cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.11.13р. Справа № 904/7429/13
позовом Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль", м.Кривий Ріг
про стягнення 70 623,97 грн.
Суддя: Ніколенко М.О.
Представники:
від позивача: Кожемятов К.М., довіреність № 4235/01 від 08.08.13р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Державне підприємство "Криворізька теплоцентраль" звернулось до господарського суду з позовом до Державного закладу "Інгулецька районна санітарно-епідеміологічна станція м. Кривого Рогу про стягнення суми заборгованості в розмірі 60117,67грн. за спожиту теплову енергію, 5218,41грн.- пені, 1079,68 грн.-3% річних, 7% штрафу - 4208,21грн.
Позовні вимоги мотивовані порушенням умов договору № 145 від 29.02.12р. купівлі - продажу теплової енергії в гарячій воді.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Надав витребувані судом документи.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Надав відзив в якому із сумою основного боргу згоден, але заперечує проти нарахування 3% річних, пені, 7% штрафу, обґрунтовуючи це тим, що заборгованість виникла внаслідок недостатнього державного фінансування Державного закладу. Просить суд розглянути справу без його участі.
Справа розглядається за наявними матеріалами згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України ( далі - ГПК України ).
В порядку статті 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення Позивача та оцінивши надані докази, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
Між Позивачем (Продавець) Державним підприємством "Криворізька теплоцентраль" і Відповідачем - Державним закладом "Інгулецька районна санітарно-епідеміологічна станція м. Кривого Рогу" (Споживач- Покупець), укладений договір купівлі -продажу теплової енергії в гарячій воді №145 від 29.02.12р. Предметом цього Договору є зобов'язання Продавця постачати Споживачу-Покупцю теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах, та зобов'язання Споживача-Покупеця оплатити одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) на умовах, встановлених Договором.
Згідно п.п.6.1,6.2,6.3 Договору оплата здійснюється Споживачем-Покупцем виключно грошовими коштами відповідно до встановлених тарифів шляхом 30% попередньої оплати вартості планових обсягів споживання теплової енергії за 5 днів до початку здійснення споживання. Решта 70% вартості планових обсягів споживання теплової енергії сплачується Споживачем-Покупцем протягом місяця споживання теплової енергії. Кошти, які надійшли від Споживача -Покупця, будуть зараховані як передоплата за умови відсутності заборгованості за цим Договором. Остаточний розрахунок за фактично спожиту теплову енергію здійснюється до 14 числа місяця наступного за місяцем споживання теплової енергії. Тариф на постачання теплової енергії з 01.10.11р. складає 844,82 грн. за 1 Гкал з ПДВ. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач сплачує вартість наданої теплової енергії згідно затверджених тарифів.
Цей Договір набуває чинності з моменту фактичного надання послуг з теплопостачання та діє до 31.12.12р.( п. 10.1 Договору).
Відповідно до положень ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві, який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 ч. 1 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Позивач виконав свої зобов'язання за договором, що підтверджується актами здачі - прийняття послуг № 0125 від 30.11.12р., 29.12.13р., 31.01.13р., 28.02.13р.
Однак, відповідач порушив умови договору і не оплатив своєчасно та у повному обсязі вартість отриманої теплоенергії. Згідно матеріалів справи, за період з 01.11.12р. по 01.03.13р., за Відповідачем утворилась заборгованість в розмірі 60 117,67 грн. Суму основного боргу позивач визнав у повному обсязі.
За таких обставин, вимоги позивача про стягнення суми основного боргу в розмірі 60 117,67 грн. є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Статтями 610, 611 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання (ст. 549 Цивільного кодексу України).
Згідно з п. 1 ст. 230 та п.6 ст.231 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно п.7.2.7 Договору, з Відповідача за порушення строків оплати отриманої теплової енергії стягується пеня у розмірі 0,1% вартості послуг, за які допущено прострочення за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7% від вказаної суми.
Таким чином, позивач правомірно нарахував відповідачу пеню за період з 15.02.12р. по 13.08.13р. в сумі 5 218,41 грн., та штраф в сумі 4 208,21грн.
Частиною 1 ст. 233 ГК України встановлено: у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій; при цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (ч. 3 ст. 83 ГПК України).
Пунктом 3.17.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" №18 від 26.12.2011, вирішуючи, в тому числі й з власної ініціативи, питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (пункт 3 статті 83 ГПК), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.
Враховуючи, те, що Відповідач є неприбутковою організацією, фінансується за рахунок Державного бюджету, суд вважає за можливе зменшити розмір пені що підлягає стягненню до 2 000,00 грн., та зменшити штраф, що підлягає стягненню до 2 000,00 грн.
За таких обставин, вимоги позивача про стягнення пені та штрафу є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню: в частині пені в розмірі 2 000,00 грн., в частині штрафу - 2 000,00 грн.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У зв'язку із порушенням умов договору, відповідач зобов'язаний сплатити на користь позивача 3 % річних. Тому, вимоги позивача про стягнення 3 % річних у розмірі 1 079,68грн. є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України господарські витрати покладаються на Відповідача.
Керуючись статтями 193,275 Господарського Кодексу України, 257,259, 525,526,530,549,610,611 Цивільного кодексу України статтями 49, 66, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного закладу "Інгулецька районна санітарно-епідеміологічна станція м. Кривого Рогу" (50026, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Добролюбова,2а, ЄДРПОУ 36041717 ) на користь Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" (50014, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Електрична,1, ЄДРПОУ 00130850) суму боргу в розмірі 60 117,67грн., пеню в розмірі - 2000,00 грн., штраф у розмірі - 2 000,00грн., 3% річних в розмірі - 1079,68 грн., судовий збір в розмірі 1720,50грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржено в порядку ст. 91 ГПК України.
Повне рішення підписано 12.11.13.
Суддя М.О.Ніколенко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2013 |
Оприлюднено | 18.11.2013 |
Номер документу | 35248159 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ніколенко Михайло Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні