 грн. за кредитним договором № 89/0311-КЮ від 11.08.2003 р. на користь стягувача ВАТ «Перший Інвестиційний банк».
21.12.2011 року ТОВ «Торговий дім Укрспецреалізація» були проведені прилюдні торги з примусової реалізації нерухомого майна: нежилі приміщення адміністративно офісні, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, літера А, загальною площею 228,6 кв.м. В проведенні яких брали участь два учасника ОСОБА_1 та ОСОБА_3. Переможцем визнаний ОСОБА_1.
Позивач вказує на те, що стартова ціна визначена з порушенням процедури, передбаченої ст.43 Закону «Про іпотеку» та п.3.11 Тимчасового положення. Початкова ціна встановлюється рішенням суду або за згодою між іпотекодавцем та іпотекодержателем, а якщо вони не досягли згоди - на підставі оцінки, проведеної відповідно до законодавства про оцінку майна і майнових прав та професійну оціночну діяльність. Звіт про оцінку майна вважається чинним протягом шести місяців з дня його підписання суб»єктом оціночної діяльності. Після закінчення цього строку оцінка майна проводиться повторно.
Прилюдні торги повинні бути проведені в двомісячний строк з дня одержання спеціалізованою організацією заявки державного виконавця на їх проведення.
Порушено п.7.3 Тимчасового положення, яким встановлено, що якщо торги не відбулися двічі, то майно знімається з торгів. Порушено п.7.1 Тимчасового положення, відповідно до цього пункту, у разі несплати у встановлений термін переможцем прилюдних торгів належної суми за придбане майно, воно реалізується на наступних прилюдних торгах.
В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, просив визнати недійсними прилюдні торги, які проведені 21.12.2011р. Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Укрспецреалізація» з реалізації арештованого нерухомого майна, а саме: лоту № 1-нежилі приміщення адміністративно офісні, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, літера А, загальною площею 228,6 кв.м., які оформлені протоколом про проведення прилюдних торгів № 1-11070/1 від 21.12.2011 року. Крім того, просить визнати недійсним акт державної виконавчої служби Солом`янського району м.Києва від 29.02.2012 року про проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна (предмету іпотеки) та визнати недійсним свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів, видане на ім`я ОСОБА_1. на нежилі адміністративно-офісні приміщення, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, літера А, загальною площею 228,6 кв.м, яке видане приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстровано в реєстрі № 1268, зобов»язати Реєстраційну службу Головного управління юстиції у м.Києві зареєструвати право власності на нерухоме майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1, літера А, загальною площею 228,6 кв.м.
Представник відповідача ОСОБА_1. проти позовних вимог заперечувала, пославшись на те, що прилюдні торги відбулися в рамкам примусового виконання виконавчого напису нотаріуса, згідно якого звернуто стягнення на нежилі приміщення. Стаття 43 Закону України «Про іпотеку» визначає, що початкова ціна продажу предмету іпотеки встановлюється рішенням суду або за згодою між іпотекодавцем та іпотекодержателем, а якщо вони не досягли згоди на підставі оцінки, проведеної відповідно до законодавства про оцінку майна і майнових прав та професійну оціночну діяльність. Позивач не заперечує, що йому було відомо про результати проведеної оцінки майна. Рецензування якої позивачем не замовлялось. Державним виконавцем нерухоме майно було передано на реалізацію в межах шестимісячного строку.
Стаття 49 Закону України «Про іпотеку» дає право державному виконавцю провести переуцінку майна двічі (спочатку не біль ніж на 25%, потім не більш ніж на 50%), а також за умови того, що перші та другі прилюдні торги не відбулися, передати нерухоме майно на треті прилюдні торги. Оскільки питання проведення уцінки є складовою виконавчих дій, які проводить державний виконавець, у разі незгоди з вчиненими виконавчими діями сторона виконавчого провадження має право оскаржити ці дії в строк й у порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження». Будь-яких скарг та заперечень на переуцінку майна не надходило.
Відповідно до ст.45 Закону України «Про іпотеку», якщо переможець прилюдних торгів відмовився від підписання протоколу, наступний учасник, що запропонував найвищу ціну, але не нижчу за початкову ціну продажу, оголошується переможцем прилюдних торгів.
Представник відповідача вказав на те, що прилюдні торги були проведені у відповідності до чинного законодавства.
При цьому представником відповідача було подано заяву про застосування позовної давності, оскільки відповідно до ст.48 Закону України «Про іпотеку» боржник вправі протягом трьох місяців з дня проведення торгів оскаржити їх результат в суді за місцезнаходженням майна.
Представник відділу державної виконавчої служби Солом`янського районного управління юстиції у м.Києві, проти позовних вимог заперечував, пославшись на те, що прилюдні торги відбулись у відповідності з вимогами Закону України «Про виконавче провадження», «Про іпотеку» та Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5.
Представник відповідача -Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Укрспецреалізація», будучи повідомленим належним чином про місце, день та час судового розгляду, в судове засідання свого представника не направило, про причини неявки суд не повідомило, у зв`язку з чим судом ухвалено про розгляд справи у їх відсутність.
Представник 3-ї особи: Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Києві в судове засідання не з»явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином.
Вислухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи із наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, виконавчим написом приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 № 1082 від 22.03.2005 року, звернуто стягнення на предмет застави ( нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, літера А, нежилі приміщення- адміністративно-офісні, загальною площею 228,6 кв.м) в рахунок задоволення вимог ПАТ «Перший Інвестиційний банк» про стягнення боргу з ТОВ «Атланта» у розмірі 3056702,55 грн.
Постановою від 20.04.2005 р. державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Солом`янського районного управління юстиції м.Києва відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого напису № 1082 від 22.03.2005 р.
Судом встановлено, що при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження, були проведені прилюдні торги з реалізації арештованого нерухомого майна, що належало ТОВ «Атланта», а саме: нежилих адміністративно-офісних приміщень, загальною площею 228,6 кв.м за адресою: АДРЕСА_1, літера А.
Генеральним директором ТОВ «Українська експертна група», оцінювачем Антоновим В.О. був наданий висновок з незалежної оцінки майна - нежилих приміщень, загальною площею 228,6 кв.м, що належать боржнику ТОВ «АТЛАНТА» та визначено ринкову вартість (початкову ціну майна на прилюдних торгах (аукціоні) нерухомого майна - об»єкту оцінки, станом на 04.04.2011 р. в розмірі 1939208,0 грн. Копію експертного висновку 11.04.2011 р. отримав представник позивача ТОВ «Атланта».
Між Відділом державної виконавчої служби Солом`янського районного управління юстиції у м.Києві та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Укрспецреалізація» укладений договір № 1-11070 від 06 червня 2011 року про надання послуг по організації і проведенню прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна (предмета іпотеки).
Порядок реалізації арештованого майна передбачено Законами України "Про виконавче провадження", «Про іпотеку» та Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5.
Відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, за результатами торгів укладається договір купівлі-продажу між організатором торгів та його переможцем, який оформляється у вигляді протоколу проведення торгів, а тому його, як і будь-який інший договір, може бути визнано недійсним з підстав, передбачених законом, зокрема, через його невідповідність актам цивільного законодавства.
Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Укрспецреалізація» 24 січня 2012 року затверджено протокол № 1-11070/1 проведення прилюдних торгів по реалізації майна, яке належить ТОВ «Атланта», переможцем яких став відповідач ОСОБА_1
29.02.2012 року начальником відділу державної виконавчої служби Солом»янського районного управління юстиції у м.Києві затверджений акт про проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна (предмета іпотеки) відповідно до вимог ст.62 Закону України «Про виконавче провадження», Тимчасового положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5, ст.ст.41-47 Закону України «Про іпотеку», ст.ст.7,8 Закону України «Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати» відповідно до якого встановлено, що прилюдні торги з реалізації арештованого нерухомого майна (предмету іпотеки) а саме: нежилі приміщення, загальною площею 228,6 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 (літера А) відбулись та переможцем торгів є учасник № 1 - ОСОБА_1.
Судом встановлено, що на підставі акту про проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна (предмета іпотеки), затвердженого 29.02.2012 р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 видано свідоцтво ОСОБА_1 про належність йому на праві власності майна-нежилих приміщень-адміністративно-офісних, загальною площею 228,60 кв.м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 ( літера А), вартістю 1164000,00 грн. Вказане свідоцтво зареєстроване в реєстрі № 1268.
Виходячи з аналізу правової природи процедури реалізації майна на прилюдних торгах, яка полягає в продажу майна, тобто в забезпеченні переходу права власності на майно боржника, на яке звернуто стягнення, до покупця - учасника прилюдних торгів, та ураховуючи особливості, передбачені законодавством щодо проведення прилюдних торгів, складання за результатами їх проведення акта про проведення прилюдних торгів є оформленням договірних відносин купівлі-продажу майна на публічних торгах, а відтак є правочином.
Таким чином, ураховуючи, те що відчуження майна з прилюдних торгів відноситься до угод купівлі-продажу, така угода може визнаватись недійсною на підставі норм цивільного законодавства про недійсність правочину (ст. ст. 203, 215 ЦК України).
Виходячи зі змісту ч.1 ст. 215 ЦК України підставами недійсності укладеного за результатами прилюдних торгів правочину є недодержання вимог закону в момент його укладення, тобто безпосередньо за результатами прилюдних торгів.
Статтею 48 Закону України «Про іпотеку» передбачено, що іпотекодерждатель, іпотекодавець, боржник та будь-який учасник прилюдних торгів вправі протягом трьох місяців оскаржити їх результати в суді за місцезнаходженням нерухомого майна.
Відповідно до ст.41 Закону України «Про іпотеку» реалізація предмета іпотеки, на який звертається стягнення за рішенням суду або за виконавчим написом нотаріуса, проводиться, шляхом продажу на прилюдних у межах процедури виконавчого провадження, передбаченої Законом України «Про виконавче провадження», з дотриманням вимог цього Закону.
Статтею 43 Закону «Про іпотеку» передбачено, що прилюдні торги проводяться в двомісячний строк з дня одержання організатором прилюдних торгів заявки державного виконавця на їх проведення. Початкова ціна продажу предмета іпотеки встановлюється рішенням суду або за згодою між іпотекодавцем та іпотекодержателем, а якщо вони не досягли згоди, - на підставі оцінки, проведеної відповідно до законодавства про оцінку майна і майнових прав та професійну оціночну діяльність, при цьому початкова ціна продажу майна не може бути нижчою за 90 відсотків його вартості, визначеної шляхом його оцінки.
Позивачем не заперечувалось в судовому засіданні, що він ознайомлений з висновком з незалежної оцінки майна-нежилих приміщень, загальною площею 228,6 кв.м, яким визначено ринкову вартість (початкову ціну майна на прилюдних торгах (аукціоні) нерухомого майна - об»єкту оцінки, станом на 04.04.2011 р. в розмірі 1939208,0 грн. Рецензування звіту позивачем не замовлялось.
Позивачем оскаржувались дії ВДВС Солом»янського районного управління юстиції у м.Києві щодо проведення оцінки майна та постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 10.08.2011 р. в задоволенні позовних вимог ТОВ «Атланта» відмовлено.
Повний спектр виконавчих дій з передачею нерухомого майна торгівельній організації для проведення прилюдних торгів було завершено державним виконавцем у червні 2011 р., про що свідчить укладений 06.06.2011 р. договір № 1- 11070 про реалізацію нерухомого майна.
Виходячи з положень Закону України «Про виконавче провадження», в тому числі враховуючи, що майно передається на реалізацію за ціною та в порядку, визначеними ст. 58 Закону України «Про виконавче провадження», звіт про оцінку майна у виконавчому провадженні повинен бути чинним на момент передачі майна на реалізацію. Шестимісячний строк, про який іде мова в ч. 5 ст. 58 Закону, діє від дня складання експертом - суб'єктом господарювання висновку з незалежної оцінки нерухомого майна до моменту передачі на реалізацію майна відповідним відділом державної виконавчої служби.
Таким чином, слід дійти висновку про те, що державний виконавець передав на реалізацію майно в межах встановленого законодавством строку та в нього відсутні були підстави для повторної оцінки майна, оскільки майно вже було передано на реалізацію.
Перші прилюдні торги були призначені на 11.07.2011 р., які не відбулися, 16.09.2011 р. також не відбулися прилюдні торги.
Відповідно до акту переоцінки майна від 30.09.2011 р. проведена уцінка майна: нежилих адміністративно-офісних приміщень, загальною площею 228,6 кв.м за адресою: АДРЕСА_1, літера А на 20 відсотків та встановлена вартість майна - 1551366,4 грн. Оскільки 3.11.2011 р. прилюдні торги не відбулися, 25.11.2011 р. проведена уцінка даного майна на 25 відсотків та визначено вартість - 1163524,88 грн.
Стаття 49 Закону України «Про іпотеку» дає право державному виконавцю провести зменшення початкової ціни продажу майна двічі (спочатку не біль ніж на 25%, потім не більш ніж на 50% початкової вартості майна), а також за умови того, що перші та другі прилюдні торги не відбулися, передати нерухоме майно на треті прилюдні торги.
Суд приходить до висновку, що початкова ціна нежитлових приміщень була зменшена не більш ніж на 50 % у відповідності до вимог ст. 49 Закону України «Про іпотеку» та відповідачами не порушено п.4.8 Тимчасового положення, оскільки питання проведення уцінки майна належить до компетенції державного виконавця, який під час проведення виконавчих дій керується Законами України «Про виконавче провадження» та «Про іпотеку».
Оскільки питання проведення зменшення початкової ціни продажу майна є складовою частиною виконавчих дій, які проводить державний виконавець, у разі незгоди з вчиненими виконавчими діями сторона виконавчого провадження має право оскаржити ці дії у строк й порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження». Позивача, як сторону виконавчого провадження було проінформовано про зменшення початкової ціни продажу майна в установленому законом порядку.
Відповідно до протоколу № 1-11070/1 проведення прилюдних торгів по реалізації майна, яке належить ТОВ «Атланта», затвердженого ТОВ «Торговий дім «Укрспецреалізація» переможець торгів ОСОБА_3 не вніс всієї належної до сплати суми за придбане майно в десятиденний строк. Наступний покупець ОСОБА_1 оголошений переможцем прилюдних торгів. Ціна продажу 1164000 грн.
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про іпотеку» якщо покупець не внесе всієї належної до сплати суми в десятиденний строк, гарантійний внесок йому не повертається, а наступний учасник, що запропонував найвищу ціну, не нижчу за початкову ціну продажу, оголошується переможцем прилюдних торгів.
Статтею 47 Закону України «Про іпотеку» передбачено, що протягом п»яти робочих днів з дня надходження коштів від реалізації предмета іпотеки державний виконавець складає акт про реалізацію предмета іпотеки, який затверджується начальником відповідного органу державної виконавчої служби. На підставі акта про реалізацію предмета іпотеки нотаріус видає покупцеві свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів.
Виходячи з цього, що стосується порушень, допущених, на думку позивача, державним виконавцем при здійсненні своїх повноважень, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», до призначення прилюдних торгів, у тому числі щодо визначення вартості чи оцінки майна тощо, то такі дії (бездіяльність) державного виконавця підлягали оскарженню в порядку, передбаченому цим Законом.
Отже, дії державного виконавця у виконавчому провадженні, які не стосуються правил проведення прилюдних торгів, мають самостійний спосіб оскарження й не можуть бути підставою для визнання прилюдних торгів недійсними, оскільки згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК підставою недійсності правочину є недотримання вимог закону саме в момент його вчинення.
Рішенням Солом»янського суду м.Києва від 18.12.2012 р. відмовлено в задоволені позову ТОВ «Атланта» про визнання недійсними прилюдних торгів. Рішенням суду встановлено, що оцінка майна: нежилих адміністративно-офісних приміщень, загальною площею 228,6 кв.м за адресою: АДРЕСА_1, літера А проведена Генеральним директором ТОВ «Українська експертна група», оцінювачем Антоновим В.О. відповідно до вимог діючого законодавства.
Доводи позивача щодо, начебто, недійсності оцінки майна та неправомірності його уцінки суд вважає надуманими з огляду на те, що дії державним виконавцем здійснювались в межах його повноважень, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», до призначення прилюдних торгів та такі дії державного виконавця лише підлягали оскарженню в порядку, передбаченому цим Законом.
Між тим, оскільки придбання (відчуження) майна із прилюдних торгів як цілісна процедура включає низку дій з підготовки та проведення торгів та оформлення їх результатів та відноситься до угод купівлі-продажу, то може визнаватись недійсним на підставі норм цивільного законодавства про недійсність угод щодо порушення в момент її вчинення вимог чч. 1-3, 6 ст. 203 ЦК України, зокрема, невідповідність змісту правочину ЦК України та іншим актам законодавства (ч. 1 ст. 215 цього Кодексу).
Отже, аналізуючи порядок проведення прилюдних торгів, судом не встановлено, підстав з якими закон пов`язує недійсність укладеного правочину, оскільки торги відбулись у відповідності до вимог Закону України « Про виконавче провадження» та Закону України «Про іпотеку», а відтак позовні вимоги в частині визнання недійсними результатів прилюдних торгів, визнання недійсним акту від 29.09.2012 року про проведення прилюдних торгів, задоволенню не підлягають.
Враховуючи, що судом не встановлено підстав для визнання прилюдних торгів недійсними, суд вважає, що вимоги про визнання недійсним свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів , видане на ім`я ОСОБА_1 та реєстрації права власності на майно також задоволенню не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись Законом України «Про виконавче провадження», Законом України «Про іпотеку», Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5 , ст.ст.15,16, 202-204, 215, 346, 655, 656 ЦК України, ст.ст. 3-4, 10-11, 57-61, 88, 169, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Атланта» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім Укрспецреалізація», ОСОБА_1, Відділу державної виконавчої служби Солом`янського районного управління юстиції у м.Києві, 3-я особа Реєстраційна служба Головного управління юстиції у м.Києві про визнання недійсними прилюдних торгів, визнання недійсним акту про проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, визнання недійсним свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів та зобов»язання зареєструвати право власності на нерухоме відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ: Кушнір С.І.
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2013 |
Оприлюднено | 15.11.2013 |
Номер документу | 35236859 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Кушнір С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні