cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18.11.13р. Справа № 904/7903/13
За позовом Департаменту корпоративних прав та правового забезпеченя Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Будмашторг", м. Дніпропетровськ
Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача: Комунальне виробниче житлове ремонтно - експлуатаційне підприємство Жовтневого району, м. Дніпропетровськ
про стягнення 3 539,70 грн.
Суддя Первушин Ю.Ю.
Представники:
від позивача: Євстегнеєв А.О. - представник, довіреність № 10/3-42 від 04.04.2013 року;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Департамент корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (далі-Позивач) звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Будмашторг" (далі - Відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Жовтневого району (далі-третя особа), про стягнення 3 539 грн. 70 коп.
Позивач обґрунтовує свої вимоги невиконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста № 15-УКВ/07 від 19.12.2007 року, в частині повного та своєчасного розрахунку за оренду нежитлового приміщення.
Ухвалою господарського суду від 16.10.2013 року порушено провадження у справі, прийнято позовну заяву до розгляду, справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 04.11.2013 року.
04.11.2013 року в судовому засіданні повноважний представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі. Крім того, повноважний представник позивача надав для огляду суду всі оригінали первинних документів на підставі яких виник спір.
В свою чергу, повноважний представник відповідача у судові засідання не з'являвся, відзив на позов на інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило.
Представник третьої особи в судові засідання не з'явився. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18).
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача та третьої особи, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу представниками сторін не заявлялось.
У порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 18.11.2013 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши надані до матеріалів справи докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
19.12.2007 року між управлінням комунальної власності Дніпропетровської міської ради (далі - орендодавець), правонаступником якого є Департамент корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (далі - Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпро-Будмашторг" (далі - Відповідач) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста № 15-УКВ/07 (надалі - Договір), у відповідності з п.1.1. якого, орендодавець на підставі рішення міської ради від 21.03.07 р. № 41/11 передає, а Відповідач приймає у строкове платне користування комунальне нерухоме майно - нежитлове вбудоване приміщення (надалі - об'єкт оренди) загальною площею 46,2 кв.м, що розташоване за адресою: м. Дніпропетровськ, бульвар Слави, 4а, на першому поверсі одноповерхового будинку, вартість якого згідно з незалежною оцінкою становить 268 360,00 грн., без ПДВ, що перебуває на балансі Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційне підприємства Жовтневого району (далі - третя особа), для використання під розміщення майстерні з ремонту меблів, побутової техніки, галантерейних виробів, столярних та скляних робіт.
Відповідно до п. 2.2. Договору, відповідач вступає у строкове платне користування об'єктом оренди з дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі об'єкта оренди.
Передача об'єкта оренди в оренду здійснюється за вартістю згідно з незалежною оцінкою, проведеною станом на 24.10.2007 року на підставі акта приймання-передачі об'єкта оренди, підписаного третьою особою, орендодавцем та відповідачем (п. 2.3 Договір).
Як зазначено в п. 2.5. Договору, у разі припинення цього договору об'єкт оренди повертається протягом 5 календарних днів з дати припинення цього договору.
Відповідач зобов'язаний повернути об'єкт оренди за актом приймання - передачі об'єкта оренди, підписаним третьою особою, орендодавцем та відповідачем. Майно вважається поверненим з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі об'єкта оренди (п.2.6. Договору).
Обов'язок щодо складання акта приймання-передачі при передачі об'єкта в оренду покладається на третю особу, а при поверненні об'єкта з оренди - на відповідача (п. 2.7. Договору).
Пунктом 3.1. Договору передбачено, що розрахунок орендної плати здійснюється за Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального нерухомого майна, затвердженою міською радою.
Як зазначено в п. 3.2. Договору, розмір орендної плати відповідно до розрахунку орендної плати, що є невід'ємною частиною цього договору, становить 914, 22 гривень без ПДВ/базова за листопад місяць 2007 рік/. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється згідно з чинним законодавством та в повному обсязі спрямовується відповідачем на рахунок третьої особи. Орендна плата за перший місяць оренди коригується на індекс інфляції, починаючи з грудня місяця 2007 року. У платіжному дорученні обов'язково зазначити, номер договору оренди, дату укладення та назву орендаря.
В п. 3.3. Договору зазначено про те, що за користування об'єктом оренди відповідач сплачує орендну плату, яку спрямовує:
- 50 % від загальної суми орендної плати у розмірі 457, 11 грн. Орендодавцю для подальшого перерахування її Орендодавцем до міського бюджету;
- 50 % від загальної суми орендної плати у розмірі 457, 11 грн. на рахунок третьої особи об'єкта оренди.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць (п.3.4. Договору).
Відповідно до п. 3.5. Договору орендна плата сплачується відповідачем щомісяця у термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, і не залежить від наслідків господарської діяльності відповідача. Орендна плата сплачується відповідачем за весь час фактичного використання об'єкта оренди до дати підписання акта приймання-передачі об'єкта оренди, включно.
Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України, з урахуванням штрафних санкцій, у співвідношенні, визначеному п. 3.3 цього договору (п. 3.9. Договору).
Відповідно до п. 5.2. Договору відповідач зобов'язаний своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату за весь час фактичного використання об'єкта оренди до дати підписання акта приймання-передачі об'єкта оренди, включно.
Орендодавець зобов'язаний: передати відповідачу в оренду об'єкт оренди згідно з цим договором за актом приймання-передачі, який складається між третьою особою, орендодавцем та відповідачем і підписується одночасно з укладанням Договору (п. 8.1 Договору.); здійснювати контроль за своєчасним і повним надходженням платежів до бюджету за оренду нерухомого майна (п. 8.1 Договору.).
Згідно п. 10.1. Договору, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з умовами цього договору та чинним законодавством України.
Як зазначено в 10.2. Договору, за несвоєчасну сплату суми орендної плати відповідач зобов'язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу у співвідношенні, визначеному у п. 3.2 цього договору.
Цей Договір діє з 19.12.2007 року до 03.12.2010 року включно (п. 11.1. Договору).
В п. 11.3. Договору зазначено про те, що у разі відсутності протягом одного місяця заяви від відповідача про переукладення договору оренди на новий термін після отримання листа від орендодавця про закінчення терміну дії договору договір оренди, договір вважається припиненим з наслідками, передбаченими п. 5.5 цього договору.
Згідно з п. 13.5. Договору у випадку припинення дії даного договору орендна плата сплачується відповідачем до дати фактичного повернення об'єкта оренди за актом приймання-передачі .
Як вбачається з матеріалів справи орендодавцем, на виконання умов вищезазначеного Договору, передано відповідачу об'єкт оренди, що підтверджується актом приймання-передачі від 19.12.2007 року (а. с. 19).
Позивач звертає увагу суду на те, що рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 30.07.2009 року по справі № 31/167-09 було розірвано договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста від 19.12.2007 року № 15-УВК/07. Також, даним рішенням було зобов'язано відповідача звільнити нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м. Дніпропетровськ, бульвар Слави, 4а, на першому поверсі одноповерхового будинку, загальною площею 46,2 м 2 , та передати його Комунальному виробничому житловому ремонтно-експлуатаційному підприємству Жовтневого району м. Дніпропетровська.
Як зазначає позивач, станом на 30.08.2013 року у відповідача залишилась заборгованість по орендній платі до міського бюджету за користування орендованим майном та пеня.
Згідно наданих позивачем розрахунків (а. с. 13) заборгованості відповідача за період з травня 2009 року по серпень 2009 року складає 2 111 грн. 10 коп., а пеня - 1428 грн. 60 коп.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати в розмірі 2 111, 10 грн., пеню в розмірі 1428, 60 грн., всього 3 539, 70 грн.
В свою чергу, відповідач доказів належного виконання своїх зобов'язань по вищезазначеному Договору на момент розгляду спору до господарського суду не надав. Крім того, відповідач не скористався наданим йому правом на судовий захист, наведених позивачем обставин не спростував.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в повному обсязі виходивши із наступного.
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку ( ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України).
Статтею 759 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
В ст. 762 Цивільного кодексу України зазначено про те, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 1 статті 763 Цивільного кодексу України передбачено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Відповідно до ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
На спірні правовідносини, враховуючи, що предметом оренди є комунальне майно, розповсюджується також дія Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Частиною 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності (ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").
В ч. 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" зазначено про те, що договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Як зазначено в ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно п. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Враховуючи вищезазначені норми чинного законодавства України та умови укладеного Договору, господарський суд вважає, що вимоги позивача в частині стягнення заборгованості по орендній платі в розмірі 2 111 грн. 10 коп. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Статтею 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання.
Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 6 ст. 231 Господарського кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір не передбачено законом або договором.
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання грошових зобов'язань, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України).
Як зазначено в 10.2. Договору, за несвоєчасну сплату суми орендної плати відповідач зобов'язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу у співвідношенні, визначеному у п. 3.2 цього договору.
На підставі п. 10.2. Договору позивачем була нарахована для сплати відповідачу пеня в розмірі 1 428 грн. 60 коп., розрахунок (а.с. 13) якої судом перевірений та визнано таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки зобов'язання повинні виконуватись належним чином та в установлені строки.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, витрати по справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 509, 525, 526, 530, 549, 599, 610, 611, 612, 625, 629, 759, 762, 763, 785 Цивільного кодексу України, Законом України "Про оренду державного та комунального майна", ст.ст. 173, 174, 193, 218, 231, 232 Господарського кодексу України, ст. ст. 4, 32-34, 43-44, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Дніпро-Будмашторг" (49000, місто Дніпропетровськ, вулиця Кутузова, будинок 2-А, квартира 80, ЄДРПОУ 35447034) на користь Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (49000, місто Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, будинок 75, код ЄДРПОУ 37454258) до міського бюджету (отримувач: УДКСУ у Ленінському районі міста Дніпропетровська 22080401, код отримувача 37989248, р/р 33217871700009, банк: ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) заборгованість з орендної плати в розмірі 2 111 грн. 10 коп. , пеню в розмірі 1 428 грн. 60 коп. , витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 720,50 грн. 50 коп.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 19.11.2013 року.
Суддя Ю.Ю. Первушин
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2013 |
Оприлюднено | 25.11.2013 |
Номер документу | 35416928 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Первушин Юрій Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні