Рішення
від 15.11.2013 по справі 904/8057/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12.11.13р. Справа № 904/8057/13

За позовом Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі", м. Дніпропетровськ

до Житлово - будівельного кооперативу № 123 "Прожектор", м. Дніпропетровськ

про стягнення 80 636,84 грн.

Суддя: Ніколенко М.О.

Представники:

від позивача: Іщенко Ю.С. - довіреність № 101 від 02.02.2011 року.

від відповідача: Власенко В.М. - председатель паспорт МВ 258000 виданий 18.01.2005 року.

СУТЬ СПОРУ:

Міське комунальне підприємство "Дніпропетровські міські теплові мережі", звернулося до господарського суду з позовом до Житлово-будівельного кооперативу № 123 "Прожектор" про стягнення заборгованості за спожиту теплову енергію в сумі 75 889,43 грн. та пені в розмірі 4 747,41 грн.

Позовні вимоги мотивовані порушенням умов договору № 050467 від 20.10.2011р. про постачання теплової енергії.

Відповідач позовні вимоги визнав у повному обсязі, просить суд врахувати його матеріальний стан та зменшити розмір пені до 10%. А також, розстрочити виконання рішення на 18 місяців.

До початку розгляду справи Позивач надав заяву про зменшення розміру позовних вимог, так як станом на 11.11.13р. сума основного боргу зменшилась і становить 55 289,43грн.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника Позивача та Відповідача, оцінивши надані докази, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

Між Позивачем (Постачальник) - Комунальним підприємством "Дніпропетровські міські теплові мережі" і Відповідачем - Житлово-будівельного кооперативу № 123 "Прожектор" (Споживач), укладений договір № 0050467 від 20.10.2011р. про постачання теплової енергії. Згідно предмету цього Договору позивач зобов'язався постачати відповідачу теплову енергію в гарячій воді в потрібний йому обсягах, а Споживач зобов'язався сплачувати отриману теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) у строки, передбачені цим Договором.

Цей договір набув чинності з дня підписання та діє до 20.10.14р.

Згідно п.2.1 Договору Теплова енергія постачається Споживачу в обсягах згідно з додатком 1 цього договору у вигляді гарячої води.

Пунктом 5.1 Договору визначений об'єкт споживання: вул. Будьонного,63 ЖБК №123 "Прожектор".

Відповідно до положень ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві, який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до п. 7.1- 7.4 Договору Розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів. Розрахунковим періодом є календарний місяць, по результатам якого підписується акт (в 2-х примірниках) на відпуск - отримання теплової енергії по формі додатку 4. Споживач зобов'язаний не пізніше ніж за 5 днів до початку розрахункового періоду сплачувати Енергопостачальній організації вартість теплової енергії згідно з її кількістю, передбаченою у додатку 1 до цього договору по власним платіжним дорученням з вказуванням періоду за який він сплачує. Остаточний розрахунок за спожиту теплову енергію проводиться споживачем впродовж діб після одержання рахунку Енергопостачальної організації, яка зобов'язана направити його Споживачу на пізніше 10 числа місяця слідую чого за розрахунковим. У випадку утворення переплати, вона зараховується в рахунок наступних платежів.

Згідно матеріалів справи, позивач виконав свої зобов'язання за договором і поставив протягом опалюваного періоду 2012-2013р.р. відповідачу теплову енергію на загальну суму 92 766,69 грн.

Однак, відповідач систематично порушував свої зобов'язання по оплаті вартості отриманої теплової енергії, внаслідок чого станом на день розгляду справи утворилась заборгованість перед позивачем в розмірі 55 289,43грн. (з урахуванням уточнень). При цьому слід зазначити, що сума боргу в розмірі 17 600,00 сплачена відповідачем до подання позову, а сума в розмірі 3 000,00 - після подання позову.

Ця сума заборгованості визнається відповідачем, та підтверджується матеріалами справи: рахунками за теплову енергію, актом звіряння взаємних розрахунків.

За таких обставин, вимоги позивача про стягнення суми основного боргу в розмірі 55 289,43 грн. є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню

Згідно п. 8.2.3 Договору, Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", ст. ст. 549, 611 ЦК України ст. ст. 230, 343 ГК України, відповідач зобов'язаний сплатити на користь позивача за прострочку платежів пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Таким чином, позивач правильно нарахував відповідачу пеню за період з 20.11.12р. по 30.06.13р. в розмірі 4 747,41 грн.

Згідно ч. 1 ст. 233 ГК України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій; при цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (ч. 3 ст. 83 ГПК України).

Пунктом 3.17.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" №18 від 26.12.2011, вирішуючи, в тому числі й з власної ініціативи, питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (пункт 3 статті 83 ГПК), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.

Враховуючи, те, що Відповідач є неприбутковою організацією, кінцевим споживачем теплової енергії є населення, суд вважає за можливе зменшити розмір пені до 1000,00грн.

Клопотання Відповідача щодо розстрочення виконання рішення на 18 місяців не підлягає задоволенню з наступного.

Застосовуючи заходи, передбачені статтею 121 ГПК, господарські суди повинні мати на увазі таке.

Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.

Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (постанова ВГСУ №9 від 17.10.2012р.)

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для надання відстрочення виконання рішення суду, оскільки Відповідачем не надано належного обґрунтування такого клопотання відповідно до вимог чинного законодавства України.

Відповідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на Відповідача пропорційно.

Керуючись статтями 193,275 Господарського Кодексу України, 525,526,530,625 Цивільного кодексу України статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Житлово - будівельного кооперативу № 123 "Прожектор" (49102, м. Дніпропетровськ, вул. Будьонного,63, ЄДРПОУ 23360497) на користь Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" (49044, м. Дніпропетровськ, пр. К Маркса,37, ЄДРПОУ 32082770) суму основного боргу 55289,43грн., пеню в розмірі 1 000,00 грн., судовий збір в розмірі 1 321,49 грн.

В решті позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та може бути оскаржено в порядку ст. 91 ГПК України.

Повне рішення підписано 15.11.13.

Суддя М.О.Ніколенко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення15.11.2013
Оприлюднено18.11.2013
Номер документу35256265
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/8057/13

Рішення від 15.11.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Ухвала від 18.10.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні