22/385-06-11163
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" грудня 2006 р.Справа № 22/385-06-11163
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Марина-1998";
до відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області;
про спонукання до внесення змін у договір купівлі-продажу.
Суддя Торчинська Л.О.
Представники:
Від позивача: Сакун Г.П. - представник, діючий за довіреністю від 19.12.2005р.
Від відповідача: Калиновська О.С. - представник, діюча за довіреністю №17 від 09.06.2006р.
СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю „Марина-1998” (далі по тексту ТОВ „Марина –1998”) звернулося у господарський суд Одеської області з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області про спонукання до внесення змін у договір купівлі –продажу об'єкту незавершеного будівництва –„Реконструкція окремо заглибленої споруди під відділення спелеотерапії, пульмонології та ендоскопічної хірургії,” придбаного за некомерційним конкурсом у Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що обставини, якими сторони керувалися при укладенні договору, істотно змінилися і позивач, не зважаючи на прикладання максимуму зусиль та турботливості щодо виконання умов договору, не в змозі виконати умови договору у строк встановлений цим договором купівлі –продажу, тому просить про спонукання до внесення змін у договір купівлі –продажу.
Відповідач у судовому засіданні 22.11.06р. просить суд відкласти розгляд справи в зв'язку з тим, що у провадженні Вищого господарського суду України знаходиться справа № 25/16-06-114, і предмет спору обох справ безпосередньо пов'язаний між собою, тому рішення касаційної інстанції може вплинути на подальший розгляд цієї справи, у зв'язку з чим клопотання відповідача судом задоволено.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд встановив наступне:
між ТОВ „Марина –1998” (Покупець) та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області було укладено договір купівлі –продажу від 31.10.2003р. За цим договором покупець придбав за некомерційним конкурсом об'єкт незавершеного будівництва –„Реконструкція окремо заглибленої споруди під відділення спелеотерапії, пульмонології та ендоскопічної хірургії,” будівельна готовність 15%, що розташований на земельній ділянці площею 0,118 га та знаходиться за адресою м. Одеса, вул. Шклярука, 4-а. За Актом передачі державного майна № 673 від 28.11.2003р. покупцю ТОВ „Марина –1998” передано майно: об'єкт незавершеного будівництва –реконструкція окремо заглибленої споруди під відділення спелеотерапії, пульмонології та ендоскопічної хірургії.
Відповідно п. 5.5. Договору ТОВ „Марина –1998” зобов'язалось здійснити будівництво протягом 3 (трьох) років з моменту укладання договору купівлі – продажу. Згідно абз. 2 п. 5.8. Договору фактом, підтверджуючим завершення будівництва, є державний акт введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту.
Судом встановлено, що на момент вирішення справи об'єкт реконструкції в експлуатацію не введений з причин відсутності у позивача узгодженого проекту і неможливості позивачем виконати будівельні роботи на об'єкті.
Згідно ст. 5 закону України „Про особливості приватизації об'єктів незавершеного будівництва” № 1953 від 14.09.2000р. для включення об'єкта незавершеного будівництва державної форми власності до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, органи, які здійснюють управління відповідними об'єктами незавершеного будівництва, обов'язково подають органам приватизації документи, зокрема довідку про наявність та перелік проектно-кошторисної та технічної документації щодо об'єкта незавершеного будівництва, у разі потреби - разом з проектно-кошторисною та технічною документацією.
З матеріалів справи вбачається, що орган, який раніше здійснював управління відповідним об'єктом незавершеного будівництва, здійснював будівництво об'єкту без узгодженої проектної і технічної документації, та без розробленого проекту відводу земельної ділянки. Тобто здійснював самочинне будівництво об'єкту.
Відповідно ст. 29 закону України „Про планування та забудову територій” № 1699 від 20.04.2000р. дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, на підставі: проектної документації; документа, що засвідчує право власності чи користування (в тому числі на умовах оренди) земельною ділянкою; угоди про право забудови земельної ділянки; рішення виконавчого органу відповідної ради або місцевої державної адміністрації про дозвіл на будівництво об'єкта містобудування; комплексного висновку державної інвестиційної експертизи; документа про призначення відповідальних виконавців робіт.
Судом досліджено, що ТОВ „Марина –1998” на протязі значного часу неодноразово зверталося до виконавчих та розпорядчих органів, державних органів влади, державного управління та органів місцевого самоврядування з приводу надання дозволу на проведення розробки проектної документації, виготовлення проекту відведення земельної ділянки, про свідчать копії листів № 2049 від 01.11.04р., № 2285г від 05.01.05р., № 14/3 від 06.12.04р., № 02-05/1644-08 від 12.11.04р., № 02-05/1785-08 від 04.01.05р., № 137/3 від 02.08.05р., № 254/3 від 05.12.05р.
Відповідно до п. 4.8. “Правил забудови м. Одеси”, затверджених рішенням Одеської міської ради № 1716 від 26.09.2003р. та постанови Кабінету Міністрів України “Про порядок видачі архітектурно-планувального завдання та технічних умов по інженерному забезпеченню об'єкту архітектури та визначення розміру плати за їх видачу” № 2328 від 20.12.1999р., експлуатаційна служба на протязі 15 днів після отримання замови (запиту) повинна видати Управлінню архітектури та містобудування та замовнику технічні умови за встановленою формою.
Суд встановив, що Управління архітектури та містобудування КП „Одеспроект” надало до Головного управління МНС України в Одеській області замову (запит) № 21 від 20.02.2006р. на отримання технічних умов на проектування реконструкції будови за адресою вул. Шклярука, 4-а в м. Одесі.
Відповідно п. 4.8. “Правил забудови м. Одеси”, технічні умови повинні бути надані Головним управлінням МНС України в Одеській області у строк до 08.03.2006р. Однак, технічні умови вих. № 14-1112 від 28.07.2006р. були видані Головним управління МНС в Одеській області з запізненням на 144 дні.
Судом досліджено, що проектна документація об'єкту незавершеного будівництва узгоджена в виконавчих та розпорядчих органах, в державних органах влади, державного управління та органах місцевого самоврядування, діяльність яких пов'язана з видачею відповідних дозволів та узгоджень на подальше проектування та будівництво об'єкту.
Таким чином, суд вважає, що ТОВ „Марина –1998” було позбавлено можливості своєчасно відпрацювати проектну документацію з реконструкції об'єкту незавершеного будівництва в зв'язку з тим, що Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності ГУ МНС України в Одеській області надало технічні умови з запізненням у п'ять місяців (144 дні), що в свою чергу потягло неможливість розробки проекту відводу земельної ділянки, який узгоджується з Управлінням земельних ресурсів Одеської міськради, Управлінням архітектури та містобудування, санітарно-епідеміологічними, природоохоронними органами, та іншими органами на підставі погоджень, які видані раніше на стадії проектування об'єкта, проходить державну землевпорядну експертизу та подається на затвердження Одеській міській раді (п. 6.3.6. “Правила забудови м. Одеси”), та отримання в органах державного архітектурно –будівельного контролю інспекції дозволу на початок будівельних робіт після прийняття рішення Одеської міською радою про надання земельної ділянки та розгляду робочого проекту Одеською службою ДП „Укрінвестекспертиза,” як того вимагає п. 8.1. „Правила забудови м. Одеси”.
Матеріали справи підтверджують, що ТОВ „Марина –1998” при всій турботливості та обачності щодо виконання умов п. 5.5. Договору не в змозі усунути обставини, які спричинили неможливість виконати зобов'язання щодо завершення будівництва об'єкту у строк до 31.10.2006р.
Суд визнає, що несвоєчасне виконання п. 5.14. Договору та інших його пунктів, вказаних у позовній заяві та рішенні касаційної інстанції по справі № 25/16-06-114, стало неможливим з причин вищевказаних та не з вини ТОВ „Марина –1998.”
Відповідно до „Правил забудови м. Одеси” будівельно –монтажні роботи мають проводитися на підставі затвердженої проектно –кошторисної документації та дозволу на будівництво.
За статтею 614 ЦК України особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Згідно ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони.
Таким чином, позовні вимоги Позивача про спонукання Відповідача до укладання змін у п. 5.5. Договору купівлі –продажу від 31.10.2006р. щодо продовження строку будівництва та введення об'єкту в експлуатацію, а також у п. 5.14. Договору щодо зміни графіку фінансування проекту по внесенню на будівництво загального обсягу інвестицій, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовну заяву задовольнити.
2.Зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області (65012, м. Одеса, вул. В.Арнаутська) укласти з ТОВ „Марина –1998” (65039, м. Одеса, вул. Транспортна, 5) додаткові зміни у п. 5.5. Договору купівлі –продажу від 31.10.2006р. щодо продовження строків здійснення будівництва та введення об'єкту в експлуатацію, та додаткові зміни у п. 5.14. Договору щодо перенесення графіку фінансування по внесенню на будівництво загального обсягу інвестицій.
3.Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області (65012, м. Одеса, вул. В.Арнаутська, 15 р/р 31314044000032 в УДК в Одеській області, одержувач УДК в Одеській області, МФО 828011 ЄДРПОУ 23213460) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Марина –1998” (65039, м. Одеса, вул. Транспортна, 5 р/р 26004670232691 у Київському відділенні Одеської області філії АКБ соціального розвитку „Укрсоцбанк” МФО 328016, ЄДРПОУ 33080931 85,00 грн (вісімдесят п'ять грн 00 коп) –держмита; 118,00 грн (сто вісімнадцять грн 00 коп) – витрати на ІТЗ судового процесу.
Рішення суду набуває законної сили в порядку ст.85 ГПК України.
Накази видати в порядку ст. 116 ГПК.
Рішення підписано 25.12.2006р.
Суддя Торчинська Л.О.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 353938 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Торчинська Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні