15/359-06-9772А
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" листопада 2006 р.Справа № 15/359-06-9772А
10 год. 52 хв. м. Одеса
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Петрова В.С.
при секретарі Стойковій М.Д.
За участю представників сторін:
від позивача – Кругленко Т.В., Коткова А.П.;
від відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області до Овідіопольської селищної ради про визнання майна безхазяйним,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Овідіопольському районі Одеської області звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Овідіопольської селищної ради про визнання будинку, розташованого за адресою: Одеська область, смт. Овідіополь, пров. Високий, 22, безхазяйним майном, посилаючись на те, що 10.04.2006 р. виконкомом Овідіопольської селищної ради було прийнято рішення про взяття вказаного будинку на облік як безхазяйне майно, також на теперішній час будинок знаходиться в аварійному стані і потребує негайного ремонту, а документи про право власності у особи, що проживає у вказаному будинку, відсутні.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.09.2006 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 15/359-06-9772А та призначено попереднє засідання.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.10.2006 р. у справі № 15/359-06-9772А закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Відповідач з позовом згоден, про що зазначено у заяві про розгляд справи за відсутності представника.
У зв'язку з набранням 01 вересня 2005 р. чинності Кодексом адміністративного судочинства України, господарський суд Одеської області зазначає, що згідно з п. 6 розділу VII Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому підсудність таких справ визначається Господарським процесуальним кодексом України.
Вислухав пояснення представників позивача, розглянув та дослідив всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд встановив наступне.
Овідіопольською селищною радою був надісланий до ДПІ у Овідіопольському районі Одеської області лист від 25.06.2005 р. за № 02-07/582, яким було повідомлено позивача про те, що за адресою: смт. Овідіополь, пров. Високий, 22 був виявлений будинок. Який не належить на праві власності особам, що проживають за вказаною адресою.
На підставі вказаного листа працівниками ВПМ ДПІ у Овідіопольському районі було здійснено перевірку майна за адресою: смт. Овідіополь, пров. Високий, 22. В ході огляду будинку за вказаною адресою було виявлено, що в будинку проживає сім'я з п'яти осіб по-батькові Гончарук, проте документи про право власності на будинок у них відсутні. Так, згідно письмових пояснень гр. Гончарук Н.А. від 18.07.2005 р. вона зі своєю сім'єю з 1989 року проживала на квартирі у гр. Згоранець О.О., яка 21.03.2004 р. померла, однак Гончарук Н.А. не є спадкоємицею будинку, хоча продовжує мешкати в ньому. Також вказані обставини були підтверджені письмовими поясненнями власників сусідніх ділянок.
29 липня 2005 р. постановою відділу податкової міліції ДПІ у Овідіопольському районі в порушенні кримінальної справи за фактом знайдення будинку за адресою: Одеська область, смт. Овідіополь, пров. Високий, 22 відмовлено та знайдене майно передано до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі для постановки на облік як безхазяйне.
Рішенням Виконкому Овідіопольської селищної ради № 110 від 10 квітня 2006 р. „Про прийняття на облік безхазяйного майна по провулку Високому в смт. Овідіополь” доручено КП „Овідіопольське РБТІ” взяти на облік безхазяйне майно, яке розташовано в смт. Овідіополь, провулок Високий, 22.
Згідно довідки Овідіопольського районного бюро технічної інвентаризації № 549 від 20.07.2006 р. домобудівля за адресою: смт. Овідіополь, пров. Високий, 22 взята на облік як безхазяйне майно.
Відповідно до ст. 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу.
Проте, оскільки до суду з позовом про визнання майна безхазяйним звернулась податкова інспекція, суд зазначає наступне.
Як зазначено в преамбулі Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, цей Закон визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності. Випадки в яких органи державної податкової служби мають право подавати позови до суду перелічені в п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” та п. 17 ст. 11 цього ж Закону, до них зокрема належать: позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; позови про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності. Як вбачається з наведеного переліку, позови про визнання майна безхазяйним не можуть бути віднесені до жодного з вказаних випадків. Більше того, як визначено в п. 12 ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, органи державної податкової служби у відношенні безхазяйного мана можуть лише проводити роботу, пов'язану з його виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку.
Не надає такого права органам державної податкової служби і Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 р. № 1340.
Таким чином, законодавство України не містить жодного законодавчого акту України, який би надавав органам державної податкової служби України звертатися до суду з позовами про визнання нерухомого майна безхазяйним.
Крім того, як було зазначено вище, нерухомі безхазяйні речі можуть бути передані за рішенням суду лише до комунальної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи надані докази в сукупності, господарський суд Одеської області вважає, що позовні вимоги необґрунтовані та є безпідставними, у зв'язку з чим задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені позову Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області до Овідіопольської селищної ради про визнання майна безхазяйним про зобов'язання виконати певні дії відмовити.
Постанову суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складено 28.12.2006 р.
Суддя Петров В.С.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 353857 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Петров В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні