19.09.2013
Апеляційний суд міста Севастополя
Справа № 22ц-797/2411/2013р. Головуючий у першій
інстанції Гаркуша О.М.
Категорія 32 Доповідач у апеляційній
інстанції Лівінський С.В.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2013 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Лівінського С.В.,
суддів - Зотова В.С., Козуб О.В.,
при секретарі - Мазнєві Ю.М.
за участю - представника позивача ОСОБА_3,
представників відповідачів Остапчука І.А.
і Байрамової К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Ленінського районного суду м. Севастополя від 26 червня 2013 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_6 до товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетична компанія «Севастопольенерго» ( далі - ТОВ «ЕК «Севастопольенерго»), товариства з обмеженою відповідальністю «Союз-Спецсвязьстрой»(далі - ТОВ «Союз-Спецсвязьстрой») про відшкодування моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И Л А:
У грудні 2012 року ОСОБА_6 звернулася до суду із позовом до ТОВ «ЕК «Севастопольенерго» і ТОВ «Союз-Спецсвязьстрой» та, уточнивши позовні вимоги, просила суд стягнути з них на її користь спричинену діями відповідачів моральну шкоду по 150000 грн., з кожного.
Вимоги позову мотивовані тим, що з її чоловіком ОСОБА_7, який займав посаду електромонтера з експлуатації роздільних мереж служби РЕМ ПАТ «ЕК «Севатопольенерго», під час виконання трудових обов'язків, в наслідок порушення правил безпеки праці з боку працівників обох відповідачів, стався нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, в результаті чого він отримав тяжкі тілесні ушкодження у вигляді опіків більшої частини тіла і майже через чотири місяці помер.
Рішенням Ленінського районного суду м. Севастополя від 26 червня 2013 року позов задоволено частково. На користь позивача стягнуто моральну шкоду: з ПАТ «ЕК «Севастопольенерго» у розмірі 15000 грн.; з ТОВ «Союз-Спецсвязьстрой» - в розмірі 30000 грн. В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з цим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій ставить питання про зміну вказаного рішення, у зв'язку з порушення норм матеріального і процесуального права та задоволення її позову повністю.
Заслухавши доповідь головуючого, пояснення осіб, які брали участь у справі, вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню за наступних підстав. Згідно ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Відповідно до вимог ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Виходячи з положень частини другої статті 1187 та частини другої статті 1168 ЦК України моральна шкода, завдана смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки відшкодовується чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим) такої особи, а також особам, які проживали з нею однією сім'єю, особою, яка на відповідній правовій підставі володіє об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку незалежно від вини такої особи. Відповідно до п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 р. № 4 розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості. Судом першої інстанції встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_6, з 22 липня 2006 року перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_7.(а.с.19) 12 липня 2012 року на території об'єкта будівництва комплексу жилих будинків по вул. Т. Шевченка, 8В, у м. Севастополі, під час проведення ремонтно-відновлюваних робіт кабельної лінії ПАБ «ЕК «Севастопольенерго» працівниками ТОВ «Союз-Спецсвязьстрой», на місце їх проведення прибули працівники ПАБ «ЕК «Севастопольенерго» ОСОБА_7 та ОСОБА_8
В результаті численних порушень правил безпеки, допущених в ході проведення ремонтних робіт та підготовки до них, допущених з боку працівників обох товариств, сталося загоряння одягу ОСОБА_7 і він отримав тяжкі тілесні ушкодження у вигляді опіків більшої частини тіла, а 3 листопада 2012 року помер (а.с. а.с. 5-12,15-18).
Суд першої інстанції, і це сторонами не оспорюється, правильно встановив обставини, за яких відповідачами позивачу спричинена моральна (немайнова) шкода.
Разом з тим, визначаючи її розмір, районний суд не в повній мірі врахував характеру правопорушень з боку відповідачів, характеру і глибину фізичних, душевних і психічних страждань, яких зазнала позивач у зв'язку з втратою чоловіка, характеру її немайнових втрат і тяжкості змін у її житті, тому рішення підлягає зміні.
Враховуючи наведені вище обставини, а також керуючись принципом розумності і справедливості, колегія суддів вважає, що розмір моральної шкоди, який підлягає стягненню з відповідачів на користь ОСОБА_6 слід збільшити та стягнути на її користь з ТОВ «ЕК «Севастопольенерго» - 100000 грн., а з ТОВ «Союз - Спецсвязьстрой» - 50000 грн.
В іншій частині рішення суду слід залишити без змін. Керуючись ст. ст. 303-304, п. 4 ч. 1 ст. 309, ст. ст. 313-314, 316-317, 319 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду міста Севастополя, -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 - задовольнити частково.
Рішення Ленінського районного суду м. Севастополя від 26 червня 2013 року скасувати. Ухвалити у справі нове рішення.
Позов ОСОБА_6 задовольнити частково.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Енергетична компанія «Севастопольенерго» (код - 05471081) на користь ОСОБА_6 моральну шкоду у розмірі 100 000 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Союз-Спецсвязьстрой" (код - 30975459) на користь ОСОБА_6 моральну шкоду у розмірі 50 000 грн.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Енергетична компанія «Севастопольенерго» та з Товариства з обмеженою відповідальністю „Союз-Спецсвязьстрой" у дохід держави судовий збір по 114, 7 грн. 70 коп. з кожного.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення. Касаційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили рішенням апеляційного суду безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя: С.В. Лівінський
Судді: В.С. Зотов
О.В. Козуб
Суд | Апеляційний суд міста Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2013 |
Оприлюднено | 28.12.2015 |
Номер документу | 35261001 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд міста Севастополя
Лівінський С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні