Рішення
від 15.11.2013 по справі 695/3884/13-ц
ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 695/3884/13-ц

номер провадження 2/695/1483/13

15 листопада 2013 року м. Золотоноша

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Мозгової О.А.

при секретарі Овдієнко Н.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Золотоніського міськрайонного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В :

До суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно. Свій позов мотивує тим, що 27.03.2013 року померла ОСОБА_3. Оскільки за свого життя ОСОБА_3 заповіту не склала, то після її смерті відкрилась спадщина за законом, до складу якої серед іншого ввійшли: земельні ділянки загальною площею 3,22 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в с.Антипівка, Золотоніського р-ну, Черкаської обл. кадастровий № земельної ділянки площею 3,11га: 7121580400:05:003:0005, кадастровий номер земельної ділянки площею 0,11га: 7121580400:07:002:0129. Позивачка ОСОБА_1, як дочка померлої ОСОБА_3 після її смерті почала відкрито користуватись і володіти належною їй земельною ділянкою, але крім цього 16.08.2013р. звернулась в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини, проте їй було відмовлено у видачі ОСОБА_4 про право на спадщину за законом в зв’язку з недоведеністю факту родинних відносин з померлою та наявністю помилок в правовстановлюючих документах на земельну ділянку. У ОСОБА_4 про смерть ОСОБА_3 її прізвище, ім’я та по-батькові записані як - «Зречкіна Неоніла Петрівна», а в ОСОБА_4 про народження позивачки її прізвище, ім’я та по-батькові записані як - «Зречкіна Нионила Петровна», тобто допущені помилки в написані ім’я та по-батькові. Також в Державному акті на право власності на земельну ділянку прізвище, ім’я та по-батькові записані як «Зрєчкіна Неоніла Петрівна», тобто допущена помилка в написані її прізвища. Крім того, право власності на спадкове майно позивачки перестала визнавати відповідач по справі, яка вважає, що також має право на спадкування після померлої 27.03.13р. ОСОБА_3. Тому, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом з метою захисту свої невизнаних та оспорюваних прав.

Представник позивачки ОСОБА_5 в судове засідання не з»явився, але надав суду заяву в якій просив розгляд справи провести у його відсутність та відсутність позивача, на задоволенні позовних вимого наполягав.

Відповідачка ОСОБА_6 в судове засідання не з’явилася, але надала суду заяву в якій просила суд проводити розгляд справи у її відсутності та проти задоволення позову не заперечувала.

Суд, вивчивши матеріали справи вважає, заяви представника позивача, відповідача приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення з наступних підстав.

Згідно з нормою ч.1 ст.256 ЦПК України - суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Згідно з нормою п.6 ч.1 ст.256 ЦПК України - суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім’я та по-батькові якої, що зазначені в документі, не збігаються з … прізвищем, ім’ям та по-батькові цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Відповідно до п.7 постанова Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р., "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" - суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника.

Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Відповідно до норм ч.6 ст.235 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз’яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Відповідно до п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995р., "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" - у тому разі, коли буде виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов'язане з вирішенням спору про право, суд відмовляє в прийнятті заяви до розгляду в окремому провадженні, а якщо це буде виявлено під час розгляду справи, залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Оскільки встановлення даного факту, що має юридичне значення, пов’язане з вирішенням спору про право з відповідачем, тому суд вважає, що це питання має вирішуватись за правилами позовного провадження разом з вимогами про визнання права на спадщину.

ОСОБА_4 про смерть серії І-СР № 204801, виданого Антипівською сільською радою, Золотоніського району, Черкаської області вбачається, що 27.03.2013 року померла ОСОБА_3 у віці 93 роки, про що складено відповідний актовий запис № 5.

Із свідоцтва про народження серії 1-СР № 114560 від 05 серпня 2010 року Антипівською сільською радою, Золотоніського району, Черкаської області вбачається, що ОСОБА_7 народилася 17 червня 1955 року, батьком зазначено - ОСОБА_8, матір»ю - ОСОБА_9.

Згідно ОСОБА_4 про укладення шлюбу серія І-СР № 290961 від 20 червня 1976 року вбачається, що ОСОБА_7 20 червня 1976 року уклала шлюб з ОСОБА_10 та змінила прізвище на «Комар».

Відповідно до вимог ст.256 ЦПК України суд встановлює факт родинних відносин між фізичними особами, від яких залежить виникнення, зміна чи припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб.

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1, як дочка померлої ОСОБА_3, після її смерті почала відкрито користуватись і володіти належною їй земельною ділянкою, але крім цього 16.08.2013р. звернулась в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини.

Оскільки за свого життя ОСОБА_3 заповіту не склала, то після її смерті відкрилась спадщина за законом, до складу якої серед іншого ввійшли - земельні ділянки загальною площею 3,22 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в с. Антипівка, Золотоніського району, Черкаської області кадастровий № земельної ділянки площею 3,11га: 7121580400:05:003:0005, кадастровий номер земельної ділянки площею 0,11га: 7121580400:07:002:0129.

Згідно з нормами ЦК України:

- у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу (ч.2 ст.1223);

- до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ч.1 ст.1218).

Згідно з ч.3 ст.1223 ЦК України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно з ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.1 ст.1258 спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно з ч.1 ст.1261 у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно з ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч.2 ст.1269 ЦК України заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Враховуючи, що в межах встановлених строків з дня смерті спадкодавця ОСОБА_1 звернулася в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини, то саме вона прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3, але оформити належним чином своє право на спадщину та отримати відповідне ОСОБА_4 вона не має можливості, оскільки нотаріусу для вчинення вищезазначених дій необхідний оригінал Державного акту на право приватної власності на землю серії ЧР № 105813, який у позивачки відсутній.

Представник позивача ОСОБА_5 надав суду копію Державного акту на право приватної власності на землю серії ЧР № 105813 виданого на підставі розпорядження Золотоніської районної державної адміністрації від 08.01.2004 р. № 4, з якої вбачається, що земельна ділянка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,22 га, розташована на території Антипівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області, належить на праві приватної власності ОСОБА_11.

Дану копію представник позивачки ОСОБА_5 отримав в Золотоніському відділі Державного агентства земельних ресурсів України, оскільки оригінал даного акту був втрачений, що підтверджується оголошенням розміщеним в газеті Лівобережна за № 46 (667) від 14 листопада 2013 року.

Згідно зі ст.213 ЦПК рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим.

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Обгрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Тому, аналізуючи зібрані докази в їх сукупності, а також виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, суд приходить висновку, що позовні вимоги за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно підлягають до повного задоволення.

Керуючись ст.ст. 213, 215, 235 ЦПК України, ст.ст. 1223, 12,68, 1258, 1261, 1269, 1270, 256, ЦК України, Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р., "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно - задоволити повністю.

Встановити факт родинних відносин та визнати, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дочкою ОСОБА_3, а ОСОБА_3 є матір’ю ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Встановити факт належності правовстановлюючих документів на земельні ділянки загальною площею 3,22 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в с.Антипівка, Золотоніського району, Черкаської області кадастровий номер земельної ділянки площею 3,11га: 7121580400:05:003:0005, кадастровий № земельної ділянки площею 0,11га: 7121580400:07:002:0129, а саме Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЧР № 105813 ОСОБА_3.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за ОСОБА_3, померлою 27.03.2013р., право власності на земельні ділянки загальною площею 3,22 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в с.Антипівка, Золотоніського району, Черкаської області кадастровий № земельної ділянки площею 3,11га: 7121580400:05:003:0005, кадастровий номер земельної ділянки площею 0,11га: 7121580400:07:002:0129.

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Черкаської області через Золотоніський міськрайонний суд сторонами по справі протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Мозгова О.А.

СудЗолотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення15.11.2013
Оприлюднено21.01.2014
Номер документу35253811
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —695/3884/13-ц

Ухвала від 11.10.2013

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Мозгова О. А.

Рішення від 15.11.2013

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Мозгова О. А.

Ухвала від 17.10.2013

Цивільне

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Мозгова О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні